جاهای دیدنی بانه بسیار است و شاید به همین علت است که این شهر به یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای ایران بدل شده است. مناظر سرسبز و امکان خرید کردن از دلایل محبوبیت بانه است. بانه از غربی‌ترین شهر های استان کردستان و ایران است و فاصله‌ی آن تا کشور عراق چند کیلو‌متر بیشتر نیست و در سال‌های گذشته بانه با جاهای دیدنی خود تبدیل به یک مرکز مهم برای گردشگری شده و این امر در سال میلیون‌ها بازدیدکننده را به سمت بانه روانه می‌کند.

saadatrent

بانه آب و هوای به نسبت معتدلی دارد که در تابستان‌ها گرم و در زمستان‌ها سرد است. در گرم‌ترین ساعات روز، دمای هوا در این شهر به ۳۶ درجه سانتی‌گراد می رسد. اما بانه شب‌ها بسیار سرد می‌شود و حتما شما به عنوان گردشگر باید لباس گرم به همراه داشته باشید. شهر بانه در دامنه‌ی کوه آربابا بنا شده است و کدوزین و بابوس کوه‌های سرسبز و بلندقامت بانه از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند و نماد این زیبایی را می‌شود در کوه آربابا این شهر یافت، کوهی که از  شهرت زیادی هم برخوردار است.

بانه دارای سه اثر تاریخی بسیار مهم است که این سه از افتخارات ایران ما هستند. این سه اثر سه جلد قرآن نفیس، قدیمی و بی‌نظیری هستند که در  روستاهای شوی و نجنه و هفتتاش قرار دارند که جزو جاهای دیدنی بانه محسوب می‌شوند. پس از مرمت دوباره توسط سازمان میراث فرهنگی هم اکنون دیدار از آن‌ها برای عموم آزاد است.

موقعیت جغرافیایی شهر بانه

بانه به دلیل مناظر بکر و سرسبز خود که در تمام فصول بی نظیر‌اند و بازارهای خرید، سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود روانه می‌کند. باید در هنگام  رانندگی در جاده‌های کوهستانی بانه به شدت دقت کنید. برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی بانه همراه سفرزون باشید.

موقعیت شهر بانه کردستان روی نقشه گوگل

دیدنی های بانه و ریشه نام بانه

شهر بانه را از روی کلمه‌ی کردی بان به معنای بام انتخاب کرده‌اند و این به این دلیل بوده است که بانه در محل کوهستانی قرار دارد و این انتخاب احاطه‌ی بانه بر کل کردستان را نشان می دهد. ارتفاع ۱۵۵۴ متری شهر از سطح دریا و چشم‌انداز ارتفاعات بلند آن مردم را به امر وا داشته که در طول سفر بیشتر مسیر را به سمت شیب بالا حرکت کنند و از مناظر سرسبز بانه لذت ببرند. البته تفسیر دیگر از شهر بانه هست که می‌گوید اسم این شهر را به معنای خانه که بیشتر منظور آن‌ها سرباز خانه بوده است گذاشته‌اند.

تاریخچه شهر بانه پیش از اسلام

پیش از پذیرفتن اسلام،  قبیله‌ی زردشتی قه‌قو بر این منطقه حاکم بودند. تا میانه های سده سیزدهم هجری نام اصلی شهر بانه ، روژه، به معنای آفتابگردان بوده است و هنوز هم اسنادی یافت می‌شوند که ملک در آن‌ها به شهر روژه نسبت داده شده است.

غار سنگی حسین ، از غارهای دیدنی ایران

غار سنگی حسین
غار سنگی حسین

غار سنگی حسین کوهکن نام یک غار دست ساز است که توسط مردی کُرد به نام حسین کوهکن در منطقه توریستی میگوره از توابع شهر بانه وره قرار دارد. حسین کوهکن کشس اشت که فقط با یک پا تمام این غار را بنا کرده است. این غار از چهار خانه مجزا و ۹ اتاق تشکیل شده که بعضی نقاط این خانه‌ها واتاق‌هایشان از سطح رمین ارتفاع کمتری دارد.

آدرس غار سنگی حسین روی نقشه گوگل

او این خانه‌ها را به طول ۲ تا ۳ متر و ارتفاع ۱٬۲ تا ۱٬۷ متر بنا کرده است. قسمت ورودی اصلی این غار در قسمت شمالی غار و پشت یک صخره‌ی تنومند قرار دارد. ورودی غار، دریچه‌ای تنگ و باریک در دل صخره با شیبی اندک و ارتفاعی کم و با چندین پله است. در همان ابتدای ورودی، دالان بسیار کوچکی وجود دارد که به سه ورودی دیگر ختم می‌شود. او در این غار برای خود سرویس بهداشتی و حمام مجهزی تهیه کرده است. این غار از جاهای دیدنی بانه محسوب می‌شود که ما حتما دیدن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پارک های جنگلی پیرمراد و دوکانان ، بهشت سرسبز بانه

پارک‌های جنگلی پیرمراد و دوکانان
پارک‌های جنگلی پیرمراد و دوکانان

با اینکه بانه شهر کوچکی است اما مکان‌ها و جاذبه‌های گردشگری زیادی را برای علاقه مندان و بازدید کنندگان دارد و یک جای تفریحی در میان جاهای دیدنی بانه است. دو منطقه بارز گردشگری دیگر از بانه پارک های جنگلی پیرمراد و دوکانان است. این دو پارک های جنگلی که در دامنه کوه های سرسبز آربابا و جنیره قرار دارند، چشم‌‌اندازی بسیار زیبا دارند و به خاطر همین توریست‌ها و گردشگران را به سمت خود جلب می‌کنند.

