اگر از تهرانی‌ها بپرسی، امامزاده داوود را خوب می‌شناسند. در ذهن بسیاری از تهرانی‌ها زیارت امامزاده داوود ، حس و حال دیگری دارد. انگار که خاطره معنوی زیارت این امامزاده با نوعی لذت و هیجان گره خورده است. امامزاده داوود تهران هرآنچه بخواهید در کنار هم دارد. حال و هوای معنوی، آب و هوای خوش، مسیر زیبا، دیدنی‌های بسیار، خرید و هیجان همه را در گشت و گذار نیم روزه خود در امامزاده داوود تجربه خواهید کرد. با سفرزون همراه باشید تا امامزاده داوود تهران را به طور کامل به شما معرفی کنیم:

 

امامزاده داوود کجاست؟

امامزاده داوود
امامزاده داوود

امامزاده داوود تهران، زیارتگاهی در شمال غرب این شهر بزرگ است. جایی در میان کوه‌ها و دره‌های زیبای شمال تهران، بعد از کن و سولقان که در زمان‌های قدیم به مسیر صعب‌العبور و آب و هوای خوش شناخته شده بود. تهرانی‌های قدیم برای نیت‌ها و خواسته‌های بزرگ خود زیارت امامزاده داوود را که مسیری بسیار دشوار داشت نذر می‌کردند. مردم شب را در فرحزاد می‌خوابیدند و صبح زود، مسیری چند ساعته را با قاطر از کنار دره فرحزاد راه می‌سپردند تا به امامزاده برسند. این روزها هم، با وجود جاده آسفالته تا نزدیک امامزاده، باید در مسیری شیب‌دار کمی پیاده‌روی کنید تا لذت زیارت امامزاده داوود را به معنای واقعی بچشید.


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


امامزاده داوود کیست؟

صحن امامزاده داوود
صحن امامزاده داوود

می‌گویند که نسب این حضرت با یازده پشت به امام حسن مجتبی می‌رسد. درباره تاریخ تولد و نحوه شهادت امامزاده داوود اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما با اطلاعاتی که درباره اجداد بلند مرتبه و دانشمند ایشان در دسترس است، به نظر می‌رسد که ایشان در بین سال‌های ۴۴۰ تا ۴۸۰ هجری زندگی می‌کرده‌اند. امامزاده داوود را فردی پرهیزگار، عالم، روزه‌دار و عابد می‌شناختند. برخی بر این عقیده‌اند که این سید بزرگوار برای پیوستن به قیام‌هایی که در شمال ایران بر ضد حکومت عباسی و برای خونخواهی امام حسین( ع) شکل گرفته بود، راهی ایران شده بود ولی در راه توسط ماموران حکومت به شهادت رسید. در روستاها و دره‌های اطراف امامزاده داوود تهران، بقعه‌هایی منسوب به پدر و برادران امامزاده داوود، با نام‌های امامزاده عمادالدین (پدر ایشان)، امامزاده علاءالدین، امامزاده قاسم و امامزاده عقیل وجود دارد.

تاریخ ساخت آرامگاه امامزاده داوود

 امامزاده داوود
امامزاده داوود

ساخت بنای اصلی امامزاده را به دوره صفویان نسبت می‌دهند. در این دوره، آرامگاه بنایی کاملا سنگی داشت و ایوانی کوچک به رنگ سبز و طاق‌نمایی کم‌عمق، به زیبایی‌هایش می‌افزود. این بنا بر اثر سیل خانمان‌برانداز، سال‌ها پیش، تخریب شد. امروزه به جز بقعه هشت‌ضلعی و سرداب، چیزی از بنای دوران صفویه باقی نمانده است. بنای اصلی امامزاده داوود را به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته‌اند. در دوران قاجار بود که زیارت امامزاده داوود در میان بسیاری از تهرانی‌ها به یک عادت و علاقه تبدیل شد. پادشاهان قاجار هم به امامزاده داوود تهران توجه خاصی نشان می‌دادند. چنان که ناصرالدین شاه قاجار در روستای شهرستانک، در نزدیکی امامزاده داوود، برای خود کاخی باشکوه بنا کرده بود تا هر وقت که برای زیارت امامزاده می‌آید، در آن استراحت کند. هنوز هم آثاری از ویرانه‌های این کاخ در شهرستانک باقی است.

