سایدا سفر

سفر به شهرهای جنوبی خصوصا در فصل‌های سرد سال یکی از لذت‌های سفر در ایران است. بهبهان یکی از شهرهایی است که با سفر به آن علاوه بر لمس آب و هوای دلپذیر آن در فصل پاییز می‌توانید تاریخ و فرهنگی چند هزار ساله را در آن ببینید. سفرزون همراه شماست تا به بازدید از دیدنی های بهبهان بروید.

دیدنی های بهبهان در حصار تاریخ

بهبهاان
با بازدید از دیدنی های بهبهان به یک زیباترین فصل طبیعت در خوزستان سفر می‌کنید

بهبهان یکی از شهرهای استان خوزستان است که در جنوب شرقی آن و درست در دامنه‌ی رشته کوه زاگرس میانی قرار دارد. این شهر مانند بسیاری از شهرهای جنوبی کشور به دلیل داشتن منابع گاز و نفت در لایه های زیرین خود معروف است. اصلا یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شد تا بهبهان به یکی از شهرهای مهم باستانی تبدیل شود نفت خیز بودن این شهر بود. این شد که شهرنشینی در این منطقه با تاریخ گره خورد و بهبهان امروزی را شکل داد.

روایت‌های تاریخی از بهبهان

ارجان
اشیای یافت شده از گنجینه‌ی ارجان

اگر علاقه‌مند به تاریخ باشید حتما نام شهر ارجان به گوشتان خورده است. شهری باستانی که نمی‌توان زمان دقیقی را برای پیدایش آن مشخص کرد. اما اشیای به دست آمده از این منطقه روایتگر زمانی بیش از هزار سال هستند. ارجان به دلیل قرار گرفتن در یکی از شاهراه‌های تجاری در زمان هخامنشیان، در شمار شهرهای محبوب و مهم آن دوران قرار داشته است. این عامل به سرعت باعث شکل‌گیری تمدن و فرهنگ شهرنشینی در این منطقه شد. علاوه‌بر آن به دلیل اینکه از بخش‌های جنوبی تر آب و هوای بهتری داشت یکی از تفرجگاه‌های دوست داشتنی پادشاهان ایلامی هم بود.

ارجان-۱
حلقه طلایی قدرت بازمانده از شهر تاریخی ارجان

گنجینه‌ی ارجان در سال ۱۳۶۱ به طور اتفاقی و در هنگام خاک برداری برای ساخت سد کشف شد. این گنجینه تابوتی متعلق به حدود ۸۰۰ سال پیش بود. در کنار آن لوازم فلزی ، خنجر و ظروف استوانه‌ای قرار داشت. این تابوت را به فرزند پادشاه ایلامی نسبت داده‌اند.

بهبهان، آلبومی از تاریخ و طبیعت خوزستان

اگر تاریخ بهبهان را به خوبی دیده‌اید و از فرهنگ زمانه‌ی هزاران سال پیش اطلاع پیدا کردید به دامن طبیعت بزنید. بهبهان به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌ی زاگرس پهنه‌ی زیبایی از طبعیت را به شما نشان خواهد داد. بازدید از همه ی دیدنی های بهبهان سفر خاطره انگیز و کاملی از گردشگری در ایران را برایتان خواهد ساخت.

نرگس زار بهبهان ، سرزمین عطر نرگس ایرانی

نرگس زار از دیدنی های بهبهان
نرگس زار ، از رویایی ترین دیدنی های بهبهان

لحظه ای چشمانتان را ببندید و دشتی را تصور کنید که از تراکم گل‌های نرگس به سفیدی می‌زند و شما را مسخ عطر نرگس می‌کند. این تصویر می‌تواند در واقعیت برای شما محقق شود. بهبهان را اولین و وسیع ترین دشت نرگس ایران می‌دانند. قدمت دشت‌های این نرگس را به پیش از میلاد مسیح نسبت داده‌اند. در آن زمان وسعت منطقه به حدود ۷۰۰ هکتار می رسید. امروزه نیز اگرچه این سرزمین به پهناوری روزهای تاریخی خود نیست، اما نمی‌توان از دیدن آن گذشت.

اگر می‌خواهید زیباترین و معطرترین دشت را در تمام عمر خود ببینید، بهتر است از اواخر فصل پاییز تا آخر فصل زمستان کوله بار سفر ببندید و نرگس زار بهبهان را در اولویت دیدنی های بهبهان قرار دهید. در این نرگس زار ۴ نوع گل نرگس دیده شده و این منطقه در جشنواره‌ی گل هلند برترین رتبه را کسب کرده است.

 

تنگ تکاب ، گذرگاه کوهستانی تاریخی

تنگ-تکاب
تنگ تکاب ، نماد بهبهان

معابر کوهستانی در دوران گذشته اهمیت چندانی نداشت. زیرا گذر از آن‌ها بسیار سخت بود و به همین دلیل مسافران ناچار راهی طولانی‌تر اما ساده تر را پیش می‌گرفتند. اما تنگ تکاب راهی بود که جایگزین دیگری برای آن وجود نداشت. در حقیقت مسیر عبور مسافران از بین النهرین به استان فارس بود و اتفاقا اهمیت تجاری بسیاری هم داشت. تنگ تکاب فضایی میان دو کوه و گذرگاهی برای رودخانه مارون است.

