سایدا سفر

جاده چالوس ، یک جاده قدیمی سرسبز و دوست‌داشتنی برای اکثر ساکنین ایران است. برای بیشتر ایران، این جاده، حکم جاده ابریشم را دارد، با این تفاوت که به جای رفت‌وآمد در آن برای تجارت از غرب به شرق، سفر و شادی از شمال به جنوب و سایر قسمت‌های ایران را به ارمغان می‌آورد. باید گفت که جاده چالوس معروف‌ترین جاده ایران است. این جاده به دلیل زیبایی و تنوع خاص و پیچ‌وخم‌های کوهستانی‌اش، هم از حیث هیجان و چشم‌نوازی و هم از حیث خطر، منحصربه‌فرد است. تونل‌های زیاد، راندن کنار دره‌ها، شیب‌ها و پیچ‌های ۱۸۰ درجه و سرسبزی و آبشار کوچک کوهی بین‌راه، همه از ویژگی‌های جاده چالوس هستند. برای گشت و گذار در این مسیر همراه سفرزون باشید.

جاده چالوس کجاست؟ 

جاده چالوس
جاده چالوس

نام اصلی جاده چالوس به صورت رسمی، جاده ۵۹ است. شروع جاده از شهر کرج است و تا مرزن‌آباد به صورت دوبانده و پس از آن به صورت اتوبان، تا شهر چالوس ادامه پیدا می‌کند. کل مسیر جاده ۱۶۳ کیلومتر است. اما این ۱۶۳ کیلومتر برای بسیاری، از خاطره‌های بی‌شماری پر شده است. شمال ایران به دلیل سرسبزی و نزدیکی به دریا، در کشور ما، که کشوری خشک است، همواره به خاطر تفاوت اقلیمی مورد توجه بوده است. آب و هوای معتدل و مناظر متعدد و مکان‌های تفریحی، شمال ایران را هم‌پای گردشگران داخلی و خارجی، در رشد زیاد امکانات گردشگری سهیم کرده است.

جاده شمال، جاده چالوس، حتی در فیلم‌های قبل از انقلاب و بعد از انقلاب هم مورد توجه بوده است. این پیوستگی با دل مردم، موجب شده است که جاده چالوس در هر کیلومتر خود خاطره‌ای را جا داده باشد. از فیلم همسفر تا درباره الی. شمال، یکی از نشان‌های راحتی و خوشی جاده چالوس و شمال بوده است. همین مسائل سبب شده که با اینکه این جاده، از جمله جاده‌های پرخطر کشور است، ولی مردم دست از آن نکشند.

تاریخچه ساخت جاده چالوس

جاده چالوس، یکی از زیباترین جاده‌های تمام خاورمیانه، صدها سال قدمت دارد. در زمان قاجار، از این جاده برای ارتباط بین تهران و مناطق شمالی کشور استفاده می‌شد. در آن دوران، بسیاری از تاجران، پادشاهان و افراد ثروتمند از این جاده تردد می‌کردند. اما با این وجود، کیفیت ساخت این جاده بسیار پایین بود و باید چندین روز با اسب و قاطر این مسیر را طی می‌کردند تا در نهایت به شمال کشور دسترسی پیدا کنند. ناصرالدین شاه که یکی از خوش‌گذران‌ترین پادشاهان قاجار بود، از این مسیر به کرات تردد می‌کرد. او در طی این راه دچار سختی‌ها و مشکلات زیادی می‌شد. به همین خاطر دستور داد تا وضعیت جاده را کمی بهبود ببخشند. اما ارتقاء وضعیت کیفیت جاده چالوس به آن دوران باز نمی‌گردد.

در حقیقت پهلوی اول بود که جاده چالوس را به چیزی که امروز شاهد آن هستیم، تبدیل کرد. به دستور پهلوی اول، جاده چالوس به کرج متصل شد تا مردم تهران بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی خودشان را به شمال کشور برسانند. از طرف دیگر، عدم وجود تونل کندوان در طول مسیر باعث می‌شد تا مسافران مجبور شوند از پیچ و خم‌های زیادی عبور کنند. پهلوی اول با ابزارهای بسیار ساده، تونل کندوان را احداث کرد تا مسیر ساده‌تر شود و مسافران راحت‌تر به شمال کشور دسترسی داشته باشند. جالب است بدانید که ساخت جاده چالوس در سال ۱۳۱۰ شروع شد و در سال ۱۳۱۲ به پایان رسید.

