سایدا سفر

وان نه‌تنها بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه است بلکه نواحی اطرافش مناظری شگفت‌انگیز را در خود جای داده‌‌اند که حتی امروزه برای بسیاری از گردشگران خارجی ناآشنا هستند. آب این دریاچه توسط چشمه‌های کوچکی در کوه‌های اطرافش تامین می‌شود. دریاچه وان یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های محصور دنیاست که جریان آب از آن خارج نمی‌شود. با آن‌که زمستان‌های دریاچه بسیار سرد و سخت است و دمای هوا بین -۳ تا -۳۰ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند، اما آب دریاچه وان بخاطر شوری بالایش هرگز یخ نمی‌زند. در ادامه، سفرزون تعدادی از زیباترین دیدنی‌هایی که در اطراف این دریاچه می‌توان یافت را به شما معرفی خواهد کرد.

دیدنی های دریاچه وان

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
سفر به وان | یک سفر مقرون‌به‌صرفه و هیجان‌انگیز

دریاچه وان تنها یک دریاچه با فضای سبز و ساحل جنگلی نیست. در این منطقه علاوه بر اینکه از ساحل دریاچه و منطقه‌ی آبی لذت خواهید برد، می‌توانید جاذبه‌های دیگری را هم ببینید. به این ترتیب با یک تیر چند نشان را زده‌اید و از وقت خود در وان به خوبی استفاده کرده‌اید. ما لیستی از زیباترین جاذبه‌های منطقه را برایتان آورده‌ایم.

شهر اهلات ، جزیره‌ی تاریخی وان

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
شهر اهلات

این شهر در ساحل شمالی دریاچه و در فاصله ۴۲ کیلومتری شمال شرقی شهر تاتوان قرار دارد که زمانی یک پل ارتباطی مهم بین شرق و غرب بوده است. امروزه بقایای مسجدها، مقبره‌ها و قلعه‌های سلجوقی و عثمانی، آثار دیدنی اصلی این شهر فراموش شده را تشکیل می‌دهند. بخشی از شهرت شهر اهلات به‌خاطر قبرستان مشهور قرون وسطایی و مجموعه دیدنی مقبره‌های تاریخی‌اش است. یک موزه کوچک در ناحیه تاریخی اسپراولینگ مجموعه‌ای از آثار فلزی و سفالی اورارتیانی را به‌نمایش می‌گذارد.

آدرس شهر اهلات روی نقشه گوگل

جزیره آختامار ، متروک شگفت انگیز

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
جزیره آختامار

جزیره‌ای غیر مسکونی، آرام و ساکت که پوشیده از درختان زیتون و بادام وحشی است. در جزیره آختامار بقایای صومعه‌ای مسیحی بنام صلیب مقدس قرار دارد که در سال ۹۲۱ میلادی ساخته شده است. این بنا در ابتدا بخشی از یک کاخ بوده، اما بعدها به صومعه تبدیل شده که اصلی‌ترین جاذبه دیدنی جزیره را شکل می‌دهد. حکاکی‌های فوق‌العاده‌ای که براساس داستان‌های کتاب مقدس بر روی بدنه خارجی کلیسا انجام شده آن را به یکی از فریبنده‌ترین نقاط دیدنی ترکیه تبدیل کرده است. این کلیسا در زمان جنگ جهانی اول هم فعالیت می‌کرد و از سال ۲۰۱۰ نیز مراسم مذهبی به‌طور سالانه در آن اجرا می‌شود.

دسترسی به جزیره آکتامار

نمای ۳۶۰ درجه از بخشی از جزیره آختامار شهر وان ترکیه

تعدادی کافه و سوغاتی فروشی در جزیره وجود دارد و چند خلیج کوچک هم شنا در این دریاچه قلیایی را برای بازدیدکنندگان ممکن می‌کنند. شما می‌توانید با اتومبیل شخصی یا مینی بوس از شهر وان خودتان را به محل قایق‌های دریاچه برسانید. شهر وان تا این محل ۳۲ کیلومتر فاصله دارد و سفر با قایق‌ها هم تا جزیره حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. هزینه‌ی قایق برای هر نفر ۱۵ لیر است و تا ساعت ۶ عصر به‌طور ساعتی سمت خشکی حرکت می‌کنند.