شهربازی دوکانان
شهربازی دوکانان

پارک جنگلی دوکانان دارای یک شهر بازی بسیار عالی است که برای گردشگران بسیار جذاب است؛ به هر حال شهربازی در وسط جنگل کمتر جایی پیدا می‌شود. این پارک علاوه بر وسایل تفریحی دارای وسایل ورزشی نیز هست. پارک جنگلی پیرمراد قبل از اینکه تبدیل به یک پارک شود زیارتگاه بوده است و مردم زیادی به آنجا می‌رفتند اما امروزه به یکی از زیباترین پارک های جنگلی این شهر تبدیل شده است.

روستای سبدلوی زیبا و بلوط‌هایش

روستای سبدلوی زیبا
روستای سبدلوی زیبا

روستای سبدلو به خاطر داشتن بنار یا همان بلوط در کل ایران شهرت دارد. این روستا در قسمت جنوبی سد بنه و در دامنه کوه وزنه در ارتفاعات سراوردان و چاران قرار دارد و از جالب‌ترین جاهای دیدنی بانه است. روستای سبدلو به جنگل های سرسبز و دره های خوش آب و هوای خود نیز شهرت دارد. مردم این روستا  اغلب به دامدرای و پرورش ماکیان مشغول اند وکار کشاورزی و پرورش حیواناتی مثل مرغ ، غاز ، بوقلمون و زنبور عسل را نیز به خوبی انجام می‌دهند. زمستان‌های این روستا با وجود سرمای طاقت‌فرسایش و باد‌های سوزناکی که در درون دره‌ها می پیچد از زیبا‌ترین زمستان‌های فلات ایران است و منظره‌ی برف سنگینی که بر روی درخت‌ها نشسته به شدت بکر و بی‌نظیر است.

آدرس روستای سبدلوی بانه روی نقشه گوگل

روستای هفتاش از جاهای دیدنی بانه

روستای هفتاش
روستای هفتاش

روستای بسیار زیبای هفتاش شهرستان بانه با داشتن جاذبه‌های تاریخی ، گردشگری، زیارتی و فرهنگی روستای نمونه گردشگری استان بانه محسوب می شود. این ناحیه به علت داشتن مناطق دست نخورده و بکر ، جای دادن آثار زیارتی و تاریخی کهن در دل خود، سالانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند و پتانسیل این را دارد که میزان گردشگر خود را در سال به طور چشم‌گیری افزایش دهد.

روستای هفتاش دارای مناطق دیدنی و گردشگری طبیعی و بکر از جمله مناطق کوهستانی، دشت ها و کوه های سرسبز و زیبا ، باغ‌های میوه با میوه های آبدار دشت سورین و رودخانه است که در فصول بهار ، پاییز و زمستان بسیار خوش آب وهوا هستند و تصاویر به یاد ماندنی برای شما خواهند ساخت. جاهایی که پتانسیل بالایی برای گردشگری دارند ، بطوریکه این بخش با داشتن جاذبه های گردشگری ، تفریحی، زیارتی و تاریخی در روستاهای خود توانسته در جذب گردشگر و رونق اقتصادی این بخش تاثیر فراوانی داشته باشد.

کوه ستبر آربابا نماد قدرت حماسی ، زیبایی و آرامش مردم شهر بانه و دلیل ورزش کردن در سفر، ماجراجویی و هیجان کوه نوردی مردم شده است و از جاهای دیدنی بانه است. ارتفاع این کوه ۲۱۷۰ متر است. روایت‌های زیادی از نام گذاری این کوه وجود دارد اما هیچ کدام سند و مدرک محکمی ندارند که بشود به آنها استناد کرد. این کوه تنها کوهی در بانه است که به همت تمام کوهنوردان سال ۸۵ شمسی پناهگاهی روی قله‌ی فرعی آن بنا شد و امروزه مورد استفاده‌ی گردشگران فراوانی است.

روستای نجنه جنگل کوهستانی بانه

روستای نجنه
روستای نجنه

روستای نجنه علیا در فاصله ی ۳۸ کیلومتری از بانه قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی بانه محسوب می‌شود. این روستا در فضای جنگلی و کوهستانی قرار گرفته است. اهمیت این روستا به خاطر طبیعت بی نظیر، بکر و زیبای آن در فراوانی چشمه سارها، وجود قرآن قدیمی در مسجد بسیار قدیمی و با معماری جالبش و مجتمع شیلات کوچکی در روستا است که ماهی های آن طعم بسیار لذیذی داشته و در همان محل ارایه می شوند.

آدرس روستای نجنه بانه روی نقشه گوگل

تا به حال به بانه سفر کرده‌اید؟ کدام جنبه از جاذبه‌های گردشگری بانه را بیشتر دوست دارید؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های کردستان کلیک کنید.