جاده چالوس
ساخت جاده چالوس

ویژگی‌ های جاده چالوس

جاده چالوس را به جرات می‌توان یکی از زیباترین جاده‌های ایران و خاورمیانه دانست. این جاده کوهستانی دارای قدمت بسیار طولانی است. همانطور که اشاره کردیم، صدها سال است که مردم ایران برای تردد خود از این جاده کوهستانی استفاده می‌کنند. جاده چالوس با طول ۱۶۳ کیلومتر، دارای مناظر بسیار زیبایی است. این جاده یکی از شاه‌رگ‌های حیاتی دسترسی به مازندران و شرق گیلان محسوب می‌شود و دارای تردد بسیار زیادی است. پیچ‌های تند، جاده کوهستانی و تونل‌های طولانی را باید جزء ویژگی‌های اصلی جاده چالوس دانست. در طول مسیر صدها رستوران مختلف مشغول به کار هستند و شما می‌توانید در دل مناظر طبیعی این منطقه، غذای خود را میل کنید و خاطره‌ای زیبا را بر جای بگذارید.

چالوس
جاده چالوس

زیبایی های جاده چالوس در فصل های مختلف

چالوس را می‌توان یک مسیر بسیار رویایی دانست که در هر چهار فصل، زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد. اگر شما چهار بار در چهار فصل مختلف به این جاده زیبا بروید، چالوس به چهار شکل مختلف شما را شگفت‌زده خواهد کرد. جاده چالوس در هر فصل زیبایی‌های بی‌نظیر خود را دارد که نمی‌توان آن را با فصل‌های دیگر مقایسه کرد.

بهار: در فصل بهار هر جا که چشم کار می‌کند سبز است. درختان شکوفه می‌دهند و بارش‌های بهاری هوا را بسیار دل‌پذیرتر کرده. رودخانه کرج بسیار پر آب است و آب از چشمه‌های مختلف می‌جوشد. در بهار صدای پرندگان به گوش می‌رسد و نسیمی خنک صورت شما را نوازش می‌دهد.

تابستان: اگر در فصل تابستان به دنبال فرار از گرمای هوای پایتخت هستید، جاده چالوس برای شما یک مکان دنج خواهد بود. از زمانی که سد کرج را پشت سر بگذارید و به سمت تونل کندوان بروید، مسیر به تدریج خنک می‌شود. البته می‌توانید در نزدیکی رودخانه پارک کنید و در خنکای رودخانه کرج، تنی به آب بزنید.

پاییز: پاییز که سلطان فصل‌ها است، با دقت تمام مناظر اطراف جاده چالوس را رنگ‌آمیزی می‌کند. در فصل پاییز مناظر جاده چالوس بسیار خارق‌العاده، دیدنی و رویایی می‌شوند. هزاران رنگ را می‌توان در طبیعت مشاهده کرد. درختان تبریزی سر به فلک کشیده، از نوازش باد پاییزی رنگ عوض می‌کنند. برگ‌ها بر جاده می‌ریزند و فضایی بسیار عاشقانه و شاعرانه را خلق می‌کنند.

زمستان: با وجود اینکه در زمستان جاده چالوس کمی برای رانندگی خطرناک است، اما زمستان چالوس زیبایی‌های بی‌نظیر خود را دارد. در این فصل سکوت سر تا سر جاده را فرا می‌گیرد. مناظر برفی، درختانی که زیر بار سنگین برف سر خم کرده و بر جاده سایه افکنده‌اند، یخ‌های پودری شکلی که با وزش باد به این طرف و آن طرف می‌روند، همگی باعث می‌شوند تا فضای جاده چالوس تبدیل به فضایی بسیار رویایی و مثال‌زدنی شود.

