سایدا سفر

هرمز، یاقوتی گران‌بها بر سینه خلیج فارس است؛ جزیره‌ای فرازمینی که در آن آبی دریا و سرخی خاک در هم می‌آمیزند و تصاویری ماورایی می‌آفرینند. دریای آرام و سواحل دلفریبش، کوه‌های رنگی و دره‌های چموشش، شب‌های پرستاره و غروب‌های اصیلش، همه و همه از هرمز جزیره‌ای باورنکردنی ساخته‌اند. جزیره‌ای که آنقدر جاذبه های زمینی شگفت دارد که آن را بهشت زمین‌شناسان لقب داده‌اند. از روی نقشه که به هرمز نگاه می‌کنید، شکل یک صدف است و جالب آن‌که به تنها جزیره خوراکی ایران هم مشهور است. اگر این جزیره را از نزدیک ندیده‌اید یا قصد تماشای آن را هم ندارید، سفرزون قصد دارد در این مطلب نظر شما را عوض کند! پس با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی جزیره هرمز آشنا شوید.

سرزمین خاکهای رنگارنگ

خود جزیره هرمز یک جاذبه گردشگری است و لازم نیست برای پیدا کردن جاهای دیدنی‌اش به خودتان زحمت دهید. در همان مسیر قشم به سمت هرمز، کوه‌هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز خودنمایی می‌کند و هرچه به جزیره نزدیک‌تر می‌شوید، دامنه تنوع این رنگ‌ها گسترده‌تر می‌شود؛ تا جایی که اوج این تنوع رنگ را در دره رنگین کمان به چشم خواهید دید. جایی که با برداشتن مشتی خاک می‌توانید تنوعی بالغ بر ۲۵ تا ۱۰۰ رنگ مختلف را در میان دستان‌تان حس کنید. از صورتی و بنفش و قرمز گرفته تا قهوه‌ای و کرم و گلبهی.

جزیره هرمز
جزیره هرمز

چرا خاک جزیره هرمز سرخ است؟

وجود مواد معدنی و کانی‌های خاص در خاک جزیره سبب سرخ بودن خاک آن شده‌اند. معدن خاک سرخ هرمز بعد از اسپانیا بیشترین خلوص این کانی را در جهان دارد و دارای مصارف صنعتی، آرایشی و خوراکی است.

 

تاریخچه جزیره هرمز

از نظر زمین‌شناسی عمر جزیره هرمز را تا حدود ۶۰ میلیون سال نیز تخمین زده‌اند. طبقات رسوبی و آتشفشانی سطح جزیره، هرمز را به عنوان یک معجزه زمین‌شناسی به جهانیان شناسانده. طبقات نمکی به صورت تپه‌هایی قسمت اعظم جزیره را پوشانده‌ و لقب گنبد نمکی خلیج فارس را برای هرمز رقم زده‌اند. از نظر تاریخ و انسان‌شناسی نیز هرمز سرگذشت جالبی دارد. ۷۰۰ سال پیش، مغولان به شهری در دهانه رود میناب حمله کردند که امروزه آن را با نام هرمزِ کهن می‌شناسیم. اهالی این شهر نخست به قشم و سپس به جزیره‌ای در دهانه خلیج فارس گریختند. آنها شهر کوچکی بنا کردند و نامش را به یاد سرزمین اولیه خود هرمز گذاشتند.

هنگامی که شاه اسماعیل، از دو سو درگیر جنگ با ازبک‌ها و عثمانی بود، آلفونسو د آلبوکرک -سردار پرتغالی- با شش رزم‌ناو و نزدیک به ۵۰۰ دریانورد، هرمز را فتح کرد. آن زمان ایران هنوز نیروی دریایی قدرتمندی نداشت؛ بنابراین جزیره‌های خلیج فارس یکی پس از دیگری فتح شدند و با عقد معاهده میان شاه صفوی با پرتغالی‌ها، سلطان جزیره ناچار به فرمان‌بری از بیگانگان شد.

پس از فتح جزیره در سال ۹۱۳ خورشیدی، استحکامات و قلعه‌های بزرگ پرتغالی‌ها در گمبرون (بندرعباس فعلی)، هرمز و سایر جزیره‌های خلیج ساخته شدند و سلطه پرتغال بر خلیج فارس که یکی از سه شاهراه بازرگانی دریایی جهان به شمار می‌رفت کامل شد؛ اما ساکنان جزیره آرام نماندند و بارها سر به شورش برداشتند تا سرانجام ۱۱۸ سال بعد هنگام اوج قدرت شاه عباس صفوی، امام قلی خان حاکم فارس با حمایت انگلستان گمبرون و هرمز را باز پس گرفت.

