8.8
امتیاز

نکات مثبت

  • حضور موزه صنایع دستی در خانه‌ای تاریخی که می‌توان هم‌زمان از هر دو بازدید کرد.
  • وجود کافه‌رستورانی سنتی و دل‌انگیز همراه با غذا‌هایی سنتی

نکات منفی

  • ندارد
سایدا سفر

این روز‌ها خانه‌های تاریخی اهمیت زیادی پیدا کرده‌‌ و به یکی از قطب‌های در حال توسعه در صنعت گردشگری تبدیل شده‌اند. در چند دهه‌ی گذشته و در شهر‌هایی با قدمت تاریخی، تعدادی از این خانه‌ها شناسایی شده و مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته‌اند. این خانه‌ها امروزه با عناوینی نظیر موزه یا رستوران در معرض بازدید عموم قرار دارند و گردشگران را به خود جذب می‌کنند. خانه حسن پور یکی از این خانه‌های تاریخی است که در بافت قدیم شهر اراک قرار دارد. این خانه علاوه بر اهمیت تاریخی، به عنوان موزه‌ی صنایع دستی نیز شناخته می شود. در این مطلب از سفروزن به شهر اراک می‌رویم تا یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های آن را به شما سفرزونی‌های عزیز معرفی کنیم. خانه‌ی حسن‌پور مقصد امروز ماست. پس تا انتها همراه سفرزون باشید.

 خانه حسن پور
خانه حسن پور

خانه‌ی حسن‌پور خانه‌ای با قدمت صد ساله است که در مجموعه‌ی بافت قدیمی اراک و در نزدیکی بازار چهارسوق قرار دارد. بوی کهنگی، بوی آجرهای خام و بوی کاهگل را می‌توان به‌راحتی از لا‌به‌لای خشت‌های این خانه استشمام کرد. درهای چوبی و قهوه ای رنگ خانه حسن‌پور رو به حیاطی باز می شوند که در نگاه اول درخت توت تنومندی درون آن خودنمایی می‌کند. پله‌های بلند با سنگ‌هایی قدیمی راهنمای خوبی هستند برای ورود به داخل خانه. بنیان‌گذار بنا فردی به نام حاج علی مشیری است که بعد از چندین نسل به مالکیت آقای حسن پور درآمده‌است. این اثر ارزشمند در تاریخ شانزدهم فروردین ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

تاریخچه

 خانه حسن پور
خانه حسن پور

اگرچه تاریخ دقیقی از ساخت بنای خانه حسن‌پور در دست نیست اما آنچه می‌دانیم این است که ساخت آن در دو دوره جداگانه انجام گرفته است. ضلع جنوبی آن متعلق به دوره قاجار و سلطنت احمد‌شاه است و ضلع شمالی آن مربوط به سال های ۱۳۳۲ هجری قمری است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته ساخت این بنا به سفارش یکی از تاجران و بازرگانان فرش در سلطان آباد قدیم به نام حاج علی مشیری انجام شده است. بنا در ابتدا به عنوان محل شرکت فرش شروع به کار کرده و بعدها به عنوان مدرسه‌ای با نام مدرسه مجیدی به محل تعلیم و تربیت اختصاص یافته است. مرحوم جواد حسن پور آخرین مالک بنا بوده که از آن به عنوان خانه‌ی مسکونی استفاده نموده است. اداره‌ی کل میراث فرهنگی، در سال ۱۳۴۷ خانه را از وارثان آقای حسن‌پور خریداری کرده و به بازسازی و مرمت بنا پرداخته است. در خرداد‌ماه سال ۱۳۸۲ نیز این خانه به عنوان موزه‌ی صنایع‌ دستی و هنر‌های سنتی در مرکز استان به بهره‌برداری رسیده است.

خانه حسن پور

معماری خانه حسن پور

معماری خانه حسن پور
معماری خانه حسن پور

خانه‌ی حسن پور همچون نخستین بنا‌های مسکونی شهر سلطان‌آباد (اراک امروزی) بنایی است درون‌گرا و با تمرکز بر یک حیاط مرکزی؛ گرداگرد حیاط و در سه جهت شرق، غرب و شمال اتاق‌هایی وجود دارد که به سمت حیاط گشوده می‌شود. بنا در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع و در دو طبقه احداث شده است. طبقه همکف اتاق‌های زمستان نشین و طبقه اول اتاق‌های شاه نشین و تابستان نشین را شامل می‌شود. سازه اصلی بنا از خشت تشکیل شده و پی ها را به وسیله سنگهای بزرگ و دوغاب گل- آهک ساخته اند. خانه به وسیله آجر نماکاری شده است و عمده‌ی تزئینات بنا را تزئینات کاشیکاری و آجرکاری تشکیل می‌دهد.

تزئینات کاشیکاری خانه حسن پور
تزئینات کاشی‌کاری

این خانه از سه طرف مذکور، شامل بخش شبستان و اعیان‌نشین است. اتاق‌های مسکونی، آشپزخانه، انبار، دستشویی و نانواخانه در سمت شبستان‌ها قرار دارد. مکان هایی مختص ذخیره انواع مواد غذایی در آشپزخانه و انبار به کار رفته است. سر تا سر بخش اعیان‌نشین به وسیله درها و گذرگاه‌ها به همدیگر مرتبط می‌شوند. حدود یک و نیم متر کف حیاط پایین‌تر از کف خیابان بوده و نور مورد نیاز اتاق‌ها از حیاط تأمین می‌شود. سنگ آهک، آجر، خشت، گل و چوب مصالح  این خانه را تشکیل می‌دهد. همه نمای بیرونی ساختمان با آجر، کاشی و شکل‌های اسلیمی آجری آراسته شده است.