جاده چالوس
جاده چالوس

دیدنی‌های جاده چالوس :

پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین پیست‌های اسکی ایران و خاورمیانه است که توانسته لقب بین المللی را نیز از آن خود کند. اگر به دنبال تفریح‌های زمستانی هستید، حتما باید در میانه جاده چالوس سری به پیست اسکی دیزین بزنید. منطقه دیزین دقیقا در میانه راه جاده چالوس قرار دارد. البته شما می‌توانید از طرف جاده شمشک نیز خودتان را به این پیست بزرگ برسانید. همچنین باید بدانید که دیزین دارای ۲۳ پیست مختلف است. پس مطمئن باشید که شلوغی و ازدحام جمعیت شما را آزار نخواهد داد. اما حتما پیش از مراجعه به این پیست، از وضعیت باز یا بسته بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ساعت کار: ۸:۳۰ صبح تا ۱۷ عصر

هزینه بازدید: ۱۵۰ هزار تومان به ازای هر ساعت

آدرس پیست اسکی دیزین: ۶۳ کیلومتری جاده چالوس، سمت راست جاده

شماره تماس: ۰۲۶۳۵۲۱۵۰۴۱

پیست اسکی دیزین | جاده چالوس
پیست اسکی دیزین

دریاچه ولشت

در شمال شرق کلاردشت و جنوب غرب چالوس و در دل کوه، دریاچه‌ای زیبا وجود دارد که کمتر کسی آن را می‌شناسد. دسترسی به دریاچه ولشت بسیار دشوار است. گاهی امکان دارد که تغییر ناگهانی ارتفاع حتی شما را دچار نفس تنگی یا گوش درد کند. اما زمانی که پس از پشت سر گذاشتن یک جاده خاکی و کوهستانی خودتان را به این دریاچه زیبا رساندید، می‌توانید ساعت‌ها از منظره آن لذت ببرید. فقط به یاد داشته باشید که امکان شنا و یا ماهیگیری در این دریاچه وجود ندارد. پس به توصیه محیط بان‌ها توجه کنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس دریاچه ولشت: جاده چالوس به تهران ، ۲۳ کیلومتر پس از پل کجور ، سه کیلومتر پیش از مرزن آباد، جاده آسفالته غربی به سمت ولشت

دریاچه ولشت | جاده چالوس
دریاچه ولشت

آبشار نوجان

آبشار نوجان در استان البرز قرار گرفته و شما برای دسترسی به آن، باید ۱۷ کیلومتر از جاد چالوس را پشت سر بگذارید. آبشار نوجان در نزدیکی روستای معروف خور است و به تازگی تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری برای یخ نوردان شده. بسیاری از کوهنوردان و ورزشکاران، علاقه زیادی به فرود از آبشار نوجان پیدا کرده‌اند. از طرف دیگر به دلیل فاصله کم این آبشار تا تهران، گردشگران زیادی همه ساله جذب آن می‌شوند. از روستای خور تا این آبشار حدود ۵۰ دقیقه پیاده راه است. پس دسترسی به آن را می‌توان نسبتا دشوار دانست. اما نوجان برای لذت بردن از مناظر طبیعی و انجام ورزش‌های حرفه‌ای بسیار مناسب است.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس آبشار نوجان: جاده چالوس، ۱۷ کیلومتری تهران، روستای خور

آبشار نوجان | جاده چالوس
آبشار نوجان

گردنه هزارچم

گردنه هزارچم را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین و در عین حال زیباترین بخش‌های جاده چالوس دانست. اگر قرار است شما رانندگی کنید، بهتر است چشم خود را به جاده بدوزید. اما سایر سرنشینان خودرو می‌توانند از مناظر کوهستانی جاده لذت ببرند. این گردنه پس از سیاه بیشه قرار گرفته و شیب بسیار تندی به سمت بالا دارد. پوشش گیاهی این منطقه بسیار محدود است و در فصل زمستان اکثرا جاده دچار یخ‌زدگی می‌شود. پس در عبور از این گردنه به شدت احتیاط کنید و اصلا با سرعت بالا رانندگی نکنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس گردنه هزارچم: جاده چالوس، بعد از سیاه بیشه

