سنندج، سرزمین عمارت ها و تپه ها، الهام گرفته از تاریخ و فرهنگ، دومین شهر بزرگ غیورمردمان کرد. شهری که در لغت معنی آشیانه عقاب دارد. احتمالن بخاطر نحوه قرارگیری آشیانه مانندش در دل کوه های استوار زاگرس. یا شاید به خاطر سکونت مردمانی به شجاعت و سرسختی عقاب. کردهای عزیزی که در عین صلابت، مهربانی و مهمان دوستی شان شهره آفاق است. سنندج مرکز استان کردستان و از جمله شهرهای خوش آب و هوای غرب کشور است که در برهه ای از تاریخ صفویان، به عنوان مرکزیت سیاسی حاکمان محلی توسط خاندان اردلان ها پایه ریزی شد. این پیشینه تاریخی باعث شده تا بخش اعظمی از جاذبه های گردشگری سنندج یادگارهایی از دوران صفویه را در دل خود داشته باشند. با سفرزون همراه باشید تا دیداری از این شهر  کردنشین دوست داشتنی داشته باشیم و جاهای دیدنی سنندج را بشناسیم.

عمارت خسروآباد ؛ شاخص ترین یادگاری اردلان ها

 

عمارت های تاریخی بخش عمده جاهای دیدنی سنندج را تشکیل می دهند. عمارت خسروآباد شاخص‌ترین بنای استان کردستان است که به عنوان مقر حکومت والیان اردلان مورد استفاده قرار می گرفت. قدمت ساخت آن به دوره قاجار بازمی گردد که به دستور حاکم وقت کردستان امان الله خان اردلان صورت گرفت. این مجموعه که در بلوار خسروآباد شهر سنندج قرار گرفته شامل یک باغ و عمارتی متشکل از چندین بخش می شود. از جمله بخش اصلی که قصر سلطنتی با ورودی ستون‌دار است تا حمام و غلام گردش ها و اتاق دربان ها.

عمارت بیشتر به منظور مراسمات تشریفاتی و استقبال شاهانه مورد استفاده قرار می گرفته. نکته جالب در مهندسی عمارت تأمین آب شرب آن است که از مجموعه قنات‌های تعبیه شده در روی کوه آبیدر نشأت می‌گیرد. وجود حوض و فواره با آب جاری در طبقه سوم قصر نیز می تواند در اوج بداعت شما را شگفت زده کند.

 

خرید بلیط هواپیما تهران سنندج
رزرو هتل در سنندج

 

آدرس عمارت خسروآباد روی نقشه گوگل

موزه سنندج (عمارت سالار سعید؛ رنگ بازی نور

از جمله کاربردهای عمارات اصیل قدیمی در سراسر دنیا تبدیل آن ها به موزه است. ساختمان موزه سنندج نیز در گذشته ملک شخصی به نام سالارسعید بوده که بعدها به دلیل ویژگی های خاص معماری ایرانی، به تملک وزارت فرهنگ و هنر وقت جهت تأسیس موزه درآمده است. این عمارت که از جاهای دیدنی سنندج است شامل یک حیاط بزرگ و ساختمان دو طبقه با تالار تشریفات مزین و همچنین زیرزمین و حوض خانه زیبا و انبار است که با گچبری های زیبا و آیینه کاری های هنرمندانه تزئین شده است. موزه سنندج از دو بخش مجزای تاریخ و باستان شناسی تشیکل شده و مجموعه ای از اشیای قدیمی از دوران ماقبل تاریخ تا دوران قاجار در آن نگهداری می‌شوند. اما چشمگیرترین قسمت ساختمان، پنجره های اروسی بزرگ هفت لنگه هستند که با ترکیب رنگی هنرمندانه روح هنر ایرانی را در ساختمان بنا دمیده اند.

