سایدا سفر

بهار فصل رویش گل‌های رنگارنگ و سرسبزی دشت‌هاست و جان گرفتن طبیعت در اردیبهشت ماه جلوه دیگری دارد. دشت کالپوش شهرستان شاهرود هم از آن دشت‌هایی است که در بهار زیبایی خیره کننده‌ای دارد. هر ساله از اواسط اردیبهشت تا اوایل خرداد، جلوه آتشین شقایق‌های سرخ در سرتاسر دشت گسترده شده و تا چشم کار می‌کند شقایق روییده است. این دشت که در حد فاصل میان شهرستان شاهرود و گنبد کاووس واقع شده است، همه ساله دوستداران طبیعت را به دیدن جلوه‌ای از بهشت دعوت می‌کند. در این مطلب قصد داریم تا شما را به تماشای این دشت سحرانگیز ببریم. پس سفرزون را تا انتها همراهی کنید.

دشت کالپوش در شهر میامی از توابع شهرستان شاهرود استان سمنان واقع است و طبیعتی کوهستانی و جنگلی دارد. این دشت با مناظر طبیعی زبانزدش، از روزهای نخست فصل بهار زیبایی های خود را نمایان می کند، که رویش شقایق‌ها یکی ازآن جذابیت‌هاست. رویش شقایق در دشت‌های حاصلخیز کالپوش هرساله هزاران بازدید کننده از مناطق مختلف کشور را به سوی خود جلب می‌کند.این دشت با فرارسیدن بهار، ابتدا جامه‌ی سبزرنگ و مخملینی از چمن به تن می‌کند و با گرم‌تر شدن هوا و باز شدن گل‌های شقایق، زیبایی آن دوچندان می‌شود.

دشت کالپوش ؛ دشت شقایق یا آفتابگردان؟!

دشت کالپوش
دشت کالپوش

اما اگر در فصل بهار نتوانستید به این منطقه سر بزنید، نگران نباشید! چرا که در اواخر تابستان این منطقه به رنگ زرد در‌می‌آید. با فرا رسیدن شهریور ماه میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های مخملین کالپوش شکفته می‌شوند و مناظر بدیع و بی‌نظیری در این منطقه خلق می‌کنند. مردم این منطقه در بهار، کاشت گل آفتابگردان را به صورت دیمی و آبی شروع می‌کنند و گل‌ها در فصل تابستان به اوج زیبایی خود می‌رسند.

آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود، سطوح زیر کشت آن است که برخلاف دیگر مزارع آفتابگردان که در زمین‌های هموار دیده می‌شود، در اینجا در دشت‌های ناهموار و تپه‌های آبشارگونه است که تمایز رنگی بی‌نظیری را خلق می‌کند. کاشت گل آفتابگردان در این منطقه انواع مختلفی راشامل می‌شود که از گونه‌‌های ژنتیکی جدید آن، انواع پا‌کوتاه و درشت دانه را می‌توان نام برد.

دشت شقایق
دشت شقایق

موقعیت دشت کالپوش

منطقه سرسبز و جنگلی کالپوش با ۱۴ هزار هکتار جنگل، ۳۰ هزار هکتار مرتع و ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت، وسعت قابل توجهی دارد.این دشت با بارندگی کافی و اراضی مستعد برای کشاورزی و جنگل‌داری، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش و پارک ملی گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری برخوردار است. وجود آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌های درختان جنگلی درمحدوده آن و نیز مناطق زیبای قشقلته, آبشار زو (نام نیک)، آبشار حسین آباد در پیرامون آن هم بر اهمیت منطقه افزوده است.

دشت کالپوش
دشت کالپوش

پوشش گیاهی دشت کالپوش

جنگل
جنگل

واقع شدن در اقلیم نیمه‌مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی (دیم‌زار) که با کشت گونه‌های گیاهی مشخص می‌شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشد. علاوه بر گونه‌های زراعی، انواعی از درختچه‌های جنگلی نیز در منطقه کالپوش دیده می‌شود، در این میان، دو مورد از گیاهان این منطقه، یعنی گل شقایق و گل آفتابگردان به طور ویژه‌ای به عنوان امتیاز گردشگری درآمده‌اند.

اهمیت گردشگری در منطقه کالپوش

قرار گرفتن ده درصد از مناطق نمونه گردشگری استان سمنان در محدوده کالپوش (دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل دشت شاد و جنگل و آبشار نام نیک) از اهمیت گردشگری منطقه کالپوش و استعدادهای بالقوه و خدادادی این خطه سرسبز از کشورمان حکایت دارد. علاوه بر سفر به دشت شقایق‌ها، بازدید از کاروان‌سراهای تاریخی در مسیر مانند کاروان‌سرای به‌دشت، سپنج (جهان آباد) و موزه میامی نیز خالی از لطف نخواهد بود.

جنگل دشت شاد
کاروانسرای میامی
کاروانسرای میامی

جشنواره دشت شقایقها

جشنواره دشت کالپوش
جشنواره دشت کالپوش

برای شناساندن زیبایی های این منطقه هر ساله جشنواره سفر به دشت شقایق ها با حضور علاقمندان طبیعت که از بیشتر نقاط کشور شرکت می‌کنند، برگزار می‌شود. بازدید از مناطق نمونه گردشگری دشت شقایق‌ها، جنگل دشت شاد، جنگل و آبشار نام نیک و دیگر جاذبه های طبیعی منطقه، عرضه صنایع دستی، سوغات، اجرای موسیقی محلی و چوب بازی از جمله برنامه‌های این جشنواره است.

سوغات دشت کالپوش

سوزن دوزی
سوزن دوزی

جاجیم بافی، لاک‌تراشی، سوزن‌دوزی و دیگر دست‌بافته‌ها از جمله صنایع دستی منطقه کالپوش محسوب می‌شوند که در کنار فرآورده‌های لبنی و تخمه آفتابگردان توشه پرباری از سوغات را تشکیل می‌دهند که می‌توان از کالپوش به ارمغان برد.

لاک تراشی
لاک تراشی
لاک تراشی
لاک تراشی
لاک تراشی
لاک تراشی

مسیر دسترسی

برای دسترسی به این منطقه از تهران؛ پس از طی ۴۶۰ کیلومتر از مسیر تهران به مشهد، با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال (جاده جاجرم) تغییر مسیر داده و به سوی منطقه کالپوش مسیر را ادامه دهید. دشت شقایق‌های کالپوش در ۱۶۰ کیلومتری شمال شهر میامی و ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود واقع شده است.

آدرس دشت کالپوش روی نقشه گوگل

بهترین فصل سفر

کالپوش
کالپوش

بهار سرسبزی ویژه‌ای به دشت کالپوش و جنگل‌های اطراف آن می‌بخشد، اما اگر برای دیدن شقایق‌ها سفر می‌کنید، اواسط اردبیهشت ماه تا اواسط خردادماه، مهلتی است که شقایق چهره از نقاب بر می‌گیرند.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های شاهرود کلیک کنید.