سایدا سفر

کلات نادری شهری است در خراسان رضوی و در محدوده‌ی شمال غربی آن قرار دارد. نام این شهر با نادرشاه افشار و حکومت قدرتمند آن پیوند خورده است. برای رسیدن به این شهر باید حدود ۱۴۵ کیلومتر از مشهد دور شویم و پس از عبور از جاده‌ی پیچ در پیچ و صعب العبوری به کلات می‌رسیم. این شهر علاوه بر تمام زیبایی‌هایش اثری تاریخی در دل خود دارد که آن کاخ خورشید است. برای بررسی بیشتر این کاخ با سفرزون باشید.

کلات نادری ، شهری صعب الورود

کلات نادری
کلات نادری

کلات در معنای لغوی قلعه، آبادی و زیستگاه بر فراز کوه است. این شهر به نفوذ ناپذیری‌اش مشهور ات و چنین روایت شده که تیمور لنگ ۱۴ بار به کلات نادری حمله کرد و موفق به فتح شهر نشد. موقعیت این شهر پایگاه‌های حکومت نادر را در ایران مستحکم‌تر کرده بود و این قدرت تا لشکرکشی‌های مداوم به هندوستان ادامه پیدا کرد. کوه‌هایی که اطراف کلات را محاصر کرده‌بودند دسترسی به آن‌را به رویایی برای دشمنان سرسخت نادرشاه افشار بدل کرده بود.


در سفرزون بخوانید: آرامگاه پیر پالاندوز ، عارفی که همسایه‌ی امام رضا(ع) است


کلات نادری ، کاخ خورشید در شهر دست نیافتنی

کلات نادری
کاخ خورشید

پس از آن‌ که نادرشاه خرسند از غلبه بر هندوستان به خاک وطن بازگشت دستور بنای کاخی خاص در شهر کلات را صادر کرد. این اثر که به کاخ خورشید معروف است دیدنی ویژه‌ی کلات نادری است.

کاخ خورشید سازه‌ای مدور است که به‌صورت هشت ضلعی بنا شده و ۱۲ اتاق در دو طبقه دارد. این کاخ سه طبقه در دل خود تزئینات و جزئیات بسیاری دارد که غالب آن‌ها شامل گچبری‌های خاص است. همچنین می‌توانید تصاویر کمرنگی که از شاهزاده‌ها به‌جا مانده است را ببینید.

جزئیاتی از کاخ خورشید

کلات نادری
کاخ خورشید | محل زندگی نادرشاه

در میانه‌ی بنای هشت ضلعی کاخ خورشید برج‌هایی به‌صورت استوانه بنا شده‌اند که نادر شاه و خانواده‌اش در آن اسکان داشتند. هرچند که عمر نادر تا پایان ساخت بنای کاخ وفا نکرد اما همچنان کاربردهای بسیاری داست.

نمای بیرونی کاخ کلات نادری زیبایی چشمگیری دارد و کنگره‌های آن یادآور نظم و آرایش معماری هندی-مغولی است. در وسط این بنا نیز از سطح پشت‌بام برجی مدور با ترکهای شبیه نیم ستون معروف به خیاری احداث شده‌است. این اثر ملی در طی زمان آسیب‌های بسیاری دید، بخشی از ارتفاع خود را از دست داده است.


در سفرزون بخوانید: مراکز تفریحی مشهد ، گذران لحظات در سرزمین طلایی خورشید


کاربرد کاخ خورشید

این کاخ علاوه بر محل زندگی نادرشاه و خانواده‌اش جایی بود برای حفظ و نگهداری میراث گران‌بهایی که نادر از هند آورده بود. این ره‌آورد آنقدر ارزشمند بود که مرردم سه سال متوالی از پرداخت مالیات معاف شدند.

گنجینه‌ی نادری حافظ تخت طاووس، الماس کوه نور، الماس دریای نور بود که هر کدام ارزشی چشمگیر داشتنددر حال حاضر موزه‌ی مردم‌شناسی کلات نادری در بخش تراس پشتی این کاخ قرار دارد و می‌توانید از آن بازدید کنید.

داخل کلات نادری
داخل کلات نادری

در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی مشهد ، جاذبه‌هایی که تا به‌حال ندیده‌اید


دیدنی‌های دیگر کلات نادری

 آبشار ارتکند: این آبشار در ۱۸ کیلومتری شهر قرار دارد. برای دسترسی به این جاذبه طبیعی باید از فضایی جنگلی عبور کنیم و پس از آن به آبشار زیبای ارتکند می‌رسیم.

آبشار قره سو: آبشار قره سو در سه کیلومتری کاخ خورشید قرار دارد. از آب این آبشار برای امور کاخ استفاده می‌شده است.

مسجد کبود گنبد: برای دسترسی به این مسجد باید ۲۰۰ متر از کاخ خورشید به سمت شرق حرکت کنید. این بنا در حکومت سلجوقی ساخته شد و در روزگار نادرشاه مورد مرمت قرار گرفت.

حتما از کلات نادری دیدن کنید و از این بازدید برای ما بنویسید.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

تور مشهد

تور مشهد

برای مشاهده‌ی تورهای مشهد سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.