جزیره هرمز
چشم انداز زیبای جزیره هرمز

کوههای خوراکی هرمز

در هرمز جنس تپه ها اغلب از نمک خوراکی است که به آن ها کوه‌های خوراکی هم می‌گویند. در بین آن‌ها کوه سرخی وجود دارد که خاکش خوراکی است و «گِلَک» نامیده می‌شود و محلی‌های آنجا از آن به عنوان ادویه در طبخ غذا و تهیه ترشی و مربا استفاده می‌کنند.

کوه‌های خوراکی هرمز | جزیره هرمز
کوه‌های خوراکی هرمز

غذاهای محلی جزیره هرمز

اگر به هرمز رفتید، حتما از اهالی آنجا سراغ نان‌های محلی نظیر تموشی و بالاتابه را بگیرید که از خوراکی‌های صبحانه در هرمز هستند. قلیه ماهی هم از غذاهای پرطرفدار آنجاست که می توانید آن را با ماهی‌ای که خودتان صید کردید میل کنید. انواع غذا‌های دریایی نظیر ماهی و میگو،‌ خرچنگ و صدف، کلمبا و پودینی در جزیره هرمز یافت می‌شود. خوردن این غذاها به ویژه در هرمز که این آبزیان تازه هستند و ادویه‌های جنوبی و ویژه جزیره هم طعم دیگری به آن‌ها می‌دهند، تجربه منحصربه‌فردی است.

قلیه ماهی
قلیه ماهی

بازار جزیره هرمز

در ابتدای ورودی قلعه پرتغالی‌ها، بازار‌چه سنتی جزیره هرمز قرار دارد که بانوان هنرمند هرمز با هنرنمایی هر چه تمام‌تر از آنچه که دریا به آن‌ها هدیه داده، دست‌سازه‌هایی درست کرده‌اند دلربا و چشم‌نواز از مروارید و صدف. زیورآلات دست‌ساز از صدف و سنگ‌ها، لباس‌های سنتی و شلوار‌هایی رنگارنگ، نقاب‌ها و پارچه‌های سوزن‌دوزی شده تنها بخشی از صنایع دستی خاصی است که در هرمز پیدا می‌شود.

البته در کنار این‌ها چیزی که بیشتر از همه توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند، خاک‌های رنگی هرمز در شیشه‌هاست. این‌ شیشه‌ها در عین زیبایی، موجب آسیب رساندن به محیط زیست و تشویق مردم بومی به برداشت خاک‌ها می‌شود. بهتر است به جای خرید خاک در شیشه، چیزهایی را به یادگار بیاورید که ساخته دست انسان باشد و به طبیعت آسیبی نرساند.

تفریحات جزیره هرمز

قایق سواری: قایق‌سواری از جذاب‌ترین تفریحات در هر جزیره‌ای است. با کرایه ساعتی یکی از قایق موتوری‌ها در اسکله این فرصت را دارید که دور‌‌تا‌‌دور جزیره را بگردید و از منظر متفاوتی به ساحل و جزیره نگاه کنید.

غواصی: مدرسه غواصی هرمز در دو سطح مبتدی و پیشرفته کلاس غواصی برگزار می‌کند و علاقه‌مندان به‌ صورت تفریحی و یا در قالب تورهای غواصی می‌توانند زیبایی‌های زیر آب را تماشا کنند.

دوچرخه سواری: می توانید جنب قلعه پرتغالی‌ها، دوچرخه کرایه کنید و دور تا دور جزیره گشتی جانانه داشته باشید.

پرنده نگری: عقاب ماهیگیر و پرندگان بومی در این جزیره زیاد به چشم می‌خورند و پرنده‌های مهاجری مانند مرغان ماهی‌خوار یا کاکایی، سلیم، باکلان، حواصیل، آبچلیک و پرستوی دریایی نیز در سفر طولانی خود مدتی را نیز در جنگل‌های مانگرو در شمال جزیره به سر می‌برند.

نقش حنا: زیباترین یادگار جزیره هرمز برای دختران و زنان نقش حنایی است که دختران جزیره به صورت بداهه آن را روی پوست شما می‌کشند. این نقوش تا حدود دو هفته باقی می‌مانند.

نقش حنا | جزیره هرمز
نقش حنا

دیدنیهای هرمز

خاک نمکی هرمز اگرچه باعث شده اهالی جزیره از نعمت آب شیرین محروم باشند و آب شرب خود را از بندرعباس تأمین کنند، اما در عوض توانسته‌اند جاذبه‌های توریستی فراوانی خلق کنند. در ادامه می‌توانید با این مکان‌های دیدنی آشنا شوید:

دره رنگین کمان یکی از جاهای دیدنی جزیره هرمز

دره رنگین کمان شناخته شده‌ترین جاذبه جزیره هرمز است که با تنوع بی‌نظیر تنوع سنگ‌ها و کانی‌ها، بیش از ۷۰ طیف رنگی متفاوت را پیش روی‌تان می گذارد. این رنگ‌ها از تنوع سنگ‌ها و کانی‌ها ناشی می‌شوند و آنچه در اینجا می‌بینید، نقاشی زیبا و رنگارنگی است که هر چشمی را به خود خیره می‌کند.

خاک این دره به اندازه‌ای زیباست که بعضی‌ها هوس می‌کنند کمی از آن را به سوغات ببرند. این کار در درازمدت زیبایی این دره را تخریب می‌کند. از طرف دیگر شرکت‌های هواپیمایی نیز جلوی ورود خاک به داخل هواپیما را می‌گیرند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته (البته بهتر است تا روشنی هوا از این جاذبه دیدن کنید؛ زیرا در شب نمی‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید)

هزینه بازدید: رایگان

آدرس دره رنگین کمان هرمز : استان هرمزگان، جزیره هرمز، جنوب غربی جزیره

غار مراقبه هرمز ، دره سکوت و الهه نمک فیروزهای

دره سکوت یکی از مکان‌های مشهوری است که بخشی از جاذبه‌های نمکی هرمز را در دل خود دارد. الهه فیروزه‌‌ای یک گنبد نمکی‌ست که با آب باران صیقل خورده و به زیبایی سر برافراشته است. در کف دره نیز، رودخانه فصلی نمکی با رنگ‌های طلایی و نارنجی جریان دارد. برای هیجان بیشتر می‌توانید سری هم به غار مراقبه بزنید که البته پیمودن آن به احتیاط و تجهیزات نیاز دارد.

همان‌گونه که از نام این غار پیداست، مکان بسیار خلوتی دارد که جان می‌‌دهد برای مراقبه و مدیتیشن. در نتیجه سیاحت در غار مراقبه هرمز را به گردشگران خلوت‌نشینی پیشنهاد می‌کنیم که به دنبال مکانی آرام برای مراقبه می‌گردند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته (البته بهتر است تا روشنی هوا از این جاذبه دیدن کنید؛ زیرا در شب نمی‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید)

هزینه بازدید: رایگان

آدرس غار مراقبه هرمز : استان هرمزگان، جزیره هرمز، دره سکوت

غار مراقبه | جاهای دیدنی جزیره هرمز
غار مراقبه

دره مجسمه ها ، ماجراجویی میان اشکال 

عدر جزیره هرمز دره‌ای وجود دارد که به دره مجسمه‌ها مشهور است. برای گردشگرانی که ذهنی آزاد و تخیلی قوی دارند، گشت‌وگذار در میان تندیس‌های خیال انگیز و توهم‌زا، یک ماجراجویی تمام عیار است. به ویژه آن که پایان دره به پرتگاهی با ارتفاع ۴۰ متری ختم می‌شود و در نمای رو به رو تا چشم کار می‌کند آبیِ دریاست.

صخره‌های این دره به تندیس‌های مختلفی مانند اژدها، خروس، مارمولک و موش توسط مادر طبیعت شکل‌ گرفته‌اند. محبوبیت این دره در بین گردشگران شرایطی برای حضور فروشندگان دوره‌گرد فراهم کرده است. نوازنده‌های محلی نیز در روزهای شلوغ به دره مجسمه ها می‌‌آیند و با سازوآواز زمینه شادی گردشگران را فراهم می‌کنند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته (البته بهتر است تا روشنی هوا از این جاذبه دیدن کنید؛ زیرا در شب نمی‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید)

هزینه بازدید: رایگان

دره مجسمه | جزیره هرمز
دره مجسمه

کوه برفی، نمک‌هایی به شکل برف

در مسیر حرکت از دره رنگین‌کمان به دره مجسمه‌ها، کوهی را خواهید دید که با تمامی کوه‌های دیگری که در کنار آ‌نها قرار گرفته متفاوت است. کوه‌های دیگر از خاک‌های رنگی جزیره شکل گرفته‌اند، اما این کوه زیبا یکپارچه از نمک تشکیل شده است و به‌خاطر ساختار بلور‌ها و سنگ‌های نمک، اینگونه به‌نظر می‌رسد که تمامی سطح این کوه از برف پوشیده شده است و به همین خاطر آن را کوه برفی می‌نامند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته (البته بهتر است تا روشنی هوا از این جاذبه دیدن کنید؛ زیرا در شب نمی‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید)

هزینه بازدید: رایگان

کوه برفی | جاهای دیدنی جزیره هرمز
کوه برفی

خانه استاد نادعلیان

موزه‌ای جذاب و متفاوت در دل محله‌ای از شهر کوچک هرمز که شما را با هنر محیطی یا هنر زمین و دکتر احمد نادعلیان، تنها ایرانی نامدار در عرصه بین‌المللی هنر محیطی آشنا می کند. در خانه استاد نادعلیان، مجموعه‌ای غنی از هنر سوزن‌دوزی زنان هرمزگان بر پوشاک، آثار هنری ساخته‌ زنان هنرمند، مهرهای ساخته‌ شده از زباله‌های جزیره و … را می‌بینید.