دریاچه وان ، دریاچه بزرگ ترکیه

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
جزیره‌ی آختامار | بزرگ‌ترین جزیره‌ی دریاچه‌ی وان

وان بزرگ‌ترین و غیرمعمول‌ترین دریاچه ترکیه است. این پهنه آبی با انفجار قله یک آتشفشان و مسدود شدن مسیر یک رودخانه بوجود آمده و امروزه توسط کوه‌های آتشفشانی اطرافش محصور شده است. آب دریاچه وان به‌خاطر آن‌که به‌طور طبیعی خارج نمی‌شود، شدیدا قلیایی شده و نمک‌های سولفید و سایر نمک‌های معدنی آن میزان شوری آبش را به شش برابر آب اقیانوس رسانده‌اند. تنها جاندار آبی دریاچه نوعی ماهی کپور است که در محیط نمکی دریاچه قادر به زندگیست. کشتی‌هایی به‌طور مرتب روزانه بین شهر وان و تاتوان حرکت می‌کنند، مسیری که حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد و تنها ۱۰ لیر هزینه دارد.

تجربه‌ی آرامش در دریاچه وان

 آدرس دریاچه وان ترکیه روی نقشه گوگل

ورزش‌های آبی دریاچه محدود است و سواحل اندکی در کرانه‌های صخره‌ای آن وجود دارد. شنا در آب‌های آرام دریاچه بسیار لذت‌بخش است، اما مراقب باشید وارد دهانتان نشود چون واقعا بد‌مزه است. جزیره آکدامار مقصدی عالی برای سفری یک روزه به داخل دریاچه است. علاوه بر این، یک کمپ تفریحی هم در شمال شرق دریاچه و در نزدیکی دهکده چلپان قرار دارد که نوشیدنی‌های غیرالکلی، غذاهای کبابی، تخت‌های حمام آفتاب و اتاق‌هایی معمولی در اختیار مسافرین قرار می‌دهد.

کوه نمرود ، عجیب‌ترین جاذبه وان

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
کوه نمرود

مجموعه دریاچه‌های آتشفشانی نمرود در نزدیکی دریاچه وان قرار گرفته‌اند. جاده‌ای از شهر تاتوان به بالای ارتفاع سه هزار متری دهانه‌ی این قله‌ی آتشفشانی وجود دارد. دریاچه‌ی کوچک‌تر این مجموعه دارای آب معدنی گرم بوده و آب دریاچه‌های بزرگتر سردتر است. در نزدیکی دریاچه‌ها چایخانه‌های کوچکی قرار دارند. داخل دهانه آتشفشان اکوسیستم خاص خودش را داراست که دنیایی عجیب را شکل داده و حسی خاص به بازدیدکنندگان منتقل می‌کند. درختان دهانه آتشفشان کوتاه هستند و بوته‌های عجیب‌و‌غریب آن‌جا را پوشانده است. پرندگان و لاک‌پشت‌ها در این ناحیه فراوانند و نسیمی خنک همیشه درحال وزیدن است.

مسیر دسترسی به کوه نمرود

راه دسترسی به درون آتشفشان تنها بعد از آب شدن برف‌ها در ماه می یا ژوئن باز می‌شود و با شروع فصل زمستان در ماه نوامبر مجددا دسترسی‌ به آن ناممکن می‌شود. در فصل زمستان می‌توان از پیست اسکی واقع در میانه راه کوه دیدن کرد و با تله‌سیژ خود را به قله کوه رساند.

جزیره چارپاناک ، جزیره‌‌ی نقلی وان

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
چارپاناک

علاوه بر جزیره آختامار چندین جزیره کوچک دیگر هم در دریاچه وان وجود دارند که در آن‌ها کلیسای ارمنی ساخته شده است. این جزیره‌ها به زیبایی آختامار نیستند و در میانشان چارپاناک جذابترین است. این جزیره در شمال شهر وان قرار دارد و اغلب در سفر به جزیره ادیر به آن‌جا هم می‌روند. اگر پول و زمان کافی داشته باشید می‌توانید با کرایه قایق به گشت‌وگذار در جزیره چارپاناک بروید که بخاطر کوچک بودنش حسی جالب دارد. هزینه کرایه قایق حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیر است.