آدرس موزه سنندج روی نقشه گوگل

عمارت حبیبی ؛ دیوار به دیوار موزه

مقارن با اواخر سلطنت ناصرالدین شاه، به سفارش یکی از علمای اهل سنت ملا لطف الله شیخ الاسلام عمارتی ساخته شد که بعدها نوادگانش آن را به دو بخش تفکیک کرده و به فروش رساندند. بخش بیرونی به تملک سالار سعید درآمد که هم اکنون موزه سنندج است و بخش اندرونی به خانواده حبیبی رسید. اگرچه به دلیل مسائل مالکیت دو عمارت را با نام های جداگانه ای می خوانند اما یکپارچگی معماری و وحدت فضا را به وضوح می توان در کلیت آن ها دید. عمارت حبیبی تا سال ۱۳۷۱ در مالکیت خانواده حبیبی بود و در این سال به تملک میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان درآمد و در فهرست جاهای دیدنی سنندج قرار گرفت. عمارت حبیبی هم اکنون، قسمت اداری موزه سنندج است.

عمارت وکیلالملک ؛ خاص در میان جاهای دیدنی سنندج

 

خاندان های قدرتمند و اعیان گذشته بخشی از اقتدار خود را در ساختمان و بنای خانه شان به رخ می کشیدند. خاندان وکیل یکی از این خانواده های قدرتمند در تاریخ کردستان بوده و عمارت وکیل الملک، ملک موروثی آن هاست. اصل بنا مربوط به دوره زندیه است و در چند دوره پیاپی تعمیر و بازسازی شده و فضاهایی از جمله چندین حیاط، بازارچه و حمام به آن الحاق شده است. در جلوی ایوان‌های اصلی که رو به باغ دارند، ستون‌های سنگی زیبایی با تزیینات طنابی قرار گرفته و روی آن‌ها سقف شیروانی با طرح کلاه فرنگی کار شده‌است. از ویژگی‌های بارز این مجموعه اروسی‌های پرکار و آجرکاری‌های زیبا است که جلوه خاصی به بنا داده. این عمارت در خیابان کشاورز شهر سنندج واقع شده.


درسفرزون بخوانید: عمارت وکیل الملک ، میراث خانوادگی ماندگار


عمارت آصف وزیری ؛ خانه کردستان

 

اما در میان جاهای دیدنی سنندج ، عمارت آصف وزیری جایگاه ویژه ای دارد. چرا که به عنوان نمادی از هویت فرهنگی اقوام کرد، با نام “خانه کرد” شهرت یافته است. پروژه خانه کرد بزرگترین موزه مردم‌شناسی مربوط به یک قوم در ایران است که مرحله نخست این پروژه را عمارت آصف به خود اختصاص داده. عمارتی قدیمی مربوط به دوران صفویه که در دوره‌هایی همچون قاجاریه و پهلوی اول، بخش‌هایی به آن افزوده شده است.

به دلیل قرار گرفتن شهر سنندج در منطقه سرد و کوهستانی، بخش اصلی خانه کرد در شمال حیاط و رو به قبله به‌گونه‌ای ساخته شده است که بتواند از تابش خورشید بیشترین بهره را ببرد و سقف‌های آن نیز برای کاهش سرما در طول زمستان به صورت دوجداره ساخته شده است. علاوه بر معماری خاص و حیرت انگیز بنا، بازدید از موزه مردم شناسی آن نیز با داشتن بخش های متنوعی شامل نگارخانه، حمام، غرفه‌های زندگی شهری، مکتب خانه، مشاغل و فنون، اتاق خان، بخش پوشاک، غرفه شکار و غرفه مطبخ زندگی روستایی، شما را حسابی سرگرم خواهد کرد.

آدرس عمارت آصف وزیری روی نقشه گوگل

بازار سنندج ؛ الهام گرفته از نقش جهان

 

بازارهای قدیمی شهرها با آن طاق و تویزه های گنبدی شکل و راسته طولانی شان، هنوز که هنوز است شریان های اقتصادی شهر را در دست دارند. بازار سنندج هم ازین قاعده مستثنا نیست و یکی از جاهای دیدنی سنندج است. این بازار که یادگار طلایی دیگری است از دوران صفویه در مرکز شهر سنندج واقع شده. نکته جالبی که در مورد این بازار وجود دارد این است که بر خلاف بازارهای سنتی ایرانی که به صورت خطی شکل گرفته اند،با الهام از میدان نقش جهان اصفهان به صورت مستطیلی ساخته شده و سراهای مختلفی در میان آن قرار گرفته اند. البته امروزه به واسطه کشیدن خیابان انقلاب از وسط آن به دو بخش مجزا تقسیم شده و از کل بازار فقط سه دروازه قدیمی باقی مانده است. اگر برای خرید سری به این بازار زدید، حتمن از فضای گرم و صمیمی آن لذت خواهید برد.