موزه‌ای که از آن صحبت می‌کنیم فقط به‌عنوان مکانی برای نمایش آثار هنری شناخته نمی‌شود. در قسمتی از این موزه اسکلت‌های جانوران دریایی عظیم‌الجثه‌ای مانند نهنگ خودنمایی می‌کند. نقاشی روشی شیشه، چهل‌تکه و ماسه‌چاپ از دیگر هنرهایی است که چشم گردشگران در حین‌گردشگری در موزه دکتر نادعلیان به آن‌ها روشن می‌شود.

آدرس موزه استاد نادعلیان : استان هرمزگان، جزیره هرمز، موزه دکتر احمد نادعلیان

خانه استاد نادعلیان
خانه استاد نادعلیان

گنبد نمکی، یکی از زیباترین جاهای دیدنی جزیره هرمز

گنبد نمکی جزیره هرمز در منتهی‌الیه شرق خلیج فارس و نزدیکی تنگه هرمز قرار گرفته است. گنبدهای نمکی هرمز در خلیج فارس، جزایر کوچکی را تشکیل می‌دهند. نمک‌های هرمز در جنوب ایران، چین‌های دوران سوم کوه‌های زاگرس را بدون داشتن جهت خاصی سوراخ کرده است. این گنبدهای نمکی با رسوبات دوران سوم، کرتاسه و به طور محلی با ژوراسیک دارای سطح برخورد دیاپریک است. بنابراین به طور محقق سن آن‌ها از ژوراسیک قدیمی‌تر است.

گنبد نمکی
گنبد نمکی

دشت آهوان هرمز

دشتی که در هرمز آهو‌‌ها در آن جست و خیز می‌کنند به دشت آهو‌ان معروف است. امکان مشاهده آهوی زیبای ایرانی از فاصله نزدیک که در سطح جزیره آزادانه در حال زیست است، یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه به حساب می‌آید. اهالی محل با آهو‌ها رفتار مناسبی دارند و آنها نیز در میان دشت کوچک هرمز می‌دوند و به هر سو می‌روند.

دشت آهوان هرمز | جاهای دیدنی جزیره هرمز
دشت آهوان هرمز

طبیعت و ساحل جزیره هرمز

سواحل در همه جزیره‌ها دیدنی هستند اما در هرمز، هر یک از سواحل رنگ و شکلی خاص دارند. ساحل مفنق، ساحل تک درخت، ساحل لاک‌پشت ها و … همه و همه تصویری متفاوت را با خاک‌های رنگین پیش روی مسافران می‌گذارند. در این میان گاهی حضور موجودات بسیار ریزی به نام فیتوپلانکتون‌ها، ظاهری درخشان به این سواحل می‌دهد.

طبیعت و ساحل جزیره هرمز
طبیعت و ساحل جزیره هرمز

قلعه پرتغالی ها

اگر از راهنماهای محلی سراغ جاذبه های تاریخی هرمز را بگیرید، بی برو برگرد شما را به قلعه پرتغالی ها می‌برند. وقتی که حدود نیم قرن پیش، آلبوکرک سردار پرتغالی برای سلطه بر خلیج فارس، تنگه هرمز را به اشغال درآورد، باور داشت که هر کشوری که سه منطقه استراتژیک مالاگا، عدن و هرمز را در اختیار داشته باشد بر تجارت دنیا حاکم خواهد بود. همین باعث شده که در عمده جزایر این تنگه آثار حضور نظامی پرتغالی ها به وضوح دیده شود.

قلعه پرتغالی ها با وجود تخریب‌هایی که در دوران مختلف متحمل شده، به عنوان بزرگترین دژ استعماری که در طول تاریخ ایران بنا شده است، خودنمایی می‌کند. قلعه چند برج نگهبانی به ارتفاع حدود ۱۲ متر داشته و قطر دیوارهای مستحکم آن در بعضی قسمت‌ها به ۳/۵ متر می‌رسد. این دژ مستحکم، کلیسا، آب‌انبار، زندان و سیاه‌چال، نوش‌خانه و تالار سخنرانی هم دارد و در شمالی‌ترین نقطه‌اش، توپ‌های زنگ زده پرتغالی هنوز هم دریا را نشانه رفته‌اند.

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر

هزینه بازدید: ۱ هزار تا ۳ هزار تومان

آدرس قلعه پرتغالی ها در جزیره هرمز : ضلع شمالی جزیره هنگام و در ساحل دریا

قلعه پرتغالی ها | جاهای دیدنی جزیره هرمز
قلعه پرتغالی ها

ساحل لاک‌پشت‌های هرمز

بی‌شک لاک‌پشت‌ها را می‌توان یکی از مظلوم‌ترین موجودات دو زیست دانست. بد نیست بدانید که لاک‌پشت‌هایی که در نزدیکی ساحل جزیره هرمز و جزیره قشم زندگی می‌کنند، به لاک پشت‌های پوزه عقابی شهرت دارند و جزء گونه‌های بسیار کمیاب و رو به انقراض محسوب می‌شوند. گفتنی است که این گونه از لاک‌پشت تنها در خلیج فارس و اقیانوس هند زندگی می‌کند و به همین خاطر حتما لازم است که از این گونه به خوبی مراقبت شود.

این لاک‌پشت‌ها همه ساله از اوایل زمستان تا اوایل بهار در ساحل لاک پشت‌های جزیره هرمز و همچنین در نزدیکی جزیره قشم، تخم گذاری می‌کنند. بعد از اینکه تخم لاک‌پشت‌ها باز شدند، بچه لاک‌پشت‌های کوچک تا حدود ۵۰ روز در ساحل باقی می‌مانند تا برای شنا کردن آمادگی پیدا کنند. پس از آن جزیره هرمز را ترک کرده و به محل زندگی خود یعنی خلیج همیشه فارس می‌پیوندند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته- اما برای بازدید از بچه لاک‌پشت‌ها باید اواخر زمستان تا اوایل بهار را انتخاب کنید.

هزینه بازدید: رایگان

آدرس ساحل لاک‌پشت‌ها : جزیره هرمز، ساحل لاک‌پشت‌ها

ساحل لاک پشت های هرمز
ساحل لاک پشت های هرمز

غارهای دریایی ، یکی از شگفت انگیز‌ترین جاهای دیدنی جزیره هرمز

سفر به جزیره هرمز همراه با شگفتی‌های بسیار زیادی خواهد بود. شگفتی‌هایی که شاید تا پیش از آن تصور نمی‌کردید که بتوانید در ایران شاهد آنها باشید. شما می‌توانید در جزیره هرمز از جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فردی دیدن کنید که شاید در تمام دنیا بی‌نظیر باشند. یکی از جاذبه‌های دیدنی و منحصربه‌فرد قشم، بازدید از غارهای دریایی است. در اطراف جزیره هرمز، غار‌های مختلفی وجود دارند که نیمی از آنها در آب هستند.

شما می‌توانید همراه با قایق همانطور که در اطراف جزیره گشت‌زنی می‌کنید، وارد یکی از این غارها شوید. تجربه قایق‌سواری در غارهای دریایی هرمز، تجربه‌ای بسیار خاص و تکرار‌نشدنی است. تصور کنید همینطور که در آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس در حال قایق‌سواری هستید، ناگهان وارد غاری عجیب خواهید شد که شما را به زیر جزیره هرمز هدایت می‌کند!

پس در سفر به هرمز به هیچ وجه از دیدن این منظره خارق العاده غافل نشوید.

ساعت بازدید: پیش از غروب آفتاب

هزینه بازدید: هر نیم ساعت ۳۰ هزار تومان به ازای هر نفر

آدرس غارهای دریایی : اطراف جزیره هرمز ( برای شرکت در تور دریایی آن می‌توانید به اسکله‌های مختلف مراجعه نمایید)

غارهای دریایی | جاهای دیدنی جزیره هرمز
غارهای دریایی

فرش خاک هرمز

باعث شگفتی است که خاک جزیره هرمز نیز یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های این جزیره محسوب می‌شود! در بسیاری از مناطق جزیره هرمز، خاک‌های رنگی و زیبایی وجود دارند که بسیاری از آنها حتی خوراکی هم هستند! این خاک‌‌ها دارای رنگ‌های سرخ، نارنجی و انبه‌ای بوده و به همین خاطر از سال ۱۳۸۸ تا به امروز، هنرمندان جزیره هرمز در یک روز خاص کنار هم جمع می‌شوند و از خاک رنگی جزیره، فرشی بزرگ را بر روی ساحل نقاشی می‌کنند.

این فرش بزرگ خاکی، بزرگ‌ترین فرش خاکی تمام جهان است و به همین خاطر همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب خود می‌کند. البته باید بدانید که این روزها متاسفانه بسیاری از کشورهای خارجی، این خاک رنگی را به تاراج می‌برند. از این رو تا اطلاع ثانوی جشنواره فرش خاک هرمز لغو شده است تا از هدر رفت این خاک ارزشمند جلوگیری شود.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته – فعلا این جشنواره لغو شده است.

