سایدا سفر

اردیبهشت، ماه بلوغ طبیعت است. ماهی است که جاذبه‌های طبیعی در اوج زیبایی و جلوه‌گری، انسان را محو تماشایشان می‌کنند. در میان جاذبه‌هایی که در اردیبهشت ماه تماشایی هستند، دشت دریاسر تنکابن جایگاه ویژه‌ای دارد. موقعیت خاص جغرافیایی، وجود کوه‌ها، یخچال‌ها و چشمه‌های متعدد و زردپوش شدن منطقه در اردیبهشت ماه این دشت را به زبانزد دشت‌های بهاری ایران تبدیل کرده است. در این مطلب سفرزون قصد داریم تا سری به خطه همیشه سرسبز مازندران بزنیم و شما را به تماشای بهشت اردیبهشت ایران ببریم. ما را تا انتها همراهی کنید.

دشت دریاسر
دشت دریاسر
دشت دریاسر
دشت دریاسر

مازندران، همواره میزبان جاذبه های طبیعی فراوان و منحصر به فردی در کشور است. هر‌ساله شمار زیادی از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی به این استان سفر می کنند و از زیبایی های آن لذت می برند. در میان ماه‌های سال اردیبهشت ماه شاید بهترین زمان برای سفر به شمال باشد. چرا که هنوز هوا شرجی نشده و طبیعت هم در اوج باروری و زیبایی است. یکی از مناطقی که در اردیبهشت ماه بسیار جذاب و دیدنی است ، دشت دریاسر در تنکابن واقع در غرب مازندران است. این منطقه به دلیل موقعیت خاصش، دارای مناظر کم‌نظیری است و هر آنچه را که یک جاذبه طبیعی را کامل می‌کند در خود دارد.

موقعیت دشت دریاسر

آدرس دشت دریاسر روی نقشه گوگل

دریاسر در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار دارد. این دشت که در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده، بین ۴ کوه محصور است. از سمت جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. در حقیقت این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می کند.

در سفرزون بخوانید

دشت دریاسر؛ بهشت اردیبهشت ایران 

سطح این دشت در فصل بهار و به‌خصوص اردیبهشت ماه پر از گل‌های زرد رنگ بابونه می شود که در میان چمن های سبز رنگ خودنمایی می‌کنند. گل‌های زرد رنگ ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر رشد می کنند و تمام دشت را می پوشانند. وجود این گل‌ها یکی از دلایل شهرت دریاسر است که لقب بهشت اردیبهشت ایران را نصیب این دشت کرده و همه ساله گردشگران زیادی را برای تماشایشان راهی این منطقه می کند.

سیراب از چشمههای فراوان

دشت دریاسر
دشت دریاسر
دشت دریاسر
دشت دریاسر
دشت دریاسر
دشت دریاسر

از جالب ترین ویژگی‌های دشت دریاسر آن است که در کف آن ده‌ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد بطوریکه در فصل بهار که آب زیاد است به سختی مکان خشکی را می توان در دشت پیدا کرد . علاوه بر آن، رودخانه پرآبی که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می‌گیرد، از میان این دشت وسیع عبور می‌کند و بر زیبایی دشت به‌طور خیره کننده‌ای می افزاید. با وجود چشمه های جوشان آب در این دشت، دیگر نیازی نیست که آب مصرفی خود را به اینجا حمل کنید و می‌توانید کوله پشتی سبک تر و راحت تری داشته باشید.

کوههای سربه فلک کشیده

دشت دریاسر
دشت دریاسر

کوه‌های پوشیده از جنگل‌های انبوه در هر سوی این دشت به چشم می خورند. قله سیالان یکی از آنهاست که با صلابت و شکوه ایستاده و از دشت محافظت می کند و در کنار آن یخچال های طبیعی وجود دارند. این قله با ارتفاع بالغ بر ۴۰۰۰ متر در رشته کوه های البرز غربی و در مرز بین دره ی الموت و دره ی دوهزار قرار گرفته است. کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا از دیگر کوه های اطراف این دشت می باشند. همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و همزمان با روییدن گل‌های زرد رنگ زیبا، همایش‌های کوهپیمایی زیادی با حضور گروه‌های کوهنوردی از سراسر ایران در این منطقه برگزار می‌شود.

مشاهده شهاب باران از آسمان صاف دشت

شهاب باران دشت دریاسر
شهاب باران دشت دریاسر

از دیگر صحنه های بدیعی که می توان در این دشت و در شب مشاهده کرد شهاب سنگ ها هستند که نور بسیار زیادی دارند. در صورت خوب بودن هوا و ابری نبودن آن، می توان به بیرون رفت و آسمان را برای ساعات طولانی نگاه کرد و لذت برد. البته بهتر است بدانید که این دشت شب های بسیار سردی دارد؛ به طوری که اقامت یک شب در اینجا بدون وسایل گرمایشی امکان پذیر نیست.


برای دریافت راهنمای سفر به مازندران کلیک کنید.


فصل مناسب سفر

فصل مناسب سفر
فصل مناسب سفر

دشت دریاسر بدلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا و کوهستانی بودن منطقه در زمستان بسیار سرد است. در بهار بسیار مطبوع و خوش آب و هوا است. تابستان‌ها، روزهای بسیار گرم و شب های سردی دارد. و در پاییز هم تقریباً همیشه بارانی است و صحنه‌های بدیعی در آن شکل می گیرد؛ میلیون ها برگ که از درختان خود جدا می شوند در فضا معلق شده و به زمین می ریزند و زمین را با رنگ های گوناگون خود فرش می کنند.

زیباییهای جاده دوهزار در مسیر دسترسی

جاده دو هزار
جاده دو هزار

برای رفتن به دشت دریاسر باید از جاده زیبای دوهزار که توسط درختان انبوه و سر به فلک کشیده احاطه شده، گذشت. زیبایی‌های این جاده به حدی است که ممکن است بارها و بارها در مسیر توقف کنید و برای لذت بردن از مناظر چشم نواز آن از خودروی خود پیاده شوید و چند سلفی خاطره انگیز از خود یا همراهانتان بگیرید.

پس از عبور از مسیر شیبدار و پر پیچ و خم این جاده به دوراهی امام زاده قاسم می‌رسید و پس از آن در سمت چپ جاده مسیری است که به روستای عسل محله خواهد رسید. پس از آن باید حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهپیمایی سبک کرده و بعد از عبور از تپه‌ها و چشمه‌های بین راه به دشت دریاسر برسید.

نمای ۳۶۰ درجه از دشت دریاسر

دریاسر در زمستان پوشیده از برف است اما با آغاز فصل بهار و آب شدن برف‌ها پوشش گیاهی سبز آن و در اردیبهشت ماه گل‌های بابونه نمایان می گردد. اگر در آن حوالی سفر می‌کنید به هیچ وجه تماشای بهشت زردپوش ایران را از دست ندهید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.