آدرس بازار سنندج روی نقشه گوگل
 

پارک آبیدر ؛ چشم اندازی بر فراز شهر

 

آبیدر نام یکی از مشهورترین جاهای دیدنی سنندج است. در میان کوه های ۲۵۰۰ متری آبیدر واقع شده که از سمت غرب بر سنندج اشراف کامل دارد. واژه آبیدر یا آبدره به معنی دره‌ای است که از آن آب فراوان تراوش می‌کند و علت نامگذاری آن هم وجود چشمه های فراوان آب زیرزمینی در منطقه است. پارک جنگلی آبیدر نیز درست در دل همین چشمه ها قرار داشته و میزبان با صفا و همیشگی مردم سنندج و مسافران این شهر است. این پارک چندین باغ و چشمه دارد و چشم انداز شهر سنندج از فراز آن تماشایی است. اما بدون شک منحصربه فرد ترین بخش مجموعه، وجود بزرگترین سینمای روباز کشور با گنجایش ده هزار نفر است. هر شب ساعت ۲۱، یک فیلم در این سینما اکران می شود و صدای آن از طریق موج FM رادیو در هر مکان از پارک جنگلی قابل دریافت است.

آدرس پارک آبیدر روی نقشه گوگل

پل قشلاق ؛ یادگاری از نبوغ پل سازی صفویان

 

بهترین و با کیفیت ترین پل های تاریخ ایران با نام خاندان صفوی گره خورده است. اردلان ها که حاکمانی محلی و منسوب پادشاهان صفوی بودند به سفارش ایشان دست به ساختن بناهایی زدند که امروزه بخش اصلی گردشگری سنندج را شامل می شوند. یکی از این بناها پلی است که در شرق سنندج بر روی رودخانه قشلاق زده شده و یادآور پل های مشهور صفویان در اصفهان است.این پل ۷۸ متری با سه متر پهنا دارای شش دهانه است و ساختمان اصلی اش را آجر تشکیل می دهد. دو کتیبهٔ قدیمى هم در بدنه آن وجود دارد که نشان می دهد پل در دوره قاجاریه تعمیر شده است. پل قشلاق همانند پل های اصفهان در مرکز شهر قرار ندارد، اما دیدنش و قدم زدن روی سنگفرش های سحرانگیزش، همان حس تاریخی را القا می کند. این پل را در بازدید از جاهای دیدنی سنندج از دست ندهید.

آدرس پل قشلاق سنندج روی نقشه گوگل

حمام خان ؛ جلوه ای از کاشی کاری ایرانی

 

در ضلع شمالی بازار سرپوشیده سنندج، یکی از زیباترین و اصیل ترین حمام های ایران کهن جای گرفته است. حمام خان در دوره قاجار به دستور والی کردستان در بافت قدیمی و هسته مرکزی شهر ساخته شد. این حمام دارای فضاهای معماری ایرانی شامل در ورودی هشتی منتظری، حمام سرد، هشتی کوچک مربوط به سرویس بهداشتی، حمام گرم، گرم خانه، خلوتی‌های سمت راست و چپ، خزینه‌ی بزرگ و دیگر فضاهای خدماتی است.

وجود سه آب نما در حمام سرد و دو آب نما در حمام گرم و آب نماهایی جدا در کف خلوتی ها باعث شده تا طنین دلنشین آب تمام وقت در حمام شنیده شود. اما شاید قابل توجه ترین بخش حمام کاشی کاری آن باشد که با طرح های مسحورکننده ای نظیر شکار و نبرد شیر و اژدها و طرح های اسلیمی بر روی کاشی های هفت رنگ، چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

5/5 ( 1 نظر )