گردنه هزارچم | جاده چالوس
گردنه هزارچم

سد امیرکبیر

سد امیر کبیر یا سدی که همه ما آن را به عنوان سد کرج می‌شناسیم، یکی از زیباترین و منحصر به فردترین جاذبه‌های جاده چالوس محسوب می‌شود که در ۲۵ کیلومتری تهران قرار دارد. دریاچه امیرکبیر منظره بسیار زیبایی به این جاده بخشیده و آن را تبدیل به یکی از بی‌نظیرترین جاده‌های ایران کرده است. بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند در مسیر خود کنار این سد توقف کنند و از مناظر طبیعی آن لذت ببرند.

البته باید بدانید که توقف کنار سد ممنوع است و امکان دارد که وسیله نقلیه شما را جریمه کنند. در طول شب نورپردازی سد امیر کبیر به شکلی انجام شده که تلالو نور در آن، منظره رویایی و دل انگیزی را ایجاد می‌کند. پس چه در طول روز و چه در طی شب می‌توانید از مناظر تماشایی آن لذت ببرید. جالب است بدانید که سد امیر کبیر، اولین سد چند منظوره کشورمان است و ده‌ها سال قدمت دارد.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس سد امیرکبیر:  ۲۱ کیلومتری جاده چالوس، سمت راست جاده

سد امیرکبیر
سد امیرکبیر

 تونل کندوان

تونل کندوان را می‌توان یکی از عجایب راه‌سازی در جهان دانست. در دوران پهلوی اول و پس از اینکه در سال ۱۳۱۲، چالوس برای اولین بار افتتاح شد، وسایل نقلیه باید برای عبور از قله کندوان، به ارتفاع سه هزار و ۳۰۰ متری می‌رفتند. به همین خاطر عملا شش ماه سال، عبور و مرور در جاده چالوس متوقف می‌شد. از این رو پهلوی اول دستور داد تا همان مهندس اتریشی که مسئولیت ساخت پل ورسک را به عهده داشت، تونلی با طول ۱۸۸۷ متر را در دل این کوه ایجاد کند.

این تونل بزرگ که هفت متر عرض و شش متر ارتفاع داشت، باعث می‌شد تا وسایل نقلیه در ارتفاع دو هزار متری به مسیر خود ادامه دهند. اولین کلنگ ساخت تونل کندوان در سال ۱۳۱۴ زده شد و سرانجام در سال ۱۳۱۷، وسایل نقلیه توانستند برای اولین بار از آن عبور کنند. نکته جالب توجه این است که در آن دوران تنها با استفاده از کلنگ و تیشه در دل این کوه حفاری کردند و توانستند تونل و جاده‌ای به این زیبایی را خلق کنند. این تونل تا به امروز کاملا سالم مانده ولی بهتر است بدانید که حتی این روزها با پیشرفت تکنولوژی هم ساخت و مهندسی چنین تونلی بسیار سخت خواهد بود.

بعد از تونل، می‌توانید ماشین را در کنار جاده پارک کنید و اندکی استراحت به خودتان بدهید. در این حین خوردن آش در هوای معمولا سرد کندوان، همیشه دل‌انگیز بوده‌است. رستوران‌های سیاه‌بیشه و همینطور رستوران پرخاطره همسفر که قسمت‌هایی از فیلم همسفر در اینجا فیلم‌برداری شده است، هم محیط جذابی برای خوردن یک غذای خوب است و هم خاطره‌ها را پشت هم سوار می‌کند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس تونل کندوان: ۲۱ کیلومتری جاده چالوس

  تونل کندوان
تونل کندوان

روستاهای جاده چالوس ؛ طبیعت و زیبایی بکر

در مسیر جاده، تعداد زیادی روستا قرار دارد. این روستاها هرکدام به نحوی می‌توانند، خشی از سفر شما را به خود اختصاص دهند. این را از این نظر می‌گویم که جاذبه‌های هرکدام از روستاها متعدد هستند و نامکشوف.

روستای مورود

اگر نام آبشار چهارصد تنوره به گوش شما خورده و قصد بازدید از آن را دارید، باید مسیر خود را از جاده چالوس به سمت روستای مورود کج کنید. این روستا در ۳۲ کیلومتری جاده چالوس قرار گرفته. همچنین باید بدانید که چشمه‌ای زیبا در سمت راست مسیر ورودی به روستای مورود از دل خاک می‌جوشد. این چشمه زیبا در هر چهار فصل پر آب است و گردشگران زیادی را مات و مبهوت خود می‌کند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس روستای مورود: ۳۲ کیلومتری جاده چالوس

روستای مورود
روستای مورود

روستای شهرستانک

روستای شهرستانک یکی از زیباترین مناطق طبیعی است که در مسیر جاده چالوس قرار دارد. جالب است بدانید که این روستا در زمان ناصر الدین شاه که یک پادشاه بسیار خوش‌گذران بود، تفرجگاه سلطنتی محسوب می‌شد. ناصر الدین شاه که علاقه زیادی به سفر در جاده چالوس داشت، یک کاخ تفریحی در این روستا بنا کرد. به همین خاطر همواره در طول مسیر، سری به روستای شهرستانک می‌زد و چند شبی را در آنجا اقامت داشت. این روستا هنوز هم دارای مناظر طبیعی بسیار زیبایی است که گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. اگر به دنبال دیدن مناظر بکر طبیعی هستید، حتما سری به این روستای دلنواز بزنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس روستای شهرستانک: ۵۰ کیلومتری جاده چالوس

روستای شهرستانک
روستای شهرستانک

ارنگه، یکی از بهترین روستاهای جاده چالوس

در ۱۵ کیلومتری جاده چالوس، در حالی که هنوز از استان البرز خارج نشده‌اید، روستایی با نام روستای ارنگه به چشم می‌خورد. جالب است بدانید که روستای ارنگه از هفت روستای کوچک‌تر تشکیل شده است که از ترکیب با هم یک روستای بزرگ را به وجود آورده‌اند. اَبهرک، جوراب یا همان گوراب، سرزیارت، جِی یا گِی، سیجان و همچنین روستای خور همگی جزئی از روستای ارنگه محسوب می‌شوند. گردشگران بیش از همه برای بازدید از پیست اسکی خور عازم روستای ارنگه می‌شوند. اما باید بدانید که دسترسی به این روستا کمی دشوار است و حتما نیاز به راهنما خواهید داشت.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس روستای ارنگه: ۱۵ کیلومتری جاده چالوس

 ارنگه
ارنگه

روستای واریان

اگر به ماجراجویی علاقه‌مند هستید، حتما باید سری به روستای واریان بزنید. مسیر دسترسی به روستای واریان بسیار جالب است. این روستا در سمت شرق سد کرج قرار گرفته و برای دسترسی به آن باید سوار قایق شوید و مسیر سد را به سمت شرق طی کنید! همین مساله باعث شده تا بسیاری از گردشگران، جذب آن شوند. این روستا به صورت پلکانی طراحی شده و در بالاترین بخش آن، می‌توانید از مناظر جاده چالوس و جنگل‌های اطراف لذت ببرید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس روستای واریان: جاده چالوس، سد کرج، سمت شرق سد کرج

روستای واریان
روستای واریان

کندلوس

شاید بارها نام کندلوس به گوش شما خورده باشد. اما واقعا این روستای معروف کجاست و به چه خاطر مشهور شده؟ در مسیر جاده چالوس، در هفت کیلومتری روستای مرزن‌آباد و در دو راهی کجور، مسیر دسترسی به کندلوس دیده می‌شود. این روستای زیبا را باید یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران و با قدمتی بیش از چهار هزار سال دانست. جالب است بدانید که اولین موزه مردمی روستایی جهان در این منطقه بنا شده. همچنین قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران را نیز می‌توان در این موزه یافت. نکته جالب توجه این است که ظاهر روستای کندلوس اصلا رنگ و بوی مدرنیته به خود نگرفته و هنوز هم مردم محلی به همان سبک و سیاق قدیم مشغول گذران زندگی خود هستند. اگر می‌خواهید با این مردم بیشتر آشنا شوید و از طبیعت بکر و هوای پاک آن لذت ببرید، حتما سری به کندلوس بزنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس کندلوس: جاده چالوس، ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر، بخش کجور

