سایدا سفر

گاهی واقعا باید از خودمان بپرسیم که چرا به یک کشور خارجی سفر می‌کنیم؟ ما حاضریم هزینه‌های هنگفتی را متحمل شویم و مثلا در سنگاپور یا تایلند به دیدن مکان‌های طبیعی برویم. حتما اگر از تمام کسانی که به کشور‌های خارجی سفر کرده‌اند در مورد تنگه کافرین، دره عشق، تنگه ارغوان و یا از این قبیل مکان‌های طبیعی بکر ایران بپرسید، اکثرا آنها این مناطق را نمی‌شناسند. کشور ما آنقدر مناظر و جاذبه طبیعی و دیدنی دارد که برای دیدن آنها باید سال‌ها زمان صرف کنید که الحق که ارزش سالیان سال وقت گذاشتن را نیز دارد. در این میان برخی مناظر دیدنی هماند تنگه کافرین کمتر شناخته شده‌اند و هنوز همانند جاذبه‌های دیگر مورد هجوم جمعیت قرار نگرفته‌اند. با سفرزون همراه باشید تا تکه‌های گم شده در دل طبیعت ایلام را پیدا کنید.

تنگه کافرین، ترکیبی از زلالی آب و سرسبزی چمن

شاید شما هم مثل هر کسی با دیدن تصاویری از سواحل کارائیب از خود بی خود می‌شوید. اکثر ما با دیدن چنین مناظری در خارج از کشور حسرت می‌خوریم که چرا در آنجا زندگی نمی‌کنیم تا این طبیعت بکر را از نزدیک تجربه کنیم. حتی سالیان سال برای سفر به آنجا برنامه‌ریزی می‌کنیم و هزینه زیادی را برای این سفر کنار می‌گذاریم. اما غافل از اینکه آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم، یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم!

حتما در نگاه اول با دیدن تصاویر تنگه کافرین تصور کنید که این تصاویر متعلق به یکی از جاذبه‌های دیدنی خارج از کشور است. این درحالی است که تنگه کافرین تنها بخشی از زیبایی طبیعی ایران بوده و چندین و چند منظره زیبای دیگر این چنینی در داخل کشور انتظار شما را می‌کشند تا از آنها بازدید کنید.

تنگه کافرین نماد زیبایی محض ایلام

استان ایلام یکی از مناطق کرد نشین ایران عزیزمان است که هر تکه از آن را باید به عنوان یک جاذبه طبیعی ملی ثبت کنیم! شهر ایلام یکی از دیدنی‌ترین شهر‌های ایران بوده و برای طبیعت‌گردان حکم بهشت را دارد. اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، این منطقه برای شما نهایت آمال و آرزو خواهد بود و با دیدن مناظر سرسبز، چشمه‌های جوشان و رود‌های جاری، روح از تن شما جدا خواهد شد.

تنگه کافرین - ۸
تنگه کافرین

آبی زلال‌تر از اشک چشم در بستر این تنگه زیبا جاریست. هوایی دلپذیر و صدای پرندگان که در گوش شما نجوا می‌کنند. زمانی که در این تنگه قدم گذاشتید، انگاری که اصلا برای چنین نوعی از زندگی خلق شده‌اید و اصلا به زندگی شهری تعلق ندارید. انگار که می‌خواهید باقی عمر خود را در این طبیعت زیبا، بکر و دیدنی بگذرانید.
نسیم خنکی که از روی آب رودخانه بر می‌خیزد به صورت شما اصابت می‌کند و بعد از مدت‌ها شادابی را از نزدیک لمس می‌کنید.

طراوت محض و اکسیژن خالص، تا چشم کار می‌کند زیبایی می‌بیند. انگار ما به اینجا آمده‌ایم تا کمی چشم و ذهن خود را تغذیه کنیم تا علاوه بر زشتی، آلودگی و سیاهی کمی زیبایی طبیعت را ببینیم. شیرینی مزه تنگه کافرین طوری زیر زبان شما می‌رود که حداقل تا هفته‌ها پر انرژی خواهید بود.