کاووس‌تپه و قلعه هوساپ

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
قلعه هوساپ

در کیلومتر ۳۵ جاده شهر وان به هاکاری با تابلوی مسیر کاووس‌تپه برخواهید خورد که در سمت راستتان قرار دارد. در کاووس‌تپه می‌توانید بقایای سنگی قلعه اورارتوری که قدمتش به قرن هشتم پیش از میلاد باز می‌گردد را ببینید. اگر در همان جاده ۱۵ کیلومتر دیگر به سمت جنوب شرق رانندگی کنید به قلعه هوساپ خواهید رسید. این قلعه در سال ۱۶۴۳ توسط حاکم محلی ساری سلیمان بی احداث شده و در آن از کاروان‌های مهمان محافظت می‌شد. این قلعه دارای یک کاخ، تعدادی مسجد، حمام و سیاه‌چال است. در اصلی قلعه هوساپ با شیرهایی سنگی و کتیبه‌ای به زبان فارسی تزیین شده که قدرت حاکم را نشان می‌دهد.

رستوران‌های دریاچه وان

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
لذت غذاخوردن در رستوران های وان را تجربه کنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در هر سفر انتخاب رستوران برای صرف غذا است. در اطراف دریاچه وان نیز رستوران‌های زیادی قرار گرفته که پذیرای گردشگران هستند. در ادامه‌ی مطلب لیستی از بهترین انتخاب‌ها برای صرف غذا را به شما معرفی خواهیم کرد.

رستوران بزرگ دنیز

یک ساحل زیبا و پر از قلوه سنگ که میز و صندلی‌های پلاستکی در آن گذاشته شده و جایی مناسب برای خوردن ناهار یا شام بعد از بازدید از جزیره آکدامار است. منوی این رستوران شامل غذاهای محلی مانند انواع کباب‌ها وماهی قزل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آلای کباب شده در ظرفی سفالی است که بسیار لذیذ هستند. شما می‌توانید در ساحل رستوران آب‌تنی کنید و بعد با دوش‌های آب خودتان را بشویید. اگر خیلی خوش‌شانس باشید گربه رستوران که یک چشم زرد و یک چشم آبی دارد را نیز خواهید دید.

رستوران کاروانسرا

این رستوران جایی محبوب برای خوردن کباب است که در بالای پلکانی عجیب‌و‌غریب در غرب قلعه کامحوریت قرار دارد. انواع مختلفی از کباب‌های معمولی را می‌توان در منوی رستوران یافت اما برخی از آن‌ها مانند کاشارلی سارما بیتی که از گوشت و پنیر در سس گوجه تهیه می‌شود، غیرمعمول هستند.

تامارا اوجاق‌باشی

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
لذت کباب انتخابی خود را در تامارا اوجاق‌باشی تجربه کنید

بخش جالب و هیجان‌انگیز این رستوران که در هتل تامارا قرار دارد آن است که نیمی از میزهایش به اجاق مجهزند که می‌توانید گوشت و کباب خودتان را بر رویش کباب کنید. اگر علاقه‌ای به این کار ندارید امکان نشستن بر روی میزهای بالکن هم وجود دارد که در آن‌جا کباب را پخته و برایتان سرو می‌کنند. علاوه بر کباب تعداد نسبتا زیادی خوراکی هم وجود که به‌عنوان پیش‌غذا سرو می‌شود.

بسی

رستوران‌های وان در سال‌های اخیر با ورود تعدادی رستوران کلاسیک دچار تغییر شده‌اند. رستوران بسی که در طبقه دوم یک مرکز خرید قرار دارد یکی از پیشروترین رستوران‌های نوین است که محیطی خارج از خیابان‌های شلوغ شهر، با نوری کم و دیوارهایی به رنگ زرد و موسیقی کلاسیک دارد. از جمله غذاهای ویژه رستوران می‌توان گوشت گوساله، مرغ یا ماهی قزل‌آلای کباب شده در ظروف سفالی را نام برد. یکی دیگر از غذاهای لذیذ بسی، کباب علی نازیک است که در سسی تهیه شده از ماست، سیر و بادمجان کبابی سرو می‌شود.

