9.2
امتیاز

نکات مثبت

 • بر خلاف برخی از کویرهای ایران، آفرود سواری در کویر مصر کاملا آزاد است و نیاز به مجوز ندارد.
 • این کویر در بین گردشگران کمتر شناخته شده است و هنوز هم می‌توانید از مناظر بکر و خلوت آن لذت ببرید.
 • اماکن بوم‌گردی مناسبی در اطراف کویر مصر قرار دارند که می‌توانید به واسطه آنها شب کویر را نیز تجربه کنید.
 • امکانات خدماتی و رفاهی مختلفی در روستای مصر قرار دارد.
 • در کویر مصر می‌توانید شاهد مناظر طبیعی متنوعی باشید.

نکات منفی

 • برای دسترسی به اکثر مناظر نیاز به وسایل نقلیه آفرود خواهید داشت.
 • فاصله مناظر مختلف از هم زیاد است.
 • امکان گم شدن در کویر مصر وجود دارد.
 • در برخی مناطق، جانداران خطرناکی مثل مار جعفری و عقرب زندگی می‌کنند.

کویر مصر تابلویی بی‌نقص از طبیعتی‌ست که دست سخاوتمندش به هر نقطه نقشی متفاوت بخشیده. با سفرزون باشید تا بی‌واسطه به دیدار ستاره‌ها برویم و در شب‌های کویر دل به آوای شب‌بیداری‌ها بدهیم.

saadatrent

اینجا مصر ، روستایی با درهای چوبی

در ابتدای ورود به روستای مصر، خانه‌هایی با سقف گنبدی و درهای چوبی به استقبال‌مان می‌آیند و مانند ساکنان خون‌گرم و مهربان‌شان، مسافران را با روی گشاده می‌پذیرند. با عبور از مقابل این خانه‌ها می‌توانیم بوی خوش غذاهای سنتی این منطقه را به جان بکشیم. معروف‌ترین این غذا ها کباب شتر، کالجوش و آبگوشت محلی به نام لاخولی است. مردم روستا تا پیش از رونق گردشگری به زراعت و دام‌پروری مشغول بودند  و به مرور و با افزایش مسافران کویر به فعالیت‌های دیگر پرداختند.

روستای مصر در جوار کویر ۳
روستای مصر در جوار کویر

آنچه از خاک مصر بر می‌آید

در دل خاک این روستا طعم‌ و رنگ‌های متفاوتی متولد می‌شوند که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به انار و خرمای روستای مصر اشاره کرد.

روستای مصر در جوار کویر ۱
روستای مصر در جوار کویر

چرا نامش مصر است؟

شاید بسیاری از گردشگران با شنیدن نام این کویر، کمی شوکه شوند و در ابتدا تصور کنند که کویر مصر در کشور دیگری واقع شده است. اما باید بدانید که نام کویر مصر از روی روستایی گرفته شده که در نزدیکی همین کویر قرار دارد. در مورد نام این روستا هم داستانی بسیار زیبا وجود دارد که بهتر است آن را بدانید. این روستا در حاشیه کویر است و همواره دست به گریبان کم آبی بوده. در گذشته، فردی به نام یوسف که از اهالی همین روستا بود، اقدام به حفر چاهی عمیق با دستگاه‌های دیزلی کرد. این چاه به صورت موقتی آب منطقه را تامین نمود اما پس از مدتی دوباره خشک شد.

به همین خاطر یوسف مجددا دست به کار شد و چاهی عمیق‌تر را حفر کرد. چاه دوم مدت‌های طولانی آب این روستا را تامین کرده و باعث آبادانی هرچه بیشتر منطقه شد. به همین خاطر، روستاهای اطراف، این منطقه را روستای چاه دراز نامیدند. یوسف که این نام را برای روستای خود نمی‌پسندید، از اهالی منطقه خواست تا به حرمت نامش که از حضرت یوسف گرفته شده و سختی‌هایی که این حضرت در کشور مصر متحمل شدند، نام این روستا را نیز روستای مصر بگذارند. اهالی منطقه هم درخواست او را پذیرفتند و از آن پس این روستا به نام روستای مصر و کویر اطراف آن نیز به نام کویر مصر شناخته شد.