دیدنی‌های تنگه کافرین

نمای غروب تنگه واقعا دیدنی است و چیزی نیست که هر انسانی در طول زندگی خود قادر به دیدن آن باشد. چشمه‌های بیشماری از دل سنگ می‌جوشند. هنوز هم کسی نمی‌داند که اشک صخره از سر شوق است و یا به حال انسان فانی می‌گریند. سالیان سال این تنگه زیبا پا بر جا باقی مانده در حالی که انسان بارها و بارها متولد شده.
واقعا زمانی که از چنین جاذبه طبیعی زیبایی بازدید می‌کنیم، از خود می‌پرسیم که واقعا عمر کوتاه خود را باید چطور بگذاریم؟ هدف ما از زنده بودن چیست؟ آیا تنها باید تلاش کنیم و در نهایت در این شتاب زندگی جان خود را از دست دهیم؟ یا عمر خود را کنار این رود و در دامان طبیعت طی کنیم؟

در سفرزون بخوانید

تنگه کافرین به قدمت ما قبل تاریخ

از دید اکثر افراد و مسافران یک جاذبه یا طبیعی است و یا قدمت باستانی دارد. در حقیقت کمتر می‌توان جاذبه‌ای را یافت که هم از نظر باستانی قدمت داشته باشد و هم از نظر طبیعی زیبا به نظر برسد. جالب است بدانید که تنگه کافرین دقیقا جزء همان معدود جاذبه‌هایی است که تنها با طبیعت منحصر به فرد و بکر خود شما را اغوا نمی‌کند.

تنگه کافرین - ۶
تنگه کافرین

اگر کمی ریز بین باشید، روی صخره‌ها آثاری را خواهید دی که متعلق به دوران بسیار دور هستند. این آثار را با سنگ روی صخره‌ها حکاکی کرده‌اند و به تمدنی که در اینجا زندگی می‌کردند تعلق دارند. علاوه بر این آثار به جای مانده از آن دوران، غار‌هایی زیادی در دل صخره‌های تنگه کافرین به چشم می‌‌خورند که در حقیقت مکان سکونت تمدن باستانی این منطقه بوده. باستان شناسان مختلف بارها و بارها این منطقه را بررسی کرده‌اند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، محققان قدمت این منطقه را به حدود سه هزار سال پیش از میلاد مسیح نسبت داده‌اند.

تنگه کافرین نماد تاریخ باستانی

پس می‌توان گفت که در دوران مفرغ و پیش از دوران آهن، تمدنی کهن در اینجا زندگی می‌کرده. واقعا خیلی عجیب است. تمدن بشری که در اینجا زندگی می‌کرده، حتی خیلی باستانی‌تر از کل تمدن ایران و یا حتی امپراطوری عثمانی است. انسان آن زمان در غار زندگی می‌کرده و بعد از حدود پنج هزار سال هنوز هم آثار او بر جای مانده. البته متاسفانه به دلیل عدم محافظت کافی، این آثار در حال نابوده هستند و عوامل طبیعی سرعت این زوال را بیشتر کرده.

شاید اگر با تور‌های گردشگری سفر کنید، بتوانید از راهنمای سفر خود بخواهید تا این آثار باستانی و یا غار‌ها را به شما نشان دهد. این آثار واقعی دیدنی هستند و کمتر کسی از قدمت باستانی این تنگه زیبا آگاه است.

جنگل‌های بلوط

متاسفانه به دلیل عدم توجه کافی به این گونه گیاهی، جنگل‌های بلوط منطقه ایلام نسبت به گذشته بسیار کاهش پیدا کرده‌اند و به اساس گزارش متخصصان، این گونه گیاهی رو به انقراض است. این واقعا جای تاسف دارد و قطعا باید مسئولین به این مساله رسیدگی کنند. اما در حال حاضر هنوز هم اطراف تنگه کافرین انباشه از درختان بلوط است. درختانی قدیمی که شاخه‌های خود را همانند چتری بر سر زمین گرفته‌اند تا سایه‌ای خنک را برای حیوانات جنگل فراهم کنند.

به دلیل وجود شرایط مساعد آب و هوایی و همچنین جنگلی پهناور، گونه‌های حیوانی زیادی در این منطقه زندگی می‌کنند. زمانی که صحبت از درختان بلوط به میان می‌آید، قطعا اولین حیوانی که نامش در ذهن ما تداعی می‌شود، سنجاب است. جالب است بدانید که یکی از خاص‌ترین گونه‌های سنجاب یعنی سنجاب ایرانی، این منطقه را به عنوان زیست‌گاه خود انتخاب کرده و اگر خوش شانس باشید شاید یکی از آنها را بتوانید از نزدیک ببینید.