ساچی بیاز

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
عطر و طعم غذاهای وان کم‌نظیر است

یکی دیگر از رستوران‌های جدید و امروزی وان است که در محیطی بسیار شیک انواع مختلف کباب را سرو می‌کند. میزهای اتاق غذاخوری طبقه بالای رستوران با پارچه‌های شیک پوشیده شده‌اند و صندلی‌هایی از چوپ تیره دارند. پیشخدمت‌ها همگی لباس سفید و کراوات مشکی به تن دارند و به‌نظر می‌رسد همیشه آماده‌ی آوردن نان داغ بیشتری به میز شما هستند. طبقه پایین مغازه شیرینی‌فروشی رستوران است که انواع بستنی و باقلوا را می‌فروشد.

اقامت اطراف دریاچه وان

اقامت در اطراف دریاچه یکی از لذت بخش‌ترین قسمت‌های سفر شما خواهد بود. تجربه‌ی ماندن در محیط آرام و زیبای دریاچه می‌تواند حس آرامش را در شما ایجاد کند. فقط کافی است در انتخاب محل اقامت خود دقت کنید.

مریت شاهمران

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
هتل آرام و زیبای مریت شاهمران

این هتل آرام و زیبا در ۱۲ کیلومتری غرب شهر و در کنار دریاچه وان قرار دارد. حتما یکی از اتاق‌های کنار دریاچه را رزرو کنید تا منظره‌ای شگفت‌انگیز از دریاچه و کوه‌ها داشته باشید. تمامی اتاق‌ها بزرگ هستند و تخت‌خواب‌هایی خوب، دکوراسیونی زیبا و دوش‌های حمام عالی درونشان تعبیه شده است. رستوران هتل نیز بر روی بالکن قرار دارد و از آن می‌توان نمایی حیرت‌انگیز از دریاچه را دید. شما می‌توانید حین خوردن غذایی لذیذ یا نوشیدنی خود، از تماشای برخورد امواج دریاچه به ساحل سنگی هنگام غروب خورشید لذت ببرید. درست در بیرون از هتل یک موج شکن سنگی برای آب‌تنی وجود دارد.

هتل تامار

امکانات خوب، اتاق‌های بزرگ و داشتن دکوراسیونی بی‌نظیر هتل تامارا را به جایی عالی برای اقامت تبدیل می‌کند. تمامی اتاق‌های هتل به تجهیزات مدرن مجهز شده‌اند. بهترین اتاق‌های هتل در بخش جدید مجموعه و در کنار خیابان قرار دارند. تاجران ترک زیادی مهمان این هتل هستند، اما گردشگران بسیاری نیز به این هتل می‌آیند. رستوران هتل که می‌توان بر روی اجاق‌هایش غذای خود را کباب کرد و بار هتل که به سبک بارهای انگلیسی طراحی شده بسیار عالی هستند.

آدرس هتل تامار شهر وان ترکیه روی نقشه گوگل

هتل بزرگ اورارتو

بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه و دریاچه وان ۲
در وان می‌توانید هتل‌های مناسبی پیدا کنید | این عکس مربوط به هتل اورارتو نیست

این مجموعه اقامتی سعی کرده که با استفاده از ویژگی‌های هنری اورارتویی بر روی دیوارهای هتل و روتختی‌های طلایی، استفاده از کاغذ دیواری‌هایی با طرح گل در اتاق‌های میهمان کوچک اما دلپذیرش، محیطی باشکوه پدید بیاورد. برخی از اتاق‌های هتل رو به خیابان شلوغ هستند، پس اتاق‌های پشتی هتل را رزرو کنید و مراقب باشید پنجره آن‌ها به دیوار آجری باز نشود. کافه قنادی هتل، کیک‌ و شیرینی‌های ترکیه‌ای دارد و محلی محبوب برای قرار ملاقات است. کارکنان هتل می‌توانند برایتان تورهایی در نواحی اطراف ترتیب دهند.

تفریحاتی که می‌توانید در کنار دریاچه وان تجربه کنید

خب شاید این سؤال برای شما به وجود بیاید که اصلاً چرا باید از دریاچه وان دیدن کنید؟ دریاچه وان از نظر جاذبه طبیعی، یکی از زیباترین جاهای دیدنی وان به حساب می‌آید؛ اما کلی خوش‌گذرانی در آن انتظار شما را می‌کشد.

