سایدا سفر

اگر اهل کویرگردی و زدن به دل تپه‌های شنی هستید و از شیطنت باد و خاک‌های روان لذت می‌برید، تا پایان این مطلب با سفرزون همراه باشید. در این‌جا کویر ابوزید آباد یکی از کویرهای محبوب در بین توریست‌های این اقلیم پر زمز و راز را به شما معرفی می‌کنیم.

کویر ابوزید آباد ، زیبایی سادگی زمین

در استان اصفهان و در فاصله چند کیلومتری کاشان، کویر ابوزیدآباد زیبایی خودش را به رخ می‌کشد و کویرنوردهای بسیاری آن را برای مقصد خود انتخاب می‌کنند. این کویر کاریزماتیک از زیبایی‌های بند ریگ در آران و بیدگل است و مسافران بسیاری شیفته‌ی فضای جادویی آن هستند. محبوبیت این کویر کمتر از کویر مصر یا مرنجاب نیست و تورهای سفری هرساله با توریست‌های داخلی و خارجی برای رسیدن به ابوزیدآباد مسافر جاده‌ی منتهی به آن می‌شوند.

کویر ابوزید آباد ، زیبایی سادگی زمین
کویر ابوزید آباد ، زیبایی سادگی زمین

جاذبه‌ها در کنار سکوتی سرشار از ناگفته‌ها

سکوت کویر، شب‌های پر ستاره و رقص تپه‌های شنی آن، حال‌وهوای خاصی می‌طلبد که کویرنوردها شیفته‌ی این حس‌وحال ناب هستند و برای همین در فصل‌های خنک سال کوله‌هایشان را به شوق رفتن به این مناطق پر رمز و راز می‌بندند. کویرنوردی سفر به اعماق وجود آدمیزاد است، خلوت و صدای سکوت کویر و یک‌دستی شنی آن، بکرترین خلوتی است که انسان می‌تواند با خودش داشته باشد. کویر ابوزید آباد در کنار تمام این ویژگی‌های ذاتی، جاذبه‌های تاریخی‌ای دارد که باعث می‌شود تعداد گردشگرهای آن افزون شود. جاذبه‌هاییی مثل «قلعه‌ی کرشاهی» و شهر زیرزمینی «نوش آباد» که به «اویی» هم مشهور است.

کویر ابوزید آباد - جاذبه‌ها در کنار سکوتی سرشار از ناگفته‌ها
آرامش در میان تپه‌های شنی کویر ابوزید آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد ، جاذبه‌ای در حوالی کویر ابوزید آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد که به مجموعه‌ی «اویی» هم معروف است، بدون شک شگفت‌زده‌تان می‌کند. معماری خاص و عجیب این ناحیه، معمای جذابی دارد که هوش و خلاقیت مردمان گذشته را نشان می‌دهد. عمق این بنا در بعضی از نقاط به ۱۸ متر هم می‌رسد. اویی مجموعه‌ای از اتاق‌ها، راهروها، کانال‌ها و… است که کنار هم در ۳ طبقه جمع شده‌اند و به‌عنوان یک گنج تاریخی برایتان جذابیت بالایی خواهد داشت.

شهر زیرزمینی نوش آباد
شهر زیرزمینی نوش آباد
در سفرزون بخوانید
جاهای دیدنی کاشان ، گشتی مهیج در تاریخ معماریsu_box]

قلعه کرشاهی ، بنای تاریخی بازمانده از زمان مغول‌ها

کسانی که قصد سفر به کویر ابوزید را دارند، رفتن به قلعه کرشاهی را هم در برنامه‌ی سفر خود جا می‌دهند. این قلعه در فاصله‌ای حدود ۲۰ کیلومتری آبادی «متین آباد»، شمال شهرستان «بادرود» و نزدیک به ابوزید آباد قرار دارد. کرشاهی در قدیم به «گهر شاهی» و «قلعه دزدها» هم معروف بوده و در بین محلی‌ها به «قلعه کر» شناخته شده است.

