سفر به شمال از آن سفرهایی است که همیشه جذابیت خود را دارد و تا فرصتی، حتی در حد یک روز، پیدا می‌شود، راه شمال را در پیش می‌گیریم. اما با اینکه بارها و بارها به شمال سفر کرده‌ایم و تقریبا هر گوشه و کنارش برایمان آشناست، هنوز نقاط بکر و کمتر شناخته‌شده‌ای وجود دارد که از وجودشان خبر نداریم. در این مطلب مجله سفرزون می‌خواهیم یک نقطه جنگلی بکر و زیبا را معرفی کنیم که شاید تا امروز فقط طبیعت‌گردان حرفه‌ای از وجودش اطلاع داشتند. جنگل الیمستان ، نقطه‌ای در جنگل‌های شمال ایران است که به‌ویژه در فصل‌های بهار و پاییز مقصدهای گردشگران طبیعت‌گرد و تورهای طبیعت‌گردی است. اگر در جست‌وجوی مقصدهای تازه برای سفر هستید و به طبیعت‌گردی و جنگل‌گردی هم علاقه دارید با سفرزون همراه شوید.

saadatrent

جنگل الیمستان ، رویش‌گاه الیما

می‌گویند این جنگل به این دلیل به نام الیمستان مشهور شده است که یکی از رویشگاه‌های گیاهی است به نام «الیما». این گیاه یک نوع تره کوهی است و زمان رویش آن ماه اردیبهشت است. محلی‌ها از الیما در کوکوسبزی و آش استفاده می‌کنند. اگر در بهار به این منطقه سفر کردید، حتما طعم خوراک‌های محلی با طعم الیما را بچشید.

جنگل الیمستان، یکی از جاذبه‌های روستای «دستان چلاو» از توابع بخش مرکزی شهر آمل است. به دلیل وجود این جنگل بی‌نظیر در نزدیکی روستای کوچک و کم‌جمعیت، این منطقه را طلای سبز شمال ایران هم می‌نامند. از جمله‌ جاذبه‌های این منطقه مه غلیظی است که در بهار و تابستان جنگل را در خود فروبرده است.

جنگل الیمستان
جنگل الیمستان

تنوع شگفت‌انگیز پوشش گیاهی و آب‌وهوا در طول مسیر الیمستان از هم جذابیت‌های خاص آن است؛ در بخشی از مسیر هوا مطبوع و بهاری است و در بخشی دیگر گرم و شرجی؛ یک جا باد می‌وزد و جایی دیگر مه‌آلود است. جایی از بین جنگل انبوه عبور می‌کنید و در جایی دیگر از میان دشتی سرسبز.

جایی که رستم از دریا آب نوشید

الیمستان
الیمستان

زیبایی این منطقه به جنگل الیمستان محدود نمی‌شود و چیزهای زیادی برای دیدن و لذت بردن وجود دارد. یکی از دیدنی‌ها قله الیمستان است که ۲۵۰۰ متر ارتفاع دارد و هرسال کوهنوردان زیادی را به سوی خود می‌کشد. اگر اهل کوهنوردی باشید، این قله یکی از بهترین مسیرهاست و در طول مسیر از دامنه شرقی قله دماوند با تمام ابهتش پیش رویتان است. اگر اهل کوه‌پیمایی هم نباشید، چشم‌انداز زیبای قله از دامنه کوه در کنار منظره‌ باشکوه جنگل، تصویر فراموش‌نشدنی در خاطرتان ثبت خواهد کرد. در مسیر قله تعداد زیادی درخت آلوجنگلی وجود دارد و می‌توانید در فصل رسیدن آلوها میوه‌چینی را هم تجربه کنید. کیست که از چیدن میوه از درخت لذت نبرد؟

نرسیده به قله، دو چاله بزرگ و عمیق وجود دارد که اثر برخورد شهاب سنگ‌ها به زمین است. اما محلی‌ها برای این دو چاله کنار هم افسانه‌ای ساخته‌اند و می‌گویند چاله‌ها رد زانوی رستم است که اینجا در دامنه کوه زانو بر زمین زده تا از آب دریا بنوشد.

