9.3
امتیاز

نکات مثبت

  • نزدیکی به شهر طبس
  • سهولت در دسترسی
  • منظره زیبا و فوق‌العاده طبیعی

نکات منفی

یکی از انواع جذاب و هیجان‌انگیز سفرها، سفرهای طبیعت‌گردی و خصوصا کویرنوردی است. قدم زدن بر روی شن‌های نرم و غلط زدن در بی‌کران خاکی طبیعت، تجربه‌ای بی‌نظیر و حیرت‌آور است. ماندن در طبیعت کویر و تماشای زیبایی‌های ایران، آنقدر لذت‌بخش است که با رفتن به آنجا، دوست ندارید منظره پیش رویتان هیچوقت تمام شود. کویر حلوان دقیقا جایی است که می‌توانید زیبایی، جذابیت و هیجان را یک‌جا و در کنار هم ببینید و از آن لذت ببرید. اگر دوست دارید با کویر  تماشایی حلوان آشنا شوید، با سفرزون همراه باشید:

saadatrent

کویر حلوان کجاست؟

کویر حلوان
کویر حلوان

کویر حلوان، یکی از مناطق مهم و بسیار زیبای گردشگری در ایران است که در شهرستان طبس و در نزدیکی روستایی با نام حلوان قرار دارد. این منطقه کویری در ایران، از جمله زیباترین و پرطرفدارترین مناطق در میان گردشگران و طبیعت‌گردان است.

پهنه این کویر تماشایی پوشیده از ریگ‌زار است و در حاشیه این ریگ‌زارها، باتلاق‌های نمکی و رسی به چشم می‌خورند. یکی از زیباترین مناظری که می‌توانید در کویر حلوان ببینید، تلاقی ریگ‌زارها با ارتفاعات عاشقان است که تصویری حیرت‌انگیز از برخورد کوه و ماسه را به رخ می‌کشد و دوگانه‌ای زیبا را به نمایش می‌گذارد.

در این کویر دیدنی، می‌توانید شگفتی‌هایی را نظاره کنید که در هیچ کجای دیگر آن را نخواهید یافت.

پوشش گیاهی در کویر حلوان

همیشه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفرهای طبیعت‌گردی، نزدیکی به گیاهان و پوشش گیاهی منطقه است. مناطق کویری،همچون کویر زیبای حلوان، پوشش گیاهی خاص و منحصربه‌فردی دارد که علاوه‌بر ایجاد منظره‌ای فوق‌العاده در کویر، زینت‌بخش عکس‌هایتان خواهد بود.

در این منطقه، تعداد بسیار زیادی از گیاهان ماسه‌ای دیدنی، مانند قیچ، درمنه، تاغ، دم گاوی، بادام کوهی، اسکنبیل و گیاهان نمک‌پسند، همچون شور بیابانی، گز و اشنان به چشم می‌خورند.

کویر؛ زیستگاه مهربان جانوران

اگر در کویر گشت بزنید، می‌توانید حیوانات و جانواران زیبایی را ببینید که زیستگاه اصلی‌شان خاک کویر است. انواع زیادی از  مار و عقرب، شاهین، هوبره، کبک، چکاوک بیابانی و کاکلی، مگس‌گیر، زنبور خور، سارگپه بیابانی، عقاب طلایی، کرکس، گرگ، شغال، روباه شنی، گربه شنی، سمور سنگی، جرد، پا مسواکی، موش صحرایی، انواع آگاما و جکو در کویر دیدنی حلوان زندگی می‌کنند. اگر عکاسی از حیات‌وحش را دوست دارید، یا رابطه‌تان با جانواران خوب است، حتما سری به کویر بزنید.

تفریحات در کویر حلوان

کویر، شاید از دور بسیار ساده به نظر بیاید یا به تعبیر خیلی‌ها چیزی نداشته باشد! اما باید بدانید در میان رمل‌ها و ریگ‌زارهای کویر، آنقدر تفریح هیجان‌انگیز و جذاب پنهان شده، که در هیچ کجای دیگر آن را نمی‌یابید:

آفرود سواری : یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌ها در کویر، آفرود سواری است. تجربه چرخ‌زدن و بالا و پایین شدن میان تپه‌های شنی با ماشین‌های آفرود، آنقدر لذت‌بخش است که هیچ‌گاه آن را فراموش نمی‌کنید.

آفرود سواری | کویر حلوان
آفرود سواری

شتر سواری : اگر به دنبال کارهای متفاوت می‌گردید، شتر سواری یک تفریح جدید و منحصربه‌فرد است که همیشه برایتان به یادگار می‌ماند.

شتر سواری | کویر حلوان
شتر سواری

عکاسی در کویر : از دیگر فعالیت‌های پرطرفدار در کویر، می‌توان از عکاسی نام برد. بسیاری از افراد و گروه‌های گردشگری، برای عکاسی به کویر می‌آیند و زیبایی‌های بی‌نظیر آن را ثبت می‌کنند.

رصد ستارگان : اگر به ستاره‌ها، نجوم و اجرام آسمانی علاقه دارید، باید بگوییم که آسمان کویر در شب، بهترین مکان برای شماست. می‌توانید با ابزارهای ستاره‌شناسی در آسمان بی‌کران کویر حلوان غرق شوید و از اینهمه زیبایی در حیرت فرو روید.

رصد ستارگان
رصد ستارگان

اطلاعات بازدید از کویر حلوان

ساعات بازدید : همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت بلیت : رایگان

آدرس کویر حلوان : استان خراسان جنوبی، طبس، روستای حلوان، کویر حلوان

مسیر دسترسی: همانطور که گفتیم، کویر منحصربه‌فرد حلوان در طبس قرار دارد. بنابراین جاده ارتباطی خور به طبس، که پس از عبور از چاله کویر و دریاچه نمک دیده می‌شود، مسیر مناسب و راحتی برای رسیدن به این کویر دیدنی است.

اگر مسیر خور به طبس را انتخاب می‌کنید، باید بدانید بعد از سه راهی جعفر آباد به سمت طبس، جاده فرعی روستای حلوان به چشم می‌خورد و با پیش‌روی در آن می‌توانید به کویر زیبای این منطقه برسید.

بهترین زمان سفر

هوای کویر به دلیل گرما و خشکی فراوان در تابستان چندان مناسب نیست. بسیاری از تورهای گردشگری و گروه‌های کویرگردی، فصول سردتر سال را برای رفتن به کویر انتخاب می‌کنند. بهترین زمان برای سفرهای کویرگردی، فصل پاییز است. چرا که هوا در روز خنک‌تر و مطبوع‌تر است و گرمای زیاد شما را اذیت نمی‌کند.

توصیه‌های سفرزونی برای سفر به کویر حلوان

اگر قصد سفر به کویر و لذت بردن از این پدیده دلربای طبیعی را دارید، باید چند نکته را رعایت کنید تا سفری به یادماندنی و خاطره‌انگیز داشته باشید.

فراموش نکنید که کویر، فضایی باز و ناآشناست. بنابراین اگر به محیط کویر آشنایی کافی ندارید، همراه با گروه، تورهای گردشگری و راهنمای آشنا به مسیر سفر کنید.

برای رفتن به کویر، فصل مناسب را انتخاب کنید تا گرمای زیاد یا سرمای سخت شب، شما را آزار ندهد.

بیشتر کویرگردی‌ها، با کمپینگ و شب ماندن در کویر پیوند می‌خورد. فراموش نکنید وسایل مناسب برپایی کمپ مانند زیرانداز، کیسه خواب، کوله مناسب، چراغ قوه، جعبه کمک‌های اولیه، لباس گرم، غذا و خوراکی کافی، آب و … را به همراه داشته باشید.

در سفر کویر، هیچگاه از گروه جدا نشوید و تا آخر سفر همراه با همسفرهایتان بمانید.

سفر به کویر، تجربه جذاب و هیجان‌انگیزی است که می‌توانید با رعایت همین چند نکته ساده، آن را برای خودتان ماندنی کنید.

شما برای ما بنویسید

آیا فکر تماشای کویر و غلت زدن بر روی شن‌های نرم آن، شما را هم سر ذوق آورده است؟ شما چقدر به کویرگردی و تجربه ماندن در کویر علاقه‌مندید؟ آیا تا به حال به کویر زیبا و دیدنی حلوان سفر کرده‌اید؟ سفرزون، بی‌صبرانه منتظر شنیدن تجربه‌ها و نکته‌های ارزشمند شما درباره کویر حلوان است.


برای آشنایی بیشتر با  دیدنی های طبس کلیک کنید.