سفر به جام جهانی روسیه در کنار تمام لذت‌های فوتبالیش پر است از جذابیت‌های گردشگری سرزمین تزارهاست. حیف است که این جذابیت‌ها را از دست بدهیم و  آن‌ها را نبینیم. در قسمت قبلی سفر به جام جهانی روسیه به مقصد اول تیم ملی ایران یعنی سن‌پترزبورگ پرداختیم. حالا در قسمت دوم به کازان مقصد دوم بازی ایران و اسپانیا می‌رویم تا دیدنی‌های کازان را بهتر بشناسیم. بازی ایران و اسپانیا در جام جهانی روسیه در ساعت ۲۱:۳۰ روز ۳۰ خرداد‌ماه برگزار می‌شود و سفرزون برای همه‌ی بچه‌های تیم ملی آرزوی بهترین اتفاقات را دارد.

saadatrent

برنامه‌ی بازی‌های ایران در جام جهانی

برنامه‌ی بازی‌های ایران در جام جهانی
برنامه‌ی بازی‌های ایران در جام جهانی

 

ایران – مراکش

تاریخ برگزاری: ۲۵ خردادماه ۱۳۹۷

ساعت ۱۸٫۳۰

محل برگزاری: ورزشگاه سن پترزبورگ

……………..

ایران – اسپانیا

تاریخ برگزاری: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

ساعت: ۲۲٫۳۰

محل برگزاری: ورزشگاه کازان آرنا شهر کازان

…………..

ایران – پرتغال

تاریخ برگزاری: ۴ تیرماه ۱۳۹۷

ساعت: ۲۲٫۳۰

محل برگزاری: ورزشگاه موردویا آرنا شهر سارانسک

کازان سرزمین تاتارها

دیدنی‌های کازان |نمایی از شهر زیبای کازان در ایالت تاتارستان روسیه
دیدنی‌های کازان |نمایی از شهر زیبای کازان در ایالت تاتارستان روسیه

کازان مرکز استان «تاتارستان» روسیه است و یکی از تنها شهرهای مسلمان‌نشین کشور روسیه به‌حساب می‌آید. با این حساب احتمالا بچه‌های تیم ملی ایران در آن شهر احساس تنهایی نخواهند کرد و حسابی تشویق‌کننده خواهند داشت. کازان در مدارهای پایین‌تر از سن‌پترزبورگ است و به همین‌خاطر بر خلاف آن شهر هوایش گرم‌تر است. این شهر به‌خصوص در شروع تابستان و خردادماه هوای معتدلی دارد و جان می‌دهد برای گشت‌و‌گذار. بنابراین حواس‌تان به لباس‌های خنک‌ باشد. در حقیقت شما باید دو دست لباس برای هوای گرم و سرد بردارید. اما مهم‌ترین بخش سفرتان به دیدنی‌های کازان و لذت‌هایش خلاصه می‌شود.


بیش‌تر بخوانید: سفر به جام جهانی روسیه (سن‌پترزبورگ-قسمت اول)


ورزشگاه کازان آرنا

ورزشگاه کازان آرنا | محل برگزاری بازی ایران و اسپانیا
ورزشگاه کازان آرنا | محل برگزاری بازی ایران و اسپانیا

ورزشگاه «کازان آرنا» دقیقاً در محل تلاقی دو رود «کازنکا» و رود تاریخی «ولگا» قرار دارد. منظره‌ی دلچسب اطراف ورزشگاه آن‌قدر زیبا و سرسبز است که غیر ممکن است نخواهید در آن گشتی بزنید. از اتوبان «خواشینا یاماشف» مستقیماً به ورزشگاه دسترسی دارید. در نزدیکی ورزشگاه کازان آرنا مراکز تفریحی فراوانی وجود دارد که یکی از آن‌ها مک‌دونالد خیابان «ماشف» است.

ورزشگاه کازان میزبان مراسم اختتامیه‌ی جام‌جهانی روسیه هم هست و از این نظر یکی از دیدنی‌های کازان و روسیه به‌حساب می‌آید. کازان آرنا با وجود ال‌ای‌دی بزرگش در ورودی که شب‌ها اطراف این استادیوم را نورباران می‌کند از فاصله‌ی بسیار دور هم در کناره‌ی ولگا قابل شناسایی است.

کرملین از دیدنی‌های کازان

کاخ کرملین کازان | از زیباترین دیدنی‌های کازان
کاخ کرملین کازان | از زیباترین دیدنی‌های کازان

این فقط «مسکو» نیست که کاخ «کرملین» دارد، کازان هم یک کاخ کرملین کوچک و زبیا در خودش جا داده. از قضا کرملین کازان قدمت بسیار طولانی دارد و از قلعه‌های به‌‌جا‌مانده از تاتارهاست. وقتی «ایوان مخوف»، تزار افسانه‌ای روسیه قلعه‌ی تاتارها را که چندین‌بار به مناطق غربی هجوم برده بودند، تصرف کرد، دستور داد روی خرابه‌های آن کاخی جدید بسازند. کاخ جدیدی که در آن به سبک کاخ‌های معروف روسی چون کرملین کلیسای بزرگ بنا شده است.