امامزاده داوود
امامزاده داوود

حال و هوای دلنشین آرامگاه

 امامزاده داوود
امامزاده داوود

به حیاط بزرگ و زیبای امامزاده داوود تهران که وارد می‌شوید، از همان ابتدا حال و هوای معنوی فضا شما را با خود همراه می‌کند. دو مسجد در دو سو وجود دارد که هر دو، به بقعه امامزاده در قسمت میانی می‌رسد. بر رویِ در امامزاده هشت بیت شعر وجود دارد که فتحعلی شاه قاجار را بانی ساخت این بنا می‌داند. وارد امامزاده که می‌شوید، همه چیز در عین سادگی بسیار زیبا و آرام‌بخش است. آینه‌کاری‌های ظریف انگار که وجودتان را ذره ذره پیش چشمتان به نمایش می‌گذارد و دلتان را نورانی‌تر می‌کند. یک ضریح ساده نیز با عرض ۱/۳ و طول ۲/۵ متر در میان امامزاده قرار دارد که خیالتان را با خود به خلوت آرزوهایتان می‌برد. روی ضریح پر است از دخیل‌هایی که مردم به امامزاده بسته‌اند تا دعایشان برآورده شود. شما هم دل به این سنت بدهید و چندتایی از دخیل‌ها را باز کنید و دخیل خودتان را به ضریح ببندید.

زیارت و سیاحت در کنار یکدیگر

امامزاده داوود
امامزاده داوود

آب و هوای خوش و دلچسب، تنها بخش لذتبخش سفر شما به امامزاده داوود نیست. اگر در فصل بهار به این منطقه بروید، در مسیر و در روستاها و دره‌های اطراف، علاوه بر گیاهان خودرو و درختان و گل‌های وحشی، آبشارها و رودهای فصلی را می‌بینید که از میان سنگ‌ها جاری شده‌اند. دیدن این جویبارها و آبشارها و استراحت و تفریح در کنار آن، می‌تواند لذت سفر را برایتان دوچندان کند. در فصل تابستان هم، رودخانه سلوقان در کنار دره، حال و هوای باطراوتی به محیط می‌بخشد. اطراف امامزاده داوود تهران با این طراوت و زیبایی جان می‌دهد برای پیک نیک با خانواده.

 امامزاده داوود
امامزاده داوود

خرید در بازار امامزاده

بازار امامزاده داوود
بازار امامزاده داوود

خرید در بازار امامزاده داوود تهران را هم نباید از قلم بیندازید. یک بازار سنتی که شما را به یاد خاطرات کودکی‌تان می‌اندازد. هر چه که بخواهید در این بازار موجود است. از لباس و اسباب‌بازی گرفته تا خوراکی‌های خوشمزه‌ای مثل کنجد عسلی و ترشیجات رنگارنگ که دلتان را حسابی خواهد برد. در بازار می‌توانید رستوران‌های سنتی با غذاهای خوب هم پیدا کنید. بعد از بک زیارت جانانه در امامزاده، خوردن نان داغ کباب داغ‌های بازارچه لذت دیگری دارد.

شهربازی امامزاده داوود تهران

شهربازی امامزاده داوود
شهربازی امامزاده داوود

فکرش را بکنید: سوار کشتی دیوانه‌ای شده‌اید که روی دره‌ای عمیق قرار دارد و هر بار که صندلی شما به اوج می‌رود دره روبروی شما دهان باز کرده است. هیجان واقعی را در شهربازی درجه یک امامزاده داوود تجربه می‌کنید. صندلی پرنده، کشتی کودک، کشتی بزرگسال، آکروجت، سینماپنج بعدی، تاب برقی، استخر توپ، قطار کودک و سالتو، بازی‌های این شهربازی هستند. منظره چشم‌نواز و زیبای این شهربازی، سوار بر وسایل بازی هیجان‌انگیزش دیدنی‌تر و البته هیجان‌انگیزتر خواهد بود.