کویر مصر
کویر مصر

پیش به‌سوی تابلوی بی‌انتهای کویر مصر

از روستا و مردمانش که فاصله بگیریم، در آن نقطه‌ای که سقف خانه‌ها از نظر ناپدید می‌شوند، در مقابل چشم‌هایمان پهنه‌ای وسیع از پیوند آسمان و شن، پله پله چیده می‌شود. اینجا کویر مصر است، جادوی آرام‌بخش طبیعت!

تصویر بی انتهای شنزارهای کویر مصر
تصویر بی انتهای شنزارهای کویر مصر

امکانات کویر مصر

روستای مصر به دلیل وجود کویر اطراف خود، همواره میزبان گردشگران زیادی است. به همین خاطر، امکانات رفاهی نسبتا کاملی در این روستا قرار دارد. معمولا کسانی که قصد تفریح در کویر مصر را دارند، از امکانات رفاهی و خدماتی روستای مصر استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از سوپر مارکت‌های داخل روستا خرید کنید یا حتی به صورت رایگان از سرویس‌های بهداشتی این روستا استفاده نمایید. اما باید بدانید که در کویر مصر نیز اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی مختلفی وجود دارند که می‌توانید شب را در آنجا سحر کنید و از امکانات رفاهی و خدماتی آنها نیز استفاده نمایید. همچنین باید بدانید که کمپ‌های تفریحی متنوعی نیز در دل کویر وجود دارند. این کمپ‌ها تفریحات مختلفی مثل آفرود سواری یا کرایه موتورهای چهار چرخ را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهند.

سرگرمی‌های کویری ، خاطره‌ شادی‌ها در کویر مصر

کویر مصر آنقدر سرگرمی و راز در دل خود دارد که می‌توانید روزهایی طولانی را به آن اختصاص دهید و حتی در لحظه‌ بازگشت دلتنگ آن شوید. اما برای اینکه کویر را کشف کنیم باید بدانیم چه کارهایی را می‌توانیم انجام دهیم و برای آن‌ها برنامه‌ای دقیق بچینیم.

سرگرمی های کویر
سرگرمی های کویر

پیاده‌روی روی شن‌های داغ، بی‌فاصله با تن کویر

قبل از هرکاری پاهایتان را از حصار کفش‌ها رها کنید تا حرکت نرم دانه‌های ریز و سبک شن را زیر پاها احساس کنید. قدم‌های آرام‌تان را  به تن کویر بکشید و از بازی دانه‌های شن زیر پاها و بین انگشت‌ها لذت ببرید. گرمای شن‌ها از کف پا حرکت می‌کند و شما با کویر مصر یکی می‌شوید.

توجه داشته باشید که برای این پیاده‌روی انرژی زیادی لازم دارید؛ چرا که انرژی مورد نیاز برای یک کیلومتر پیاده‌روی شن، سه برابر یک پیاده‌روی معمولی است.

لذت حس گرمای دانه‌های شن زیر پوست
لذت حس گرمای دانه‌های شن زیر پوست

شترسواری ، مرور تجربه‌های مسافران کویر

شتر سواری در کویر مصر از آن دست تجربه‌های است که خاطره‌اش برای همیشه در ذهن ما باقی می‌ماند. شترهایی که اهالی روستای مصر نگهداری می‌کنند و به مسافران کرایه می‌دهند، می‌تواند تصویری امروزی از عبور و مرور گذشته‌گان به ما بدهد. این تجربه‌ خوش را می‌توانید در حاشیه‌های کویری روستا به‌دست بیاورید.

هزینه: هزینه هر ۱۰ دقیقه شتر سواری در کویر مصر ۵ هزار تومان است.

یک سواری آرام و پر خاطره
یک سواری آرام و پر خاطره

موتور چهار چرخ و کشف لذت عبور از تپه‌های شنی

ATV یا موتور چهار چرخ از وسایلی است که امروزه برای کاشفان کویر بسیار محبوب است. این موتور با چرخ‌های قدرتمند می‌تواند شما را از تپه‌های شنی کویر مصر عبور دهد. هیجان و سرعت با موتور چهار چرخ به جان شما تزریق می‌شود.

هزینه: هزینه هر ۱۰ دقیقه موتور سواری در کویر مصر ۱۰ هزار تومان است.

هیجان و سرعت با موتور چهارچرخ
هیجان و سرعت با موتور چهارچرخ

آفرود ، یک هیجان بدون توقف

خیلی از مسافران کویر برای تجربه‌ی هیجان انگیز آفرود به این مناطق سفر می‌کنند. برای این کشف پر سرعت باید از ماشین‌های دو دیفرانسیل استفاده کنید. این ماشین‌ها را به همراه راننده‌های حرفه‌ای در کویر مصر می‌توانید کرایه کنید و آدرنالین را مهمان خون جاری در رگ‌هایتان کنید.

هزینه: کرایه این ماشین‌ها ۱۵ هزار تومان است.

آفرود ، هیجانی پر خاطره اما خطرناک برای کویر
آفرود ، هیجانی پر خاطره اما خطرناک برای کویر

عکاسی در کویر، تابلویی از بی‌کرانی آسمان و مصر

دوربین عکاسی‌تان را در این سفر فراموش نکنید. در کویر مصر آنقدر زیبایی و چشم‌انداز بی‌انتها می‌بینید که برای ثبت آن‌ها در فهرست رویایی‌ترین مکان‌های تجربه شده‌ زندگی‌تان، حتما دوربین لازم دارید.

سه پایه و مونوپاد از ضرورترین وسایل همراه دوربین است. حواستان را جمع کنید که شن‌های بازیگوش کویر داخل درزهای دوربین‌تان جا خوش نکنند.

تصویری همیشگی از کویر همراه خود داشته باشید
تصویری همیشگی از کویر همراه خود داشته باشید

دوچرخه سواری در کویر مصر، رکاب زدن در دل شن‌ها

پیش از هرچیز بدانید که دوچرخه سواری در کویر ابزاری حرفه‌ای می‌خواهد، پس حتما بهترین دوچرخه را برای کویر نوردی انتخاب کنید و همراه خود ببرید. چرا که در کویر مصر دوچرخه‌ای برای کرایه و کسب این تجربه وجود ندارد.

لذت دوچرخه سواری روی تپه‌های شنی
لذت دوچرخه سواری روی تپه‌های شنی

شب نشینی، پایانی خوش برای روزهای گرم کویر مصر

کمی صبر کنید تا زیبایی‌های آسمان کویر مصر خود را در دامن سرمه‌ای رنگ شب، نشان دهند. همه‌ تصاویر خیال‌انگیزی که از آسمان شب سراغ دارید، در این این نقطه به حقیقت می‌رسند. ستاره‌ها درخشان و کوچک و بزرگی که انگار دستی سخاوتمند در این بی‌کرانی پاشیده است و ماه که در واضح‌ترین حالت خود قرار دارد، تن کویر را روشن می‌کنند.

شب‌های رویایی کویر
شب‌های رویایی کویر

ثبت خاطره‌ای با صدای خوش سوختن هیزم

اگر خیال شب بیداری در کویر مصر را دارید قبل از هر چیز اطراف محل اقامت‌تان محلول روغن سوخته-گازوییل را با دقت بریزد تا مارها و عقرب‌ها مهمان محفل‌تان نشوند. سپس آتشی برپا کنید، گرداگرد آن بنشینید و گوش‌ها را به صدای خوش سوختن هیزم بسپارید. آسمان کویر بهترین گزینه برای رصد است و می‌توانید ستاره‌ی خود را کشف کنید. رو به آسمان بخوابید و غرق در خیال‌پروازی بی‌واسطه شوید.

کمی دور از کویر مصر ، چیزهایی که باید دید

 بازدید از این منطقه را تنها با دیدن کویر مصر تمام نکنید. کمی آن‌طرف تر از مصر دیدنی‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به: دریاچه نمک سلکنون مصر، نیزار مصر، دریاچه نمک خور، ریگ کله و گله ریگ سرگردانی اشاره کرد. هر کدام از این جاذبه‌ها ویژگی‌های خاص خود را برای ماندگاری در ذهن و قاب دوربین شما دارد.

جاذبه های ریز و درشت کویر که نباید از دست بدهید
جاذبه های ریز و درشت کویر که نباید از دست بدهید

جاذبه‌های اطراف کویر مصر

شاید برای برخی از مسافران، تفریحات کویری کافی نباشند. اگر شما نیز جزء این دسته افراد هستید و تفریحات کویری سریعا حوصله شما را سر می‌برند، بهتر است سری به جاذبه‌های اطراف کویر مصر بزنید تا سفر خود را سرشار از ماجراجویی کنید.

روستای گرمه

روستای گرمه یکی از زیباترین جاذبه‌های اطراف کویر مصر است. عموما شهرها و روستاهای حاشیه کویر ایران، ظاهری بسیار زیبا، آرام و صمیمی دارند. روستای گرمه نیز از این قاعده مستثنا نیست و در بدو ورود شما را غرق در آرامش خود می‌‎‌کند. خانه‌های روستای گرمه هنوز کاه‌گلی و سنتی هستند. آرامش روستا در کوچه و پس کوچه‌های آن موج می‌زند. مردم لبخندی از سر محبت و مهمان نوازی بر لب دارند و صمیمانه از شما پذیرایی می‌کنند. چشمه‌ای جوشان با قدمت هزاران سال از دل خاک می‌جوشد که باعث آبادانی مزارع نخل اطراف روستا شده است.

همچنین جالب است بدانید که چهل سال پیش زمستانی سخت گریبان‌گیر این منطقه شد و به برخی از مزارع نخل آسیب زیادی وارد کرد. یکی از این مزارع به صورت کامل در اثر سرما سوخت و امروزه آن را با نام مزرعه سوخته نخل می‌شناسند. بازدید از این روستا در تور کویر مصر به شدت توصیه می‌شود.

ساعت بازدید:‌ ۲۴ ساعته

مسیر دسترسی:

مسیر اول: مسیر شهر خور به سمت مهرنجان و یزد پس از طی مسافتی در حدود ۲۷ کیلومتر به جاده فرعی نیشابور و گرمه می رسید که پس از طی ۸ کیلومتر , تابلوی نخلستان گرمه قابل رویت است.

مسیر دوم: مسیر شهر خور به سمت یزد پس از طی مسافتی در حدود ۱۰ کیلومتر به جاده خاکی میرسید که در صورت ورود به آن پس از طی مسافتی در حدود ۱۵ کیلومتر وارد روستای گرمه خواهید شد.

روستای گرمه | کویر مصر
روستای گرمه

 روستای امیرآباد

آیا تا به حال گیاه گز را از نزدیک دیده‌اید؟ همان طور که می‌دانید از این گیاه برای تولید شیرینی خوشمزه و سنتی معروف اصفهان، یعنی گز استفاده می‌شود. گز یک نوع گیاه محلی است که بیشتر در مناطق بیابانی اصفهان و به صورت خود رو رشد می‌کند. در دو کیلومتری روستای امیرآباد و در نزدیکی رمل‌های ماسه‌ای، پوشش گیاهی خاصی از گز، تاق و نخل‌های کویری به چشم می‌خورند که می‌توانند تبدیل به یکی از فراموش نشدنی‌ترین بخش‌های سفر شما به کویر مصر شوند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

 روستای امیرآباد
روستای امیرآباد

روستای فرحزاد

روستای فرحزاد یکی از روستاهای کویری ایران به شمار می‌آید که در شمال کویر مصر واقع شده است. این روستای زیبا میزبان کاروانسرای باراندازهای طباطبایی یک و دو بوده و به همین خاطر به شهرت بسیار زیادی دست پیدا کرده است. بسیاری از گردشگران برای اقامت به روستای فرحزاد می‌آیند و در عین حال از نخل‌های کویری اطراف آن و دیدن شترهایی که در سایه این نخل‌ها استراحت می‌کنند، لذت می‌برند و تصاویری زیبا را با دوربین به یادگار می‌گیرند.

