اهواز دومین شهر گرم ایران است و به مردم خون‌گرم و شب‌های زیبایش شهرت دارد. با وجود آسیب‌های جنگ، هنوز هم دیدنی‌های اهواز از جاذبه‌های گردشگری مهم کشورند. این شهر در طول تاریخ ۲ بار از نو ساخته شده؛ «عیلامیان» اهواز را برای اولین‌بار ساختند، اما پس از تخریب در ۳ هزار سال پیش، به‌دست «اردشیر بابکان»، پادشاه اشکانیان، از نو ساخته شد. اگر قصد سفر به اهواز را دارید، حتماً این‌ مطلب سفرزون را بخوانید، ما جاهای دیدنی اهواز را برای‌تان یک‌جا جمع کرده‌ایم تا سفری متفاوت تجربه کنید.

 

جاهای دیدنی اهواز ، گشت و گذار در جنوب زیبا

گشت و گذار در جاهای دیدنی اهواز

جاهای تفریحی اهواز در کنار رودخانه‌ی «کارون» با آن جاذبه‌های طبیعی‌اش بی‌نظیر است. پل‌ها محل گشت ‌وگذار مردم و از دیدنی‌های اهواز است؛ پل‌ها جای خوبی برای گذراندن شب‌‌های پرستاره‌ی شهرند. اهواز به‌خاطر قدمت بسیارش تنوع فرهنگی، مذهبی و قومیتی مختلفی به خود دیده که هر کدام اثری از خود در شهر باقی گذاشته‌ است.


برای دریافت راهنمای سفر به اهواز کلیک کنید.


پل سفید اهواز (پل معلق)

پل سفید یکی از هشت پل ساخته شده روی کارون است که بخش شرقی و غربی شهر را به‌هم وصل می‌کند. این پل سازه‌ای تمام فلزی‌ست که روی پایه‌های بتنی قرار گرفته است. اطراف این پل، پارک تفریح و بازی جزیره‌ی اهواز قرار دارد که فضای سبز و رستوران‌های متنوع اطرافش، گردشگرهای بسیاری را شیفته‌ی خود می‌کند. علاوه بر آن می‌توانید در کنار رود زیبای کارون بنشینید و از این چشم انداز دلپذیر لذت ببرید.

پل سیاه ، مهم‌ترین راه ارتباطی ریلی

پل سیاه از پل‌های مهم اهواز است

«پل سیاه» جزو اولین پل‌ های اهواز و از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اهواز است. این پل تقریباً در محل پل قدیمی اهواز که به دوره‌ی «ساسانی» تعلق داشته، بنا شده و اولین پل امروزی‌ست که سال‌ها شبیه کمربندی سیاه، دو طرف رود کارون را به‌هم وصل کرده. بنای جدید پل سیاه همزمان با افتتاح راه آهن سراسری یعنی در سال ۱۳۰۸ ساخته شد و به یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی ریلی جنوب کشور تبدیل شد. این نام‌گذاری به‌دلیل رنگ تیره‌ی بدنه‌ی این پل انتخاب شده است.

پل طبیعت

پل طبیعت دو پارک مهم و معروف اهواز یعنی «لاله» و «ساحلی» را به‌هم وصل می‌کند. این پل یکی از جاهای دیدنی اهواز است که در سراسرش صندلی‌هایی برای نشستن و تماشای رود زیبای کارون دارد. شب گردی روی این پل از مهم‌ترین تفریحات شبانه‌ی مردم شهر اهواز است. اسکله تفریحی اهواز هم در نزدیکی همین پل قرار دارد که اوقات خوشی را برای انجام تفریحات خانوادگی محی می‌کند.

کلیسای سورت مسروپ، زیارتگاه ارامنه

کلیسای مسروپ

کلیسای سورت مسروپ کلیسای کوچکی است که با نمای سفید رنگ خود در خیابان مصطفایی اهواز قرار گرفته است. قدمت این کلیسا به دوران پهلوی برمی‌گردد و توسط ترداد داویدیان که یکی از کارکنان شرکت نفت در این منطقه بود ساخته شد. امروزه تعداد کمی از ارامنه برای انجام مناسک خود به این کلیسا می‌روند.

آدرس کلیسای سورت مسروپ

خانه ماپار ، عمارت پهلوی

شهر پر فراز و نشیب اهواز با وجود آسیب‌های جدی که در سال‌های جنگ به خود دیده، پر از عمارت‌های قدیمی و دلنشین است. خانه ماپار یکی از این خانه‌های تاریخی است که یادگار دوران پهلوی اول است. این خانه بیشتر از ۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و با نمای آجری، درهای چوبی و پنجره‌های رنگی یکی از بناهای منحصر به فرد اهوازی به حساب می‌آید.

خوشبختانه خانه ماپار در سال ۱۳۸۰ مرمت شد تا آجرکاری‌های زیبایش روح تازه‌ای به خود بگیرند. این بنا در همان سال به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. شما می‌توانید در این خانه‌ی زیبا نوشیدنی های مختلف را امتحان کنید یا یک وعده‌ی غذایی را در حیاط زیبای بنا با درختان نخل منحصر به فردش تجربه کنید.