کندلوس | جاده چالوس
کندلوس

روستای پل خواب، یکی از زیباترین روستاهای جاده چالوس

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد جاده چالوس در این است که شما باید وجب به وجب آن را با دقت تمام بگردید و از جاذبه‌های طبیعی آن لذت ببرید. روستای پل خواب یکی از روستاهای کوهستانی و زیبا است که در میانه راه جاده چالوس قرار دارد. بسیاری از گردشگران این منطقه ییلاقی را برای کمپ‌های تابستانی خود انتخاب می‌کنند. امکان اقامت در اماکن بوم‌گردی روستای پل خواب نیز وجود دارد. اما به صورت کلی اگر اهل ماجراجویی، ورزش و صخره نوردی باشید، باید حتما سری به این روستای بی‌نظیر بزنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس روستای پل خواب: ۳۳ کیلومتری جاده چالوس، سمت راست جاده، ورودی روستای پل خواب

روستای پل خواب | جاده چالوس
روستای پل خواب

روستا و آبشار هریجان

روستای هریجان یکی از روستاهای سرسبز چالوس است که در کلاردشت قرار دارد. این روستای زیبا را به آب و هوای بکر و کوهستانی‌اش می‌شناسند. در اردیبهشت ماه، هوای این روستا بسیار دلپذیر و مطبوع است. دشت‌های اطراف آن پوشیده از گل‌های زرد کوچک بهاری می‌شوند. همچنین باید بدانید که آبشاری مرتفع نیز در این روستا قرار گرفته که بسیاری از گردشگران را جذب خود می‌کند. برای درک زیبایی طبیعی این روستا، باید از نزدیک شاهد آن باشید. پس حتما در مسیر جاده چالوس سری به این روستای تماشایی بزنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

 آدرس روستای هریجان: ۸۶ کیلومتری جاده چالوس سمت راست جاده

روستا و آبشار هریجان
روستا و آبشار هریجان

سایر روستاهای مسیر

این دو روستا در میان چندین روستای بین مسیر کرج-چالوس متنوع‌ترین فضاهای گردشگری را دارا بودند. اما در میان سایر روستاها مثل حسنکدر،پل‌خواب و آسارا،جاهای دیگری هم برای سیاحت پیدا می‌شوند.

رستوران های جاده چالوس

رستوران های جاده چالوس برای کسانی که تنها برای میل کردن غذا در یک آخر هفته دلچسب راهی این جاده می‌شوند، موقعیت بسیار مناسبی را ایجاده کرده است. در طول مسیر از ابتدای جاده تا نزدیکی تونل کندوان، شانه به شانه رستوران‌ها، کبابی‌ها، جگرکی‌ها و آشکده‌های مختلفی وجود دارند و شما می‌توانید بر اساس سلیقه و بودجه خود، یکی از آنها را انتخاب کنید. در جاده چالوس هم می‌توانید به رستوران‌های بسیار شیک و لوکسی که معمولا کنار رودخانه بنا شده‌اند مراجعه کنید و هم به سراغ کبابی‌های معمولی بروید. کیفیت غذای هر دو معمولا یکسان است و تفاوت اصلی را زرق و برق رستوران ایجاد می‌کند.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به سراغ کبابی‌های معمولی بروند و یا روی میز و صندلی‌های چوبی، طعم یک جگر تازه را بچشند. برخی دیگر نیز تنها به خاطر آشکده‌های کندوان راهی جاده چالوس می‌شوند. البته اگر شما اهل خوردن آش‌های مختلف سنتی هستید، حتما باید طعم آش‌های ذغالی آشکده‌های اطراف کندوان را بچشید که ساعت‌ها جوشیده و طعمی بی‌نظیر دارند. علاوه بر آن، یک مجموعه بزرگ لبنیاتی در میانه مسیر وجود دارد. این لبنیاتی بزرگ، شیر عسل و بستنی‌های شیری با شهد شاه توت بسیار معروفی دارد که از شیر تازه تهیه شده. پس حتما خودتان را برای یک شکم‌گردی اساسی در چالوس آماده کنید!

