سفر به کویر به ویژه در فصل‌های سرد سال تجربه‌ای شگفت انگیز برای گردشگران است. پهنه‌ای وسیع و نامحدود از ماسه‌ها در مقابل چشمان شما نقش می‌بندد و منظره‌ای بی تکرار می‌آفریند. ایران از این کویرها کم ندارد. می‌توان گفت آلبومی از زیباترین تل‌های ماسه‌ای سهم طبیعت کشور ما است. یکی از این کویرهای معروف و زیبا، کویر سیاه کوه است. با سفرزون همراه شوید تا از این منطقه بیشتر بدانید.

saadatrent

کویر سیاه کوه در همسایگی اردکان

کویر سیاه کوه
پیاده‌روی روی ماسه‌های کویر سیاه کوه

اردکان شهری در بخش‌ شمالی استان یزد است. جایی که در روزهایی از سال، دماسنج‌ها بالاترین درجه‌ی حرارت ایران را نشان می‌دهند. به دلیل این موقعیت خاص جغرافیایی، عجیب نیست که اطراف این شهر را سراسر کویر احاطه کرده است. کویر سیاه کوه درست در بخش شمالی شهر جای گرفته و فاصله‌ای کمتر از ۴۰ دقیقه با آن دارد. به همین دلیل به آن کویر اردکان هم می‌گویند. برای رسیدن به کویر سیاه کوه باید از روستایی به نام احمد آباد گذر کنید.

نمای ۳۶۰ درجه روستای عقدا روی نقشه گوگل

علاوه‌بر آن در حدود ۲۰ کیلومتری شهر اردکان، روستایی تاریخی به نام عقدا وجود دارد. این روستا درست در مجاورت کویر سیاه کوه قرار گرفته و این عامل باعث شده تا عده‌ای این کویر طلایی رنگ را با نام کویر عقدا نیز بشناسند. اما با هر نام و نشانی، این کویر یکی از کویرهای معروف ایران است که در سال‌های اخیر منطقه‌ای برای تفریح و کاوش طبیعت گردان حرفه‌ای به حساب می‌آید.

اگر از بالا به نقشه‌ی کویر نگاه کنیم، آن را به شکل نعل اسب می‌بینیم. نکته‌ی جالب از جغرافیای این کویر آن است که از شمال و جنوب توسط کوه‌های منفرد هرش و سیاه کوه احاطه شده و دو رود مهم سرچشمه گرفته از کوه‌ها و همچنین بسیاری از سیلاب‌های کوهستانی به این کویر وارد می‌شوند. اما با این وجود همچنان ماهیت خشک و طلایی رنگ خود را حفظ کرده و اقلیمی شگفت انگیز را ایجاد می‌کند.

آدرس کویر سیاه کوه روی نقشه گوگل

خرید بلیط هواپیما تهران یزد
رزرو هتل داخلی

سرزمینی بدون پوشش گیاهی و جانوری

سیاهکوه۲
بخش‌های مرکزی کویر فاقد پوشش گیاهی است.

ورود دو رود جاری از کوهستان‌های مجاور، سیاه کوه را به منطقه‌ای مرطوب تبدیل کرده است. اما این منطقه خالی از هر نوع پوشش گیاهی است. سیلاب‌ها در هنگام عبور از منطقه به آبی شور و سنگین تبدیل می‌شوند. هنگام ورود سیلاب به کویر، حوضچه‌هایی از آب شور ایجاد می‌شوند؛ در طول روز و به دلیل دمای بسیار بالای منطقه ( به خصوص در فصل‌های گرم) آب تبخیر شده و نمک باقی‌مانده از این فرآیند تنها یادگار کوهستان مجاور برای این کویر ماسه‌ای است. رشد گیاهان در این نمک‌زار پهناور تقریبا غیرممکن است. فقط در بخش‌هایی که شوری خاک کم‌تر می‌شود گیاهان خودرویی مانند گون، خارشتر و اسفناج وحشی را می‌توانید در آن ببینید.