دیدنی‌های کازان | برج سیوم‌بک در مجموعه‌ی کرملین کازان
دیدنی‌های کازان | برج سیوم‌بک در مجموعه‌ی کرملین کازان

کرملین کازان ۸ برج دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها برج «سیوم‌بک» است و ۵۸ متر ارتفاع دارد. برجی که تاریخ ساختش به قرن ۱۶‌ام میلادی بازمی‌گردد و داستان تراژیک ملکه‌ی تاتارستان و ایوان مخوف را روایت می‌کند. گفته شده وقتی ایوان شهر را تصرف کرد از ملکه خواست به همسریش درآید و مردمش را تسلیم کند. ملکه به شرط ساخت برجی بلند در طول ۷ روز این پیشنهاد را پذیرفت. ایوان شرط را عملی کرد و ملکه را برای بازدید از آن دعوت کرد. ملکه به بالای برج رفت و از آخرین طبقه خود را به پایین انداخت.

مسجد کول شریف

مسجد کول شریفی | از دیدنی‌های کازان
مسجد کول شریفی | از دیدنی‌های کازان

کول شریف یا «قول شریف» یکی از بزرگان و نامداران قوم تاتار است. به همین‌خاطر نام او روی مسجدی به همین نام در محل اصلی ارگ کرملین کازان گذاشته شده است. ساختمان پیشین کول مسجد در دوران فتح تاتارستان تخریب شده و این مسجد در دوران معاصر ساخته شده است. کول شریف از دیدنی‌های کازان به‌حساب می‌آید و بسیار زیباست. فضایی مدرن و رنگ آبی روشن که میراث مدرن سن‌پترزبورگی‌ست، چشم هر تماشاگری را خیره‌ می‌کند. البته مانند دیگر دیدنی‌های کازان برای دیدن از آن باید پول پرداخت کنید که چیزی در حدود ۳ روبل است و تنها هزینه‌ی پوشش پلاستیکی کفش‌ها برای آسیب ندیدن بناست.

خیابان بئومان

خیابان بئومان | خیابان اصلی و زیبای کازان
خیابان بئومان | خیابان اصلی و زیبای کازان

اگر بازی ایران و اسپانیا را دیده‌اید و می‌خواهید با یک پیاده‌روی خستگی‌تان را درآورید، پیشنهاهد ما خیابان بئومان است. بئومان خیابان مرکزی شهر است و پر از مراکز خرید، کافه، فروشگاه و سوغاتی‌فروشی است. احتمالا در ایام جام‌جهانی حسابی حال‌وهوای این روزها را هم به خودش گرفته است.

بئومان را با برج بزرگ کلیسای «ظهور مسیح» از دور می‌توان تشخیص داد. در فاصله‌های معین آب‌فشان‌ها و حوض‌های آبی ساخته شده که می‌توانید کنارشان بنشینید و کمی از دیدن فضای خنک و دلچسب شب و روز لذت ببرید. آب‌فشان‌های قورباغه‌ای، کالسکه‌های مجسمه‌ای، تندیس‌های فلزی و حال‌وهوای خوب آن شما را وادار می‌کند که بیش‌تر و بیش‌تر در آن وقت بگذرانید و شام‌ یا ناهارتان را همان‌جا بخورید.

معبد ادیان

معبد همه‌ی ادیان | جایگاه پرستش 12 دین پذیرفته شده در کشور روسیه
معبد همه‌ی ادیان | جایگاه پرستش ۱۲ دین پذیرفته شده در کشور روسیه

آخرین نقطه‌ای نباید دیدنش را از دست دهید، معبد همه‌ی ادیان یا Temple of All Religions است. این معبد از آن ابتکارات دوره‌ی فروپاشی کمونیست است که دین در جامعه‌ی روسیه پررنگ شده بود و همه به‌دنبال دین جدیدی بودند. در دهه‌ی ۹۰ فردی به نام «الدار خانوف» سعی کرد یک معبدی برای همه‌ی ادیان در کازان بسازد و برای ۱۲ دین جهان جایگاهی در کنار هم بسازد. او این کار را در سال ۱۹۹۴ میلادی پایان داد.

این معبد این روزها کاربرد زیادی ندارد و از رونقش افتاده، اما ساختمان رنگ‌و‌وارنگ آن هنوز زیباست و مردم از دیدنش لذت می‌برند. قرار است در دوره‌ی جام جهانی حال‌وهوای آن را بهتر کنند تا بازدید کننده‌های بیش‌تری به سراغش بیاییند.