سنجاب ایرانی زاده جنگل‌های بلوط منطقه بدره

سنجاب ایرانی نوعی بسیار خاص از این پستانداران کوچک به شمار می‌آید که رنگ بسیار منحصر به فردی دارند. مو‌های پشت این حیوانات کوچک و دوست داشتنی خاکستری و زیر شکم آنها زرد رنگ است. به صورت کلی رنگی آنها مایل به قهوه‌ای بوده و حدود ۲۰ سانتی متر طول دارند. اما خب تقریبا هر سنجابی که دیده‌اید همین رنگی بوده، پس نقطه تمایز سنجاب ایرانی چیست؟

سنجاب ایرانی
سنجاب ایرانی

سنجاب ایرانی سر و دمی حنائی رنگ دارد که این نشانه منحصر به فرد آنهاست. البته این نژاد بسیار محدود و منحصر به فرد است و هرچه در دامنه کوه‌ها به سمت شرق و یا غرب برویم، رنگ این گونه از سنجاب نیز تغییر خواهد کرد. پس در اصل می‌توان گفت که این سنجاب شیطون و حنائی رنگ تنها منحصر به فرد همین منطقه و جنگل‌های بلوط بدره است.
اگر بخت با شما یار باشد می‌توانید روی درختان تنومند بلوط یکی از این سنجاب‌های بازیگوش را ببینید که برای خودش روی درخت‌ها بازی می‌کند.

تنگه کافرین دقیقا در کجا واقع شده است؟

در هشتاد و هفت کیلومتری شهر زیبای ایلام، شهرستانی به نام بدره قرار دارد. این شهرستان به تازگی و در اوایل سال ۱۳۹۲ از بخش تبدیل به شهرستان شده. رودخانه و سد بزرگ سیمره در نه کیلومتری شهرستان بدره واقع شده. اگر حدود پانزده کیلومتر از شهرستان بدره فاصله بگیرید، به تنگه کافرین خواهید رسید. در نتیجه می‌توان گفت که تنها شش کیلومتر این تنگه زیبا با رود بزرگ سیمره فاصله دارد.

از طرف دیگر تنگه کافرین در ارتفاع حدود هفتصد متری از سطح دریا قرار دارد. ارتفاع این تنگه از سطح دریا به علاوه نزدیکی به رودخانه سیمره باعث خلق منظره بسیار زیبایی شده است. اکثر بازدیدکنندگان تنگه کافرین، مجذوب منظره زیبای رو به سد و رودخانه سیمره شده‌اند. در حقیقت از هیچ نقطه دیگری نمی‌توان چنین نمایی به سمت رودخانه سیمره را تجربه کرد.

سیمره نیز جزء رودخانه‌های بزرگ ایران به شما می‌آید و حدود ششصد و پنجاه کیلومتر طول دارد. این رود از تلاقی رود‌های قره سو و گاماسیاب تشکیل شده و نهایتا خودش را به منطقه کرخه می‌رساند. جالب است بدانید که رود جاری در تنگه کافرین نیز نهایتا به سیمره می‌رسد.

دسترسی به تنگه کافرین

آدرس تنگه کافرین روی نقشه گوگل

شما از دو سمت می‌توانید خودتان را به تنگه کافرین برسانید. اگر از سمت مرکز، شرق و یا شمال ایران قصد شروع سفر را دارید، بهتر است خودتان را ابتدا به خرم آباد برسانید. از خرم آباد باید جاده کمربندی را پیش بگیرید و به سمت جاده قدیم پل دختر اندیمشک بروید. زمانی که داخل جاده قدیم پل دختر به اندیمشک قرار گرفتید، با توجه به تابلوی دره شهر مسیر خود را عوض کنید.

چند کیلومتری که پیش رفتید، به دره شهر خواهید رسید. باز هم مسیر را مستقیم ادامه دهید تا به بدره برسید. در این مسیر چندین و چند روستای مختلف را باید پشت سر بگذارید.
بعد از رسیدن به بدره باید مسیر خود را به سمت شهرک ولیعصر پیش بگیرید. زمانی که با این شهرک رسیدید، می‌توانید از محلیان آن منطقه آدرس تنگه کافرین را بپرسید. حدود چند دقیقه‌ای را باید در جاده خاکی بروید تا نهایتا به تنگه کافرین برسید.

مسیر دوم از ایلام آغاز می‌شود. اگر از شهر ایلام قصد دارید حرکت کنید، باید به سمت فرودگاه بین المللی ایلام بروید. مسیر را در جاده ایلام ملکشاهی ادامه دهید تا به جعفرآباد برسید. همینطور مسیر را به صورت مستقیم ادامه دهید تا به شهرک ولیعصر برسید و از آنجا عازم تنگه کافرین شوید.

چه فصلی را برای بازدید انتخاب کنیم؟

تنگه کافرین - ۴
تنگه کافرین

منطقه ایلام یک منطقه کوهستانی است و در فصل پاییز و زمستان شاید تحمل سرمای هوا برای غیر اهالی منطقه ممکن نباشد. به همین دلیل اگر قصد بازدید از این طبیعت زیبا را دارید، بهتر است از اردیبهشت ماه تا مرداد ماه را برای سفر خود انتخاب کنید.

آیا مکانی برای اقامت وجود دارد؟

متاسفانه یا خوشبختانه تنگه کافرین هنوز هم بکر است و بشر سودجو اقدام به ساخت و ساز نکرده. به همین دلیل قطعا نمی‌توانید مکانی برای اقامت در این منطقه پیدا کنید. سفر شما به این جاذبه زیبا باید یک روزه باشد و معمولا مسافران حتی در این منطقه کمپ نیز نمی‌کنند. شب‌ها معمولا بسیار سرد می‌شود و کمتر کسی چادر می‌زند. به همین دلیل معمولا همه مسافران بازدید خود را از صبح زود آغاز کرده و قبل از غروب آفتاب باز می‌گردند.

اگر تنها به قصد بازدید از این تنگه زیبا عازم ایلام هستید، باید حتما در ایلام یک شب اقامت داشته باشید. تفریح در تنگه کافرین به شدت شما را خسته خواهد کرد و نمی‌توانید به سادگی مسیر را بدون استراحت بازگردید. البته برخی از تور‌ها بوم‌گردی مکانی برای اسکان مسافران در بدره پیدا می‌کنند که این کیفیت سفر را بسیار بالا می‌برد.

شرایط رفاهی و خدماتی در تنگه کافرین چطور است؟

همانطور که اشاره کردیم، این منطقه کاملا بکر است و هیچ نوعی از ساخت و ساز درون آن شکل نگرفته. به همین دلیل بهتر است لوازم مورد نیاز را همراه خود ببرید. حتی یک بطری آب معدنی نیز در این منطقه نخواهید یافت. در نتیجه برای اینکه دچار مشکل نشوید، غذا و آب کافی همراه خود داشته باشید.

چه تجهیزاتی برای بازدید از تنگه کافرین نیاز است؟

یک کوله پشتی سایز متوسط حتما باید همراه بیاورید اما در عین حال باید سبک سفر کنید. بهتر است لباس و کفش شما ضد آب و مخصوص پیاده روی طولانی باشد. وسایل برقی و الکترونیکی خود را حتما داخل زیپ کیپ قرار داده و دور آن را پارچه قرار دهید تا در صورت برخورد با آب آسیب نبینند.

برای قایق سواری نیاز به تجهیزات خاصی نیست. محلی‌های منطقه در فصل‌های پیک همیشه خودشان همراه مسافران داخل قایق‌های کرایه‌ای سوار می‌شوند و تنگه را به آنها نشان می‌دهند. در نتیجه تنها بهتر است حوله و یک دست لباس اضافه همراه داشته باشید که دچار سرماخوردگی نشوید. البته توصیه می‌شود که از این مکان به صورت گروهی دیدن کنید تا در صورت بروز مشکل تنها نباشید.

خب نظر شما سفرزونی عزیز چیست؟ آیا به نظر شما این مناظر دیدن ایران عزیزمان بهتر از طبیعت خارج نیست؟ شما کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ دلیل خود را به ما بگویید! سفر خوش!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های ایلام کلیک کنید.