روستای فرحزاد | کویر مصر
روستای فرحزاد

دریاچه نمک خور

دریاچه نمک خور، نام بزرگ‌ترین دریاچه نمک فصلی ایران است که در کویر مصر قرار دارد. دریاچه نمک خور یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کویر مصر محسوب می‌شود. بسیاری از ما، با دیدن این دریاچه نمک تصور می‌کنیم که زمین از سر گرما ترک خورده است. اما اصلا اینطور نیست. در واقع به دلیل رسی بودن خاک منطقه و ترکیب آن با نمک، اشکال پنج ضلعی یا همان پلی گون بر روی زمین ایجاد شده‌اند. در حقیقت این اشکال برجسته از نمک ساخته شده‌اند و منظره‌ای بسیار زیبا را خلق می‌کنند. جالب است بدانید که در تابستان این منطقه کاملا به رنگ سفید و در زمستان به رنگ سیاه در می‌آید که این موضوع به نوبه خود یکی از شگفتی‌های منطقه خور است.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به دریاچه نمک خور: از کویر مصر باید وارد مسیر آسفالته خور به طبس شوید. ۵۰ کیلومتر به سمت جنوب برانید تا دریاچه را مشاهده کنید.

دریاچه نمک خور
دریاچه نمک خور

روستا و قلعه بیاضه

در ۱۱۰ کیلومتری روستای مصر، یک ارگ قدیمی به نام بیاضه قرار دارد. قدمت این ارگ به دوران ساسانی باز می‌گردد و در آن دوران کاربرد مسکونی و همچنین دفاعی داشته است. علاوه بر این باید بدانید که این ارگ در دوران اسماعیلیه، همانند قلعه الموت، تبدیل به پایگاهی برای هواداری از حسن صباح شد. در این ارگ قدیمی که از جنس کاه گل ساخته شده است، پایاب، قنات، مسجد، حسینیه و نخلستان‌های بزرگی قرار دارد که تماشای آنها واقعا هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

دسترسی به ارگ بیاضه: از کویر مصر باید ابتدا وارد بزرگراه ۷۰ آسیا شوید. همینطور که به سمت جنوب می‌رانید، به شهر خور خواهید رسید. مسیر را ادامه دهید تا از روستای گرمه و مهرجان عبور کنید. کمی بعد به روستای بیاضه خواهید رسید.

روستا و قلعه بیاضه
روستا و قلعه بیاضه

 دریاچه نمک سلکنون مصر

این کاملا طبیعی است که در کویر بزرگی مثل کویر مصر، دریاچه‌های نمک متعددی به چشم بخورند. اما جالب است بدانید که دریاچه نمک سلکنون مصر قدمت زیادی ندارد. در سال ۱۳۵۵، سیل بزرگی در این منطقه رخ می‌دهد که محلی‌ها آن را به نام سیل سلکنون می‌شناسند. این سیل باعث ایجاد چال یا فرو رفتگی بزرگی در بخش شمال و جنوب کویر مصر شد. امروزه این چال تبدیل به یک دریاچه نمک شده و آن را به نام دریاچه نمک سلکنون مصر می‌شناسند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

دسترسی به دریاچه نمک سلکنون مصر: کویر مصر را به سمت شمال بروید. بعد از عبور از روستای فرحزاد، به دریاچه سلکنون خواهید رسید.

 دریاچه نمک سلکنون مصر
دریاچه نمک سلکنون مصر

 نیزار مصر

نیزار مصر یکی دیگر از جاذبه‌های کویر مصر است که قدمت زیادی ندارد. همان سیلی که در سال ۱۳۵۵ باعث ایجاد دریاچه سلکنون شد، پساب کشاورزی روستای امیرآباد را به لایه‌های زیرین زمین برد. همچنین دریاچه‌ای دیگر را نیز در منطقه کویر مصر به وجود آورد که متاسفانه پس از مدتی خشک شد و از بین رفت. اما این پساب‌های کشاورزی در منطقه‌ای به نام نیزار مصر به لایه سطحی زمین آمدند و باعث ایجاد نیزاری زیبا شدند که طول نی‌های آن به چهار متر نیز می‌رسد. این نیزارها باعث ایجاد یک اکوسیستم کامل شد و حیواناتی مثل روباه شنی، گربه شنی، کاراکال و خرگوش صحرایی در آن زندگی می‌کنند.