هزینه بازدید: رایگان

آدرس فرش خاک هرمز : ساحل شمال غربی جزیره هرمز

فرش خاک هرمز
فرش خاک هرمز

جنگل حرا یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی جزیره هرمز

جنگل‌های حرا یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شوند که تنها مختص کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند. جنگل‌های حرا یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی جزیره هرمز به شمار می‌آیند که آن را به نام عجایب هفتگانه ایران نیز می‌شناسند. این جنگل‌ها، ریشه در خاک ندارند بلکه ریشه‌های آنها بیشتر در آب است. بد نیست بدانید که بر اثر جذر و مد آب دریا، دسترسی به این جنگل تغییر می‌کند. زمانی که مد رخ می‌دهد، شما باید تنها با کمک قایق از میان این جنگل زیبا عبور کنید.

گفتنی است که جنگل‌های حرا حدود ۲۲ هزار کیلومتر مربع مساحت دارند. اردیبهشت ماه را می‌توان بهترین زمان بازدید از جنگل‌های حرا دانست. در این فصل می‌توانید شاهد حضور پرندگان مهاجر مختلف نیز باشید. در اردیبهشت ماه در این جنگل‌ها پرندگانی به چشم می‌خورند که قطعا تا به‌حال آنها را از نزدیک ندیده‌اید. همچنین اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید در طول مسیر خود شاهد حضور دلفین‌های بازیگوش نیز باشید.

ساعت بازدید از جنگل‌های حرا: پیش از غروب

هزینه بازدید: هر بازدید ۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر

آدرس جنگل حرا هرمز : خلیج فارس، جزیره هرمز – برای دسترسی باید به سواحل مختلف هرمز مراجعه کرده و از قایق‌های موتوری بخواهید تا شما را به این جنگل‌ها برسانند.

جنگل حرا | جاهای دیدنی جزیره هرمز
جنگل حرا

ساحل سنگ مرغان

ساحل سنگ مرغان یکی از زیباترین سواحل و جاهای دیدنی جزیره هرمز محسوب می‌شود که در شمال غربی این جزیره قرار دارد. این ساحل معروف‌ترین ساحل تمام جزیره هرمز است و همواره گردشگران زیادی در آن حضور دارند. این ساحل زیبا میزبان فرش خاکی جزیره هرمز نیز هست و به همین خاطر یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی جزیره هرمز به شمار می‌آید؛ البته این روزها به دلیل جلوگیری از هدر رفت خاک رنگی جزیره هرمز، دیگر شاهد ایجاد فرش خاکی در این جزیره نیستیم. اما به صورت کلی می‌توانید امکانات مختلف رفاهی، خدماتی و تفریحی را در این ساحل بیابید و حتی از غروب زیبای آفتاب لذت ببرید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس ساحل سنگ مرغان : شمال غرب جزیره هرمز

ساحل سنگ مرغان
ساحل سنگ مرغان

پرتگاه غروب

در سواحل جنوبی جزیره هرمز، ساحلی صخره‌ای وجود دارد که بسیاری از محلیان آن را به نام پرتگاه غروب می‌شناسند. اگر کمی آمادگی جسمانی بالایی داشته باشید، می‌توانید خودتان را به بالای این صخره زیبا برسانید و لحظه غروب خورشید را از آنجا نظاره گر باشید. پرتگاه غروب یکی از زیباترین جاهای دیدنی جزیره هرمز محسوب می‌شود که گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند.

البته اکیدا توصیه می‌شود که بلافاصله بعد از غروب آفتاب، به سمت محل اقامت خود بازگردید تا در پایین آمادن از صخره دچار مشکل نشوید. اگر به پرتگاه غروب جزیره هرمز مراجعه می‌کنید، حتما دوربین عکاسی همراه خود داشته باشید تا این منظره تماشایی را برای همیشه ثبت کنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته – اما بازدید از این ساحل در لحظه غروب آفتاب توصیه می‌شود.

هزینه بازدید: رایگان

آدرس پرتگاه غروب : جزیره هرمز، سواحل جنوبی

پرتگاه غروب | جاهای دیدنی جزیره هرمز
پرتگاه غروب

 

دشت زعفرانی؛ قدم زدن روی فرش طلایی

جاهای دیدنی هرمز
دشت زعفرانی

هرمز جزیره شگفتی‌هاست و می‌توانید در هر نقطه از آن جذاب‌ترین تصاویر را ببینید و از حجم این زیبایی لذت ببرید. دشت زعفرانی قسمتی از جزیره هرمز است که که مانند یک فرش بزرگ طلایی رنگ در میان کوه‌های رنگی این منطقه قرار گرفته است. وقتی از این مکان دیدن می‌کنید، انگار روی فرشی از زعفران قدم گذاشته‌اید و چشمتان پر از شگفتی و زیبایی می‌شود.

