اگر برای تعطیلات و اوقات فراغت خود، درحال برنامه‌ریزی سفری شاد و متفاوت هستید، بهتر است در اقدامات پیش از سفر برای رزرو هتل نیز اقدام کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که برای تجربه اقامتی آسان و دلچسب، کار شما تنها به رزرو هتل و واریز وجه تعیین شده، ختم نمی‌شود؛ بلکه هنگام ورود به هتل و پیش از دریافت کلید اتاق خود، باید یکسری مدارک را ارائه کنید تا شرایط لازم برای اقامت در هتل موردنظر را داشته باشید. ارائه مدارک لازم برای رزرو هتل، در تمام هتل‌های جهان ضروری است و بخش مهمی از روند اقامت شما در طول سفر محسوب می‌شود. با توجه به اهمیت این موضوع در تجربه سفری بی‌دغدغه و دلنشین، در این مطلب به معرفی مدارک لازم برای رزرو اتاق در هتل، می‌پردازیم.

saadatrent

مدارک لازم برای رزرو هتل شامل چه مواردی است؟

لیست کامل مدارک لازم برای رزرو هتل

بدون شک پیش از سفر، سوالات زیادی در ذهن شما نقش می‌بندد که باید به تمام آن‌ها پاسخ روشن و واضحی بدهید تا به این شکل، سفری بی‌دردسر و خاطره‌انگیز را تجربه کنید. یکی از اصلی‌ترین دغدغه کسانی که قصد سفرهای داخلی و یا خارجی را دارند، این است که برای رزرو هتل چه مدارکی لازم است؟ به‌طور کلی وقتی از شهر محل سکونت خود خارج می‌شوید و می‌خواهید روزهایی را به گشت‌وگذار در یک شهر و منطقه گردشگری سپری کنید، باید برخی مدارک شناسایی مهم همراه‌تان باشد؛ در این میان، برای رزرو هتل های ایران در هر شهری، باید برخی مدارک لازم و ضروری را ارائه کنید تا به این شکل مجوز اقامت در هتل و اقامتگاه موردنظر به شما داده شود. نگران نباشید، چراکه در ادامه مدارک لازم برای رزرو اتاق در هتل با توجه به شرایط متفاوتی مانند مجرد، خانواده و اتباع خارجی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لیست کامل مدارک لازم برای رزرو هتل

مدارکی که یک فرد مجرد برای رزرو هتل نیاز دارد

در بین گردشگران و مسافران، افرادی هستند که به‌تنهایی و به‌صورت مجردی سفر می‌کنند. حداقل مدارک لازم جهت رزرو هتل برای یک فرد مجرد، شامل کارت ملی و شناسنامه است؛ بنابراین حتما یک یا هر دوی این مدارک شناسایی را به‌همراه داشته باشید تا مسئول پذیرش هتل اجازه استفاده از اتاق رزرو شده را به شما بدهد.

قوانین هتل برای پذیرش دختران مجرد کمی سختگیرانه‌تر از پسران مجرد است؛ ازاین‌رو بهتر است قبل از شروع سفر از هتل موردنظر درباره ارائه مدارک، سوالات لازم را بپرسید و از شرایط و قوانین اقامتی آن‌ها مطلع شوید. به‌طور کلی در اکثر هتل‌ها و اقامتگاه‌ها از دختران و پسران مجرد، یک مدرک شناسایی معتبر که شامل کارت ملی و شناسنامه است را تحویل می‌گیرند و در برخی موارد هر دوی این مدارک را تا پایان مدت اقامت، نزد خود نگه می‌دارند.

مدارکی که یک فرد مجرد برای رزرو هتل نیاز دارد

مدارک لازم برای اقامت خانوادگی در هتل

اگر قصد سفر خانوادگی دارید، مدارک لازم برای رزرو هتل، کمی متفاوت‌تر از سفر مجردی خواهد بود و قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. برخی بر این باور هستند که هتل‌ها برای اقامت خانوادگی سخت‌گیری ندارند، اما باید بدانید که این یک تصور غلط است و نباید در ارائه مدارک موردنیاز برای رزرو اتاق در هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، سهل‌انگاری کنید. مدارکی که باید برای دریافت اجازه اقامت خانوادگی در هتل‌ها ارائه کنید به شرح زیر است:

 • کارت ملی و شناسنامه مرد و زن
 • کارت ملی و شناسنامه هرکدام از فرزندان
 • ارائه مدارک مربوط به محرمیت مانند صیغه‌نامه
 • عقدنامه

امکان رزرو اتاق برای افراد غیرمحرم وجود ندارد؛ بنابراین باید حتما از طریق شناسنامه و یا صیغه‌نامه، محرمیت زن و مرد تائید شود. به‌طور کلی بهتر است پیش از سفر، از هتل موردنظر درباره مدارک لازم برای رزرو اتاق در هتل اطلاعات لازم را کسب کنید.

مدارک لازم برای اقامت خانوادگی در هتل

مدارک لازم برای رزرو هتل توسط اتباع خارجی

در پاسخ به این سوال که برای رزرو هتل چه مدارکی لازم است، باید شرایط و موقعیت خود را نیز درنظر بگیرید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، مدارکی که برای رزرو اتاق به‌صورت مجردی و خانوادگی باید ارائه کنید متفاوت است. این امر برای اتباع خارجی نیز شامل برخی مدارک مشخص شده و مهم است که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. اگر جزو اتباع خارجی هستید و یا یک مهمان خارجی دارید، باید به محض ورود به هتل و در قسمت پذیرش یک فرمی را پر کنید که شامل دریافت این اطلاعات مهم است:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره شناسنامه
 • کد ملی یا شماره پاسپورت
 • سایر مشخصات

توجه داشته باشید که اطلاعات درج شده در فرم حتما با مدارکی که ارائه می‌کنید، همخوانی داشته باشد؛ در غیر این صورت، ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوید. پس از تکمیل فرم برای اجازه اقامت اتباع خارجی در هتل، باید این مدارک را نیز تحویل مسئول پذیرش هتل بدهید:

 • کارت ملی
 • شناسنامه
 • صیغه نامه یا مدرک محرمیت (اگر همسر خارجی دارید)
 • پاسپورت مهمانان خارجی (با حداقل مدت زمان اعتبار)

رزرو هتل و تجربه اقامتی بی دغدغه و دلنشین در سفر

رزرو هتل یکی از مهم‌ترین مراحل در برنامه‌ریزی سفر است. انتخاب هتل مناسب می‌تواند اقامت شما در مقصد را لذت‌بخش‌تر کند و از هزینه‌های اضافی در محل مقصد جلوگیری نماید. هنگام رزرو هتل، عواملی مانند قیمت، موقعیت مکانی، امکانات هتل و نظرات مسافران قبلی باید مورد بررسی قرار گیرند. هتل آپارتمان ها نیز گزینه‌ای مقرون به صرفه هستند و امکانات بیشتری را برای مسافر فراهم می‌کنند. با توجه به این نکات، هتلی را که با بودجه و نیازهای شما مناسب است رزرو کنید و سفری خاطره‌انگیز را تجربه نمایید.

توصیه می‌شود به هیچ عنوان رزرو هتل را به زمانی که به مقصد سفر رسیده‌اید، موکول نکنید؛ چراکه با رزرو آنلاین هتل پیش از سفر، فرصت کافی برای بررسی گزینه‌های اقامتی مختلف را دارید؛ همچنین انتخاب هتل پیش از سفر، امکان بررسی این موضوع که برای دریافت اجازه اقامت در هتل به چه مدارکی نیاز دارید را نیز امکان‌پذیر می‌کند.

کلام پایانی

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باید پیش از سفر به آن توجه داشته باشید، این است که برای رزرو هتل چه مدارکی لازم است چراکه شرایط رزرو هتل بسیار مهم است. شما قرار نیست به محض ورود به مقصد سفر و هنگام تحویل اتاق خود، با مشکل و دردسر مواجه شوید؛ بنابراین پیش از شروع سفر، درباره مدارک لازم برای رزرو هتل، اطلاعات کافی را کسب کرده و مدارک لازم و ضروری را به‌همراه داشته باشید. این کار به شما، در تجربه اقامتی دلنشین و بدون مشکل کمک کرده و شما را از مشکلات احتمالی و دردسرهای کلافه‌کننده در طول سفر دور می‌کند.