این راهنمای سفر به قطر نوشتاری دوستانه شامل بهترین هتل‌ها، رستوران‌ها، مغازه‌ها، کافه‌ها، جاذبه‌های گردشگری آن است و تمامی نکاتی که هنگام سفر در نواحی گوناگون قطر باید به آن ها توجه کنید را در بردارد. در ادامه‌، مطلب سفرزون را درباره‌ی راهنمای سفر به قطر بخوانید. این راهنما برای کسب اطلاعاتی درباره بهترین مکان ها برای اقامت، غذا خوردن، نوشیدن و خرید کردن و بهترین فعالیت هایی که می‌توان در مدت زمان حضور در قطر انجام داد، بسیار مفید است.

رزرو بلیط هواپیما

چرا به قطر برویم؟

قطر یکی از زیباترین کشورهای ساحل‌های خلیج فارس است
قطر یکی از زیباترین کشورهای ساحل‌های خلیج فارس است

قطر کشوری است که رشد اقتصادی سریع دارد و دوحه، پایتخت و شهر اصلی آن، هر ماه به شکلی تعجب‌آوری تغییر می‌کند. هتل‌های لوکس، استراحتگاه‌های عالی، رستوران‌های بین‌المللی و با‌کیفیت، مراکز تجاری و ساختمان‌هایی با معماری غیر معمول به‌طور مداوم در حال شکل‌گیری هستند.

ورزش، خدمات فرهنگی و فعالیت‌های تفریحی و فراغتی جزو حوزه‌هایی هستند که بیش‌ترین تغییر را به خود می‌بینند. قطر قرار است برای اولین بار در تاریخ و به‌عنوان اولین کشور در خاورمیانه، جام‌جهانی فوتبال را در سال ۲۰۲۲ میزبانی می‌کند. با وجود تمامی این تحولات آینده‌گرایانه، تلاش زیادی برای حفظ ارتباط با سنت‌ها و گذشته نیز وجود دارد و در کنار مدرنیته‌ی بسیار فراگیر، هنوز هم شانس خرید از بازارهای قدیمی و شلوغ، گشت‌و‌گذار در مکان‌های تاریخی جذاب و شرکت در رقابت‌های برتر سوارکاری وجود دارد.

فرصت های طلایی سفر به قطر

جام جهانی در قطر
جام جهانی در قطر

زمستان‌های معتدل قطر این فرصت را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد تا از فعالیت‌های تفریحی در فضای باز از جمله شنا در آب‌های نیلگون خلیج فارس، زندگی بادیه‌نشینی در تپه‌های شنی و کایاک‌سواری در میان درختان حاره‌ای لذت ببرند. در طول ماه‌های گرم تابستان مراکز خرید، موزه‌های دیدنی و جذاب و اماکن فرهنگی هوشمند و مدرن، بازدیدکنندگان را شاداب و سرگرم می‌کنند. با وجود آن‌که کارهای لوکس بسیار زیادی را می‌توان در این کشور کوچک خاورمیانه انجام داد، زیبایی قطر در تضاد موجود در آن نهفته است: بازار گرد‌و‌غبار گرفته و مراکز خرید پر زرق‌و‌برق و بیابان در سپیده دم و روشنایی چراغ‌های شهر در شب، همگی از زیبایی‌هایی هستند که از دست دادن‌شان کار آسانی نیست.

چه زمانی به قطر برویم؟

بهترین زمان سفر به قطر پاییز و زمستان است
بهترین زمان سفر به قطر پاییز و زمستان است

خورشید در قطر همیشه درخشان و گرم است، بنابراین بهترین زمان برای سفر به قطر ماه‌های آبان تا اسفند است. یعنی درست وقتی که دمای هوا حدود ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و رطوبت هوا پایین است و بارش باران به ندرت رخ می‌دهد. به یاد داشته باشید احتمال وقوع طوفان‌های شن در فصل بهار بیش‌تر می‌شود، پس حتما اگر در این فصل عازم قطر هستید، احتیاط کنید. ماه‌های تابستان بسیار گرم و دمای هوا گاهی تا ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد هم بالا می‌رود و رطوبت ۸۰ درصدی هوا شرایط را بسیار دشوار‌تر خواهد کرد، اما تهویه‌ی خوب مکان‌های عمومی این موضوع را تا حدی قابل تحمل می‌کند. در طول روزهای ماه رمضان، عید فطر و عید قربان کسب‌و‌کارها ساعت کاری خود را کاهش می‌دهند یا به کل مغازه‌ها را می‌بندند.