کاروانسرای معین التجار

کاروانسرای معین‌التجار | جاهای دیدنی اهواز

کاروانسراها یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی هستند که در ایران نمونه‌های بی شماری از آن‌ها وجود دارد. در هر شهر و با توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه معماری این کاروانسراها متفاوت از یکدیگر بود. اهواز یکی از مسیرهای مهم ارتباطی در راه ابریشم بود. به این دلیل باید جایی برای مسافران ساخته می‌شد که بتوانند خستگی راه را از تن به در کنند.

کاروانسرای معین التجار در عهد قاجار ساخته شد. این کاروانسرا به دلیل قرار گرفتن در مرکزیت شهر اهواز معماری متفاوت از دیگر کاروانسراهای معمول داشت. علت این تفاوت آب و هوای شهر اهواز بود. این کاروانسرا امروزه در بافت قدیمی قرار دارد و هنوز یکی از زیباترین بناهای شهر است.

آرامگاه علی بن مهزیار اهوازی

زیارتگاه محبوب و قابل احترام شهر اهواز است که بسیار از مراسم‌های مهم مذهبی محل تجمع مردم به حساب می‌آید. علی بن مهزیار فقیه شیعه و از عالمان دینی بود که در سال‌های جوانی از دین مسیحیت به اسلام پیوست. او از یاران نزدیک امام رضا(ع) بود. علی بن مهزیار در شهر اهواز مسجدی برای اقامه نماز ساخته بود که بعد از مرگش به بقعه‌ی خود تبدیل شد.

دانشکده سه گوش ، دانشگاهی با معماری منحصر به فرد

دانشگاه سه‌گوش | از جاهای دیدنی اهواز

در ساحل غربی رود کارون بنایی متفاوت از دیگر سازه‌های شهری به چشم می‌خورد. بنایی که بیشتر از دانشگاه به موزه‌ای زیبا شباهت دارد. وجه تمایز این بنا نقشه‌ی مثلثی شکل آن است و به همین دلیل به نام دانشکده سه گوش شناخته می‌شود. علاوه بر این مشخصه ستون‌های بلند و رواق‌های قوسی شکل آجری نمای زیبایی به دانشکده ادبیات اهواز بخشیده است. اگر قصد بازدید از این دانشکده را دارید بهتر است بدانید که فضای درونی این دانشکده قابل بازدید نیست.

موزه هنرهای معاصر اهواز ، گردهمایی آثار هنری معاصر

موزه گردی یکی از تفریحات مهم هر سفر است. در سفر به اهواز نیز می‌توانید این لذت را تجربه کنید. یکی از موزه‌های شهر زیبای اهواز، موزه‌ی هنرهای معاصر است. ساختمانی با دو طبقه و ۵ گالری که در آن آثاری از هنرمندان معاصر ایرانی را می‌بینید. بخش زیادی از این آثار ارزنده متعلق به هنرمندان اهواز و به طور کلی بخش‌های جنوبی کشور است. هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب می‌توانید از این موزه بازدید کنید. قیمت بلیط ورود به موزه هنرهای معاصر اهئاز ۲۰۰۰ تومان است.

بازار لشکر آباد ، خوشمزه‌ترین خیابان اهواز

یکی از لذت‌های سفر به اهواز امتحان کردن فلافل بخش‌های عرب نشین شهر است. اگر می‌خواهید طعم بهشتی و واقعی فلافل را تجربه کنید حتما سری به این راسته‌ی خوش رنگ و لعاب بیندازید.

این بازار در خیابان انوشه قرار گرفته و یکی از خیابان‌های عرب نشین و قدیمی شهر و از مهم‌ترین جاهای دیدنی اهواز به حساب می‌آید. علاوه بر فلافل باقلواهای عربی این خیابان بسیار معروف است.

بازار عبدالحمید ، قدیمی‌ترین بازار اهواز

بازار عبدالحمید | جاهای دیدنی اهواز
بازار عبدالحمید | جاهای دیدنی اهواز

این بخش از شهر زمانی یکی از پر رونق ترین جاهای دیدنی اهواز بود. بازار عبدالحمید در مرکز شهر اهواز جای دارد و در آن می‌توانید همه‌ی لوازم کوچک و بزرگ مورد نیاز خود را تهیه کنید. هرچند این بازار در حال حاضر رونق و زیبایی خود را از دست داده اما یکی از نقاط مهم شهر به حساب می‌آید.

موزه خراطی ، نمایش هنرهای چوبی

موزه خراطی | از جاهای دیدنی اهواز

اولین موزه خراطی کشور است که در شهر اهواز قرار دارد. هدف این موزه شناساندن صنایع دستی و هنر بومی به گردشگران است. حدود ۴۰۰ اثر از برترین استادان این هنر در موزه خراطی به نمایش گذاشته شده است.

اهواز یکی از شهرهای زیبای جنوب ایران است که می‌توانید با گشت و گذار در این شهر زنده روح خود را تازه کنید. از سفر به این دیار ایران چه خاطراتی در کوله پشتی شماست؟ سفرزون مشتاق شنیدن تجربه‌های سفر شماست.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های اهواز کلیک کنید.

5/5 ( 1 نظر )