سایدا سفر

تبریز، شهر بلند آوازه‌‎‌ی ایران است که با نام‌های بسیاری شناخته می‌شود و جهانی در قلب خود دارد. این شهر مانند گوشه گوشه‌ی ایران سوغاتی مختص به خود را دارد که کیفیت و اصالت هر کدام‌شان نام این شهر را برای همیشه در ذهن مسافرانش زنده نگه می‌دارد. برای اینکه سوغات تبریز را بهتر بشناسیم و برای یادگارهای سفرمان لیستی درست بنویسیم، سفرزون فهرستی از سوغات این شهر را به شما معرفی می‌کند.

نوقا ، مسافری از بغداد

این شیرینی از عسل و شکر و سفیده تخم مرغ و آجیل و گاهی تکه های میوه تشکیل شده است و معنی نان آجیلی دارد. همانطور که از متون تاریخی مشخص است نخستین بار این شیرینی خوشمزه در بغداد تهیه شده و آن را ناطف می‌خوانند. به مرور به کشورهای دیگر سفر کرده تا امروز که آن‌را به‌عنوان یکی از سوغات تبریز می‌شناسیم.

قرابیه ، طعم خاص سوغات تبریز

قرابیه یکی از ویژه‌ترین شیرینی‌های تبریز است که طعمی بی‌تکرار دارد. این کلوچه‌ی سنتی که به نسبت قیمت بالایی دارد از شکر، وانیل، سفیده‌ی تخم مرغ تشکیل شده و سطح آن با مغز گردو و بادام پوشیده می‌شود.


برای دریافت راهنمای سفر به تبریز کلیک کنید.


باقلوای تبریز ، عطر گرم هل

سوغات تبریز باقلوا اعلا
سوغات تبریز باقلوا اعلا

این شیرینی را در خیلی از مناطق می‌توانید پیدا کنید. اما مزه‌ی اصیل تبریزی آن تجربه‌ی دیگری است. باقلوا علاوه بر سوغات تبریز یکی از سوغات‌ها کشورهای مختلفی مانند کشورهای عربی و آسیای میانه، قفقاز، قبرس و برخی مناطق روسیه است. این شیرینی از خمیر ورقه‌ای، کره، پودر پسته و نارگیل، گلاب، هل، شکر و زعفران تهیه می‌شود.

شیرینی اریس ، سوغات چند شکل تبریز

این شیرینی نیز از سوغات تبریز است که از شیر، شکر، پسته، کاکائو و وانیل تهیه می‌شود. اریس، ریس یا سوت شیرنی‌سی شکل‌های مختلفی دارد و خاص‌ترین آن تسبیحی است. خوردن این دسر بعد از غذاهای تبریز خالی از لطف نیست.

شیرینی کنجدی ، مزه‌ی هر خانه‌ی تبریز

شیرینی کنجدی از محبوب‌ترین شیرینی‌های سوغات تبریز است و در اکثر مهمانی‌های مردم پای ثابت اسباب میزبانی است. این شیرینی با استفاده از زرده تخم مرغ، کنجد، وانیل، عسل، روغن و زعفران تهیه می‌شود.

حلوای برزک ، یک حلوای متفاوت

حلوای بزرک از دیگر سوغات تبریز است که طعم و شکلی خاص دارد. این حلوا از بزرک, روغن, زعفران, شکر و گلاب تهیه می‌شود.

نان زنجبیلی تبریز ، مزه‌ی تند و تیز

نان زنجبیلی تبریز یکی دیگر از نان‌ شیرینی‌های محبوب تبریز است که طرفداران بسیاری دارد. این نان از ترکیب آرد، تخم مرغ، روغن یا کره، شکر، پورد زنجبیل و ماشت پرچرب تهیه می‌شود.

شیرینی پیچ انگشتی یا پفک گردویی

این شیرینی یکی از آسان‌ترین شیوه‌های پخت را در میان سوغات تبریز دارد و طعم ساده و سبکی دارد. شیرینی پیچ انگشتی یا پفک گردویی از زرده تخم مرغ، پودر شکر، گردو، وانیل و پسته تشکیل شده.

رشته ختایی ، خاص تبریز

شاید خیلی‌ها با رشته خشکار شمال آشنایی داشته باشند، می‌توان گفت رشته ختایی تبریز نیز یکی از سوغات تبریز است که به شکل خاص برای این شهر است و در ماه رمضان تولید بیشتری دارد. این شیرینی روش‌ تهیه و قیمت‌های مختلفی دارد و آماده سازی آن خیلی به ذائقه‌ی شما بستگی دارد. اگر خودتان می‌خواهید این شیرینی را تهیه کنید بدانید کمی مراحل آن سخت و نیازمند دقت و تجربه است. رشته ختایی را با نام کادایف نیز می‌شناسند.

لبنیات آذربایجان و پنیر لیقوان

سوغات تبریز لبنیات درجه یک
سوغات تبریز لبنیات درجه یک

لبنیات آذربایجان و پنیر لیقوان بخش جدا نشدنی سوغات این شهر است که می‌تواند وعده‌ی صبحانه یا عصرانه‌ای دل‌‎انگیز برای شما بسازد و طعم لذیذ و مقوی آن انرژی زیادی دارد. این لبنیات را می‌توانید با بالاترین کیفیت از هر نقطه‌ی تبریز خریداری کنید.

عسل سهند ، سوغاتی از دل دشت‌های آذربایجان

عسل مرغوب سهند سوغاتی فراموش نشدنی از تبریز و منطقه‌ی آذربایجان است که در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد.

فرش و قالی تبریز ، تار‌ و پودی از هنر

فرش و قالی تبریز آنقدر هنرمندانه و زیبا است که در هر جای دنیا علاقه‌مندان بسیاری دارد و گران‌بها است. این هنر در میان تبریزی‌ها پیشینه‌ای طولانی دارد و از روزگار صفویان چشمه‌های این هنر جوشید. موزه‌های معتبر جهان هستند چند نمونه از طر ح‌های شناخته شده تبریز

طرح‌های شناخته شده ناحیه تبریز عبارتند از: طرح مستوفی (کل فرنک مستوفی)، اسلیمی ترنج دار، اسلیمی لچک دار، ترنج، نقش ماهی یا هراتی،گلدانی، میناخانی، طرح درختی،طرح تصویری، طرح باغی یاگلستانی، طرح شکارگاه و..

ورنی بافی ، هنری رنگارنگ

ورنی بافی یکی از صنایع دستی ارزشمند ایرانی است. ورنی را به‌عنوان زیر انداز استفاده می‌کنند و از نظر ضخامت با قالی و فرش متفاوت است. این اثر هنری از آثار دستان عشایر منطقه‌ی آذربایجان محسوب می‌شود و یکی از سوغات تبریز است که جنس آن  تلفیقی از ابریشم یا پشم است و بر روی دار بصورت عمودی بدون نقشه و بصورت ذهنی بافته می‌شود.

چرم تبریز ، نمونه‌ای بی‌تکرار

سوغات تبریز چرم نمونه و با کیفیت
سوغات تبریز چرم نمونه و با کیفیت

آثار چرمی تبریز از با کیفیت‌ترین نمونه‌های این صنعت محسوب می‌شوند و کیف و کفش‌های تبریز را می‌توان عالی‌ترین اجناس بازار دانست.

از دیگر سوغات تبریز که بسیار ارزشمند هستند می‌توان به منبت کاری، آجیل و خشکبار و مربای گل سرخ اشاره کرد.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تبریز کلیک کنید.