سایدا سفر

کمپ متین آباد ایجازی از کویر است. هیچ‌کجا به اندازه‌ی کویر ستاره ندارد و کویر همیشه برای بشر مکانی برای نزدیکی به کائنات بوده و خواهد بود. در سراسر دنیا گردشگری در مناطق کویری بیش‌از‌پیش  رونق چشم‌گیری داشته است. در چند سال اخیر در ایران هم گردشگری در کویر به شدت افزایش داشته است زیرا کویر‌های ایران جزو  بکرترین و زیباترین کویر‌های خاور‌میانه هستند. اما برای بسیاری سوال است که مگر کویر چه جاذبه‌های گیرایی دارد که بتوان در آن گردش کرد‌؟  یک ضرب المثل انگلیسی میگوید: «‌کویر همچون بال پرندگان است ، سرزمینی پر از رمز و راز.» پس این مطلب سفرزون را دنبال کنید تا بتوانید تجربه‌ی سفری هیجان‌انگیز به این معجزه‌ی کویری داشته باشید.

کویرگردی و محبوبیت میان توریست‌ها

متین آباد - سفرزون
کمپ متین آباد | یک تجربه ناب

کویر برای دوست‌داران طبیعت وحشی کم‌خطر، بهترین جای ممکن برای سفر است. به خاطر همین در چندین سال گذشته گردشگران خارجی و داخلی به سمت کویر های کشور روانه شده اند . در ضمن یکی از پر‌طرفدارترین ورزش‌های امروزه یعنی رانندگی آفرود، طرفداران خود را به کویر کشانده است. اما به دلیل هجوم گردشگران به کویر، این سرمایه‌ی ملی دچار بحران شده است و ما باید برای حفظ آن باید بیش از پیش کوشا باشیم. به همین دلیل چندین سال است که کمپ‌های مختلفی در جوار کویر‌ها تاسیس شده که هم شرایط تفریحی و اسکان گردشگران را تامین کند و هم از کویر‌ها مراقبت لازم را به عمل می‌آورند. به این خاطر ما امروز در سفرزون ، به اکو کمپ متین آباد سر می‌زنیم تا شما را بیشتر با آن آشنا کنیم.

رزرو هتل در کاشان 

اکو کمپ متین آباد کجا قرار دارد ؟

اکو کمپ متین آباد - سفرزون
کمپ متین‌آباد بسیار مجهز است

اکو کمپ کویری متین آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب نطنز  و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کاشان قرار گرفته است. برادران «اشرف واقفی» از اهالی نطنز هستند، در سال ۱۳۸۵ این برادران شروع به ساخت کمپی برای گردشگران افسون شده‎ی کویر کردند. این اقامتگاه در جنوب دریاچه نمک “مسیله”در ابتدای رمل های شنی بزرگ کویر “پشت ریگ” و در نزدیکی قلعه “کرشاهی” قرار دارد. این ناحیه گردشگری، اولین اکو کمپ ایران است که برای اسکان گردشگران، ثبات گردشگری و محافظت از زیست بوم منطقه ساخته شده است .

در شروع کار این کمپ اسکان گردشگران فقط در چادرهای بومی ممکن بود. اما  بعدها به این چادر ها کومه‌های گلی و در نهایت یک مهمانسرای درجه یک، به سبک و سیاق کاروانسراهای قدیمی اضافه شد. در سال ۲۰۱۴ از طرف دپارتمان اقتصاد و ارتباطات سازمان ملل متحد ، کمپ متین آباد جزو ۱۸ سایت برتر گردشگری اکوتوریستی قرار گرفته است. کمپ متین آباد در سال ۲۰۱۵ موفق به کسب جایزه‌ی صلح و محیط زیست دکتر تقی ابتکار شد.

متین آباد کمپی بسیار مجهز است که شما هرچه نیاز داشته باشید در اختیار خواهید داشت. با اقامت در این کمپ به راحتی می‌توانید از مناطق کویری دیدن کنید زیرا این کمپ در مجاورت با کویر مرکزی ایران است . تماشای طلوع و غروب خورشید از بلندای رمل‌های بزرگ کویر، شتر‌‎سواری هیجان‌انگیز و دیدن آسمانی پر ستاره خاطرات بسیار ارزشمند برای شما رقم خواهد زد. چادرها و کومه های سنتی کمپ متین‌آباد ، حمام و سرویس‌های بهداشتی جداگانه ندارد و افرادی که اقامت در آن‌ها را انتخاب می‌کنند، باید از توالت‌ها و حمام‌های تمیز و مجهز عمومی این مکان استفاده کنند.

انتخاب‌های شما در کمپ متین آباد

برای اقامت در متین‌آباد انتخاب‌های متعددی دارید. با هم نگاهی می‌اندازیم به برخی از این انتخاب‌ها.

کومه‌های کاهگلی

متین آباد - کومه
اقامت در کومه‌های متین آباد یک تجربه ناب است

کومه‌های متین‌آباد تماما شبیه به دهکده‌های کویری هستند و شما را به دل زندگی‌کردن در کویر می‌برند. این کومه‌ها به سبک خانه‌های کویر مرکزی ایران با گنبد‌هایی بلند طراحی شده‌اند که هوا را در کویر برای شما دل‌نشین می‌کند. این کومه نیز مجهز به سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی هستند.