دسترسی به نیزار مصر: این نیزار در دو کیلومتری روستای فرحزار قرار دارد. به همین خاطر شما می‌توانید هم از طریق روستای امیرآباد و هم از روستای فرحزاد به آن دسترسی پیدا کنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

 نیزار مصر | کویر مصر
نیزار مصر

تخت عباسی

همانطور که محلیان به فرورفتگی‌های زمین در کویر چال می‌گویند، زمین‌های هموار و صاف را نیز تخت می‌نامند. زمانی که اطراف یک زمین صاف و هموار، فرو رفتگی‌های مختلفی وجود داشته باشند، می‌توان در آن نقطه شاهد مناظر بسیار زیبا و شگفت انگیزی بود. به همین خاطر در گذشته از تخت‌های مختلف برای مسیریابی و یافتن مقصد خود استفاده می‌کردند. تخت عباسی یکی از این تخت‌ها و زمین‌های همواری است که در شمال شرق روستای مصر قرار دارد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

دسترسی به تخت عباسی: این تخت در شمال روستای مصر قرار گرفته و برای دسترسی به آن باید سه کیلومتر از چال یا همان دریاچه سلکنون دور شوید. به همین خاطر، برای رسیدن به آن، باید از وسایل نقلیه مخصوص آفرود استفاده نمایید.

تخت عباسی
تخت عباسی

 تخت عروس

همانطور که اشاره کردیم، مناطق هموار کویر که فاقد فرورفتگی بودند را تخت می‌نامیدند. تخت عروس، همانطور که از نامش مشخص است، زیباترین تخت کویر مصر است. این تخت را می‌توان به نوعی بام کویر مصر دانست که از جنوب منظره‌ای به سمت روستای مصر و دریاچه سلکنون و از شمال به رمل‌های روان شنی دید دارد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به تخت عروس: دقیقا همانند تخت عباسی، برای دسترسی به تخت عروس نیز نیاز به وسایل نقلیه مخصوص آفرود خواهید داشت. برای بازدید از تخت عروس باید به سمت شمال حرکت کرده، سپس به سمت دریاچه سلکنون بروید. سه کیلومتر پس از دریاچه سلکنون، به یک دو راهی خواهید رسید. تخت عروس در سمت غرب این دو راهی واقع شده است.

 تخت عروس | کویر مصر
تخت عروس

ریگ کله

هر گوشه از کویرهای ایران دارای شکلی منحصر به فرد است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بخش‌های مختلف کویر دقیقا شبیه یکدیگر هستند و هیچ تفاوتی با هم ندارند. اما ریگ کله دقیقا خلاف این موضوع را ثابت می‌کند. در ریگ کله تپه‌های ماسه‌ای قیف شکلی وجود دارند که دیدن آنها خالی از لطف نیست. جالب است بدانید که ارتفاع بلند‌ترین تپه‌ ماسه‌ای در این منطقه به حدود ۲۲۷ متر می‌رسد که جزء بلندترین تپه‌های ماسه‌ای ایران محسوب می‌شود. ریگ کله را می‌توان به نوعی مرز بین تپه‌های ماسه‌ای کویری و مناطق کوهستانی دانست. در کمال حیرت باید بدانید که در این منطقه کویری، یک چشمه آب دائمی نیز از دل خاک می‌جوشد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به ریگ کله: برای بازدید از این منطقه زیبا، نیاز به وسایل نقلیه آفرود خواهید داشت. ریگ کله در پنج کیلومتری جنوب روستای امیرآباد قرار دارد.

ریگ کله
ریگ کله

 چیل کنده

در غرب روستای فرحزاد، دیدن تپه‌ای بلند به ارتفاع پنج کیلومتر، قطعا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. این تپه چیل کنده نام دارد و دلیل نام گذاری آن نیز کنده‌ای از نخل است که توسط ساربانان برای مسیریابی روی آن قرار داده‌ شده است. این تپه به قدری مرتفع است که بر فراز آن می‌توانید تمام مناطق شمالی کویر را زیر پای خود ببینید. به همین خاطر ساربانان از آن برای مسیریابی استفاده می‌کردند و امروزه می‌توانید بر فراز چیل کنده، از مناظر زیبای کویری لذت ببرید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به چیل کنده: همانطور که اشاره کردیم این تپه در غرب روستای فرحزاد و در دو کیلومتری آن قرار دارد. برای بازدید از این تپه زیبا نیاز به وسایل نقلیه آفرود خواهید داشت.

کویر مصر
کویر مصر

تخت محمدرضایی

تا به اینجای کار با تخت عروس و تخت عباسی کویر مصر آشنا شدیم. یکی دیگر از مناطق هموار این کویر که حدود ۲۰ متر از اراضی اطراف ارتفاع بیشتری دارد، تخت محمدرضایی نام گرفته است. در گذشته دور از این تخت برای مسیریابی استفاده می‌کردند و یک نشان مهم در طول مسیر بوده است. شما نیز می‌توانید بر فراز تخت محمدرضایی بایستید و از مناظر کویری اطراف خود لذت ببرید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به تخت محمدرضایی: به سمت شمال و روستای فرحزاد حرکت کنید. مسیر را ادامه دهید تا به دریاچه سلکنون برسید. دو راهی را به سمت غرب رفته و دو کیلومتر پیش بروید تا به تخت محمدرضایی برسید.

تخت محمدرضایی
تخت محمدرضایی

تل خاکستری

تل خاکستری نام تپه‌ای ماسه‌ای با ارتفاع زیاد است که می‌توانید بر فراز آن به خوبی مسیریابی کنید. این تپه، رنگی خاکستری دارد و به همین خاطر آن را به نام تل خاکستری می‌شناسند. تل خاکستری در گذشته به نوعی شبیه به یک فانوس دریایی بوده و به دلیل خاص بودن رنگ آن، کاروان‌های مختلف از این تل برای یافتن مسیر خود استفاده می‌کردند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

دسترسی به تل خاکستری: برای بازدید از این تل زیبا، حتما نیاز به وسایل نقلیه مخصوص آفرود خواهید داشت. برای دسترسی به آن، ابتدا به روستای فرحزاد بروید. از آنجا باید سه کیلومتر به غرب رفته تا به چیل کنده برسید. از چیل کنده هشت کیلومتر به سمت شمال غرب عازم شوید تا این تل مرتفع را از دور ببینید.

تل خاکستری
تل خاکستری

تنگه رودخانه نمک

در گذشته رودخانه‌ای نمکی در شرق تخت عباسی وجود داشت که امروزه تنها ردی نمکی از آن باقی مانده است. اگر رد این رودخانه فصلی را دنبال کنید، به تنگه رودخانه نمک خواهید رسید. جالب است بدانید که این تنگه نیز در سال ۱۳۵۵ بر اثر همان سیل معروف ایجاد شد. البته بازدید نزدیک از این تنگه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. زیرا فضای نمکی، محیط را برای زندگی انواع کنه شتری و همچنین نوع خاصی از عقرب مهیا کرده است.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به تنگه رودخانه نمک: تنگه رودخانه نمک در شمال روستای فرحزاد و همچنین در شرق تخت عروس قرار گرفته است. باید بدانید که برای دسترسی به این تنگه نیاز به وسایل نقلیه آفرود خواهید داشت. برای بازدید از این تنگه تنها کافیست که مسیر رودخانه فصلی را دنبال کنید.

تنگه رودخانه نمک
تنگه رودخانه نمک

 گله ریگ سرگردانی

در گویش مردم محلی ساکن حاشیه کویر، گله ریگ به معنای دیواره‌های موازی و ماسه‌ای است. اگر بر فراز تل خاکستری بایستید، تپه‌های ماسه‌ای موازی با هم را خواهید دید که بین سه تا پنج کیلومتر طول دارند و در فاصله‌ ۵۰ متری از هم قرار گرفته‌اند. این تپه‌های موازی بسیار شبیه به هم هستند و در گذشته باعث گمراه شدن کاروان‌ها و مسافران می‌شدند و به همین خاطر است که آنها را گله ریگ سرگردانی می‌نامند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به گله ریگ سرگردانی: این منطقه در غرب روستای فرحزاد قرار دارد. پس ابتدا خودتان را به روستای فرحزاد برسانید و سه کیلومتر به سمت غرب بروید. از آنجا حدود هشت کیلومتر به سمت شمال غرب حرکت کنید تا به گله ریگ برسید. برای دسترسی به این منطقه نیاز به وسایل نقلیه مخصوص آفرود خواهید داشت. بهترین مکان برای دیدن این منظره، ایستادن بر فراز تل خاکستری است.

 گله ریگ سرگردانی
گله ریگ سرگردانی

صاف باقر دزدو

صاف باقر دزدو یکی دیگر از علائم و نشانه‌های باقی مانده از سیل سال ۱۳۵۵ است. صاف باقر نام دریاچه‌ای است که توسط تپه‌های مختلفی احاطه شده است. اما متاسفانه همه این زیبایی‌ها مربوط به دوران قدیم بوده و امروزه این دریاچه خشکیده و تنها فرورفتگی بزرگی را از خود به جای گذاشته است.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مسیر دسترسی به صاف باقر دزدو: برای دسترسی به این منظره باید از وسایل نقلیه آفرود استفاده کنید. صاف باقر دزدو در چهار کیلومتری شرق نیزارهای کویر مصر قرار دارد.

صاف باقر دزدو | کویر مصر
صاف باقر دزدو

بهترین زمان سفر به کویر مصر

بهترین زمان برای سفر به کویر دو فصل پاییز و زمستان است که هوای منطقه متعادل شده و گرمای کویر آزار دهنده نیست. اما فراموش نکنید در این دو فصل شب‌های بسیار سردی در انتظار شما است.

در ایام سرد سال به کویر سفر کنید
در ایام سرد سال به کویر سفر کنید

اقامت در کویر مصر

یکی از بهترین گزینه‌ها برای اقامت در کویر مصر ، خانه‌های محلی‌ها و اقامتگاه‌های بوم گردی است که با صفا و صمیمت میزبانی شما را می‌پذیرند. یکی از این اقامتگاه‌های بی‌نظیر؛اقامتگاه بوم گردی مازیار آل داوود(آتشونی) است. گزینه‌ی دیگر هتل‌های منطقه هستند که از آن‌ها می‌توان به هتل سنتی تی دا، هتل بالی و هتل یه تا اشاره کرد.

اقامتگاه های سنتی کویر مصر
اقامتگاه های سنتی کویر مصر

کمپ در کویر مصر، پیوند با طبیعت مصر

اما کمپینگ در کویر از محبوب‌ترین گزینه‌های مسافران است. برای کمپ زدن حتما یک آشنا محیط همراه داشته باشید تا از آسیب‌های احتمالی و سرگردانی در کویر در امان بمانید. همچنین ابزار مناسب مانند چادرهای محکم، توری‌ها و پشه بندها و داروهای درمانی برای گزیدگی، همراه داشته باشید.

لذت کمپ زدن در کویر را از دست ندهید
لذت کمپ زدن در کویر را از دست ندهید

مسیر دسترسی به کویر مصر

آدرس: استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، دهستان جندق، روستای مصر

روستای مصر در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور در استان اصفهان قرار دارد.

برای رفتن به این روستا می توانید با تورها همراره شوید. اما اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید به خور و بیابانک در استان اصفهان بروید و از آن‌جا راه خود  را به سمت جندق و روستای مصر و فرحزاد ادامه دهید. همچنین می‌توانید از اصفهان به سمت نایین و بعد روستای جندق بروید و در نهایت به مصر برسید.

نکات مهم که قبل از سفر به کویر مصر باید رعایت کنیم

 • کویر از آن مقاصدی است که باید برای آن کوله‌باری با احتیاط ببندید. کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه، کفش مناسب پیاده روی، دمپایی، لوازم نظافت شخصی، لباس گرم ، زیرانداز، فلاسک چای، بطری آب و… از تجهیزات جدانشدنی کوله پشتی شما است.
 • اگر قصد بیرون‌ ماندن در کویر را دارید، ملحفه و پتوی مسافرتی و کیسه خواب همراه خود داشته باشید.
 • فراموش نکنید کویر در کنار همه‌ی زیبایی های خود، خطراتی هم دارد، برای امنیت بیشتر حتما با کسانیکه آشنای راه هستند و سفر کنید و هرگز از گروه‌های خود دور نشوید.

 

اگر تجربه‌ سفر به کویر مصر را دارید آن‌ را با ما در میان بگذارید یا در انتهای همین مطلب به کویر مصر امتیاز بدهید. ما سفرزونی‌ها منتظر شما هستیم.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های اصفهان کلیک کنید.