سایدا سفر

دزفول را باید برگی از تاریخ دانست. شهری بر آمده از دوران‌های تاریخی که عمرش در آثار باستانی به جامانده در آن مشهود است اگر شیفته‌ی بناهای تاریخی هستید و از رمز و راز معماری باستانی هیجان زده می‌شوید یا اگر عاشق رنگ لعاب طبیعت خوش‌رنگ هستید، جاهای دیدنی دزفول در استان خون‌گرم خوزستان شما را راضی می‌کند. این شهر افسانه‌ای برای هر گردشگری جذاب خواهد بود. برای گشت‌وگذار در گوشه به گوشه دزفول با سفرزون همراه شوید.

بقعه یعقوب لیث صفاری ، بنایی با شکوه در میان جاهای دیدنی دزفول

لیث صفاری | جاهای دیدنی دزفول
بقعه لیث صفاری

یکی از جاهای دیدنی دزفول که ارزش تاریخی بالایی دارد، در روستای شاه آباد جا خوش کرده است. این بنا که گنبد مخروطی شکل و دندانه‌ای آن، تصویر متفاوت و جذابی را به گردشگرها نشان می‌دهد، آرامگاه یعقوب لیث صفاری است. وی بنیان‌گذار سلسله‌ی صفاریان درایران است و بزرگ‌ترین اقدام تاریخی او، شکست خلیفه‌ی عباسی و رسمی و قانونی کردن زبان فارسی در ایران است. قانونمندی وی در استفاده از زبان فارسی به حدی بود که به کار نبردن این زبان در میان درباریان، خطای بزرگی محسوب می‌شد. یعقوب لیث صفاری در شهر گندی شاپور درگذشت و آرامگاه چهار طاقی او نزدیک به محوطه‌ی باستانی گندی پور قرار دارد. برای رفتن به این بقعه باید در جاده‌ی دزفول به سمت شوشتر، حدود ۱۰ کیلومتر پیش بروید.

خانه تاریخی تیزنو ، معماری دلنشینی از دوران صفویه

تیزنو | جاهای دیدنی دزفول
عکس از ایرنا

یکی از جاهی دیدنی دزفول در محله قلعه این شهر خودنمایی می‌کند. این بنای خاص و با ارزش، خانه تاریخی تیزنو است که به نام مالک آن شناخته می‌شود. هر آن‌چه که از زیبایی معماری کهن دزفولی بخواهید، در این خانه پیدا می‌کنید. این بنا تاریخ مصوری از هوش و خلاقیت معمارهای ایران است که ساختش به دوران صفویه باز می‌گردد. البته می‌توان رد پای تغییرات خاص دوره‌های قاجار و پهلوی را در آن مشاهده کرد. این خانه سازگاری جالبی با شرایط اقلیمی زندگی در شهر دزفول دارد و با فضایی دو طبقه، بخش‌هایی همچون خواجه‌نشین، هشتی، شبستان، قوس‌هایی دیدنی، ایوان مرکزی، غلام گردش و… دارد.

خانه تاریخی سوزنگر ، هنری در جان آجرها

سوزنگر
خانه تاریخی سوزنگر

اگر خواهان بازدید یک اثر هنری جذاب هستید تا چشم‌تان از تماشای آن برق بزند، باید سراغ خانه سوزنگر دزفول بروید و در آجر به آجر این خانه غرق شوید. این خانه بازمانده‌ی دوران قاجار است و به شکل هنرمندانه‌ای و با ظرافت خاصی آجرهای آن تراش داده شده‌اند. این خانه در محله قلعه قرار دارد و در هر آجر خود خلاقیت هنر معماری دزفول را فریاد می‌زند.

آسیاب‌های آبی دزفول ، ردی از تاریخ بر آب‌های رودخانه

آسیب های آبی دزفول |جاهای دیدنی دزفول
آسیب های آبی دزفول

سرآمد جاهای دیدنی دزفول را باید آسیاب‌های آبی آن دانست که مجموعه‌ای از سازه‌های آبی است و بر رودخانه‌ی دز خودنمایی می‌کند. این بناها همزیستی خوبی با شرایط اقلیمی و بومی شهر دارند و از قلوه سنگ‌های رودخانه، آجرها و ملات ساروج ساخته شده‌اند. آسیاب‌های آبی دزفول در زمان‌های گذشته کاربردی به‌عنوان بند و آسیاب داشته است. تاریخ کهن حضور آسیاب‌ها بر جریان رودخانه دز، به دوران ساسانی و سبک شهری آن زمان برمی‌گردد، اما بیش‌ترین بهره‌وری و آثار به‌جامانده از آن، متعلق به دوره‌ی صفویه و قاجار است. این سازه‌ها از سه بخش تشکیل شده اند که به ترتیب در بالای پارک ساحلی دز، کنار پل جدید دزفول و کنار پل تاریخی شهر قرار گرفته‌اند. برای لذت از بردن تاریخی‌ترین سازه‌های شهری در میان جاهای دیدنی دزفول ، رفتن به سراغ این آسیاب‌ها را از دست ندهید.