معماری این قلعه همچون دیگر بناهای تاریخی ایران، جذابیت بالایی دارد؛ خاک شن از مصالح ساخت آن بوده و قسمت‌های مختلف این بنا همچون ورودی، هشتی، اتاق‌های زمستانی و تابستانی و... ، خلاقیت معماری ایرانیان را نشان می‌دهد. این قلعه‌ محکم، حملات مغول را دوام آورده به نسل امروز ارث رسیده تا به‌عنوان یک گنج تاریخی از آن یاد شود. در سفر به کویر ابوزید آباد دیدن قلعه کرشاهی را از دست ندهید و همچنین برای سپری کردن شب‌های کویر می‌توانید با کمک راه‌بلدها سراغ این قلعه بروید.

کویر ابوزید آباد - قلعه کرشاهی
قلعه کرشاهی ، جاذبه‌ای در سفر به کویر ابوزید آباد

جذابیت فرهنگی در کنار بناهای تاریخی

اهالی منطقه ابوزید آباد به گویش قدیمی «بیذوی» صحبت می‌کنند و فرهنگ اصیل این مردم در کنار نمادهای تاریخی منطقه، از جاذبه‌های گردشگری مرکزی ایران محسوب می‌شود. پس اگر قصد رفتن به ابوزید آباد را دارید، قبل از رسیدن به ناحیه‌ی کویری آن، گشتی دربین اهالی آن بزنید و با فرهنگ و گویش آن‌ها آشنا شوید. سپس به سمت شمال آن حرکت کنید تا در فاصله‌ی چند کیلومتری شهر، کم‌کم تپه‌های کوچک و بزرگ خودشان را به شما نشان دهند. هرچه بیش‌تر جلو بروید حس کویر پررنگ‌تر و تعداد تپه‎‌ها بیش‌تر می‌شود.

جذابیت فرهنگی در کنار بناهای تاریخی
قدمت بناهای تاریخی ابوزید آیاد

اقامت و کمپ در کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد هنوز یکی از بکرترین بافت‌های کویری ایران محسوب می‌شود و این مسئله را به عدم ساخت اقامت‌گاه‌های بزرگ مدیون است. خوشبختانه هنوز در این منطقه اقامتگاه‌های بزرگ و مراکز رفاهی و خدماتی کامل بنا نشده؛ به همین خاطر بافت کویر ابوزید آباد بکر و دست نخورده باقی مانده است. برای اقامت در کویر ابوزید آباد شما می‌توانید به کاروانسرای صفوی مراجعه کنید. این مکان یک کاروانسرای بسیار قدیمی است که قدمت آن به دوران صفوی باز می‌گردد و حالا آن را تبدیل به یک اقامت‌گاه بوم گردی در دل کویر کرده‌اند.

علاوه بر آن شما می‌توانید خودتان را به کاشان برسانید و از اقامتگاه‌های داخل این شهر استفاده کنید. برای کاهش هزینه‌های اقامت در سفر کویرگردی، می‌توانید به «امام‌زاده آق علی عباس» واقع در روستای مشکات کاشان رفته و شب را در آنجا سپری کنید.

کویر ابوزیدآباد
کویر ابوزیدآباد

نکات لازم جهت بازدید از کویر ابوزیدآباد

 • برای سفر به کویر ابوزید آباد نیازی به اخذ مجوز نیست.
 • این کویر بسیار بزرگ است و احتمال گم شدن در آن وجود دارد. پس حتما همراه با تور و راهنما سفر کنید.
 • بهتر است یک قمقمه آب همراه خود داشته باشید.
 • حتما با تجهیزات کامل سفر کنید.
 • اگر قصد دارید با وسیله نقلیه شخصی سفر کنید، حتما از سلامت مکانیکی آن اطمینان داشته باشید.
 • حتما کمی خوراکی قند‌ی مثل آبنبات همراه داشته باشید.
 • این کویر حیات وحش ملایم‌تری نسبت به کویر مرنجاب دارد.