نمای بیرونی

خانه حسن پور به عنوان موزه صنایع دستی اراک

خانه حسن پور

خانه حسن‌پور اراک، موزه‌ای از صنایع دستی و هنرهای سنتی است که با هدف آشنایی با فرهنگ کار و مشاغل گذشته ایرانی ایجاد شده است. غزال‌های تراشیده شده بر روی چوب، تندیس‌هایی که نحوه‌ی کندن چاه در گذشته را نشان می‌دهند، آسیاب گندم و نحوه ی دستار کردن آن که دیگر هیچ نشانی از آن‌ها نیست، به خوبی در این موزه نمایش داده شده‌اند. از فاخرترین آثار موجود در موزه می‌توان به پنج اثر خلق شده قلمزنی بر روی نقره توسط محمد مهدی باباخانی از هنرمندان برجسته شهر اراک اشاره کرد.

صنایع دستی خانه حسن پور
صنایع دستی خانه حسن پور

نمایشگاههای موزهصنایع دستی در خانه حسن پور

 ‌صنایع دستی خانه حسن پور
‌صنایع دستی

موزه صنایع دستی خانه‌ حسن پور به چند نمایشگاه تفسیم شده که هر کدام معرف مشاغل خاصی است. نمایشگاه خط و خطاطی شامل نمایش آثار خوش‌نویسی و تذهیب هنرمندان معاصر است. در نمایشگاه سفال، شیشه و سرامیک، آثار گوناگونی از انواع ظروف سفالی، شیشه‌ای و سرامیک را به نمایش گذاشته شده است. نمایشگاه فرش و گلیم هم از بخش‌های جذاب این موزه است. یکی از مناطق معروف فرش‌بافی استان مرکزی فرش‌های منطقه ساروق است که به همراه گلیم نقش برجسته خمین و دیگر فرش‌ها در این بخش وجود دارد.

 ‌صنایع دستی خانه حسن پور
‌صنایع دستی خانه حسن پور

نمایشگاه فلز و آثار حجمی که در آن آثار قلم‌زنی هنرمندان اراکی، ملیله‌کاری زنجان، ورشو و برنج بروجرد و دیگر آثار ساخته شده با فلز مشاهده می‌شود. نمایشگاه آثار چوبی هم که بیشتر به نمایش آثار منبت‌کاری و معرق پرداخته است. نمایشگاه منسوجات هم شامل انواع لباس‌های سنتی است. و بالاخره نمایشگاه ترمه‌دوزی و نمایشگاه معرف لباس‌های اصیل ایرانی نظیر قشقایی که نمادی از خاندان‌ها و طایفه‌های ایرانی است.

خانه حسن پور

جاذبههای نزدیک خانه حسن پور

حمام چهارسوق
حمام چهارسوق

از خانه حسن‌پور می‌توان به قدیمی‌ترین مدرسه و مسجد شهر یعنی مدرسه سپهداری و نیز به قدیمی ترین حمام به نام حمام چهارسوق و سایر نقاط بازار مانند قدیمی ترین بانک ملی به راحتی دسترسی پیدا کرد.

امکانات

در خانه حسن‌پور امکاناتی نظیر موزه، کافه، رستوران و سرویس بهداشتی وجود دارد.

امکانات خانه حسن پور
امکانات

اطلاعات بازدید از خانه حسن پور

ساعت بازدید : ۸ تا ۱۸

قیمت بلیط : ۲۰۰۰ تومان

آدرس خانه حسن پور : استان مرکزی، اراک، خیابان محسنی، گذر مدرسه سپهداری، خانه حسن پور

آدرس خانه حسن پور اراک روی نقشه گوگل

مسیر دسترسی به خانه حسن‌پور

برای دسترسی به خانه حسن‌پور باید وارد بافت تاریخی اراک شوید و مجموعه بازار چهارسوق را پیدا کنید. این خانه درگذار سپهداری به فاصله پنج متری از گذر اصلی مجموعه بازار واقع شده است.

بهترین زمان بازدید خانه حسن پور

بهترین زمان برای بازدید از خانه‌ حسن‌پور فصل بهار و پاییز است که هوای اراک معتدل‌ و مطبوع است. می‌توانید در یک عصر بهاری یا پاییزی به دیدن این جاذبه‌ی زیبا بروید.

 خانه حسن پور
خانه حسن پور

توصیههای سفر

 خانه حسن پور
خانه حسن پور

برای بازدید از این خانه تاریخی، حتما دوربین عکاسی خود را به همراه داشته باشید تا بتوانید زیبایی‌های آن را ثبت کنید. اگر هم در رستوران آن قصد سفارش غذا دارید، حتما دیزی آن را امتحان کنید.

آیا خانه‌ی حسن‌ پور جذابیت‌های لازم برای بازدید را دارد؟ چنان‌چه به اراک سفر کنید از این خانه دیدن خواهید کرد؟ نقطه نظرات خود در مورد این جاذبه را با سفرزون در میان بگذارید.