اتاق گوشواره ، یک معماری قدیمی

در معماری قدیمی ایرانی اسلامی اتاق گوشواره به اتاق‌های کوچک اطلاق می‌شود که در جوار اتاق‌های شاه‌نشین قرار گرفته است. وقتی که ظرفیت اتاق‌های شاه‌نشین تکمیل می‌شده آن‌ها مهمان گران قدر خود را به اتاق‌های گوشواره راهنمایی می‌کردند تا بتوانند از آنها به خوبی پذیرایی کنند. در عمارت‌های قدیمی ایران همچون عالی قاپو، نوازندگان در اتاق گوشواره برای مهمانان می‌نواختند. این اتاق دارای ۵ تخت با ظرفیت پذیرش ۸ نفر است.

اتاق گوشواره دارای سرویس بهداشتی فرنگی، حمام، یخچال، سیستم گرمایش و سرمایش است.

اتاق‌های کمپ متین‌آباد

متین آباد - اتاق
یک تجربه خاص در اتاق‌های کمپ متین‌آباد

اگر می‌خواهید به گذشته برگردید و شبی را با حال هوای آن دوران سپری کنید ما به شما اتاق‌های ساختمان اصلی متین‌آباد را پیشنهاد می‌کنیم . طراحی این اتاق‌ها از خانه‌های کاهگلی حاشیه‌ی کویر الهام گرفته شده است. این اتاق‌ها دو تخته و سه تخته می‌باشند و کاملا مجهز هستند.

سویت شاه نشین

کاروانسرای کمپ در طبقه‌ی سوم خود سویت ممتازی به نام سویت شاه‌نشین دارد. سویت شاه‌نشین با طراحی سنتی ایرانی ظرفیت شش نفر بزرگسال را داراست. سیستم گرمایش و سرمایش سویت تکمیل است و شما برای اقامت می‌توانید از رخت خواب پیچ و هم از تخت خواب استفاده کنید.

چادرهای بادیه نشینی

اکو کمپ متین آباد - چادر
تجربه یک زندگی کاملا کویری در چادرهای بادیه‌نشینی

اگر می‌خواهید در متین‌آباد با تمام وجود زندگی‌کردن در کویر را تجربه کنید ما به شما چادر‌های بادیه‌نشینان را پیشنهاد می‌کنیم. این چادر‌ها بسیار شبیه به سیاه چادرهای بادیه‌نشینان قدیمی هستند با اقامت در این چادرها شما حس زیبای شب را با سپری کردن زیر آسمان بی‌نظیر کویر را تجربه می‌کنید. این چادرها سیستم روشنایی و گرمایشی دارند و برای خواب دارای رخت‌خواب‌های پیچی هستند .


در سفرزون بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی کاشان ، گشتی مهیج در تاریخ معماری


تفریحات متین آباد

از مزایای تفریحی متین آباد می شود به موارد زیر اشاره کرد:

رصد ستارگان

تماشای ستاره در متین آباد
تماشای ستارگان در کویر حال‌وهوای دیگری دارد

ستارگان در کویر بیشتر می‌درخشند، آنقدر که انگار فقط برای شما می‌تابند. برای همین در این کمپ تلسکوپ‌های مجهز قرار گرفته است تا شما بتوانید با امکانات پیشرفته به رصد ستارگان بپردازید.

شتر سواری

شتر در کویر دوست دیرینه‌ی بشر است. شاید در کتاب هزار و یک شب یا در فیلم‌ها دیده باشید که شتر و انسان چطور در سکوت و با نوای زنگوله‌ی شترها، کویرها را در نوردیده‌اند و کاروان‌ها چطور در زیبایی کویر یک قدم به آسمان نزدیک می‌شوند. حالا شما نیز این امتیاز را دارید که همه این‌ها را از نزدیک تجربه کنید.

مزرعه‌های پرورش شتر ،شتر مرغ، اسب و ماکیان

تماشای شترمرغ در متین آباد
مزارع شترمرغ در متین آباد

مزرعه‌های پرورش شترمرغ، یکی دیگر از مناظر دیدنی متین‌ آباد است. شاید از دور فقط مزرعه به نظرتان برسد اما از نزدیک و در شرایط اقلیمی کویر شما چیزی را جز عشق حس نخواهید کرد.

مزارع ارگانیک در متین آباد

به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه، در مزارع کمپ متین آباد میوه‌ها ، سبزیجات و صیفی‌جات درجه یک کاشته می‌شود که تمام مراحل آن بدون وجود سموم انجام می‌شود. تمام محصولات این مزارع در دسترس گردشگران قرار می‌گیرد.

دوچرخه سواری

متین آباد و دوچرخه سواری
دوچرخه سواری در کویر لذت دیگری دارد

یکی از ورزش‌های هیجان‌انگیز کمپ وجود پیست‌های خاکی و شنی است که دوچرخه سواری را برای شما تجربه ی تکرار نشدنی می‌کند.

مسیر دسترسی به اکو کمپ متین آباد

 آدرس اکو کمپ متین آباد روی نقشه گوگل

باید در مسیر اصفهان حرکت کنید. در کیلومتر ۶۰ جاده کاشان – اصفهان وارد خروجی کاشان شوید. در این جاده به سمت شهر “بادرود” بپیچید. در اولین میدان بادرود به سمت چپ دور بزنید. پس از عبور از شهر خالدآباد و روستای ده آباد، به روستای متین آباد خواهید رسید.

طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور اصفهان

برای مشاهده‌ی تور اصفهان سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.