آشکده کندوان
آشکده کندوان

بهترین زمان سفربه جاده چالوس

همانطور که اشاره کردیم، جاده چالوس در هر فصل زیبایی‌های منحصر به فرد خود را دارد. اما بهترین زمان برای بازدید از این جاده را می‌توان اردیبهشت ماه و همچنین آبان دانست. در این دو دوره، هوا بسیار دلپذیر است و مناظر بسیار زیبایی انتظار شما را می‌کشند.

جاده چالوس
جاده چالوس

مسیر های دسترسی به جاده چالوس

از تهران: برای دسترسی به جاده چالوس، باید ابتدا خودتان را از طریق اتوبان همت غرب، حکیم یا آزادگان به غرب تهران برسانید. از آنجا می‌توانید وارد اتوبان تهران – کرج یا جاده مخصوص کرج ( اتوبان لشگری) شوید. سپس مسیر را ادامه می‌دهید تا با تابلوی ورودی جاده چالوس رو به رو شوید.

از شمال: باید خودتان را به شهر چالوس برسانید. از داخل شهر چالوس تابلوهای به سمت تهران را دنبال کنید.

توصیه های ایمنی

  • این جاده کاملا کوهستانی است. به همین خاطر احتمال مه گرفتگی در آن بسیار زیاد است. در زمان مه گرفتگی حتما از مه شکن خودرو خود استفاده کنید، نور را پایین بیاندازید و فلاشر خود را روشن کنید. در این مواقع باید با سرعت کم برانید و دقیقا همراه با خط وسط جاده پیش بروید.
  • جاده در مواقع بارندگی بسیار لغزنده می‌شود. پس حتما با آرامش تمام رانندگی کنید.
  • در ایام تعطیلات، این جاده بسیار شلوغ می‌شود. بهتر است ساعات ابتدایی صبح یا انتهایی شب را برای حرکت خود انتخاب کنید.
  • در مواقع بارش برف، امکان سقوط بهمن بسیار زیاد می‌شود. پس در طول جاده به هیچ وجه بوق نزنید و ترجیحا اگر این امکان برای شما وجود دارد، سفر خود را به تعویق بیاندازید.
  • بهتر است در تونل‌ها شیشه خودرو خود را بالا بکشید و از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید.
  • به هیچ وجه سبقت غیر مجاز نگیرید. با این کار جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازید. به علاوه اینکه گشت نامحسوس به صورت ۲۴ ساعته در جاده چالوس حضور دارد و با متخلفان به شدت برخورد می‌کند.
  • سر پیچ‌ها به هیچ وجه با سرعت بالا رانندگی نکنید.
  • در هنگام شب از نور بالا استفاده نکنید، زیرا با این کار دامنه دید خودروی رو به رو را کاهش می‌دهید.
  • در شش ماه دوم سال حتما زنجیر چرخ همراه داشته باشید و باک بنزین خود را پر کنید.
  • بدون اطمینان از وسیله نقلیه خود اصلا وارد جاده چالوس نشوید.

آدرس و موقعیت جاده چالوس روی نقشه گوگل

 

سفرزونی‌های عزیز. با هم از مسیر پر پیچ و خم جاده چالوس گذشتیم و با جاذبه‌ها و رستوران‌هایش آشنا شدیم. شما کدام یک از جاذبه‌های اطراف جاده چالوس را دیده‌اید؟ به نظرتان برای بهبود وضعیت جاده و کاهش خطر تصادف، چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ به ما از پیشنهادات خود بگویید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های چالوس کلیک کنید.