ماهیگیری

آیا به ماهیگیری علاقه‌مند هستید؟ اگر اینطور است، پس حتماً چوب ماهیگیری خود را در چمدان و وسایل سفر قرار دهید. زیرا ماهیگیری در کنار دریاچه وان بسیار جان می‌دهد. فضای این دریاچه بسیار آرام است. در دریاچه وان انواع گونه‌های مختلف بومی ماهی زندگی می‌کنند. ماهی کپور از جمله ماهی‌هایی است که در این دریاچه زندگی می‌کنند. ماهیگیری در دریاچه وان اصلاً خلاف قانون نیست. به همین خاطر می‌توانید چند ساعتی آرامش را با ماهیگیری به دست بیاورید و در نهایت اگر خوش‌شانس باشید، طعم ماهی‌های بومی منطقه را نیز بچشید. اگر به ماهیگیری علاقه دارید و چوب خود را همراه نیاورید، قطعاً با تماشای افرادی که در این دریاچه مشغول ماهیگیری هستند، بسیار تاسف خواهید خورد.

شنا کردن

دریاچه وان دریاچه بسیار بزرگی است. با وجود این، امکان شنا در تمامی بخش‌های آن وجود ندارد. توجه داشته باشید که بهتر است با این قانون مخالفت نکنید. زیرا در نظر گرفتن برخی از مناطق دریاچه به‌عنوان منطقه شنا ممنوع، به‌خاطر حفظ سلامت خودتان است. در عین حال که برخی از مناطق جزو مناطق شنا ممنوع هستند؛ اما هنوز هم می‌توانید در برخی از مناطق به‌صورت آزادانه و با خیال آسوده شنا کنید و از شنا کردن خود لذت ببرید. ساحل شهر ادرمیت یکی از بهترین سواحل برای شنا کردن در وان محسوب می‌شود. این ساحل در فاصله ۲۰کیلومتری جنوب شهر وان قرار دارد. این ساحل جزو سواحل آرام است و انواع امکانات تفریحی و خدماتی در کنار آن قرار دارد.

قایق‌سواری

قایق‌سواری یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتی است که می‌توان در سفر تجربه کرد. تصور کنید در کشور زیبا ترکیه و کنار دریاچه وان قرار دارد. سوار یک قایق پارویی یا پدالی می‌شوید و خودتان را به میان دریاچه می‌رسانید. زمانی که دورتادورتان آب باشد، انگار که فقط پرندگان با شما صحبت می‌کنند. اگر اهل ماهیگیری هستید، چه موقعیتی بهتر از اینکه با قایق به بخش میانی دریاچه بیایید تا بتوانید ماهی‌های بهتری را صید کنید؟

البته که ماهی‌ها به ندرت کنار ساحل می‌آیند. پس هرچه از ساحل دورتر شوید، احتمال اینکه بتوانید صید بهتری داشته باشید، افزایش پیدا می‌کند. قایق‌سواری در دریاچه وان جزو تفریحات ارزانی است که با حداقل مبلغ می‌توانید تجربه کنید. همچنین این تفریح ساده می‌تواند یک تجربه رمانتیک و عاشقانه برای زوج‌های جوانی باشد که سفر به وان را به‌عنوان ماه عسل خود انتخاب کرده‌اند.

قدم زدن کنار ساحل

در کنار محوطه دریاچه وان، مناطقی سرسبز و تماشایی وجود دارد. قدم زدن در کنار ساحل، آرامش را به شما هدیه می‌دهد. پس اگر به‌دنبال محیطی آرام برای قدم زدن و آرامش گرفتن هستید، کنار ساحل وان برای شما بهترین گزینه محسوب می‌شود. این تفریح هیچ هزینه‌ای برای شما در بر نخواهد داشت و به یک خاطره عالی تبدیل می‌شود.

عکاسی

اگر اهل عکاسی باشید، بهتر است حتماً دوربینتان را همراه بیاورید. زیرا در کنار این ساحل، مناظری خیره‌کننده انتظار شما را می‌کشند. در فصل‌های مختلف، این دریاچه زیبایی متفاوتی دارد. پس در هر فصل می‌توانید تصاویری بی‌نظیر را با دوربین خود ثبت کنید.

بگرد، بخند، زندگی کن
تور های سفرزون تور های سفرزون
تور های سفرزون تور های سفرزون