زیر دشت زعفرانی، حفره‌های نمکی وجود دارد و گودال‌های کوچکی در آن دیده می‌شود. بدون شک می‌توان گفت که دشت زعفرانی جزیره هرمز یکی از عجایب بی‌بدیل طبیعت ایران است. این منطقه آنقدر زیباست که می‌توانید ساعت‌ها در آنجا بمانید و از سکوت و زیبایی آن لذت ببرید.

اطلاعات بازدید از دشت زعفرانی

روز و ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

هزینه ورودی: رایگان

آدرس: هرمزگان، جزیره هرمز، حد فاصل تفرجگاه شهید آزموده و زیارت خضر نبی.

 

دشت نمک: عروش سفیدپوش جزیره

 

جاهای دیدنی جزیره هرمز
دشت نمک

اگر به جزیره هرمز سفر کنید، بخشی از جزیره را خواهید دید که با پوششی سفید رنگ پر شده است. شاید در نگاه اول این بخش‌ها شبیه به تپه‌های برفی به چشم بخورد. اما باید بدانید که این‌ها نمک‌هایی هستند که بخشی از جزیره را پوشانده‌ و تصویری بی‌نظیر در آن ایجاد کرده‌اند. از آنجایی که نمک یکی از مواد فراوان در آب‌های خلیج فارس و جزیره هرمز است، به وفور در جزیره وجود دارد و زیبایی خود را به رخ می‌کشد. راه رفتن در دشت نمک شبیه به قدم زدن در یک رویای جذاب و باورنکردنی است. اگر دوست دارید این منطقه جذاب را ببینید، حتما به جزیره هرمز سفر کنید.

اطلاعات بازدید از دشت نمک

روز و ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

هزینه ورودی: رایگان

آدرس دشت نمک: هرمزگان، بخش مرکزی و غربی جزیره.

 

زیارتگاه خضر نبی و مقام الیاس

 

جاهای دیدنی جزیره هرمز
زیارتگاه خضر نبی و مقام الیاس

 

یکی از مشهورترین جاهای دیدنی جزیره هرمز که در میان گردشگران طرفداران زیادی دارد، زیارتگاه خضر نبی است. این زیارتگاه کوچک در منتهی الیه شرقی جزیره قرار گرفته است. بنای زیارتگاه خضر نبی روستایی و کوچک است و با پوشش گچی ساخته شده است. گنبد سبزرنگ این زیارتگاه از دور خودنمایی می‌کند و این مکان را به زیارتگاه گردشگران و اهالی جزیره تبدیل کرده است.

روبه‌روی زیارتگاه و درون دریا، می‌توانید سنگ بزرگ ناصافی را ببینید که به مقام الیاس شهرت دارد و بسیاری از گردشگران برای دیدن آن به این قسمت از جزیره می‌روند.

اطلاعات بازدید از زیارتگاه خضر نبی

روز و ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

هزینه ورودی: رایگان

آدرس: هرمزگان، منتها الیه شرقی جزیره هرمز، روبه‌روی ساحل نقره‌ای.

 

چگونه از قشم به جزیره هرمز برویم

بسیاری از گردشگرانی که به جنوب ایران سفر می‌کنند، ابتدا به جزیره قشم و سپس به جزیره هرمز می‌روند. برای اینکه بدانید چگونه می‌توان از قشم به جزیره هرمز سفر کرد، بهتر است به این شیوه عمل کنید:

 

برای آنکه از جزیره زیبای قشم به سرزمین جادویی هرمز سفر کنید، باید از شناورها یا اتوبوس‌های دریایی استفاده کنید. برای این کار باید ابتدا به اسکله ذاکری جزیره قشم بروید. این اسکله هر روز در ساعت‌های مشخصی، شناورهایی را به سمت جزیره هرمز روانه می‌کند.

با رفتن به اسلکه ذاکری و تهیه بلیط، می‌توانید به راحتی به جزیره زیبای هرمز برسید.

فراموش نکنید که پیش از رفتن، از ساعت‌های دقیق حرکت شناورها به سمت هرمز مطمئن شوید. همچنین باید بدانید زمانی که آب‌و‌هوا طوفانی و دریا متلاطم است، شناورها به سمت جزیره هرمز حرکت نمی‌کنند.

 

برنامه حرکت شناورها از اسکله ذاکری جزیره قشم به سمت هرمز به این صورت است:

ساعت ۷  و ۹ صبح.

ساعت ۱۴ و ۱۵ ظهر.

 

اگر‌ می‌خواهید از هرمز به قشم برگردید، برنامه شناورها به این صورت است:

ساعت ۸ و ۱۰ صبح و همچنین ساعت ۱۵ ظهر از اسکله ذاکری‌.

