سایدا سفر

غذاهای لاهیجان با لب و دهان شما بازی می‌کنند. اگر به لاهیجان سفر کرده باشید و از قضا غذا خوردن در سفر را هم بلد باشید حتما خاطراتی خوشمزه را به خانه‌ برده‌اید. طعم‌ مرغ و آلو، خورشت سبزی فسنجان و میرزاقاسمی، طعم‌هایی هستند که تجربه کردنشان فقط برای یک بار  کافی نیست. با سفرزون همراه باشید تا بهترین غذاهای لاهیجان را مزه کنیم و اشتهایمان را محک بزنیم. توصیه می‌کنیم اگر گرسنه‌اید خواندن این مقاله خوشمزه سفرزون را به زمان دیگری موکول کنید.

مرغ و آلوی لاهیجان ، طعم ملس نارنج در غذاهای لاهیجان

مرغ و آلو حتی در بین لاهیجانی‌ها هم غذای خاص و محبوبی است. لاهیجانی‌ها خوب بلدند چاشنی درست کنند، شک نکنید که استفاده از آن را حتی بهتر هم بلدند. ترکیب آلو و رب نارنج و رب انار معجزه ای در ایجاد یک طعم ملس برای  مرغ است. در این خورشت از برگه زردآلو هم استفاده می‌شود تا پازل خوشمزگی‌ این خورش پررنگ و لعاب را تکمیل کنند.  حضور سیر در بیشتر غذاهای گیلانی از جمله مرغ و آلوی لاهیجان هم احساس می‌شود.

مرغ آلو
مرغ آلو
مرغ آلو
مرغ آلو

در لاهیجان خورشت مرغ و آلو را برای مهمانی‌ها و مجلس‌ها سرو می‌کنند. اما شما حتی اگر به یک مهمانی در لاهیجان نرفتید خودتان را در یک رستوران به این غذای خوشمزه دعوت کنید.

خورشت سبزی فسنجان لاهیجان

خورشت سبزی فسنجان لاهیجان، فسنجانی با طعم بی‌نظیر سبزی‌های شمالی است. در این خورشت از کوتکوتو ، بو انجیل، و چوچاق استفاده می‌شود که در شهرهای دیگر ایران در دسترس نیست. البته برگ چغندر، گشنیز و نعنا و تره هم در خورشت می‌ریزند. رنگ خورشت سبزی فسنجان، به خاطر حضور پررنگ سبزی‌ها سبز است و طعمی متفاوت با فسنجان معمولی دارد که قبلا خورده‌اید. خورشت سبزی فسنجان یکی از بهترین غذاهای لاهیجان است که شاید فقط در این شهر پیدا کنید.

خورشت سبزی فسنجان
خورشت سبزی فسنجان
خورشت سبزی فسنجان
خورشت سبزی فسنجان

سبزی فسنجان را در لاهیجان با کته سرو می‌کنند. کنار غذا، سیر، ترب، تر باقلا (باقالای مازندرانی) و ماهی دودی هم هست. اگر خوردن خورشت و پلو را با نان دوست دارید، حتما با این غذا هم امتحانش کنید.

اگر خواستید خورشت سبزی فسنجان را در خانه درست کنید، می‌توانید بدون سبزی‌های محلی و فقط با گشنیز و نعنا و پونه هم درستش کنید.


برای دریافت راهنمای سفر به لاهیجان کلیک کنید.


شیش انداز گیلکی ،  مژده بهار در غذاهای لاهیجان

شیش انداز غذایی است که هم در گیلان و هم در شیراز و زنجان پیدا می‌کنید. هرچند دستور تهیه آن‌ها خیلی فرق می‌کند، اما همه شیش انداز را برای چهارشنبه سوری و عید درست می‌کنند. این غذای خوشمزه گیلکی را اگر نزدیکی عید در لاهیجان بخورید، همه رسوم در خور غذا را رعایت کرده‌اید.

شیش انداز گیلکی
شیش انداز گیلکی

در گیلان، مغز گردوی آسیاب یا چرخ شده را پیاز و تفت می‌دهند و بعد می‌گذارند گردو با آب بپزد. بعد بادمجان را پوست می‌گیرند و آن را به قدر یک بند انگشت خرد می‌کنند. بعد که آب بادمجان را گرفتند سرخش می‌کنند و با کمی رب انار رقیق شده به گردو اضافه می‌کنند. روغن گردو و رب انار طعمی بی‌نظیر را به بادمجان هدیه می‌کنند.

میرزا قاسمی ، طعم خوش بادمجان کبابی و سیر

میرزا قاسمی
میرزا قاسمی

محمدقاسم خان والی، در زمان ناصرالدین شاه حاکم رشت بود. اما اگر از من می‌پرسیدند او را سرآشپز دربار می‌کردم. محمدقاسم خان کسی بود که میرزا قاسمی را ابداع کرد و نامش هم بر این غذا مانده است. بادمجان کبابی و گوجه و سیر و روغن در ترکیب با تخم‌مرغ طعمی فوق‌العاده ساخته است. در رشت و لاهیجان میرزا قاسمی را با کته سرو می‌کنند اما خوردنش با نان هم خالی از لطف نیست. اگر خواستید خودتان میرزا قاسمی درست کنید و لاهیجان را به شهرتان ببرید، بادمجان را روی ذغال کباب کنید تا طعم دودی بگیرد.

مرغ فسنجان یا مرغ لاکو لاهیجان

در قدیم در گیلان مرسوم بوده است که کشاورزان علاوه بر هدایایی مثل مرغ و جوجه و برنج نوبرانه، برای ارباب مرغ لاکو هم هدیه می‌آوردند. مرغ لاکو، یک مرغ یا مرغابی است که در یک فسنجان خیلی غلیظ آماده شده است. هدیه ارباب برای کسی که مرغ لاکو آورده بود، مقداری پول یا پارچه بود که در دستمالی که غذا را در آن پیچیده بودند می‌گذاشت.

فسنجان مرغ
فسنجان مرغ
فسنجان مرغ
فسنجان مرغ

گردو و رب انار طعم دهنده‌های اصلی این غذا هستند. اگر می‌خواهید خودتان با مرغ شهری این غذا را درست کنید، گردو را بپزید تا روغن بیاندازد و بعد مرغ را به آن اضافه کنید. برای تزئین غذا چند ورق بادمجان سرخ شده ایده بسیار خوبی است. در قدیم، گیلانی‌ها همزمان با گردو برای طعم بهتر غذا، قیسی هم به آن اضافه می‌کردند تا طعمش ملس شود.

شما کدام یک از غذاهای لاهیجان را خورده‌اید؟ انتخاب بهترین و خوشمزه‌ترین از بین غذاهای لاهیجان برای ما مشکل بود. شما بگویید کدام را بیشتر دوست داشتید. سفرزون  عاشق همسفر‌های است را که قدر غذای خوشمزه را میدانند.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های لاهیجان کلیک کنید.