اگر تصمیم دارید چادر زدن در طبیعت را تجربه کنید، اول باید با وسایلی که برای کمپ کردن به آنها نیاز دارید آشنا شوید. هنگامی که شما برای اولین بار چادر زدن را تجربه می‌کنید، پیدا کردن وسایل مورد نیاز کار آسانی نیست. به علاوه، باید تصمیم بگیرید که چه کالاهایی را خریداری کنید و چه چیزهایی را می توانید در لوازم خانگی خود پیدا کنید. برای کمک به شما در شروع کار، ما لیستی از وسایل کمپ را که باید در هر سفر همراه داشته باشید، آماده کرده‌ایم. همراه سفرزون باشید.

saadatrent

 

چادر، یکی از ضروری‌ترین وسایل کمپ

چادر کمپینگ

داشتن یک پناهگاه که امنیت شما را در مقابل عناصر طبیعی مثل بارندگی و باد تامین کند و همچنین محیطی گرم و راحت داشته باشد خیلی مهم است.

دنبال چه مدل چادری باشیم:

فضای آزاد:

اگر هوا طوفانی یا بد شود ممکن است ساعت‌ها مجبور شوید در چادر بمانید، پس چادری را انتخاب کنید که تنگ نباشد و فضای کافی برای تمام همسفر‌های شما داشته باشد، قبل از خرید، وارد چادر شوید تا ارتفاع سقف و طول کف آن را بررسی کنید. آیا می‌توانید راحت بنشینید؟ وقتی کف چادر دراز کشیدید به راحتی جا شدید؟

 

چادر سه‌ فصل:

چادر سه‌ فصل

برای کمپینگ در فصل بهار، تابستان و پاییز، چادری را خریداری کنید که به سه‌‌ فصل معروف است.

به طور معمول این چادرها دارای یک بدنه چادر، روکش ضد آب و تیرک‌ها هستند که این اجزا در مقابل آب‌ و هوای بد مانند بادگیر عمل می‌کنند و فضای داخلی چادر را تمیز و خشک نگه می‌دارند.

وزن:

اگر وسایل کمپ را با ماشین شخصی حمل می‌کنید، وزن چادر خیلی مهم نیست ولی اگر چادر را با کوله پشتی جابه‌جا می‌کنید، وزن اهمیت پیدا می‌کند. برای کوله پشتی، چادری با وزن نسبتا سبک انتخاب کنید. وزن بسته بندی شده یک چادر چهار نفره بین پنج تا شش کیلو است.

نکته مهم دیگر اینکه سعی کنید چادری را خریداری کنید که دو در دارد تا هنگام خروج مزاحم همسفر خود نشوید. همچنین فضای سرپوشیده‌ی بیشتری جلوی درها برای قرار دادن کفش‌های کثیف در اختیارتان قرار می‌گیرد.

کیسه خواب

کیسه خواب

یک کیسه خواب با کیفیت به اندازه یک چادر خوب در وسایل کمپ مهم است. اگر در طول سفر نتوانید به اندازه‌ی کافی استراحت کنید و خواب خوبی  نداشته باشید، از سفرتان لذت نمی‌برید.

دنبال چه مدل کیسه خوابی باشیم:

درجه‌بندی دما:

کیسه‌ خواب‌ها بر اساس میزان دمایی که می‌توان در آن‌ها احساس راحتی کرد درجه‌بندی می‌شوند. پس به دنبال کیسه خوابی باشید که برای کمترین دمایی که در طول سفرها تجربه می‌کنید مناسب باشد.

در نظر داشته باشید که درجه‌بندی دمایی که روی بسته‌بندی ذکر می‌شود تقریبی است و باید در سرما با پوشیدن لباس گرم دمای مطلوب را فراهم کنید. اگر تمایل به کمپینگ در آب و هوای سرد را دارید، کیسه خوابی خریداری کنید که ۱۰ یا ۱۵ درجه گرمتر از کمترین دمایی باشد که با آن روبرو خواهید شد.

