سایدا سفر

ایران سرزمین رازها، افسانه‌ها و داستان‌هاست. تاریخ پرفراز و نشیب کشورمان، یادگارهای زیادی در دل سرزمین کهن ایران باقی گذاشته است. یادگارهایی که هر کدام از آن‌ها را باید یک راز به شمار آورد. گنبد هارونیه یکی از رازهای ایران و سرزمین خراسان است.

این گنبد در ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر مشهد قرار دارد. ابن گنبد را باید از قدیمی‎ترین آثار توس دانست. این راز تاریخی ایران در ابتدای شهر توس و در نزدیکی آرامگاه فردوسی است و قرار است این بار همراه ما در سفرزون به دیدار این گنبد و بقعه‌ی زیبا بیایید.

خرید بلیط هواپیما تهران مشهد
رزرو هتل در مشهد

افسانه‌ای به نام گنبد هارونیه

گنبد هارونیه تنها اثر باقی‌مانده در شهر توس است. تا به امروز هنوز کاربری این بنا مشخص نشده است و درباره‌ی آن افسانه‌ها و داستان‌های زیادی وجود دارد. البته شما هم مثل ما سفرزونی‌ها می‌توانید داستان خودتان را برای این گنبد افسانه‌ای بسازید اما برخی معتقدند که هارون‌الرشید از این بقعه برای زندانی کردن مجرمان استفاده می‌کرده است. بعضی‌ها هم می‌گویند که این بنا در دوره‌ی پیش از اسلام آتشکده بوده است. در سفرنامه‌ها از آن به عنوان مسجد توس آرامگاه و خانقاه غزالی هم نام برده شده است. حتی در برخی روایات آمده است که این بنا محل شکنجه‌ی امام موسی کاظم و پیروان او بوده است. اما هیچ کدام از این داستان‌ها یک روایت قطعی نیستند.

هر چه هست، این بنا از لحاظ شکل و نقشه هیچ گونه شباهتی به زندان ندارد و به طور کلی همین پر رمز و راز بودن این بناست که به جذابیت آن اضافه می‌کند و گردشگران زیادی را به بازدید از آن فرامی‌خواند. گنبد هارونیه یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های خراسان است. این گنبد در طی سال‌های اخیر با همیاری سازمان آثار ملی و فرهنگی خراسان از اطراف محصور شده و فضای سبزی در آن به‌وجود آمده است. این بنای تاریخی در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

معماری زیبای یادگار توس

گنبد هارونیه ساختاری چهارگوش دارد و معماری آن را باید در میان معماری قرن هشتم هجری دسته‌بندی کرد. گنبد هارونیه کاملا آجری است و سبک معماری آن، سبک معماری آذری است. سقف این بنا را یک گنبد دو پوسته ای بدون هیچ گونه کاشیکاری تشکیل داده است. فضای داخلی این بنا یک ایوان، ۴شاه‌نشین و گنبدخانه و سه اتاق فرعی است که تمام این‌ها در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارند. عظمت و قدرت ایستایی پایه‌ها و کف و گنبد این بنا از مهم‌ترین ویژگی‌های این بنای تاریخی است که در کنار دیگر ویژگی‌ها باید از آن یاد کرد. ضلع شمالی این گنبد ۱۹/۵ متر، ضلع جنوبی آن ۲۰ متر، ضلع شرقی آن ۲۸ متر و ضلع غربی آن ۲۹ متر است.


در سفرزون بیشتر بخوانید: خرید سوغات مشهد ؛ از زعفران تا فیروزه


مسیر دسترسی به بقعه هارونیه

آدرس گنبد هارونیه روی نقشه گوگل

آدرس این بنای تاریخی جاده مشهد – قوچان، سه راه فردوسی، حاشیه بلوار شاهنامه، نرسیده به آرامگاه فردوسی، بقعه هارونیه است. اگر با ماشین غیرشخصی به این مکان می‌آیید باید سوار تاکسی شده و به راننده بگویید که شما را تا انتهای بلوار شاهنامه ببرد و بعد از آن با اتوبوس در ایستگاه شاهنامه ۶۴ به سمت هارونیه بروید؛ از اتوبوس که پیاده شوید بقعه دقیقا در مقابلتان قرار دارد.

در سفر به خراسان حتما از این گنبد دیدن کنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. اگر هم پیش از این به این مکان تاریخی رفته‌اید از حس و حال و تجربه‌ی خود از این فضای خاص برای ما بنویسید.
 

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

تور مشهد

تور مشهد

برای مشاهده‌ی تورهای مشهد سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.