تجهیزات مورد نیاز برای سفر به کویر ابوزیدآباد

 • کلاه آفتاب‌گیر
 • کفش مخصوص پیاده‌روی ترجیحا ساق بلند
 • کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی
 • قطب نما
 • کرم دفع حشرات
 • میان وعده و تنقلات قندی
 • کوله پشتی کوچک
 • پول نقد
 • شال گردن یا ماسک صورت
 • بادگیر
 • فندک
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • پاور بانک
 • پتو سفری
 • دوربین دو چشمی و دوربین عکاسی
 • داروهای مورد نیاز
 • وسایل شخصی و بهداشتی مثل لیوان، دمپایی و غیره
 • قمقمه آب

امکانات رفاهی و تفریحات کویر ابوزید آباد

در کویر ابوزید آباد خوشبختانه هنوز هیچ‌گونه مرکز رفاهی و خدماتی به‌وجود نیامده و برای دسترسی به این نوع امکانات، باید راهی کاروانسرای صفوی ابوزید آباد شوید. در این کاروانسرا می‌توانید به امکاناتی همچون وعده‌های غذایی، مکانی برای اقامت، برق، توالت و آب شرب دسترسی پیدا کنید. اما در عین حال می‌توانید تفریحات بسیار هیجان‌انگیز و جذابی را در این کویر تجربه نمایید.

تفریحات کویر ابوزید آباد

۱- پیاده‌روی

کویر را می‌توان طبیعت بدون حد و مرز دانست. در کویر شما می‌توانید آرامش را با تمام وجود احساس کنید. در کمتر جایی می‌توان آرامش و سکوت کویر را تجربه کرد. علاوه‌بر این، کویر معنای واقعی آزادی را به انسان نشان می‌دهد. بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند تا با پای برهنه و بدون کفش بر روی شن‌های داغ کویری قدم بگذارند. قدم برداشتن بر شن‌های کویری یک تجربه بسیار منحصربه‌فرد است. نرمی شن کف پای شما را به آرامی می‌نوازد. حتی اگر گرمای بیش از حد شن‌ها، پای شما را بسوزاند، کافیست تا پای خود را زیر یک لایه شن پنهان کنید! با این کار می‌توانید از خنکای دل زمین لذت ببرید.

پیاده روی در کویر | کویر ابوزید آباد
پیاده روی در کویر

۲- رصد ستارگان در کویر ابوزید آباد

اگر در تورهای کویرگردی شرکت می‌کنید، به شما توصیه اکید می‌کنیم که حتما یک شب را در کویر سپری کنید. شب‌های کویر انگار یک فصل دیگر را به شما نشان می‌دهند. دیگر خبری از آفتاب سوزان و گرمای کویری نیست. بسیاری از جان‌داران برای شکار و زندگی شبانه بیرون می‌آیند. سکوت محض همه جا را پر می‌کند و فضا برای یک دورهمی دوستانه کنار آتش مهیا می‌شود. دیدن ستارگان در دل کویر بسیار لذت‌بخش است. شما آنقدر ستاره‌ها را نزدیک به خود حس می‌کنید که می‌خواهید دست خود را دراز کنید و یکی از آنها را بچینید. شب‌های کویر معنای واقعی آرامش طبیعت هستند. پس به هیچ وجه این لذت را از دست ندهید.

رصد ستارگان | کویر ابوزید آباد
رصد ستارگان

۳- آفرود سواری در کویر ابوزید آباد

رمل‌های شنی این امکان را به شما می‌دهند تا با کمک وسایل نقلیه آفرود یا همان شاسی بلند، هیجان را به معنای واقعی کلمه تجربه کنید. در نزدیکی مناطق اقامتی مثل کاروانسرای صفوی، معمولا کسانی وجود دارند که در ازای دریافت مبلغی اندک، شما را به مدتی کوتاه سوار وسایل نقلیه مخصوص خود کرده و هیجان خاصی را به شما منتقل می‌کنند. رانندگی بر روی تپه‌های شنی نیاز به مهارت بسیار زیادی دارد و قطعا شما از پس آن بر نمی‌آیید. اما رانندگان با سرعت بسیار زیاد شما را بر روی شن‌های روان بالا و پایین می‌برند تا صدای جیغ و فریاد شما تا آسمان هفتم نیز برسد! معمولا هزینه آفرود سواری به ازای هر نفر در هر ۲۰ دقیقه حدود ۵۰ هزار تومان است.

