فصل پائیز یکی از زمان‌هایی است که باید برای آن کلی وقت خالی داشته باشیم تا به مهمانی بی‌تکرار استان‌های کویری برویم. شهرها و روستاهای کوچک و بزرگی که معماری خاص خود و روحیات گرم و صمیمی‌شان خاطراتی بی‌نظیر برای‌ ما می‌سازند. در میان همه‌ی این زیبایی‌ها برخی روستای کویری هستند که به سبب ویژگی‌های خاص تاریخی خود در میان گردشگران بسیار معروف و محبوبند. یکی از این روستاهای زیبا، روستای گرمه است که در استان اصفهان قرار دارد. این روستا در شرق استان اصفهان از توابع نائین و خور و بیابانک و در کویر مرکزی ایران واقع شده است. ارتفاع روستای گرمه از سطح آب‌های آزاد ۷۵۰ متر و آب‌وهوای آن در اثر همنشینی کویر خشک و گرم است. برای شناخت بیشتر این روستای زیبا با سفرزون باشید.

saadatrent

روستای گرمه ، زیبایی‌های مهربان کویر

روستای گرمه
کویر مصر ، همسایه‌ی روستای گرمه

نام این روستای شگفت‌انگیز به دلیل اینکه بر سر راه جاده‌ی ابریشم قرار دارد در متون تاریخی بسیاری آمده است و همیشه مورد توجه بوده. روستای گرمه مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعی است که هر سوی آن‌را تماشا کنید چیزی برای شگفتی دارد. از چشمه‌های آب معدنی پربار آن تا کویر و نخلستان‌های پر نعمت آن، همه و همه هدیه‌هایی هستند که زمین به ساکنان این روستا بخشیده است. علاوه بر این جاذبه‌‌های طبیعی، ردپای تاریخ را می‌توان در دل روستای گرمه جستجو کرد. آثاری ارزشمند که روزگاران بسیاری در این منطقه شاهد بوده‌اند.

قدم به قدم با تاریخ روستای گرمه

روستای گرمه
رد پای تاریخ در دل قلعه‌ی باستانی روستای گرمه

در ابتدای ورودتان به روستای گرمه آنچه که نظر شما را به خود جلب می‌کند شیوه‌ی ساخت خانه‌های این روستا است. خانه‌هایی ساده و صمیمی که بر روی تپه‌های خاره بنا شده‌اند. این خانه‌ها مانند بسیاری از آثار معماری کویری‌اند و برای خنک ماندن فضای داخلی آن‌ها از مصالح و معماری خاصی شکل گرفته‌اند. علاوه بر شکل خانه‌های روستای گرمه ، کوچه‌های این روستا که حالتی قدیمی و رازآلود دارند شما را مجذوب می‌کنند. سابات‌های این روستا نمونه‌ای عالی از معماری کویری هستند که برای لحظاتی عابران را در آغوش سایه‌ها پناه می‌دهند تا نفسی تازه کنید و خنکای خود را بر تن‌تان می‌تاباند. معماری این روستا همچون مردم کویر پر از صمیمیت است.

قلعه‌ی ساسانی در بخش مرکزی روستا وجود دارد که اهمیت تاریخی گرمه را تایید می‌کند. در کنار این قلعه مسجدی تاریخی نیز از روزگارانی دور به‌جامانده است که شیوه‌ی بنای آن شما را مجذوب می‌کند. همچنین دو امامزاده در روستا به خاک سپرده شده‌اند که بقعه‌هایی قابل توجه دارند. در کنار این جاذبه‌ها آثار تاریخی دیگری هم وجود دارند که در هنگام گشت و گذارتان در گرمه باید ببینید. آثاری همچون: قبرستان کشته‌ها، امامزادگان و استودان گبرها از این دست بقایای تاریخی ارزشمند هستند.

طبیعت هزار رنگ روستای گرمه

روستای گرمه
طبیعتی بی‌نظیر در دل کویر

طبیعت گرمه را نمی‌توان نادیده گرفت، طبیعتی که با فرزندان خود به مهربانی رفتار می‌کند و دست‌‌های پر نعمت خود را به روی آن‌ها گشوده است. رد این مهربانی را می‌توانید در زلالی برکه‌های روستا ببنید که در زمستان و بهار پر از جنب و جوش مرغابی‌ها و اردک‌ها است و اطراف آن را آرامش پرواز کبک و تیهو فراگرفته است. کمی آن‌ سوتر، چشمه‌های آب معدنی از دل کوه می‌جوشند که هزاران سال است به زندگی بخشی خود ادامه می‌دهند و خواص بسیاری دارند. اما شاید از همه عجیب‌تر کوهی باشد که در اولین نگاه شما را به‌یاد هیبت و شکل فیل‌ها می‌اندازد. در دامنه‌ی این کوه فیلی خاکی نرم و سرخ رنگ به‌چشم می‌خورد که همیشه مورد توجه زمین‌شناسان بوده است.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی اصفهان ، تابلوی خوش نقش و نگار میراث صفوی


روستای گرمه
نخلستان‌های پیچ در پیچ روستای گرمه

از نخلستان روستای گرمه نمی‌توان گذشت. نخل‌های انبوهی که یکی از مرغوب‌ترین خرماهای منطقه را به بار می‌نشینند. از جذابیت‌های این نخلستان پیچ در پیچ رشد و حیات درختان زردآلود در کنار آن‌ها است که منظره‌ای دیدن می‌سازد. شب‌های گرمه را تا صبح به تماشا بنشینید چرا که آسمان کویری از خوشه‌ی گندم‌ها هزاران دانه دارند و نزدیک‌ترین رویا را برای شما به نمایش می‌گذارد.

چشمه ماهی، درمان‌گری طبیعی

یکی دیگر از ویژگی‌های طبیعت روستای گرمه وجود چشمه ماهی در آن است. این چشمه‌ی کوچک که اکنون بسیار معروف است در دل خود ماهی‌های کوچکی دارد که نوعی درمان‌گر محسوب می‌شوند. این ماهی‌‌های بی‌دندان با جویدن پوست بیمار باعث از بین رفتن برخی بیماری‌های پوستی می‌شوند.

آتشونی، اقامتگاهی برای شب‌های بلند کویر

روستای گرمه
آتشونی ، در سایه‌سار مهر مردم کویر

در روستای گرمه اقامتگاهی ایجاد شده است که نام خود و روستا را بلند آوازه کرده و در فهرست دیدنی‌هایLONELYPLANET ثبت شده است. مازیار آل داوود یکی از فرزندان این روستا است که پس از سال‌ها دوری از خانه‌ی پدری به آن بازگشت و به همراه خانواده‌ی خود اقامتگاهی خاص ساخته و به‌کار میزبانی از گردشگران مشغول شد. این اقامتگاه که نام خود را از زبان اوستایی گرفته است و معنای شب‌نشینی می‌دهد، پناهی است برای مسافران کویر که هرگز به فراموشی سپرده نمی‌شود. مازیار آل داوود به همراه همسرش با عشق و علاقه‌ی فراوان به کار خود مشغول هستند. غذایی که زیر سقف این اقامتگاه پخته می‌شود همان طعمی است که هیچ مسافری آن‌را از یاد نخواهد برد. در زمان اقامت در این مکان می‌توانید شاهد و مهمان بسیاری از مراسم‌های ویژه‌ی شب‌های کویر باشید که با ذوق و هنر میزبانانش در هم آمیخته.

خرید بلیط هواپیما تهران اصفهان
رزرو هتل در اصفهان

راه‌های دسترسی به روستای گرمه

مسیر اول: مسیر شهر خور به سمت مهرنجان و یزد پس از طی مسافتی در حدود ۲۷ کیلومتر به جاده فرعی نیشابور و گرمه می رسید که پس از طی ۸ کیلومتر , تابلوی نخلستان گرمه قابل رویت است .

مسیر دوم: مسیر شهر خور به سمت یزد پس از طی مسافتی در حدود ۱۰ کیلومتر به جاده خاکی میرسید که در صورت ورود به آن پس از طی مسافتی در حدود ۱۵ کیلومتر وارد روستای گرمه خواهید شد.

نمای ۳۶۰ درجه روستای گرمه روی نقشه گوگل

اگر به گرمه سفر کردید ما را از این تجربه‌ی بی‌نظیر بی‌خبر نگذارید. برای ما از زبان و قلم خود خاطرات این سفر را بنویسید. در طول سفر خود با مردمی که هنوز پهلوی می‌دانند به صحبت بپردازید و خرید صنایع دستی طبیعی را فراموش نکنید.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور اصفهان

برای مشاهده‌ی تور اصفهان سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.