سفر به جزیره کیش در هر زمانی از سال برای گردشگران جذابیت دارد. بازدید از این جزیره‌ی زیبا با طبیعت منحصر به فرد و تفریحات متنوع، خستگی روزهای شما را به خوبی به در می‌برد. اما شاید تصور کنید در این جزیره هیچ جاذبه‌ی تاریخی منحصر به فردی وجود ندارد. اگر در این فکر هستید سفرزون در این مطلب شما را با کاریز کیش آشنا خواهد کرد. شهری زیر زمینی که در لیست بایدهای دیدنی جزیره کیش قرار دارد.

saadatrent

همه چیز درباره کاریز کیش

کاریز کیش
ورودی کاریز کیش

اینجا همان نقطه‌ از جزیره است که تاریخ حدود ۲۵۰۰ سال قبل جزیره را روایت می‌کند. شهر زیرزمینی کاریز کیش برخلاف نامش هرگز شهری برای زندگی و گذران وقت مردم نبود. کاربری این منطقه هدایت آب و به تعبیر دیگر راهی آبی برای جزیره بوده است.

کاربری کاریز ۲۵۰۰ ساله

کاریز-کیش۲
دالان‌های کاریز

کاریز در حقیقت مجرای زیر زمینی و تونل مانندی است که بخش‌های مختلفی دارد. ایران را می‌توان اولین کشوری دانست که این چرخه‌ی پرکاربرد را برای هدایت آب و انتقال درست به مصارف مختلفی مانند آبیاری گیاهان و مصرف خانگی به وجود آورد. این سازه می‌توانست آب را بدون صرف هزینه و تنها با کمک گرفتن از نیروی ثقل زمین به مکان درست هدایت کند. مکانیسم کاریزها در شهرهای مختلف و با توجه به موقعیت‌های جغرافیایی متنوع متفاوت بود.

کاریز-کیش۳
چاه‌های برداشت آب

این کاریز در عمقی حدود ۱۴ متر از سطح زمین و در طول حدود ۱۵ کیلومتر حفر شد و شامل رشته‌های قنات متصل به هم بود که می‌توانستند با کمک یکدیگر، آب را به دالان‌ها و چاه‌های پایینی هدایت کنند . ۶ پایاب در این مسیر ۱۵ کیلومتری وجود دارد که محل برداشت آب از میانه‌ی راه کاریز بوده است. اما نقطه‌ی تمایز آن با دیگر کاریزهای ایرانی محل تصفیه آب بود! در هنگام بارش باران آب از لابه لای مرجان‌ها و گل مارن که به طور طبیعی در سقف کاریز قرار داشت به چاه هدایت می‌شد.

امروزه پس از تحقیقات باستان شناسی دریافته‌اند که این بخش در حقیقت فیلتری طبیعی برای تصفیه آب بوده است. مردم در آن زمان این سازه‌ی هوشمند باستانی را با کمترین ابزاری که می‌شد در حدود ۲۰۰۰ سال پیش یافت ساختند و با وجود اینکه در سال ۱۳۷۸ این منطقه بازسازی شد، اما هنوز در بعضی از بخش‌ها مانند تکه‌هایی از سقف رد ابزار بنای اولیه را می‌توانید ببینید.

دیدنی‌های شهر زیر زمینی کیش

قنات کیش در حدود ۲۰ سال پیش رو به تخریب بود، به پتانسیل گردشگری آن اهمیتی داده نمی‌‌شد و در معرض نابودی قرار داشت. در نهایت در سال ۱۳۷۸ سرنوشت این بنا به دست یکی از ایرانیانی که پس از سال‌ها از آلمان بازگشته بود تغییر کرد. مهندس حاجی حسینی با تحقیق روی این سازه به آن علاقه‌مند شد و تصمیم به بازسازی آن گرفت. در همان سال کلنگ مرمت و بازسازی کاریز، با حفظ اصالت بنا زده شد و به یک شهر زیرزمینی با بخش‌های مختلف توریستی تبدیل شد. شهری که امروز یکی از جاذبه‌های دنج جزیره مرجانی است.

راه‌پیمایی در خنکای زیر زمین

کاریز-کیش۴
فضای زیبای کاریز، پباده روی در اعماق زمین

هنگام ورود به عمق کاریز می‌توانید به خوبی متوجه اختلاف دمای مجموعه با بیرون آن شوید. این خنکا تقریبا دائمی است و حتی در گرم‌ترین فصل سفر به کیش می‌توانید طراوت بی‌نظیری را در آن تجربه کنید. قدم زدن و عکاسی در دالان‌های مجموعه یکی از جاذبه‌های اصلی این شهر حیرت انگیز باستانی است.