حیوانات و حتی خزندگان هم به ندرت مرکز این کویر را برای زندگی خود انتخاب می‌کنند. زیرا نه غذایی برای ادامه‌ی حیات در آن پیدا می‌کنند و نه آب. اما هرچه به حاشیه‌ی منطقه برویم، جانورانی مانند مار، بزمجه، سمندر و پرندگانی مانند عقاب را می‌بینیم.

بهترین زمان سفر به سیاه کوه

سیاهکوه۷
در حاشیه‌های کویر می‌توان گیاهان خودرویی یافت.

سفر به هر کویری تنها در فصل‌های سرد پیشنهاد می‌شود. اما برای سفر به کویر سیاه کوه این توصیه را جدی بگیرید.زیرا گرما و تلفیق آن با رطوبت در این منطقه، می‌تواند هر موجود زنده‌ای را ذوب کند. باید توجه کنید که به دلیل موقعیت جغرافیایی در فصل‌های سردتر سال نیز اختلاف دمای روز و شب بسیار زیاد است و حتی گاهی ممکن است بیشتر از ۱۰ درجه اختلاف دما را در آن تجربه کنید. به طور کلی بهترین زمان سفر به کویر شمالی اردکان، از اواخر آبان تا انتهای فصل زمستان است.

طبیعت‌گردی در کویر زیبای یزد

سیاهکوه۵
تماشای طلوع و غروب در کویر بسیار حیرت انگیز است.

بر خلاف کویرهای دیگر ایران، سیاه کوه همچنان دست نخورده باقی مانده. البته بخشی از این بکر بودن به دلیل موقعیت جغرافیایی آن است. اما بهتر است بدانید محل ثابتی برای اقامت شما در این منطقه وجود ندارد. اگر قصد شب‌مانی دارید ناچار به چادر زدن هستید. البته باید امکانات مناسبی به همراه داشته باشید و بهتر است که از قبل کسانی را از محل اقامت خود با خبر کنید. اما بهترین راه این است که پس از تماشای غروب زیبای کویر، راهی شهر اردکان شوید و یک اقامتگاه مطمئن برای گذراندن شب انتخاب کنید.

سیاه کوه برای آفرودبازها محل چندان مناسبی نیست. زیرا بخش‌های وسیعی از آن باتلاقی است و ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل این کویر انتخاب کسانی است که دغدغه‌ی دیدن طبیعت بکر را دارند.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی یزد ، شهر دوچرخه‌های رنگارنگ


دانستنی‌های گردشگری در سفر به کویر سیاه کوه

سیاهکوه۳
شب کویر

اگر قصد بازدید از این کویر زیبا و یک‌دست طلایی را دارید، بهتر است نکاتی را بدانید. به دلیل ریزش سیلاب‌ها به ماسه‌های کویر اطراف آن پر از مسیرهای باتلاقی است. به همین دلیل بهتر است تنها با یک راه بلد محلی به دیدن آن بروید زیرا در غیر این‌صورت ممکن است خطر گم شدن و گیر افتادن در مسیرهای باتلاقی شما را تهدید کند.

اگر تصمیم دارید در کویر کمپ بزنید باید منتظر بادهای تند شبانه باشید. در این منطقه بادهای شدیدی از حوالی عصر شروع به وزیدن می‌کنند. به طور کلی اقامت شبانه در این منطقه توصیه نمی‌شود.

سیاهکوه۶

به دلیل رطوبت منطقه و اختلاف دما بخش‌هایی از ماسه‌ها نشست کرده و حفره‌های عمیقی در مرکز کویر ایجاد کرده است. عمق بعضی از این حفره‌ها بیشتر از دو متر است. در هنگام رفت و آمد مراقب این حفره‌ها باشید.

تجهیزاتی مانند عینک آفتابی، کلاه آفتابگیر ، لباس گرم برای غروب، چراغ قوه و آب معدنی از لوازم ضروری سفر به کویر سیاه کوه است.

سفر به کویر چه تجربیات شیرین و یا خطرآفرینی برای شما داشته است؟ اگر در این پهنه‌ی ماسه‌ای زیبای یزد گردش کرده‌اید چه توصیه‌های دیگری دارید؟