جزئیاتی دیگر از الیمستان

جنگل الیمستان
جنگل الیمستان

یکی دیگر از جاذبه‌های الیمستان ، روستای کوهستانی لهاش است. این روستا قبل از جنگل قرار دارد و از انتهای روستا می‌توانید دورنمای جنگل را ببینید. روستای لهاش یکی از بکرترین روستاهای شمال ایران است و آب موردنیاز اهالی روستای کوچک و کم‌جمعیت از چشمه‌های کوهستان تأمین می‌شود. اهالی روستا کشاورز و دامدار هستند. عسل و لبنیات از مهم‌ترین محصولات این روستاست. محصولات طبیعی روستا بهترین سوغاتی از سفر به این منطقه جنگلی زیبا هستند.

یکی از زیباترین منظره‌های جنگل الیمستان و دشت‌های اطرافش اسب‌هایی هستند که آزادانه و در آرامش این طرف و آن طرف می‌روند. تصویر اسب‌ها در جنگلی مه‌آلود بسیار زیبا و جذاب است و می‌شود ساعت‌ها در این منظره غرق شد.

در مسیر جنگل، منطقه‌ای به قلاردن وجود دارد که در دومین ماه بهار پوشیده از گل گاوزبان  می‌شود و سراسر به رنگ بنفش درمی‌آید.


برای دریافت راهنمای سفر به مازندران کلیک کنید.


مسیر روستای زیبا

جنگل الیمستان
جنگل الیمستان

بهترین مسیر برای رفتن به جنگل الیمستان جاده هراز است. در جاده هراز وقتی تابلوی «۳۵ کیلومتر تا آمل» را دیدید، حواس‌تان به سمت راست جاده باشد. کمی جلوتر از این تابلو یک منبع آب قدیمی هست که کنارش تابلوی امامزاده لهاش وجود دارد. وقتی تابلوی امامزاده را دیدید وارد این جاده فرعی شوید. از ابتدای جاده تا روستا ۱۱ کیلومتر راه پرپیچ و خم و دست‌انداز در پیش دارید. در شروع مسیر و پس از گذراندن چند پیچ به یک دو راهی می‌رسید که مسیر درست، سمت راستی است. مسیر شما تا روستا سربالایی و پر از پیچ است، پس حسابی احتیاط کنید.

امامزاده لهاش با فضای آرام و درختان بلندش، اولین ایستگاه‌تان قبل از رسیدن به روستاست. می‌توانید اینجا زیر سایه درختان کمی استراحت کنید و چای بنوشید و از هوای خوش کوهستان لذت ببرید. ۵ کیلومتر پس از امامزاده به روستا می‌رسید.

آدرس جنگل الیمستان روی نقشه گوگل

بهترین زمان سفر به الیمستان

جنگل الیمستان
جنگل الیمستان

جنگل الیمستان در هر چهار فصل سال زیباست و جاذبه‌های فصلی خاص خود را دارد. اما بهترین زمان سفر برای عموم گردشگران و افرادی که قصد صعود به قله را ندارند، بهار و اوایل پاییز است. اگر در فصل زمستان قصد جنگل‌پیمایی و صعود به قله را دارید، با تجهیزات کامل برای سفر اقدام کنید. پیاده‌روی در جنگل مه‌آلود از لذت‌های این سفر است؛ پیشنهاد می‌کنیم برای جنگل‌گردی و پیدا کردن مسیر از اهالی روستا کمک بگیرید چون احتمال گم شدن در جنگل وجود دارد. برای جنگل‌گردی لباس و کفش مناسب، جعبه کوچک کمک‌های اولیه، غذای سبک به اندازه کافی و چراغ قوه همراه داشته باشید. هوای این منطقه متغیر است و حتی در فصل بهار و تابستان بارانی یا ژاکت سبک همراه داشته باشید. آخرین نکته هم اینکه، فراموش نکنید که در جنگل آتش روشن نکنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.