موزه‌ کاریز، تلفیق باستان‌شناسی و فرهنگ

کاریز-کیش۷
نمایش فسیل‌ها در کاریز

همانطور که گفتیم این منطقه، تاریخی برابر با ۲۵۰۰ سال دارد. علاوه بر آن جزیره کیش محل مناسبی برای انباشت فسیل‌ها از دوران مختلف تاریخی است. در بازسازی‌ها و حفاری‌ها بخش‌های مهمی از این انباشت به دست آمد. این بقایای طبیعی به همراه مرجان‌های چند هزار ساله با جزئیات و اطلاعات علمی کامل در معرض نمایش قرار دارد.

موزه کاریز کیش
موزه کاریز کیش

در موزه خلیج فارس تنها به بخش‌های باستانی توجه نشده است. بلکه بخش مهمی از موزه به توضیحاتی از جزیره، خلیج فارس و فرهنگ مردم در طول سال‌ها اختصاص دارد. توضیحاتی از نقطه‌ی شروع به وجود آمدن جزیره کیش، حوادث تاریخی آن، اقلیم ، سوغات و شغل مردم در زمان‌های مختلف را می‌توانید در این موزه زیرزمینی ببینید.

رستوران و چایخانه ، طعم آرامش در خلوت دنج کاریز

کاریز-کیش
کاریز کیش

صرف غذا در تونل‌های زیر زمینی تجربه‌ای است که شاید دیگر برایتان تکرار نشود. علاوه بر تجربه‌ی چشیدن طعم دیزی و غذاهای سنتی، پیشنهاد می‌کنیم در اعماق جزیره کیش غذاهای دریایی را حتما امتحان کنید. اما اگر قصد رفتن به رستوران مجموعه را ندارید وقت گذرانی در کافه پیشنهاد مناسبی است.

کاریز-کیش۱۳
اجرای موسیقی زنده در رستوران

در رستوران این مجموعه می‌توانید در مناسبت‌های خاص از اجرای موسیقی زنده لذت ببرید. البته در این زمان‌ها بهتر است از قبل میز رزرو کنید تا نگران شلوغی رستوران نباشید. علاوه بر آن ممکن است مبلغی به عنوان ورودی از شما دریافت شود.

تماشای لایه‌های مرجانی شگفت انگیز

کاریز-کیش۶
دیوارهای رسوبی با چاشنی رنگ و نور

بسیاری از لایه‌های زمین که در اثر فرسایش و عبور آب شکل گرفته است، در جریان مرمت‌ها دست نخورده باقی ماند تا گردشگران از آن دیدن کنید. مهم‌ترین قسمت، دیواری از گل مارن بود که بخش وسیعی از کاریز کیش را تشکیل می‌دهد. سقف مرجانی هم یکی از جاذبه‌های مهم کاریز است که امروزه با نورپردازی‌های متفاوتی تزئین شده است.

بازارچه صنایع دستی ، خرید سوغات از زیرزمین کیش

کاریز-کیش۱۴
بازارچه شهر زیرزمینی

گشت و گذار زیرزمینی ، تفریحات متنوعی را به شما ارائه می‌دهد. از مدتی پیش در یکی از دالان‌های این مجموعه بازارچه سنتی دائمی دایر شده که صنایع دستی جنوب کشور را به شما ارائه می‌کند. در بخشی از این بازارچه محلی برای نقش حنا وجود دارد. اگر طرفدار این هنر جنوبی هستید می‌توانید آن را در زیر زمین پیدا کنید.


در سفرزون بخوانید: مراکز خرید کیش ، لذت خرید در جزیره


خدمات دیگر مجموعه کاریز کیش

کاریز-کیش۱۵
مجموعه تفریحی کاریز

این مجموعه هر روز در حال گسترش است و بخش‌های جدید و متنوعی در دستور کار آن وجود دارد. یکی از بخش‌هایی که به تازگی پذیرای گردشگران است، عکاسخانه است.

کاریز کیش در مناسبت‌های متفاوت با قرعه کشی و برنامه‌های سرگرمی مختلفی باعث گردآمدن اهالی جزیره می‌شود. به علاوه برای بازدیدکنندگانی که کارت کیشوندی دارند امکانات و تخفیفات خاصی را در نظر گرفته است.

چگونه به شهر زیرزمینی سفر کنیم؟

کاریز زیر زمینی کیش، در بلوار معروف میر مهنا و در کنار پارک المپیک قرار دارد. برای ورود به این مجموعه و استفاده از امکانات رفاهی آن باید ۲۰ هزارتومان هزینه ورودی پرداخت کنید. بازدید از مجموعه هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب امکان پذیر است.

سفرزون منتظر شنیدن خاطرات شما از سفر به شهر زیرزمینی جزیره مرجانی است.