خوزستان؛ قدیمی ترین منطقه فلات ایران، زیارتگاه پیامبران، قلب انرژی ایران. سرزمینی با مردمانی خونگرم و دوس داشتنی که در مهمان نوازی یگانه اند. منطقه ای با خاکی مقدس و پربرکت که از خوبی و سخاوت چیزی کم ندارد. منبع ثروت ایران است و همواره به کم راضی است. میزبان کارون است و بر کرانه خلیج فارس جا خوش کرده. هم دریا دارد و هم کوهستان، هم جلگه هم بیابان، زیارت بخواهید یا سیاحت، تاریخگردی یا ماجراجویی؛ فرقی نمی کند. هر آنچه از یک سفر می خواهید را در خوزستان به دست خواهید آورد. با سفرزون همراه باشید تا گذاری به این استان جنوبی کشورمان داشته باشیم. در این مطلب ۸ تا از جاهای دیدنی خوزستان را معرفی می‌کنیم که می‌تواند مقصد بعدی سفر شما باشد.

کاخ آپادانای داریوش در شوش؛ بازنمای شکوه ایران کهن

 نمی توان از تاریخ تمدن صحبت کرد و اسمی از شوش نیاورد. شهری باستانی و از قدیمی ترین سکونتگاه های شناخته شده جهان که فعالیت های باستان شناسی در آن هنوز ادامه دارد. شوش از جاهای دیدنی خوزستان است که هزاران سال مرکز تمدن مهم ایلامیان و در دوره هخامنشیان نیز پایتخت سیاسی بوده است. داریوش بزرگ در حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد دستور ساخت کاخ بزرگی به سبک کاخ های تخت جمشید را در شوش صادر کرد. کاخی که بعدها به کاخ زمستانی شاهان هخامنشی تبدیل شد.

کاخ آپادانا متعلق به دوره هخامنشیان در شوش
کاخ آپادانا متعلق به دوره هخامنشیان در شوش

دیوارهای بخش‌ داخلی این کاخ با استفاده از آجر لعابدار ساخته شده است. آجرهایی که توسط هنرمندان ایران باستان به نقوش سپاه جاویدان، شیر بالدار و گل نیلوفر آبی تزئین شده‌اند. تالار بارعام، دروازه، حرمسرا و کاخ پذیرایی تنها گوشه ای از بخش های کشف شده این کاخ باشکوهند که در حدود ۱۴۰ سال پیش از زیر خاک بیرون کشیده شده اند. اگر هوس گشت زنی در دل تاریخ را داشتید حتمن به این کاخ باستانی سری بزنید.

رودخانه کارون؛ مهد پیدایش تمدن

 اولین، بزرگ ترین و پرآب ترین رود ایران. محل شکل گیری اولین تمدن های بشری و سودآورترین رودخانه ایران زمین؛ همه و همه جملاتی بدون اغراق در وصف رودخانه دوست داشتنی کارون اند. این رودخانه که با طولی نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر طولانی ترین رود ایران نیز هست از ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته، از استان ها و شهرستان های زیادی عبور کرده و نهایتن در مرز ایران و عراق به اروند پیوسته و روانه خلیج فارس می شود.

رودخانه کارون ؛ اولین، بزرگ ترین و پرآب ترین رود ایران.
رودخانه کارون ؛ اولین، بزرگ ترین و پرآب ترین رود ایران.

اما در این بین استان خوزستان پیوند عمیق تری با کارون دارد. این پیوند تنها به گذر از شهرهایی نظیر شوشتر، مسجدسلیمان و اهواز محدود نمی شود. تأمین آب شرب شهر اهواز، تولید برق، مصارف کشاورزی، کشتیرانی و حمل و نقل کالا تنها گوشه ای از مواهب بی شمار کارون برای استان خوزستان است. اما سوای از این مسائل مادی، دمیدن روح زندگی به خوزستانِ خسته و افسرده شاید کارکرد اصلی این رود باستانی باشد. اگر در پل سفید اهواز یا اسکله ای در خرمشهر کارون را ملاقات کردید، چند ساعتی پای درد دلش بنشینید. این رود  چند هزار ساله حرف های زیادی برای گفتن دارد.