 

چطور بلیط شناور تهیه کنیم؟

برای حرکت به سمت جزیره هرمز با شناور، نیاز به خرید بلیط دارید.

این بلیط‌ها را هم می‌توانید به شکل حضوری و از گیت‌های موجود در اسکله تهیه کنید و هم به شکل اینترنتی آن را بخرید.

برای هر دو خرید حضوری و اینترنتی به کارت ملی نیاز دارید. پس حواستان باشد که آن را به همراه داشته باشید.

بهترین زمان سفر

بهترین فصل سفر به هرمز نیمه دوم سال است. در بهار و تابستان هوا به شدت گرم و شرجی است اما هرمز، پاییز و زمستان های معتدل و خنکی دارد و همین امر این جزیره شگفت‌انگیز را به یکی از مقصدهای اصلی گردشگران در فصول سرد سال تبدیل کرده است.

مسیرهای دسترسی به جزیره هرمز

هرمز از جزایر استان هرمزگان است و با فاصله ۸ کیلومتری از بندرعباس، نزدیک‌ترین جزیره به این شهر به حساب می‌آید. پس در هرجای ایران که هستید، کافی‌ست با قطار، هواپیما یا اتومبیل خود را به بندرعباس رسانده و از آنجا با لنج یا قایق‌های اسکله ۴۰ دقیقه‌ای خود را به هرمز برسانید. قایق‌ها به محض پر شدن و بیشتر صبح‌ها تقریبا هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، به سمت جزیره حرکت می‌کنند. آخرین قایقی که از جزیره به بندرعباس باز می‌گردد، ساعت ۴ عصر است. در راه رسیدن به هرمز از جزیره قشم هم عبور می‌کنید.

نکات قبل از سفر به جزیره هرمز

  • جز در طول فصل زمستان، هرمز گرمای طاقت‌فرسایی دارد و به ‌ندرت می‌توانید در آن سایه پیدا کنید. بنابراین هرچه می‌توانید سفرتان را نزدیک به طلوع آفتاب شروع کنید.
  • وقتی تصمیم به سفر به جزیره هرمز گرفتید باید حسابی خودتان را آماده کنید، چون در هرمز نه خبری از مرکز خرید هست و نه هتل.
  • اگر بخواهید شب را در هرمز بمانید یا باید به خانه‌ محلی‌ها بروید یا در زیر آسمان آبی و پرستاره کمپ بزنید. البته اقامتگاه‌هایی نیز وجود دارند که می‌توانید از قبل یکی از آن‌ها را رزرو کنید.
  • اگر کمپینگ را انتخاب کردید، حتما آب و غذای کافی با خود به همراه داشته باشید.

نکاتی در مورد کمپینگ در هرمز

اگر حرفه ایِ سفر باشید، کمپ زدن در هرمز و ماندن کنار دریا فراموش‌نشدنی خواهد بود. از محلی‌ها آدرس بهترین سواحل برای چادر زدن را بپرسید.

  • شب ها تا حدی هوا خنک است و بهتر است لباس گرم و کیسه خواب مناسب داشته باشید.
  • مقدار بالا آمدن آب در هنگام مد را در نظر بگیرید تا مبادا نیمه شب موج تا زیر چادرتان برسد.
  • در سواحل هرمز خبری از مغازه و امکانات رفاهی نیست، بنابراین هرآنچه لازم است از جمله آب و خوراکی حتماً در شهر بخرید.
  • سواحل خارج از شهر هستند و در بعضی از آن‌ها، هیچ دسترسی موبایلی وجود ندارد.
  • برای آتش شبانه، می‌توانید از نجاری شهر مقداری هیزم تهیه کنید یا از چوب‌ها و کنده‌های آب آورده در ساحل استفاده کنید. البته بهتر است این کار را نکنید و به جای روشن کردن آتش، با خود گازهای مخصوص کمپ ببرید.
  • به هیچ‌ وجه بوته‌ها و معدود درختان جزیره را برای کمپینگ خود آتش نزنید؛ چرا که پوشش گیاهی هرمز ناچیز و بقای اکوسیستم جانوران جزیره به آن وابسته است.

 

شما برای ما بنویسید

سفرزونی‌های عزیز، سفر به هرمز تجربه یکسر متفاوتی‌ست. می‌توانید تا مدت‌ها آلبوم خاطرات‌تان را با عکس‌هایش پر کنید و با یاد غروب‌های دل‌انگیز و آسمان نیلی‌اش، به انتظار تجربه دوباره بمانید. اگر شما به هرمز سفر کرده‌اید برای ما از حال و هوای آنجا بنویسید و بگویید برای کمپ در این جزیره، چه نکاتی را رعایت کردید؟


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های هرمزگان کلیک کنید.