مقررات و قوانین محلی و آداب اجتماعی مردم قطر

حداقل پوششی که مردان و زنان وقت خارج‌شدن از محیط هتل‌ها باید رعایت کنند، پوشیدن لباس‌هایی است که تا پایین زانو و آرنج‌ها باشد، اما پوشاندن موی سر الزامی نیست. کشور قطر بر مبنای تقویم اسلامی اداره می‌شود. روزهای کاری هفته از یکشنبه آغاز می‌شوند و پنج‌شنبه به اتمام می‌رسند. ۲ روز جمعه و شنبه تعطیلات آخر هفته است که معمولا زمان شروع به‌کار مراکز در این ۲ روز با باقی روزهای هفته تفاوت دارد.
در راهنمای سفر به قطر باید بگوییم در ۳ منطقه‌ی پیرل، کاتارا و سوق رستوران‌های بسیار خوبی وجود دارند. هیچ‌چیز نباید شما را از رفتن و امتحان غذاهای این رستوران‌ها باز دارد. البته اگر وقت بگذارید و کمی قدم بزنید، در تمام قطر هم می‌توانید رستوران‌های خوبی پیدا کنید.

نکاتی که در راهنمای سفر به قطر باید بدانید

کشور قطر قوانین سرسختانه‌ای برای دریافت ویزا ندارد
کشور قطر قوانین سرسختانه‌ای برای دریافت ویزا ندارد

گذرنامه: شهروندان در هنگام رسیدن به فرودگاه نیاز به ارائه‌ی ویزا دارند. هزینه‌ی ویزا تقریبا ۲۳۰ هزار تومان است و مدت اعتبار ویزا ۳۰ روز است.

پول: واحد پول رایج قطر ریال است و هر دلار آمریکا برابر با ۴ ریال قطر ارزش دارد. دستگاه‌های خود‌پرداز به تعداد زیاد وجود دارند. پول‌های خرد معمولا به ندرت استفاده می‌شوند. معمولا در مغازه‌های کوچک و بازار‌های محلی امکان استفاده از کارت وجود ندارد.

انعام دادن: نیاز به انعام دادن نیست. با این حال معمولا مقداری بیش‌تر از مبلغ لازم پرداخت می‌شود. معمولا وقت سوار شدن به تاکسی یا در کافه‌ها، بارها و رستوران‌ها، مبلغ پرداختی را ۵ تا ۱۰ ریال افزایش می‌دهند.

زبان: زبان عربی زبان اصلی و متداول کشور است، اما زبان انگلیسی نیز به‌طور معمول استفاده می‌شود.

قوانین قطر در ماه‌های خاص سال

فرصت طلایی بازدید از قطر در جام جهانی در راهنمای سفر به قطر
فرصت طلایی بازدید از قطر در جام جهانی در راهنمای سفر به قطر

ماه رمضان و عیدفطر ۲ مناسبت بزرگ کشور قطر است. در طول این ۲ رویداد مذهبی بسیاری از مکان‌ها بسته هستند یا ساعات فعالیت آن‌ها کاهش می‌یابد. ساکنان و توریست‌های قطر هم در این روزها و ماه‌ها پوشش‌های متفاوت و مناسب با این رویدادهای مذهبی دارند. در طول ماه رمضان قوانین متفاوتی در این کشور اجرا می‌شود و بسیاری از رویداد‌ها و جشن‌ها در شب‌هنگام برگزار می‌شوند.

نکته: درباره‌ی این موضوع که آیا آب لوله‌کشی قابل خوردن هست یا خیر بحث و جدل فراوانی در کشور وجود دارد. در راهنمای سفر به قطر این نکته بسیار مهم است و باید اشاره کنیم که به همین دلیل بیش‌تر مردم آب معدنی تهیه می‌کنند.