زیگورات چغازنبیل؛ پرستشگاهی به سوی آسمان

 زیگورات ها نیایشگاه هایی باستانی بودند که به صورت پله پله به سوی آسمان برافراشته می شدند تا نیایشگران نزدیکی بیشتری با کائنات و خدای خود احساس کنند. زیگورات در لغت هم به معنای بالارفتن به سوی آسمان است و از لحاظ باستانی و میراث ملی اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. زیگورات چغازنبیل شوش بزرگترین و قدیمی ترین بنای باقیمانده از این نوع است که به عنوان اولین اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

زیگورات چغازنبیل نیایشگاهی باستانی
زیگورات چغازنبیل نیایشگاهی باستانی

خاورشناسان آن را نخستین ساختمان مذهبی ایران می دانند و جامعه جهانی برای آن ارزشی استثنایی قائل است. به نظر می رسد این میزان پیشتاز بودن در نوع خود دلایل کافی برای بازدید از یک بنا را در اختیارمان بگذارد. خود ساختمان بنا از راهروهایی تو در تو تشکیل شده که بازدید کننده را به سمت طبقه بالایی هدایت می کنند و این الگو تا بالاترین طبقه تکرار می شود. البته امروزه از ۵ طبقه زیگورات چغازنبیل فقط ۲ طبقه باقی مانده است. اما همچنان شکوه باستانی آن پابرجاست.

آسیاب های آبی دزفول؛ از جاهای دیدنی خوزستان با شاهکار مهندسی کهن

شهر دزفول در شمال استان خوزستان واقع شده و بافت قدیمی آن شامل بناهای ارزشمندی به لحاظ معماری و شهرسازی سنتی است. رود دز که در بخشی از مسیر خود از مرکز شهر دزفول می گذرد در طول تاریخ عامل اصلی ایجاد سازه های آبی در کرانه خود بوده است. بخشی از این سازه ها را آسیاب های آبی دزفول تشکیل می دهند که اولین حلقه های آن مربوط به دوران ساسانی است.

آسیاب های آبی دزفول سازه‌ای از دوره ساسانیان
آسیاب های آبی دزفول سازه‌ای از دوره ساسانیان

از این سازه ها علاوه بر آرد کردن گندم که کارکرد اصلی شان بوده به عنوان آب بند نیز استفاده می شده است. جنس آن ها از آجر، ساروج و قلوه سنگ های رودخانه ای است و فقط ۲۰ حلقه از آن ها باقی مانده است. اگر به مشاهده نبوغ مهندسی پیشینیان پارسی مان علاقمندید حتمن سری به این آسیاب ها بزنید.

بقعه دانیال نبی؛ زیارت خوزستان

 گنبد پلکانی اش آن قدر منحصر به فرد است که از هر گوشه شوش می توان آن را نشان داد. شوش دانیال. شهر دانیال نبی. پیامبری از قوم بنی اسرائیل و نسل داوود پیامبر که مورد احترام و ارادت تمام ادیان از جمله مسلمانان است. دانیال در قرن هفتم پیش از میلاد در بابل می زیسته و بنا بر روایات پس از مرگ، پیکرش را در شرق رودخانه شاوور (آرامگاه فعلی) دفن کرده اند.

بقعه دانیال نبی آرامکاه پیام آور خدا
بقعه دانیال نبی آرامکاه پیام آور خدا

می گویند به هنگام تسخیر ایران توسط سپاه اسلام، پیکر مومیایی شده دانیال نبی توسط حضرت علی شناسایی شده و به دستور حضرت پس از غسل و کفن دوباره به خاک سپرده می شود. پس اگر اهل سفرهای زیارتی هستید بازدید از شهر شوش نیات معنوی و مذهبی شما را نیز برآورده می کند.

 

قلعه شوش، تلفیق تاریخ و معماری دو ملت از جاهای دیدنی خوزستان

 زمانی که باستان شناسان فرانسوی در دوره قاجار مشغول تحقیق و اکتشاف در شهر تاریخی شوش بودند، ژاک دو مورگان فرانسوی عملیات ساخت قلعه شوش را کلید زد. این قلعه به منظور اسکان باستان شناسان خارجی و نیز نگهداری آثار باستانی مکشوفه ساخته می شد و برای این کار بلندترین نقاط تپه های شوش یعنی آکروپل انتخاب شد.

قلعه شوش ساخته شده توسط یک فرانسوی
قلعه شوش ساخته شده توسط یک فرانسوی

اگرچه معماری قلعه و پلان ذوزنقه ای شکل آن کاملن یادآور بناهای قرون وسطایی فرانسوی است اما نکنه جالبی که در ساخت آن وجود دارد استفاده از آجرهایی است که از کاخ آپادانای داریوش در شوش به دست آمده است. علاوه بر آن برخی از آجرهای استفاده شده در قلعه نیز نقش خطوط میخی زیگورات چغازنبیل را بر خود دارند. با این وصف می توان قلعه شوش را ترکیب خوشایندی از تاریخ و معماری ایرانی و اروپایی دانست که در شهر باستانی شوش خودنمایی می کند.

سازه های آبی شوشتر، موزه نبوغ ایرانی

شوشتر از دیگر شهرهای تاریخی استان خوزستان است که با شهر شوش نیز مرز مشترک دارد. بدون شک مهمترین نشانه باستانی بودن آن مجموعه ای به هم پیوسته از سازه های آبی است که با توجه به زمان ساختش شاهکار فنی  و مهندسی  به حساب می آید. سازه های آبی شوشتر که شامل پل ها، بند ها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستند از دوره هخامنشیان ایجاد شده و به مرور تا دوره ساسانیان تکمیل و تجهیز شده اند.

سازه های آبی شوشتر از جاهای دیدنی خوزستان که در دوره هخامنشیان و ساسانیان ساخته شده است
سازه های آبی شوشتر از جاهای دیدنی خوزستان که در دوره هخامنشیان و ساسانیان ساخته شده است

جالب است که در سفرنامه ای موسوم به باستان‌شناسی فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است. پس در گذارتان به شهرستان شوشتر حتمن از این موزه زنده صنعت آب ایران دیدن کنید.

زراس، بهشت خوزستان

اگر از طبیعت خوزستان کمتر شنیده اید یا فقط تصاویری از نخلستان ها و انشعاب های کارون در ذهنتان نقش بسته بازدید از منطقه شگفت انگیز زراس تمامی تصوراتتان را دگرگون خواهد کرد. این منطقه که به بهشت خوزستان معروف است در فاصله ۱۴ کیلومتری شهر دهدز از توابع ایذه واقع شده و از بکرترین جاهای دیدنی خوزستان است. طبیعت بکر و هوای روح افزایش در هر فصلی از سال، دل هر مسافری را با خود می برد.

زراس از بکرترین جاهای دیدنی خوزستان
زراس از بکرترین جاهای دیدنی خوزستان

وجود دریاچه ای آبی در میان کوه های سبز زاگرس، آبشار شیوند، باغ های پرنعمت و روستاهای سرسبز جلگه خوزستان، این منطقه را از تمام مواهب طبیعی موجود بهره مند کرده است. دهکده تفریحی توریستی زراس برای اسکان گردشگران آزاد بوده و می توانید با اجاره ویلاها و سوئیت ها با چشم اندازهای خیره کننده چند روزی را از هیاهوی شهر در امان بمانید.

دریاچه شط تمی، هموار در دل کوهستان

 یکی از بزرگترین دریاچه های کوهستانی کشور دریاچه شط تمی است که در مرز میان استان های خوزستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است. تمی در گویش بختیاری به مکانی هموار در نقطه ای ناهموار و کوهستانی گفته می شود و شط هم که در زبان عربی به معنی رود و رودخانه است.

 دریاچه شط تمی از جاهای دیدنی خوزستان که بین دو استان خوزستان و لرستان قرار دارد
دریاچه شط تمی از جاهای دیدنی خوزستان که بین دو استان خوزستان و لرستان قرار دارد

دریاچه از دوقسمت اصلی بیضی شکل در شمال و مثلثی شکل در جنوب فلات تشکیل شده که دو قسمت توسط تنگه ای به یکدیگر متصل هستند. این منطقه به طور کلی ییلاق مناسبی برای عشایر بختیاری است که در فصل گرما از مناطق گرمسیری استان خوزستان، روانه اشترانکوه و زردکوه بختیاری می شوند. پس اگر اهل مسافرت با عشایر یا بازدید از کوچ نشین آن ها هستید این دریاچه دیدنی را از دست ندهید.

 دره کول خرسان؛ دره ارواح

گاه در طبیعت مکان هایی وجود دارند که در عین زیبایی و چشم نواز بودنشان، پر مخاطره و رعب انگیز هستند. که البته این دوگانگی، بکرتر بودنشان را نیز تضمین می کند. دره کول خرسان واقع در ۲۵ کیلومتری شهر دزفول، بخشی از رشته کوه های زاگرس است که آب و هوای متفاوتی با مناطق گرمسیری اطراف خود دارد.

دره کول خرسان از جاهای دیدنی خوزستان که آدرنالین را در شما زنده می‌کند
دره کول خرسان از جاهای دیدنی خوزستان که آدرنالین را در شما زنده می‌کند

مسیر باریکی از میان دو دیواره سنگی تا چندین کیلومتر ادامه دارد به نحوی که ارتفاع دیواره ها گاه به بیش از صد متر رسیده  و حتی در نقاطی تنها روزنه ای از نور به داخل می تابد. در جای جای مسیر باریکه های آب جاری است و روییدنی های گوناگونی از جمله سدر و کنار و پرسیاووشان صفا و خلوص محیط را صد چندان می کند. اگر اهل خطر کردن و سفرهای پرماجرا هستید حتمن بازدید از دره کول خرسان را در لیست سفرهای خود قرار دهید. اما این را هم در نظر داشته باشید که هرازگاهی گزارش های مرگ باری از این جاذبه منحصر به فرد مخابره شده که عمدتن هم متوجه گردشگران است. حتمن بی دلیل نیست که نام آن را دره ارواح گذاشته اند.

5/5 ( 2 نظر )