آفرود سواری
آفرود سواری

۴- موتور چهار چرخ

با وجود اینکه آفرود سواری ممکن است برای افراد آماتور خطرناک باشد، اما شما می‌توانید پشت فرمان یک موتور چهار چرخ آفرود بنشینید. موتورهای آفرود چهار چرخ قدرت بسیار زیادی دارند و شما می‌توانید سوار بر آنها بر روی تپه‌های مختلف شنی بالا و پایین بروید. راندن این وسایل نقلیه بسیار ساده است و حتی نیاز به گواهی‌نامه رانندگی ندارد. موتور چهار چرخ سواری یکی از تفریحاتی است که می‌توانید در کویر ابوزید آباد تجربه کنید. معمولا اجاره موتور چهار چرخ در کویر ابوزید آباد برای ۳۰ دقیقه حدود ۵۰ هزار تومان است.

موتور چهار چرخ
موتور چهار چرخ

کاروانسرای ابوزید آباد

کاروانسرای ابوزید آباد یا همان کاروانسرای صفوی،، نام کاروانسرایی قدیمی است که امروزه آن را تبدیل به یک اقامتگاه بوم‌گردی کویری کرده‌اند. ظاهر این کاروانسرا دقیقا همانند دوران صفوی باقی مانده و فقط کمی آن را مرمت و بازسازی نموده‌اند. پنجره‌های چوبی، شیشه‌های رنگی، گلیم‌های دست بافت، پشتی و رخت خواب به جای تخت‌های لوکس، همه چیز باعث می‌شود تا احساس کنید که به دوران قدیم بازگشته‌اید. وسط این کاروانسرا یک حیاط بسیار بزرگ وجود دارد.

یک حوض آبی لاجوردی با فواره‌ای زیبا در میانه این حیاط قرار گرفته و دور تا دور حیاط را حجره‌های کوچک احاطه کرده‌اند. تخت‌های چوبی دور حوض فضایی آرام و خانوادگی را ایجاد کرده‌اند تا بتوانید آرامش طبیعت را با تمام وجود خود احساس کنید. نورپردازی عالی این کاروانسرا باعث شده تا شب‌ها تبدیل به یک مکان دنج و عاشقانه برای رصد ستارگان شود. کارکنان این کاروانسرا برای سرو غذا، یک سفره ترمه می‌اندازند و با نان خشک هیزمی، دوغ محلی و ظروف سفالی آبی لاجوردی از شما پذیرایی می‌کنند. همه چیز در این کاروانسرا برای تجربه یک سفر کاملا بومی مهیا شده.

کاروانسرای ابوزید آباد
کاروانسرای ابوزید آباد

چه زمانی مسافر کویر شویم؟

خاصیت اقلیمی و آب‎‌وهوای کویر، خشک و گرم است و اختلاف دمای آن بین روز و شب بالاست. به‌دلیل این نوع اقلیم، فصل‌های سرد سال زمان مناسبی برای سفر به این نوع مناطق است. پاییز، زمستان و اوایل بهار، کویر دمای معتدلی دارد و می‌تواند میزبان خوبی برایتان باشد.

مسیر رسیدن به کویر ابوزید آباد

برای رفتن به کویر ابوزید آباد باید از اتوبان تهران-قم گذشت، وارد جاده‌ی قم-کاشان شد و بعد از عبور از داخل شهر کاشان، وارد جاده‌ی ابوزید آباد شد. وقتی که از شهر تقریبا ۱۰ کیلومتری فاصله گرفتید، کم و بیش تپه‌های شنی را می‌توانید ببنید. این‌جا شروع کویر است، اما برای دیدن کویر ناب این منطقه باید صبور باشید و به راه خود ادامه دهید.

آدرس ابوزید آباد روی نقشه گوگل

اگر فقط یک‌بار سفر به کویر و حس راه رفتن روی تپه‌های نرم شنی را تجربه کرده باشید، خوب می‌دانید که این نوع طبیعت‌گردی تا چه اندازه خاص و آرامش بخش است. غرق شدن در این طبیعت کاریزماتیک زمین، لذت بی‌نظیری دارد که باید تجربه‌اش کرد. شما هم برای سفرزون از خاطره‌های رفتن به کویر بگویید و این لذت را با ما شریک شوید.