آبشار شوی ، طبیعت خروشان دزفول

آبشار شوی
آبشار شوی

آبشار شوی را باید از مهیج‌ترین طبیعت‌های ایران دانست. این آبشار ۸۵ متری، یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای خاورمیانه است که زیبایی‌اش در میان آبشارهای ایران مثال زدنی است و در مرز میان دزفول و لرستان واقع شده است. به دلیل همجواری این آبشار با لرستان، بعضی از افراد تصور می‌کنند که این آبشار متعلق به لرستان است. این آبشار پس از سرچشمه گرفتن از غاری، از صخره‌ها می‌گذرد و مسیری در دشت‌ها کوه‌ها می‌پیماید. مسیرهای منتهی به آبشار شوی ، خود از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ذفول است که پیاده‌روی‌های جانانه‌ی آن حسابی به دل‌تان می‌چسبد.

دره کول خرسان ، ترس شیرین دزفول

دره کول خرسان
دره کول خرسان

بدون شک یکی از هیجانی‌ترین جاهای دیدنی دزفول را باید دره کول خرسان دانست که در حدود ۳۰ کیلومتری شهر دزفول قرار دارد. پیاده‌روی در این دره، رازآلودی خاصی دارد که در بعضی از تنگ‌راه‌های آن، آسمان را از شما دریغ می‌کند. پیچ و خم‌های این مکان که به دره ارواح هم مشور است، بُعد وصف نشدنی از طبیعت‌گردی را به شما نشان می‌دهد. این دره مرموزترین و در عین‌حال ترسناک‌ترین جاذبه‌ی گردشگری ذزفول است که اگر کمی بی‌تجربگی به خرج دهید، بی‌رحم‌ترین پدیده‌ی طبیعت خواهد بود.

به‌هیچ عنوان بدون راه بلد حرفه‌ای و کلاه ایمنی، راهی دره کول خرسان نشوید تا بتوانید فقط از لذت این جاذبه استفاده کنید و دچار تلخی حوادث جبران ناپذیرش نشوید. یکی از راه‌های رفتن به این دره، جاده‌ی دزفول به شهیون و رسیدن به روستای بیشه بزان در منطقه‌ی شهیون است. بعد از رسیدن به روستا باید خودتان را برای پیاده‌روی طولانی تا رسیدن به دره آماده کنید.

دریاچه شهیون ، جذابیت آبی دزفول

دریاچه شهیون
دریاچه شهیون

دریاچه شهیون یکی از زیباترین جاهای دیدنی دزفول است که با نام دریاچه سد دز هم شناخته شده است. آب‌های این دریاچه حاصل ارتفاعات الیگودرز و اراک و جریان‌های کوچک کوه‌های زاگرس است. دریاچه دز پشت دو کوه شاداب و تنگوان قرار دارد و نزدیک روستای پامنار به‌واسطه‌ی این دریاچه، طبیعت منحصر به فردی از آبی آب و سرسبزی اطراف آن پدید آمده که به حسابی به‌وجدتان می‌آورد.

کت‌های دزفول ، خنکی ناب تابستان

کت‌های دزفول | جاهای دیدنی دزفول
عکس از کجارو

یکی از خواستنی‌ترین جاهای دیدنی دزفول در روزهای گرم سال، کت‌های دزفول است که در کنار رودخانه زیبای دز قرار دارند. این کت‌ها  به‌عنوان خنک‌ کننده‌هایی در شمایل غار، کنار رودخانه بنا شده‌اند و راز خنکی شیرینی در حفره‌های آن‌ها وجود دارد که در گرمای طاقت‌فرسای خوزستان حسابی می‌چسبد. مردم برای فرار از هوای گرم نواحی مختلف خوزستان و یک گردش تابستانی به رود پخانه دز و این خنک کننده‌های دست انسان پناه می‌آورند.

 روستای لیوس ، سکونتگاه سنگی دزفول

روستای لیوس | جاهای دیدنی دزفول
روستای سنگی لیوس

برای دیدن یک زندگی سنتی در دزفول باید به روستای لیوس بروید که در آغوش کوه‌ها قرار دارد. این روستای سنگی هنوز به آداب سنتی و کهن خود پایبند هستند و همین یکی از ویژگی‌های جذاب این روستا است. معماری خاص و روستایی این منطقه بسیار دلنشین است و حس خوبی از گشت‌زنی برای توریست‌ها به‌وجود می‌آورد. در بافت  قدیمی و سنتی روستای لیوس ، زمان ایستاده و می‌شود به گذشته‌های زندگی آدمی سفر کرد.

صوفی احمد ، سرسبزی خاص دزفول

صوفی احمد | جاهای دیدنی دزفول
صوفی احمد

برای دیدن طبیعتی بکر در میان جاهای دیدنی دزفول راهی منطقه شیهون شوید. آرامگاه صوفی احمد در این طبیعت خواستنی ایران قرار دارد. طبیعت زیبایی که در بین کوه‌ها و سرسبزی این منطقه می‌توانید ببنید، یکی از رنگی‌ترین تصویرهای دزفول در کنار رودخانه دز است.

گشت در جاهای دیدنی دزفول ، لحظه‌های فوق‌العاده‌ای خواهد بود که ترکیبی از جاهای تاریخی و طبیعت‌گردی است. بعد از سفر به جاهای مختف این منطقه، حتماً نظر خودتان را با سفرزون در میان بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های دزفول کلیک کنید.