می خواهیم در این مطلب از سفرزون، شما را با یکی از قدیمی ترین کلیساهای موجود در ایران آشنا کنیم. در مورد قره کلیسا با شما حرف می زنیم. این کلیسا از چندین منظر دارای اهمیت است جدای از اینکه تاریخ بسیاری بر آن رفته و همچنین جدای از معماری جالب توجه آن، این محل مکان دفن یکی از حورایون حضرت مسیح (ع) است. به خاطر همین مقبره کلیسا مابین مسیحی ها به خصوص ارتودکس ها از اهمیت بالایی بر خوردار است. با سفرزون همراه باشید تا با بالا و پایین این کلیسا آشنا شوید.

saadatrent

قره کلیسا ،  غره کلیسا و یا سیاه کلیسا

قره کلیسا

کلیسایی که در مورد آن حرف می زنیم به سه نام شناخته می شود. قره کلیسا نام درست آن است ولی در بعضی جاها دیده شده که از آن به عنوان غره کلیسا اسم برده اند. سیاه کلیسا نام دیگری این قلعه است دلیل نام آن هم بر می گردد به اینکه بخش زیادی از کلیسا با سنگ سیاه ساخته شده است.

چرا قره کلیسا مکانی مهم است؟

قره کلیسا

مهم بودن قره کلیسا به تاریخ آن بر می گردد. می گویند که روزی پادشاه ارمنستان، از حضرت مسیح (ع) دعوت می کند تا به این منطقه بیاید که حضرت مسیح(ع) در پاسخ یکی از حواریون خود را به نظر این پادشاه می فرستد. در ابتدا شاه با فرستاده حضرت مسیح (ع) که طاطائوس بوده همراهی می کند ولی بعد از چند اتفاق، شاه از دین مسیح روی گردان می شود و  دستور به قتل طاطائوس می دهد.  محل به خاک سپردن طاطائوس در کلیسای قره کنونی است و از این نظر است که کلیسا قره مهم بر شمرده می شود.


در سفرزون بخوانید:  غذاهای تبریز ، طعمی فراموش نشدنی غذاهایی از آذربایجان


توصیف داخلی

قره کلیسا

متاسفانه از درون کلیسا عکس باکیفیتی منتشر نشده است ولی اگر بخواهیم فضای داخلی کلیسای قره کلیسا را توصیف کنیم باید بگوییم که تکنیک و حجم پردازی در کلیسا بسیار در حد خوبی پیاده سازی شده است. این کلیسا ساختار قلعه ای دارد چرا که به مرور زمان پناهگاه مردم ارمنی بوده است. دو حیاط شرقی و غربی در کلیسا وجود دارد. زیر زمین کوچکی در زیر اتاق ها قرار دارد که ناهار خوری، آشپزخانه و عصار خانه است. مقبره های مختلفی در این کلیسا وجود دارد که می توان به دختر شاه ارمنی قاتل طاطائوس اشاره کرد. سقف محراب هم با سنگ های مرمر سیاه و سفید ساخته شده که زیبایی خاصی به محراب کلیسا می دهد.

در این سال‌ها بر کلیسا قره چه گذشته است ؟

 

اگر به این کلیسا بروید جای گلوله های بسیاری بر روی دیوارهای آن خواهید دید. البته این تنها اتفاقی نیست که بر روی کلیسا گذشته باشد. طبق کتیبه موجود در کنار محراب، زلزله مهیبی در سال ۱۳۰۰ میلادی در این منطقه رخ می دهد که کلیه بنای قره کلیسا تخریب می شود و این زاکاریا است که کلیسا را باز سازی می کند. اگر به قره کلیسا نگاه کنید به خوبی دو بخش سیاه و سفید در آن می بیند. بخش سیاه بازمانده از تاریخ است و بخش سفید بعد از جدا شدن ارمنستان از ایران توسط کشیشی در دوره قاجار ساخته می شود. .

نکاتی که باید در رفتن به قره کلیسا در نظر داشته باشید

مجموعه قره کلیسا فاقد امکانات رفاهی چون مغازه و استراحتگاه است نزدیک ترین پمب بنزین به آن حدودا پنجاه کیلومتر است. آب آشامیدنی خاصی در آن دیده نمی شود. سرویس های بهداشتی آن در حد معمول است و مشکلی از این جهت نخواهید داشت. برای بازدید از این کلیسا باید ورودی بدهید البته شاید بد شانس باشید که کلیسا بسته باشد.

چطور به قره کلیسا برویم؟

نمای ۳۶۰ درجه قره کلیسا روی نقشه گوگل

برای رفتن به قره کلیسا یا غره کلیسا دو راه وجود دارد. اگر از تبریز به سمت این کلیسای تاریخی حرکت کنید باید از شهرهای مرند و شوط بگذرید. بعد از شوط تا کلیسا حدودا چهل کیلومتری راه دارید. قره کلیسا تقریبا در میانه راه شوط به چالدران است. تابلو های بسیاری شما را در این مسیر راهنمایی می کند که می توانید از آن بهره بگیرید. ولی اگر از ارومیه حرکت می کنید شما باید از شهرهای سلماس، خوی و چالدران بگذرید تا بعد از چالدران بتوانید به قره کلیسا برسید.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی تبریز که نباید از دست‌شان داد


چرا باید به قره کلیسا برویم؟

در این عمارت شما تاریخ را احساس خواهید کرد، اگر تا به حال به یک کلیسا نرفته اید قره کلیسا می تواند گزینه خوبی باشد چرا که در آن معماری مذهبی به خوبی رعایت شده است. قره کلیسا یکی از بناهای مهم است و یکی از دلایلی که باید به آن بروید شاید مراسم هفته اول مرداد  هر سال باشد. مراسمی که گردهمایی بزرگی از مسیحی ها در آن شکل می گیرد.

سخن پایانی در مورد قره کلیسا

قره کلیسا همانطور که گفته شد یکی از مهمترین کلیساهای موجود در ایران است و مابین مسیحی های ساکن تبریز و ارومیه از ارج و قرب بالایی برخوردار است دیدن آن از نزدیک و گشتن در آن پیشنهاد می شود. اگر تجربه خاصی از سفر به قره کلیسا دارید آن را همینجا با ما در میان بگذارید. سفرزون از این کار استقبال خواهد کرد و مطمئن باشید افراد بسیاری نظرات شما را خواهند خواند.