فاصله کویر ابوزید آباد با شهرهای اطراف

برای شروع سفرنامه کویر ابوزید آباد می‌توانید مسیرهای مختلفی را انتخاب کنید. خوبی کویر ابوزید آباد این است که مسیری در دسترس است و فاصله‌ی کوتاهی از شهرهای مهمی مثل اصفهان، تهران و اراک دارد. فقط با چندساعت رانندگی می‌توانید به یک کویرگردی ناب و خاطره‌ساز برسید.

 • فاصله‌ تهران تا کویر ابوزید آباد در حدود ۲۷۰ کیلومتر و تقریبا ۳ ساعت است.
 • برای رفتن از اراک به سمت کویر هم می‌توانید از سه مسیر مختلف بروید:

مسیر یک: ۲۷۸ کیلومتر و تقریبا ۳ ساعت و ۱۶ دقیقه

مسیر دو: ‌۲۶۴ کیلومتر در حدود ۳ ساعت و ۲۹ دقیقه

مسیر سه: ۳۱۰ کیلومتر و ۴ ساعت و ۱۴ دقیقه

 • فاصله‌ی شهر سوم، یعنی فاصله اصفهان تا کویر ابوزید آباد هم مثل مسیر اراک به ابوزیدآباد، سه راه مختلف است که هر سه‌تای این راه‌ها تنها در حدود چنددقیقه باهم تفاوت دارند.

مسیر یک: به طول ۱۸۷ کیلومتر، ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه

مسیر دو: به طول ۱۸۷ کیلومتر، ۲ ساعت و ۵۷ دقیقه

مسیر ۳ به طول ۲۱۹ کیلومتر و سه ساعت و ده دقیقه

 • و شهر آخر، یعنی کاشان نزدیک‌ترین فاصله با کویر ابوزیدآباد را دارد. فاصله کاشان تا کویر ابوزید آباد ۳۸.۳ کیلومتر است. اگر دوست داشته باشید کویر ابوزیدآباد را با ماشین شخصی خود بروید، ۴۰ دقیقه طول می‌کشد تا از کاشان به ابوزید آباد برسید.

بهترین زمان سفر به کویر ابوزید آباد

سفر به کویر راه‌ورسم خاص خود را دارد. اگر یک مسافر بی‌تجربه و تازه‌کار هستید، بهتر است بدانید که اقامت در کویر آن‌قدرها هم کار راحتی نیست که تک‌وتنها و بدون برنامه‌ریزی به دل کویر بزنید. بهترین زمان سفر به کویر ابوزید آباد فصل‌هایی است که از حرارت و خشکی هوا کم شده و اقامت در آن امکان بیشتری دارد. به طور کلی، فصل‌های پاییز و زمستان و اوایل بهار، زمان مناسبی برای اقامت در کویر ابوزید آباد است. البته به‌یاد داشته باشید که شب‌های پاییز و زمستان کویر سرد است. حسابی حواس‌تان به لباس‌هایی که با خود می‌برید باشد و لباس‌های گرم و مناسب شب‌های سرد کویر را فراموش نکنید.

آب و هوای کویر ابوزید آباد

آب و هوای کویر ابوزید آباد مانند دیگر نقاط کویری ایران در فصل تابستان گرم و بسیار خشک است. در فصل‌های سرد مثل زمستان و پاییز آب و هوای کویر در طول یک هفته،‌ ممکن است تا +۳ درجه و پایین‌تر هم برود.
برای کسانی که دوست دارند سفر‌های دسته‌جمعی و هدفمندی را تجربه کنند، تور کویر ابوزید آباد و طبیعت‌گردی در این منطقه معمولاً در نیمه سرد سال برگزار می‌شود.
شب‌های کویر ۱۳ ساعت و هفت دقیقه و روز به مدت ۱۰ ساعت و ۵۳ دقیقه طول می‌کشد.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های اصفهان کلیک کنید.