بر اساس جنسیت:

مارک‌های برتر، کیسه خواب‌ها را با توجه به جنسیت مرد یا زن ارائه می‌دهند. شما می‌توانید کیسه خوابی بخرید که دقیقا متناسب با سایز بدنتان باشد. در ضمن، از خریدن کیسه خواب با طول زیاد خودداری کنید، زیرا اگر فضای خالی زیادی در ناحیه پا وجود داشته باشد، دیرتر گرم می‌شود.

تشک (مَت)

تشک (مَت)|وسایل کمپ
تشک (مَت)|وسایل کمپ

یک تشک خوب بسیار مهم است چون لایه‌ای از عایق را بین بدن شما و زمین سرد و سخت قرار می‌دهد.

دنبال چه مدل مَتی باشیم:

راحتی:

اگر وسایل کمپ را با ماشین شخصی جا‌به‌جا می‌کنید، راحت‌ترین تشک یا زیر اندازی که داخل چادر جا می‌شود را با خود ببرید. یا در صورت داشتن یک تشک بادی در خانه، می توانید از آن استفاده کنید. اما یک کوله‌گرد، به یک مَت سبک و بادوام احتیاج دارد که قابلیت انعطاف داشته و از جنس فوم باشد. مت‌های با کیفیت و سبک، وزن ضخامتی بین یک‌ونیم سانت تا پنج سانت دارند.

مت‌های عایق:

اگر قصد دارید در سرما کمپ کنید، حتما از یک مَت بادی که خاصیت عایق بودن دارد استفاده کنید.

وزن مَت:

به‌خاطر داشته باشید که قیمت مَت‌های بادی به دلیل وزن پایینی که دارند نسبتا بالا است.

اگر به یک مَت حجیم احتیاج ندارید و بیشتر به فکر سبک بودن کوله‌ی خود هستید، مَتی را خریداری کنید که از فوم فشرده ساخته شده است. نه تنها وزن آن کمتر است، بلکه ماندگاری بیشتر و قیمت مناسب‌تری هم دارد.

وسایل آشپزی

اجاق گاز سفری:

اجاق گاز سفری

بدیهی است که اجاق گاز برای تهیه غذاهای خوشمزه بسیار اهمیت دارد، همچنین می‌توانید از آن برای تصفیه آب و تهیه نوشیدنی‌های گرم نیز استفاده کنید تا دمای بدن شما در آب و هوای سرد حفظ شود.

هنگام خرید اجاق گازِ سفری برای وسایل کمپ ، این سه سوال را از خود بپرسید:

آیا شما در طول سفر با ماشین خواهید بود یا کوله پشتی؟

آیا در واقع آشپزی می کنید، یا فقط آب و وعده‌های غذایی خشک مثل ماکارونی را جوش می آورید؟

و چند نفر برای مصرف وعده‌های غذایی، از اجاق مسافرتی استفاده می‌کنند؟

انواع اجاق:

انواع اجاق

اجاق گازهای کنیستر (Canister stoves):

این گازها به راحتی قابل استفاده‌اند و سرشعله به آسانی به کپسول حاوی ایزوبوتان یا پروپان متصل می شود. برخی از این نوع اجاق گازها بسیار کوچک و البته کم وزن هستند.

اجاق گاز با سوخت مایع (Liquid fuel stoves):

این اجاق‌های همه کاره به بطری‌های سوخت قابل بازیافت متصل می شوند. در حالی که اکثر اجاق گازهای با سوخت مایع با گاز سفید کار می کنند، شما گزینه‌های دیگری نیز در اختیار دارید که در صورت سفر به خارج از کشور، مزایای خاصی دارد.

اجاق گاز با سوخت جایگزین (Alternative-fuel stoves):

این نوع اجاق‌ها توسط سوخت گندله‌ای یا چوب روشن می شوند.

چاقو:

انواع اجاق

یک چاقوی تاشو سبک  با تیغه‌ای تیز برای آماده سازی وعده‌های غذایی یا انجام کارهای تصادفی مانند بریدن طناب و… لازم است. اگر چاقوی تاشو می‌خرید، مطمئن شوید که تیغه اصلی هنگام استفاده از چاقو سر جای خود ثابت می‌ماند.