کتیبه‌ی تنگ تکاب در ابتدای این راه ارتباطی قرار گرفته و نقش تاریخی منطقه را پر رنگ کرده است. روی این کتیبه چنین نوشته است: «اللّه، بسم‌اللّه الرحمن، اللهم صل على محمد و على ولى عهده، الصراط، المستقیم الامین، یا ارحمن الراحمین»

دریاچه سد چاه ماری ، تفرجگاه بهبهان

سد-چاه-ماری
سد چاه ماری ، زیباترین دریاچه بهبهان

اگر در میان دیدنی های بهبهان به دنبال مکانی با چشم انداز پاییزی هستید حتما به این دریاچه سر بزنید. دریاچه چاه ماری در روستایی با همین نام در نزدیکی بهبهان قرار گرفته و با حدود ۲۰ دقیقه رانندگی از مرکز شهر بهبهان به منطقه‌ی زیبایی پوشیده از درخت و دریاچه ای زیبا در مرکز آن برمی‌خورید. از آب این دریاچه برای مصارف کشاورزی اطراف استفاده می‌شود.


در سفرزون بخوانید : جاهای دیدنی خوزستان ؛ سرزمین نخلستان های ایران


غار خفاش بهبهان ، خانه‌ی سیاهپوشان کوهستان

غار-خفاش
غار خفاش ، جاذبه ای راز آلود در بهبهان

این غار در تنگ تکاب قرار گرفته و در نزدیکی آن سنگ نوشته ای یافت شده که به زمان پیش از قاجار برمی‌گردد. این غار محل زندکی خفاش‌های منطقه است و به همین علت این نام را برای آن برگزیده‌اند. البته این جاذبه از دیدنی های بهبهان است که داستان‌ها و افسانه‌های محلی بسیاری از آن روایت می‌شود.

حمام و پل تاریخی بکان ، یادگار ساسانیان

این پل تاریخی را ساسانیان بر رودخانه‌ی مارون بنا کردند تا عبور از رودخانه به سادگی امکان پذیر باشد. در نزدیکی پل بکان حمام تاریخی نیز وجود داشته که در سال‌های اخیر بخش زیادی از آن بر اثر آسیب‌های طبیعی تخریب شده است. با وجود این هنوز می‌توانید از این بنای سنگی دیدن کنید.

پلاژ سد مارون ، تفریح در دامنه‌ی زاگرس

پلاژ مارون
تفریح در پلاژ مارون را فراموش نکنید

پلاژ مارون در ۲۰ کیلومتری شهر بهبهان و درست در کنار دریاچه‌ی سد مارون قرار گرفته است. در این شهرک تفریحی می‌توانید از تفریح در ساحل دریاچه لذت ببرید. تجربه‌ی لمس آفتاب خوزستان در کنار سد می‌تواند تجربه ای لذت بخش خصوصا در هوای مطبوع فصل پاییز باشد.این مجموعه دارای زمین‌های ورزشی استاندارد، تفریحات آبی مهیج و ویلا و رستوران هایی با مکیفیت مناسب است. پلاژ سد مارون در سال‌های اخیر توانسته است در لیست بهترین دیدنی های بهبهان قرار بگیرد.

قلعه مدرسه ، بنای آجری با پلان کاروانسرا

بنای آجری قلعه مدرسه در روستای خیرآباد بهبهان قرار گرفته دارد و تاریخ آن به بیش از ۳ قرن پیش بازمی‌گردد. پلان این مدرسه به شکل کاروانسرا است و بخش‌های مختلفی مانند مسجد ، حمام ، آشپزخانه و حجره‌ای برای معلمان در آن ایجاد شده است. قلعه مدرسه که به احتمال زیاد در زمان صفوی ساخته شده است در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر کاربری مشخصی ندارد.

آوردنی‌های سفر در بازدید از دیدنی های بهبهان

گیوه-بهبهان
گیوه ، سوغات ارزشمند شهر بهبهان

سوغات همیشه هیجان انگیزترین بخش سفر است. حتی اگر اهل خریدهای بی وقفه در سفرهایتان نیستید خرید سوغات های شهر بهبهان را از دست ندهید.

عبابافی یکی از پیشه‌های مهم مردم شهر بهبهان است. بنابراین می‌توانید بهترین عباها را با متنوع ترین طرح و رنگ از بازار بهبهان تهیه کنید. گیوه های بهبهانی هم می‌تواند تکمیل کننده‌ی عبای شما باشد.

سفال-بهبهان
سفال از دوست داشتنی ترین هدیه های بهبهان است

همگی شهرهای استان خوزستان به ساخت سفال‌های زیبا معروف هستند. سفال یکی از بهترین سوغات‌هایی است که می‌توانید در سفر به بهبهان برای عزیزان خود تهیه کنید.