کرمانشاه به دلیل جای دادن بسیاری از کتیبه‌های تاریخی و جاذبه‌هایی با قدمت هزاران سال، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری تاریخی در ایران است. یکی از این جاذبه‌های مهم تاریخی که رنگ مذهبی نیز دارد ، تکیه معاون الملک است. تکیه‌ای که از نظر زیبایی در معماری و جزئیات لقب مینیاتوری‌ترین تکیه‌ی تاریخ را به خود اختصاص داده است. در این مطلب از سفرزون با جلوه‌های زیبایی این تکیه بیشتر آشنا خواهید شد.

saadatrent

تکیه معاون الملک ، شاهد یک قرن روایت

تکیه معاون الملک
تکیه معاون الملک | از جاهای دیدنی کرمانشاه

تابلو، نام خیابان را حداد عادل نشان می‌دهد. اما هنوز مردم محله و قدیمی‌ها این خیابان قدیمی و معتبر را با نام آبشوران می‌شناسند. از هر عابری سراغ تکیه را بگیرید راه در انتهای خیابان را به شما نشان می‌دهد. جایی که یک گودی در خیابان ایجاد شده و باید برای رسیدن به آن چند پله را پایین بروید. کافی است که قدم به حیاط تکیه بگذارید تا تصویری جدید از بناهای مذهبی در ذهن شما نقش ببندد. تکیه معاون الملک به دلیل معماری بی نظیر و استفاده از ریزه‌کاری‌های زیبای معماری ایرانی توانسته به جاذبه‌ای پر طرفدار در شهر قدیمی کرمانشاه تبدیل شود. این تکیه‌ی ۱۱۵ ساله داستان‌های روایی و مذهبی بسیاری را در طول عمر خود دیده و از مهم‌ترین بناهای شهر است.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی کرمانشاه


چرا تکیه‌ها در سرگذشت اعتقادی محبوب‌اند؟

برخلاف تصور واژه‌ی تکیه ریشه‌ای عربی ندارد. هرچند شناسایی ریشه و پایه‌ی این کلمه با نظرات متفاوتی همراه است اما زبان شناسان بیشتر معتقدند که این کلمه از زبان گویش کردی استخراج شده است. به هر حال این واژه در فرهنگ دهخدا به معنای اعتماد کردن و اتکا برای آسایش است و در تاریخ محلی برای اسکان زائران یک شهر بوده است. در طول زمان و با تغییرات فرهنگی تکیه‌ها به دسته‌ای از حسینیه‌ها تبدیل شد. با این تفاوت که علاوه‌بر اجرای مراسم‌های مذهبی و سوگواری مراسم‌های آیینی مانند تعزیه نیز در آن برگزار می‌شد. یکی از تفاوت‌های معماری حسینیه و تکیه نیز در این است که تکیه‌ها سکویی برای اجراهای مراسم داشتند. به علاوه اتاقک‌هایی دورتادور حیاط وجود دارد که سند روایت اسکان زائران را محکم‌تر می‌کند.

نمای ۳۶۰ درجه تکیه معاون الملک کرمانشاه

معماری تکیه، بوم نقاشی معماران ایرانی

تکیه معاون الملک
تکیه معاون الملک | بوم نقاشی معماران ایرانی

تکیه معاون الملک در سال ۱۲۸۲ ساخته شد. اما بنای اولیه قربانی مبارزات مشروطه شد. به آتش کشیده شدن تکیه باعث شد تا بخش زیادی از آن آسیب ببیند. پس از آن حسن خان معاون الملک با کمک حسین نقاش تهرانی، حسین کاشی‌پز تهرانی و سید ابوالقاسم مانی شروع به مرمت بنا کردند و اثری هنری و رنگارنگ در فرهنگ و تاریخ بناهای ایرانی را به وجود آوردند.