ظروف آشپزی:

وسایل کمپ
ظروف غذا وسایل کمپ

شما برای گرم‌ کردن غذا یا درست‌ کردن یک چای داغ، به وسایل کمپ و آشپزی نیاز دارید که بسیار سبک و قابل‌ حمل باشند تا حجم زیادی از فضای کوله‌پشتی شما را نگیرد. با استفاده از ظروف غذای سه تکه کوهنوردی می‌توانید ظروف غذای مورد نیازتان را به‌ راحتی همراه خود حمل کرده و بابت سنگینی آن‌ها هیچ مشکلی نداشته باشید.

ابعاد این ظروف ۱۰در ۱۸ در ۱۸ و وزن آن ۷۰۰ گرم است. جنس آلومینیوم سخت و روکش نچسب این ظروف باعث می‌شود وزن‌ آنها سبک باشد، دوام بیشتری داشته باشد و غذا به ته قابلمه یا ماهی‌تابه نچسبد.

هد لامپ و فانوس

هد لامپ و فانوس

نور نه تنها به شما این امکان را می دهد که در تاریکی حرکت کنید و کارهایتان را انجام دهید بلکه می‌توانید در مواقع اضطراری به عنوان دستگاهی برای فرستادن سیگنال نیز از آن استفاده کنید.

هد لامپ:

چراغ پیشانی یکی از مهمترین وسایل کمپ است که به شما کمک می‌کند در حالی که دست‌هایتان آزاد است، هنگام تاریکی، خواه در حال غذا خوردن، قدم زدن یا پریدن از روی سنگ‌ها، نور کافی داشته باشید.

فانوس:

چه به صورت کوله‌گردی سفر کنید یا با ماشین بروید، داشتن چراغ فانوسی با باطری که کاملا شارژ شده باشد، برای فضاهایی که به صورت مشترک استفاده می‌شوند، یا برای روشن کردنِ داخل چادر بسیار مفید است.

با نور ملایمی که چراغ فانوسی دارد، بدون اینکه نور چشم کسی را اذیت کند، می‌توانید غذا بخورید یا مطالعه کنید.

در وسایل کمپ خود صندلی تاشو همراه داشته باشید

صندلی تاشو

بعد از چند دقیقه نشستن روی نیمکت یا زمین سخت، آرزو می کنید که ای کاش صندلی کمپینگ همراه داشتید. صندلی تاشو یک صندلی سبک و با جابجایی آسان است که قابلیت تا شدن دارد و می‌توان از آن در جاهای گوناگونی استفاده کرد. برخی از شرکت‌ها صندلی‌های تاشو از جنس پارچه و آلومینیوم تولید می‌کنند که مناسب قرار دادن در کوله است.

لوازم کمک‌های اولیه از مهم‌ترین وسایل کمپ

کمک های اولیه وسایل کمپ
کمک های اولیه|وسایل کمپ

در طول کمپینگ، بریدن دست، سوختگی، نیش‌زدگی، پیچ خوردن دست یا پا و صدمه‌های دیگر متداول است. بنابراین همیشه باید یک جعبه کمک‌های اولیه در وسایل کمپ همراه خود داشته باشید.

گزینه‌های مختلفی وجود دارد، می‌توانید جعبه کمک‌های اولیه خود را بسازید، یا یک جعبه از پیش مونتاژ شده خریداری کنید. جهبه‌های از پیش مونتاژ شده در واقع می توانند ارزان‌تر باشند و برخی شامل لوازم مفیدی هستند.

برای انتخاب کمک‌های اولیه مناسب، در نظر بگیرید که چه مدت در کمپ خواهید بود، چند نفر همراه دارید و چه نیازهای  ویژه‌ای (آلرژی و غیره) همسفران شما دارند.

امیدوارم نکات وسایل کمپ به شما کمک کند تا با آسایش و آرامش بیشتری از سفرهای کمپینگ خود لذت ببرید. اگر پیشنهادی برای وسایل کمپ دارید زیر این مطلب به اشتراک بگذارید تا علاقه‌مندان به کمپینگ در سفرزون از آن استفاده کنند.

بگرد، بخند، زندگی کن
تور های سفرزون تور های سفرزون