پیاده‌روی و کوهنوردی

کوهنوردی امامزاده
کوهنوردی امامزاده

دور تا دور امامزاده داوود را کوه‌ها و دره‌ها احاطه کرده است. بیشتر مسیرهای رسیدن به امامزاده هم برای کوهنوردان مناسب است. اگر اهل کوهنوردی باشید، می‌توانید علاوه بر لذت بردن از مسیر کوهنوردی و ورزش، از روستاهای اطراف امامزاده و دیدنی‌هایشان هم بازدید کنید و مناظر خیره‌کننده زیادی را کشف کنید. اگر فقط می‌خواهید کمی ماجراجویی کنید بهتر است در دره‌های اطراف امامزاده بچرخید و به جستجوی مناظر زیبای طبیعت بروید. فصل بهار، در دره جنوبی امامزاده، آبشار زیبایی خواهید دید که با شکوه خاصی راه خود را در میان دره باز می‌کند.

کوهنوردی امامزاده
کوهنوردی امامزاده

یکی از بهترین مقاصد برای عاشقان کوهنوردی امامزاده داوود تهران است. یکی از مسیرهای کوهپیمایی امامزاده داوود، از توچال می‌گذرد. در ایستگاه هفت توچال باید به سوی امامزاده حرکت کنید و از مسیر قله شاه‌نشین خود را به امامزاده برسانید. روستای شهرستانک در میان راهتان است و می‌توانید بقایای کاخ ناصرالدین شاه و همین طور طبیعت زیبای منطقه را ببینید. مسیر دیگر از کنار رودخانه فرحزاد است. مسیری که تهرانی‌های قدیم با قاطر می‌پیمودند. باید چهار ساعتی را با شیب کم راهپیمایی کنید و سپس دو ساعتی کوهنوردی داشته باشید تا به این منطقه برسید.

مسیر دسترسی با خودرو

جاده امامزاده داوود
جاده امامزاده داوود

هنوز هم عادت زیارت امامزاده داوود تهران در میان بسیاری از تهرانی‌ها طرفدار دارد. مسیر خوش آب و هوای کن و سلوقان باعث می‌شود که خیلی‌ها به محض اینکه ساعاتی فرصت فراغت بیابند راه کن و سلوقان را پیش بگیرند و در کنار زیارت از امامزاده داوود در کنار جاده و رودخانه ساعاتی مفرح داشته باشند. در این مسیر بعد از آبشار هریاس در بخش کن و وقتی از جاده سلوقان گذشتید، ۲۵ کیلومتر به پیش بروید تا به امامزاده داوود برسید.

موقعیت امامزاده داوود روی نقشه گوگل

بهترین زمان رفتن به امامزاده داوود

امامزاده داوود
امامزاده داوود

بهار بهترین فصل رفتن به امامزاده داوود است. فصلی که طبیعت در زیباترین حالت خود است و هوای خنک لذت سفرتان را دوچندان می‌کند. در تابستان هم هوا خوب است و می‌توانید روزی شاد را در امامزاده داوود داشته باشید. پاییزها سرمای هوا به حدی می‌رسد که سرمایی‌ها را از سفر منصرف می‌کند. زمستان‌ها هم بارش برف شدید، موجب مسدود شدن راه‌ها می‌شود و سفر به امامزاده داوود را بسیار دشوار می‌کند.

اقامت در امامزاده داوود

امامزاده داوود
امامزاده داوود

وقتی به فضای خوش آب و هوای امامزاده داوود وارد می‌شوید، شاید دلتان بخواهد شب هم در همان هوای خوب بمانید و لذت ببرید. در این صورت زائرسراها و مهمانپذیرهای بسیاری در روستای امامزاده داوود وجود دارد که با قیمت مناسب خدمات خوبی را به شما ارائه می‌دهد.

امامزاده داوود تهران
امامزاده داوود تهران

امامزاده داوود تهران یکی از خاطره‌انگیزترین مکان‌های مذهبی تهران است. شما تا به حال تجربه سفر به امامزاده داوود را داشته‌اید؟ به نظر شما چه امکاناتی باید به این مکان گردشگری اضافه شود تا لذت گشت و گذار در این منطقه را دوچندان کند؟ نظرات، خاطرات و تجربیات خود را با مخاطبان سفرزون به اشتراک بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.


بگرد، بخند، زندگی کن