تنها دیدن روستای درک زرآباد کافی است تا هر چه تصور و فکر در مورد سیستان و بلوچستان داشته اید بی معنی شود. روستای درک زرآباد که به روستای درک نیز معروف است یک ویژگی منحصر به فرد دارد و آن اینکه تنها نقطه ای از ایران است که صحرا با دریا پیوند می خورد و می توانید به طور همزمان از زیبایی دریا و صحرا لذت ببرید. در ادامه با سفر زون همراه باشید تا شما را با یکی از هیجان انگیز ترین و زیباترین روستاهای ایران یعنی روستای درک زرآباد آشنا کنیم.

saadatrent

توئیتر روستای درک زرآباد را به ما داد

واقعیت اش این است که توییتر این روستا را به ما معرفی کرد، نوید یکی از بچه محله های قدیمی فضای توییتر است که روستای درک را تقریبا مشهور کرد. یک توییت ساده در مورد این روستا، حدودا شیصد باری باز نشر شد و توانست حدودا سه هزارعدد لایک هم بگیرد از آن زمان بود که روستای درک زرآباد بر دهان ها افتاد و سبب شد نوروز در این روستا جایی برای سوزن انداختن نباشد.

 

کلیاتی درباره روستای درک زرآباد

روستای زرآباد در جنوب استان سیستان و بلوچستان قرار دارد جایی که ساحل دریای عمان است. ساحل اش شنی و چشم اندازی دارد که هیچ جای ایران همانند آن وجود ندارد. ساحل روستای درک زرآباد در دنیا هم جزو معدود مکان ها است و کمتر جایی مانند آن وجود دارد. ساحل روستا، علاوه بر اینکه شنی است، در دل آن صخره های متعددی نیز وجود دارد که در بعضی جاها مرجانی می شود.

آدرس روستای زرآباد روی نقشه گوگل

ساحل بکر درک در صد و هفتاد کیلومتری غرب چابهار قرار دارد. این روستا مابین دوراهی بندر چابهار و بندرعباس قرار دارد. مردمان آن گویش بلوچی خود را حفظ کرده اند. برای پیدا کردن درک پیشنهاد می کنیم از محلی ها کمک بگیرید آنها به خوبی منطقه خود را می شناسند چرا که تقریبا هیچ تابلوی خاصی نمی بینید که شما را راهنمایی کند.

 

سه ساحل مشابه ساحل روستای درک زرآباد وجود دارد

چند نقطه در دنیا بیشتر نیست که دریا و صحرا با یکدگیر در یک قاب بگنجند. سواحل کشور نامبیا و سواحل کشور شیلی مطرح ترین ساحل های شبیه روستای درک زرآباد دارد.

روستای درک زرآباد تجربه دیدن رمل و دریا در کنار هم
روستای درک زرآباد تجربه دیدن رمل و دریا در کنار هم

حال که به ویژگی های کلی این روستا اشاره داشتیم در قدم بعدی شما را با کارهای هیجان انگیزی که می توانید در آنجا انجام بدهید آشنا می کنیم.

رمل هایی با خاصیت درمانی

یکی از مواردی که شاید در روستا ببیند مردمانی است که برای رهایی از دردهای عضلانی و استخوانی خود را با شن ها پوشانده اند، محلی ها اعتقاد دارند که این رمل ها خاصیت درمانی دارند. پیشنهاد می کنیم این کار را امتحان کنید کار جالبی حداقل به نظر می رسد.

آفرود

رمل های شنی، ساحل گسترده در کنار دریا، موقعیت منحصر به فردی برای آفرود بازها به وجود آورده است. آفرود کردن در این ساحل هیجانی است منحصر به فرد که تقریبا در کنار هیچ بخش از ساحل های ایران نمی توانید آن را تجربه کنید.

جاده بی نظیر کنارک به درک

اگر از سمت چابهار و کنارک به طرف روستای درک زرآباد راه بیافتید. جاده منظره ای بسیار زیبا در اختیارتان می گذارد که هوش از سر هر جنبنده ای بیرون می برد.

پیاده روی و عکاسی

عکاسی و پیاده روی در این مکان نه تنها که تفریح است بلکه کاری  هیجان انگیز به شمار می آید چرا که ساحل به قدری زیباست که در هر لحظه منظره ای خاص جلویتان قرار می دهد  که نفستان را بند می آورد.

آیا در روستای درک مکان اسکان وجود دارد؟

به دلیل بکر و کوچک بودن روستای درک، مهمان خانه ای برای اقامت وجود ندارد اما اگر از محلی ها مکانی برای ماندن بخواهید آنها به شما پیشنهاد هایی خواهند داد. هزینه اسکان در این روستا شبی صد هزار تومان است گرچه با کمی تعامل با اهالی می توانید این قیمت را پایین بیاورید. در هنگام نوروز سخت بتوانید در این روستا مکانی را پیدا کنید پس سعی کنید خود را برای هر حالتی آماده بکنید. حتی اگر جایی پیدا نکردید و تنها جایی که می توانید شب را در آن بگذرانید ماشین هایتان است پیشنهاد می کنیم که بمانید، لذت دیدن آسمان دریا در کنار آسمان کویر چیز کمی نیست.

خیانت صدا و سیمایی به درک

اخبار دستگیری اشرار در استان سیستان و بلوچستان انقدر در اخبار صدا و سیما گفته شد که این استان پر پتانسیل برای گردشگری نا امن نامیده شد در حالی که گردشگران بسیار آن را جزو امن ترین استان های ایران بر شمرده اند. در مورد روستای درک زرآباد نیز گفته ها به همین شکل است و همه اذعان دارند با وجود مردمان خونگرم و محلی زر آباد همه چیز در امن ترین حالت خود قرار دارد و با خیال راحت می توانید در آنجا کمپ بزنید.

نکته بسیار مهم برای آنها که می خواهند در روستای درک بمانند

روستای درک زرآباد از مراکز خرید و پمب بنزین ها بسیار دور است هنگامی که با ماشین به آنجا می روید حتما از پر بودن باک ماشین خود مطمئن باشید چرا که مسیر برگشت تا اولین پمب بنزین بسیار دور است. نکته دیگری که باید مد نظر داشته باشید خوراکی است. در روستا خوراکی وجود دارد ولی بهتر است با خود خوراکی ببرید تا اقامتی شیرین در این مکان داشته باشید.

بهترین زمان سفر به این روستا از اواخر آبان تا اوایل فصل بهار است، فصل تابستان اصلا دیدن این روستا پیشنهاد نمی شود. گرچه این روستا به دلیل وزش بادهای موسمی کمی خنک تر از مناطق اطراف خود است.

چیزی که نباید در روستای درک از دست داد منظره غروب و طلوع خورشید است، طلوع در درک در کویر اتفاق می افتد و غروب آفتاب در دریا رخ می دهد. دیدن همین منظره به اندازه چند سفر خارجه می تواند جذاب باشد.

سفر روستای درک زرآباد قطعا یکی از سفرهای ماندگار برایتان می شود خوشحال می شویم تا در مورد سفر به این روستا اگر نظر و یا نکته ای دارید آن را با سفر زون در میان بگذارید تا همه خواننده های این مطلب از آن بهره بگیرند.