شهر سن پترزبورگ اسامی و القاب مختلفی به خود اختصاص داده است. به سبب وجود رودخانه‌ها و کانال‌های فراوان، برخی آن را به عنوان ونیز شمالی می‌شناسند. گاهی اوقات از آن به عنوان پایتخت شمالی روسیه یاد می‌شود که علت آن این است که بیش از ۲۰۰ سال پایتخت رسمی امپراتوری روسیه بوده است.

سایدا سفر

اما با این حال، لقب و نامی که بیشتر مردم در سراسر دنیا، سن پترزبورگ را با آن می‌شناسند، شهر شب‌های سفید است. در فصل شب‌های سفید، شهر فضایی زیبا و رمانتیک به خود می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم شب های سفید روسیه و چیست و چرا انقدر معروف است؟

چه زمانی برای بازدید از شهر شب های سفید مناسب است؟

مدت زمان فصل شب‌های سفید خیلی طولانی نیست. معمولا از اواخر اردیبهشت شروع می‌شود و تا اوایل مرداد ادامه می‌یابد. با این حال، مدت زمان این دوره هر سال متفاوت است. در هر صورت، بهترین زمان برای مشاهده شب‌های سفید در تور روسیه، اواخر خرداد یا اوایل تیر ماه است.

شب‌ سفید چیست؟

برخی تصور دارند که شب‌های سفید به سبب غروب نکردن خورشید رخ می‌دهد. اما این نظر قطعا نادرست است. در واقع، شب‌های سفید شب‌هایی هستند که هوا به اندازه کافی روشن می‌ماند. به عبارت دیگر، احساس می‌کنید که تمام شب غروب است. اما این پدیده در کل تابستان در سنت پترزبورگ مدت زمان بیشتری شهر از مسکو ادامه می‌یابد.

در نظر داشته باشید که قیمت هتل‌های سن پترزبورگ در این فصل بالاترین قیمت خود را در تور روسیه دارند. بنابراین از قبل برای رزرو اقامت، بلیط پرواز یا تهیه تور روسیه اقدام کنید.

چگونه در شب‌های سفید در سن پترزبورگ وقت بگذرانید؟

طبیعتا تمام شهرها، شهرک‌ها و روستاهایی که در عرض جغرافیایی مشابه سنت پترزبورگ قرار دارند، شب‌های سفید نیز در آن‌ها رخ خواهد داد. با این حال، در هیچ یک از آنها، رویدادها یا فستیوال‌های ویژه‌ای وجود ندارد بتوان با جشنواره‌های سنت پترزبورگ مقایسه نمود. این شهر به خودی خود واقعا زیباست، اما در سایه‌های هوای گرگ و میش و نیمه روشنایی غروب مانند، خیابان‌های آن جذابیت منحصربه‌‍فردی پیدا می‌کنند.

از جشن ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مختلف دیدن کنید!

شب‌های سفید در هفته اول خرداد، روزی که سنت پترزبورگ در آن تأسیس شد، جشن گرفته می‌شود. در این جشن، رویدادها و فعالیت‌های سرگرم کننده زیادی انجام می‌شود. نمایشگاه‌ها، کنسرت‌ها و جشنواره‌های مختلفی که معروف‌ترین آنها جشنواره هنر کودکان “آواها و رنگ های شب های سفید”، جشنواره موسیقی و تئاتر “شروع شب های سفید” و جشنواره جاز “Swing of the White Nights” هستند.

اما دیدنی‌ترین و باشکوه‌ترین رویدادی که در سن پترزبورگ در طول شب‌های سفید برگزار می‌شود، جشن بادبان‌های سرخ است که در اوایل تیر ماه، در نزدیک‌ترین شنبه به طولانی‌ترین شب سفید (معمولا ۱۸ تا ۲۵ ژوئن) برگزار می‌شود. جذاب‌ترین و نفس‌گیرترین نمایشی که اوج جشنواره است را می‌توان در اواخر شب مشاهده کرد: یک فریگ باشکوه که بادبان‌های قرمز رنگی، در آستانه صبح و عصر ظاهر می‌شود و در منطقه آبی نوا حرکت می‌کند. همراه با آتش بازی و شعله های لیزر. برای مشاهده نیز تماشاگران عمدتا در جزیره واسیلیفسکی و میدان کاخ مستقر می‌شوند.

بسیاری از تورهای سنت پترزبورگ به گونه‌ای سازمان‌دهی می‌شوند که تا حدی در طول این جشنواره برگزار شوند.

در ورودی پل‌های سنت پترزبورگ قدم بگذارید!

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های شهر، پل‌های سنت پترزبورگ هستند. در مجموع، تعداد ۳۴۲ عدد از آنها وجود دارند. از این میان ۲۱ پل متحرک، ۲۴ پل عابر پیاده و ۲۹۷ پل وسیله نقلیه/ترابری هستند که بسیاری از آنها ارزش تاریخی و فرهنگی دارند.

در تابستان در فصل شب سفید، ورودی این پل‌ها تبدیل به نماد شهر سنت پترزبورگ می‌شوند. بسیاری از گردشگران با هدف دیدن پل‌ها و عبور کشتی‌ها از زیر آنها به این شهر سفر می‌کنند. ۸ پل معروف این شهر به شرح زیر هستند:

 • پل بشارت
 • پل کاخ
 • پل توچکوف
 • پل تبادل
 • پل ترینیتی
 • پل Liteyny
 • پل بلشوختینسکی
 • پل الکساندر نوسکی

در Nevskiy Prospect پرسه بزنید!

Nevskiy Prospect خیابان اصلی سنت پترزبورگ است و به طول ۴.۵ کیلومتر (۲.۸ مایل) از ساختمان دریاسالاری تا میدان الکساندر نوسکی امتداد دارد. قسمتی از آن که بیشترین بازدید را دارد از ساختمان دریاسالاری تا میدان ووسستانیا است و ۲.۸ کیلومتر (۱.۷ مایل) وسعت دارد. تقریبا هر ساختمان واقع در Nevskiy Prospect افسانه خاص خود را دارد و حتی چند کتاب راهنما فقط به این خیابان اختصاص داده شده است. برجسته‌ترین اماکنی که می‌توانید در آنجا ببینید عبارتند از:

 • میدان کاخ
 • طاق ساختمان ستاد کل
 • کافه ادبی لیتراتورنویه که محبوب الکساندر پوشکین (شاعر مشهور روسی) بود.
 • فروشگاهی با نام پاساژ
 • خاکریز روی رودخانه مویکا
 • کاخ استروگانوف
 • کلیسای جامع کازان
 • میدان کاترین کبیر با تئاتر الکساندرینسکی در انتهای آن
 • پل Anichkov با مجسمه‌های معروف پیتر کلودت
 • خاکریز Fontanka
 • کاخ Beloselsky-Belozersky
 • نگاهی به شهر از خلیج فنلاند بیندازید.

از طبیعت بکر خفته در پارک لذت ببرید!

در قسمت شمال غربی شهر، درست در مرز فرورفتگی Pre Nevskaya (زمین شناسی)، در بخش شمالی خلیج نوا، پارک بزرگی وجود دارد که به سیصدمین سالگرد سنت پترزبورگ اختصاص یافته است. Park trehsot letya Sankt Peterburga این شهر در سال ۱۹۹۵ برای جشن ۳۰۰ سالگی شهر تاسیس شد. در مجموع ۹۰۰ درخت و بوته (۳۰۰ درخت کمیاب، ۳۰۰ درخت سیب تزئینی و ۳۰۰ بوته) برای این نماد کاشته شد.

ساختمان مرکزی پارک یک ستون فانوس دریایی است. درست پشت آن، خلیجی با ساحل شنی زیبا وجود دارد.

بازدید از شب های سفید روسیه با فلای‌تودی

برای سفر به روسیه و بازدید از شب‌های سفید این کشور، می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن فلای‌تودی استفاده کنید و بهترین تور روسیه با خدماتی مانند رزرو هتل، صدور ویزا، بیمه سفر، بلیط رفت و برگشت و راهنمای فارسی زبان را پیدا کنید.

فلای‌تودی مرجع تخصصی خدمات گردشگری داخلی و خارجی است که با ارائه بهترین تورها، امکان رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل‌های خارجی و داخلی، تهیه بلیط قطار، تهیه بیمه مسافرتی و صدور ویزا، خدمات جامعی را برای سفر شما ارائه می‌کند تا سفری امن را تنها با چند کلیک برنامه‌ریزی کنید!