سایدا سفر

آیا تا به حال پیش آمده بخواهید در یک طبیعت بکر و دور از همه آدم‌های اطراف‌تان، محو شوید؟ یا اینکه به جایی بروید که نه خبری از اینترنت باشد، نه موبایل و نه حتی برق؟ شاید همه ما در برهه‌های مختلف زمانی با چنین اتفاقی رو به رو شده باشیم. زمانی که از همه آدم‌های اطراف خودمان خسته شده باشیم و ترجیح دهیم که تنها با طبیعت صحبت کنیم. با صدای پرندگان بیدار شویم و ریه‌های خود را به جای دود، از اکسیژن خالص پر کنیم. اگر شما رویای چنین جایی را در ذهن خود می‌پرورانید، باید بدانید که رویای شما قابل دستیابی است. منطقه‌ای با نام ییلاق سیفی گیلان ، جایی است که رویای آن را در سر می‌بافید. جایی که خبری از اینترنت و حتی برق هم نیست! پس با سفرزون همراه شوید تا ییلاق سیفی گیلان را بهتر بشناسید!

 

آشنایی با ییلاق سیفی گیلان

ییلاق سیفی گیلان
آشنایی با ییلاق سیفی گیلان

آیا تا به حال نام منطقه شاندرمن به گوش شما خورده است؟ شاندرمن نام منطقه‌ای سرسبز و زیبا در استان گیلان است که به نوعی در مرز بین گیلان و اردبیل قرار گرفته است. طبیعت بکر و دیدنی این منطقه، هر ساله مسافران زیادی را جذب زیبایی خود می‌کند. اما بر خلاف چیزی که عوام مردم تصور می‌کنند، شاندرمن نام یک منطقه کوچک نیست. شاندرمن وسعت بسیار زیادی داشته و مناطق مختلفی را در دل خود جای داده است.

در این میان می‌توان به ییلاق سیفی گیلان اشاره کرد. منطقه‌ای ییلاقی که در زبان محلی به معنای سیب است. دره‌های خیره کننده‌ای در این منطقه قرار دارند که باعث می‌شوند چشم شما از دیدن آنها تعجب کند. منطقه‌ای که حیوانات آزادانه برای خود زندگی می‌کنند و تنها بوی رطوبت درخت و جنگل به مشام می‌رسد.

انگار همان جایی که تصویرش را روی کارت‌های پستال می‌دیدید، حالا پیش روی شما است. همان جایی که دوست دارید تا صبح کنار آتش بخوابید و جز صدای باد، جیر جیرک‌ها و چرق چرق سوختن چوب چیزی نشنوید.

 


برای دریافت راهنمای سفر به گیلان کلیک کنید.


چه امکاناتی در ییلاق سیفی گیلان وجود دارد؟

امکانات داخل ییلاق

در منطقه ییلاق سیفی گیلان، هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد. زمانی که صحبت از نبود امکانات می‌کنیم، منظور هر گونه امکاناتی است. اینجا همان جایی است که می‌توانید از دست همه فرار کرده و حسابی خودتان را در طبیعت گم کنید.

در منطقه ییلاق سیفی گیلان معمولا موبایل آنتن نمی‌دهد. خبری از تلفن و اینترنت نیست. همچنین باید بدانید که اصلا سیستم برق کشی در این منطقه وجود ندارد. البته برخی از روستاییان برای تامین برق خود از ژنراتور استفاده می‌کنند. حتی سیستم آب لوله کشی شهری به این منطقه نرسیده و زندگی هنوز به قدر گذشته شیرین و دلپذیر است. هنوز هم روستاییان برای روشنایی و گرما از آتش و هیزم استفاده می‌کنند. تجربه‌ای که شاید در هیچ جای ایران نمی‌توان داشت.

پس هرچه می‌خواهید در حین سفر خود به ییلاق سیفی گیلان داشته باشید را همراه خود بیاورید. البته روستاییان منطقه افرادی گشاده‌رو و دست و دلباز هستند و از مهمانان با رویی باز پذیرایی می‌کنند. اما با این‌حال، سعی کنید وسایل ضروری را همراه خود داشته باشید.

ییلاق سیفی گیلان ، چشیدن طعم بی‌نظیر طبیعت استان گیلان

چشمه های طبیعی

در این منطقه ییلاقی تا چشم کار می‌کند، دشت و کوه و تپه هست. جنگل‌های کوهستانی که نیمی از آن‌ها در مه فرو رفته‌اند، گاو‌ها و اسب‌های وحشی که آزادانه در طبیعت زندگی می‌کنند و همچنین شش چشمه همیشه جوشان که از دل کوه بیرون زده‌اند، همه از جاذبه‌های طبیعی ییلاق سیفی گیلان هستند.

آن‌جا همه چیز شبیه بهشت است. هر چیز که بخواهید برای آرامش روح شما فراهم خواهد بود. لحظه طلوع و غروب آفتاب بی‌نظیر است. در این لحظات مه آنقدر غلیظ می‌شود که به سختی می‌توانید حتی دست خود را ببینید. رطوبت هوا بالا رفته و شبنمی خنک روی صورت شما می‌نشیند. در این منطقه خبری از آلودگی نیست و تنها صدای طبیعت و پرندگان به گوش می‌رسد. این ییلاق همان جایی که با خنکای نسیم از خواب بر می‌خیزید و از آب شیرین و گوارای چشمه‌های زیر زمینی سیراب می‌شوید.