در سفرزون بخوانید: بیستون کرمانشاه ، راز و رمز با ارزش‌ترین آثار تاریخی ایران


کاشی‌کاری ، چاشنی رنگ در دیوارها

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این تکیه نزد گردشگران کاشی‌کاری‌های آن است.تصور اینکه این سبک از کاشی‌کاری حدود یک قرن پیش انجام شده دور از باور است. کاشی‌های هفت رنگ و نقاشی شده‌ای که در حیاط تکیه به کار برده شده دارای روایت‌های مذهبی و تاریخی متفاوت است. این روایت‌ها که با رنگ‌های طبیعی تصویر شده شامل صحنه‌هایی از کربلا ، جنگ‌های پیامبر و امام علی(ع) است. به علاوه در بعضی از قسمت‌ها تصاویر بعی از پادشاهان ایرانی هم به چشم می‌خورد.

شیشه‌های رنگی ، نماد اصالت ایرانی

هنر ارسی‌سازی یکی از نمادهای معماری ایرانی است. ارسی ، پنجره‌های مشبکی با قاب چوبی است که بنا به سلیقه‌ی معمار می‌تواند شیشه‌های رنگی داشته باشد. این حسن سلیقه را می‌توان به سادگی در تکیه معاون الملک دید. پنجره‌های ارسی هم نمای زیباتری به بنا بخشیده و هم اگر داخل تکیه قرار بگیرید بازی نور و رنگ را به ساده‌ترین و زیباترین حالت خود خواهید دید. البته این پنجره‌ها تنها کاربری زیبایی ندارند. در گذشته به دلیل استفاده‌ی بیشتر از نور خورشید این سبک از پنجره مرسوم بود و به علاوه رنگی بودن شیشه‌ها هم تابش مستقیم نور را کاهش می‌داد و هم محافظی برای حریم داخلی بنا بود.

خرید بلیط هواپیما تهران کرمانشاه
رزرو هتل در کرمانشاه

بخش‌های مختلف تکیه معاون الملک

این بنای پر رفت و آمد تاریخی دارای بخش‌های مختلفی است که هرکدام کاربری متفاوتی داشته‌اند. این تقسیم بندی نشان‌دهنده‌ی نقشه‌ی درست و کارآمد تکیه در گذشته است.

حسینیه ، ورودی تکیه

صحن کوچکی که از همان ابتدای ورود با آن مواجه می‌شویم حسینیه است. دورتادور این محل را حجره‌های کوچک احاطه کرده است و مردم برای مراسم‌هایی مانند سینه زنی در این محل گرد هم می‌آمدند.

زینبیه ، بخشی برای خانم‌ها

این بخش کوچک‌تر از حسینیه است و با راهروی کوچکی به آن متصل شده است. در گذشته زینبیه محلی برای تجمع خانم‌ها و عزاداری آنان بود.

عباسیه ، صحن وسیع معاون الملک

وسیع‌ترین بخش تکیه است که محلی برای تجمع مردم و مشاهده‌ی مراسم‌ها بود. دورتادور این صحن با کشی‌های هفت رنگ تزئین شده و اوج زیبایی کاشی‌کاری را در آن می‌توان دید.


در سفرزون بخوانید: سوغات کرمانشاه، از کاک خوشمزه تا گلیم‌های رنگ‌ووارنگ


موزه‌ها ، آلبومی از تاریخ در تکیه

اگر به بازدید از این تکیه‌ی زیبا رفتید، حتما به موزه‌های آن نیز سر بزنید. دو موزه در بخش عباسیه قرار گرفته‌اند؛ موزه مردم شناسی کرمانشاه که روایت‌گر فرهنگ ، شغل و دربردارنده‌ی اشیای تاریخی استان کرمانشاه است و دیگری موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه که آلبومی بی‌نظیر و رنگارنگ از پوشش و زیورآلات دست‌ساز و محلی اقوام مختلف کرمانشاه است.

از این بنای نمونه با معماری اصیل و زیبای ایرانی دیدن کنید و تجربه‌ی ناب این دیدا را با ما به اشتراک بگذارید.