سایدا سفر

اصفهان را باید مهد هنر و معماری سنتی دانست. این شهر نمونه‌ای خوش‌رنگ‌ولعاب از زیبایی‌های معماری ایرانی است که هوش از سر هنر دوستان می‌برد. کاخ هشت بهشت با نقش‌ونگاری ستودنی و معماری کاریزماتیک، یکی از یادگاری‌های صفوی است که با همان سبک و سیاق همیشگی این دوره در اصفهان، رخ بهشتی خود را به همگان نمایش می‌دهد. برای گشت‌وگذار در این کاخ و باغ سرسبزش با سفرزون تا پایان این مطلب همراه شوید.


نمای ۳۶۰ درجه از کاخ هشت بهشت اصفهان

آدرس کاخ هشت بهشت اصفهان روی نقشه گوگل

کاخ هشت بهشت ، بازمانده‌ای در چهار باغ اصفهان

نمای بیرونی کاخ هشت بهشت
نمای بیرونی کاخ هشت بهشت

در باغ خوش رنگ‌ولعاب هشت بهشت که به نام بلبل هم آشنا است، کاخی هشت ضلعی به سبک و سیاق معماران اصفهانی، در زمان حکمرانی شاه سلیمان صفوی بنا شده است. از دل چند کاخ و سازه‌ی باشکوه صفوی در منطقه‌ی چهار باغ، کاخ هشت بهشت تا امروز استوار باقی مانده و هنوز معماری، نقاشی و هنر نقش بسته بر در و دیوارش مدهوش کننده است و یکی از زیباترین کاخ‌های جهان محسوب می‌شود.

کاخ هشت بهشت

از شواهد تاریخی این‌گونه به نظر می‌رسد که شاه سلیمان از این کاخ در سال سوم سطنتش برای اقامت هشت سوگلی خود استفاده کرده و این کاخ زیبا را در اختیار آنان قرار داده است.


در سفرزون بیشتر بخوانید: بهترین بریانی اصفهان ؛ شکم گردی در اصفهان


کاخی خوش نقش‌ونگار که در دل باغ قد برافراشته است

 

کاخ هشت بهشت اصفهانوارد باغ که بشوید و راه عمارت را پیش بگیرید، از پس حصار درختان سر به فک کشیده، بنایی استوار را می‌بینید که از دل تاریخ بیرون آمده و در چند قدمی شما قرار گرفته است. این کاخ هشت گوشه شاهکار معماران خلاق صفوی را به بهترین شکل ممکن به رخ می‌کشد و نگاه تحسین‌آمیز شما با اولین برخورد همراه خود می‌کند. عظمت و شکوه کاخ هشت بهشت در منطقه‌ی چهار باغ از از معماری بیرونی آن شروع می‌شود و با نقاشی‌ها، گچ‌بری‌ها و تزیینات داخلی آن کامل می‌شود. این کاخ با دو متر ارتفاع از سطح زمین، چهار نمای اصلی دارد که هرکدام با ایوانی مجلل، تصویری دلنشین در چشم بیننده به جا می‌گذارد. طراحی نمای بیرونی کاخ بیانگر یک کاخ تابستانی است و المان‌هایی همچون ایوان و قسمت‌های نیمه باز بنا، برون گرا بودن آن را تقویت می‌‎کنند.


نمای ۳۶۰ درجه کاخ هشت بهشت

فضایی که شما را جادو می‌کند

عکس از مصطفی معراجی
عکس از مصطفی معراجی

در داخل این عمارت با شکوه، در گوشه به گوشه‌ی آن دنیایی از تاریخ، اصالت و فرهنگ جا خوش کرده است و در دل هر مقرنس و نقش و نگار سقف و دیوارهای آن، زیبایی ریشه داده است. حوض هشت ضلعی، در قسمت مرکزی کاخ، حس خوبی از زندگی سنتی ایرانی را به آدمی القا می‌کند. مقرنس‌های گچی خوش‌رنگ‌ولعاب سقف، هوش از سر می‌برد و در هر زاویه‌ی آن می‌شود ارزش بنا را به خوبی درک کرد. آینه کاری‌ها و نماهای چوبی، زیبایی کاخ را به رخ می‌کشند و اتاق‌هایی که در چهار گوشه‌ی بنا واقع شده‌اند، با گچ بری‌ها و نقاشی‌های افسونگر خود، این زیبایی را به اوج می‌رسانند.

سقف هشت بهشت
سقف هشت بهشت
عکس از مصطفی معراجی
عکس از مصطفی معراجی

پیچ و خم و تودرتو بودن طبقه‌ی دوم حسی مرموز و جذاب به کاخ داده است و ارتباط هوشمندانه‌ی اتاق با قسمت‌های مختلف کاخ جالب و جذاب است. فضاهای مختلف کاخ با مهندسی خاصی با یکدیگر ارتباط دارند و گویی همگی به هسته‌ای مرکزی پیوند خورده‌اند. اتاق‌ها هرکدام طرح و نقش دلربایی دارند و قسمت بزرگی از زیبایی عمارت را به خود اختصاص داده‌اند. درون این اتاق‌ها آینه‌کاری‌ها و سقف‌های پر نقش و نگاری خود نمایی می‌کنند و در بعضی از اتاق‌ها حوضچه‌هایی وجود دارد که معماری را به شکل شاعرانه‌ای نمایش می‌دهد. یکی از زیباترین قسمت‌های طبقه‌ی دوم درها و پنجره‌های مشبک چوبی است که نمای فوق‌العاده‌ای به کاخ هشت بهشت می‌دهد.

هشت بهشت منتظرتان است


نمایی ۳۶۰ درجه از فضای بیرونی و سرسبزی کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت ، عروس کاخ‌های ایران است. در هر گوشه‌ی این گنجینه‌ی ارزشمند اصفهانی، حرف‌هایی از اصالت و فرهنگ ایران نهفته است که باید کشف‌شان کرد. این کاخ در خیابان گلدسته اصفهان، در پارک شهید رجایی قرار گرفته و چشم به راه مشتاقان معماری و هنر است. اگر مسافر نصف جهان شدید، از زیبایی‌های این کاخ که از نگاه شما کشف شده است، برای ما بگویید. سفرزون منتظر شماست.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور اصفهان

برای مشاهده‌ی تور اصفهان سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.