چه فصلی را برای سفر انتخاب کنیم؟

ییلاق سیفی گیلان
فصل مناسب سفر

خب همانطور که می‌دانید، این منطقه ییلاقی است و در فصل‌های سرما حتی بومیان منطقه نیز آن را ترک می‌کنند. جالب است بدانید که مردم بومی منطقه از اواسط آبان به صورت کامل منطقه را ترک می‌کنند و تا اواسط فروردین به اینجا باز نمی‌گردند. در زمستان منطقه ییلاق سیفی گیلان کاملا خالی از سکنه است.

از فصل بهار تا پاییز نیز روستاییان اغلب مشغول دامپروری هستند و این تنها به دلیل داشتن مراتع بسیار سرسبز و پر برکت است. البته برخی دیگر از روستاییان در این منطقه شالی‌کاری می‌کنند. به همین دلیل تنها در فصل کاشت یا برداشت به اراضی خود سر می‌زنند.

در نتیجه شما می‌توانید اواسط فروردین تا اواسط آبان ماه را برای سفر خود انتخاب کنید. البته اردیبهشت ماه بهترین گزینه خواهد بود. زیرا در این فصل همه‌جا سرسبز است و می‌توانید در دشت‌های پوشیده از گل‌های بهاری قدم بردارید. آب چشمه‌ها نیز در این ماه بیش از همیشه جوشان هستند.

اقامت در ییلاق سیفی گیلان

اقامت در سیفی

خب با همه این تفاسیر قطعا انتظار ندارید که در ییلاق سیفی گیلان بتوانید مکانی برای اقامت پیدا کنید. در این منطقه اصلا خبری از مسافرخانه، هتل یا از این قبیل امکانات رفاهی نیست. شما می‌توانید با بومیان منطقه توافق کنید تا به شما اجازه دهند شبی را در کنار آن‌ها مهمان باشید. معمولا آن‌ها از مهمان‌ها پذیرایی کرده و کرایه دریافت نمی‌کنند. اما برخی از مردمشان برای امرار معاش زندگی خود کرایه اندکی را از شما اخذ خواهند کرد.

البته شما می‌توانید با خود چادر یا کیسه خواب و لباس گرم ببرید و از کمپ در طبیعت لذت ببرید. البته بهتر است برای این کار به صورت گروهی سفر کنید و یا کنار کلبه روستاییان کمپ بزنید. با این کار هم می‌‌توانید از امکاناتی همچون ژنراتور و سرویس بهداشتی استفاده کنید، و هم از نظر ایمنی، خاطری آسوده‌تر داشته باشید.

چه تجهیزاتی همراه خود داشته باشیم؟

در هر فصلی که به ییلاق سیفی گیلان سفر می‌کنید، لباس گرم همراه داشته باشید. وسیله نقلیه شما باید مناسب باشد چون مسیر دسترسی به آنجا خاکی و صعب‌العبور است. بهتر است حتما کفش مخصوص پیاده‌روی همراه خود داشته باشید. اگر قصد کمپ زدن دارید، همراه داشتن کیسه خواب و چادر ضروری خواهد بود. بهتر است یک پتو، جوراب پنبه‌ای و کلاه نیز داشته باشید.

داشتن پاور بانک، باتری اضافی، غذا، آب آشامیدنی و کمک‌های اولیه ضروری است. وسایل آتش‌زن همانند فندک، چاقو، طناب، قطب‌نما و هر نوع ابزاری که برای کمپ زدن ممکن است به کار بیاید را همراه خود داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

دسترسی به ییلاق سیفی گیلان

آدرس تقریبی منطقه ییلاق سیفی گیلان روی نقشه گوگل

منطقه ییلاق سیفی گیلان حدود ۶۰ کیلومتر از رشت فاصله دارد. برای رسیدن به این منطقه باید ابتدا خودتان را به شاندرمن برسانید. از آنجا با پرس و جو از محلیان و بررسی تابلو‌های راهنما، وارد یک جاده فرعی جنگلی خواهید شد. این جاده خاکی است و حدود ۴۰ کیلومتر طول دارد. با اینکه چهل کیلومتر را معمولا حدود ۳۰ دقیقه با خودرو می‌توان پیمود، اما به دلیل خاکی بودن جاده، حدود دو ساعت در راه خواهید بود. آنقدر مسیر را ادامه می‌دهید تا جنگل به پایان برسد و وارد دشتی وسیع شوید. دیدن این دشت نشان می‌دهد که شما وارد منطقه ییلاق سیفی گیلان شده‌اید.

خب سفرزونی عزیز، نظر شما در مورد این منطقه ییلاقی رویایی چیست؟ آیا هوس نکردید تا شبی را در این طبیعت بکر سپری کنید و از طلوع آفتاب آنجا لذت ببرید؟ آیا به نظر شما اقامت در چنین جای دور افتاده‌ای معقول به نظر می‌رسد؟ نظرتان و تجربیات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید. فراموش نکنید که ما عاشق شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های گیلان کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن