تبریز از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و به همین‌خاطر گردشگران بسیاری را به سمت خودش جذب می‌کند. جاهای دیدنی تبریز کم نیستند و همین موضوع باعث سردرگمی گردشگران می‌شود، چون اغلب زمان کمی دارند و نمی‌دانند با این وقت کم، کدام جاهای دیدنی تبریز را در اولویت بازدیدشان از این شهر توریستی قرار دهند. برای این‌که بتوانید از زمان‌تان در تبریز به بهترین شکل استفاده کنید، سفرزون جاهای دیدنی تبریز را کنار هم جمع کرده‌ایم و در این مطلب به‌ شما پیشنهاد می‌دهیم.

 1. ائل‌گلی ، یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز

باغ‌های گل و درختان تفرجگاه شاه گلی فضایی مناسب برای استراحت و رهایی از خستگی سفر را فراهم می‌کنند
باغ‌های گل و درختان تفرجگاه شاه گلی فضایی مناسب برای استراحت و رهایی از خستگی سفر را فراهم می‌کنند

مسافران تبریز از ایل‌گلی نمی‌گذرند! این تفرجگاه زیبا در جنوب شرقی تبریز قرار دارد و تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند. در میان استخر این مجموعه عمارت «کلاه فرنگی» نشسته که امروزه به‌عنوان رستوران از آن استفاده می‌شود. این مکان در دوره‌ی «آق‌قویونلوها» پایه‌گذاری شده و بعداً در دوره‌ی «صفویه» گسترش یافته است. در دوران معاصر هم با اضافه شدن تفریحات جدید و ساخت هتل‌ بر جذابیت آن افزوده شده است.

دریاچه شاه گلی

 نمای ۳۶۰ درجه باغ ایل‌گلی تبریز

وقت بازدید از ایل‌گلی یا «شاه گلی» می‌توانید از پیاده‌روی در میان درختان و گل‌ها لذت ببرید، روی دریاچه قایق‌سواری کنید، در رستوران‌ها و کافه‌های داخل و اطراف ایل‌گلی «کوفته تبریزی» و «کباب» بخورید، و به مجموعه‌ی «سورتمه‌سواری» تبریز در جنوب شاه‌گلی بروید و کمی آدرنالین به رگ‌های‌تان ترشح کنید!

آدرس باغ ائل گلی روی نقشه گوگل

 1.  بازار تبریز، میراثی تاریخی در دل شهر

اگر دوست دارید حال‌و‌هوای یک بازار سنتی را تجربه کنید، بی‌برو‌برگرد، پیشنهادمان، بازار قدیمی تبریز است. این بازار «بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان» است که به قسمت‌های مختلفی تقسیم شده و در میان آن‌ها، بازار فرش‌فروشان بیش‌ترین جذابیت را دارد. اگر به دیدن بازار بزرگ تبریز می‌روید، توصیه می‌کنیم حتماً از تیمچه‌ی «مظفریه» با سقف بلند و معماری جالبش دیدن کنید.

بازار تبریز
بازار تبریز

آدرس بازار تبریز روی نقشه گوگل

 

نمای ۳۶۰ درجه بازار تبریز


برای دریافت راهنمای سفر به تبریز کلیک کنید.


 1.  مسجد کبود، زیبای آبی بازمانده از تاریخ

مسجد کبود
مسجد کبود

مثل بیش‌تر شهرهای تاریخی ایران، در بین جاهای دیدنی تبریز، مسجدها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. در این میان، «مسجد کبود» یا مسجد جهانشاه با کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای و معماری منحصربه‌فردش از خاص‌ترین مسجدهای ایران و از معروف‌ترین جاهای دیدنی تبریز است. این مسجد که در سال ۸۷۰ هجری قمری و توسط «سطان جهان‌شاه» از سلسله‌ی «قره‌قویونلوها» بنا شد، با وجود گذر زمان و صدمه دیدن کاشی‌کاری‌هایش، همچنان هر بیننده‌‌‌ای را متحیر و مبهوت می‌کند. رنگ خاص کاشی‌های کبودش در کاشی‌کاری ایرانی کم‌نظیر است.

مسجد کبود | از جاهای دیدنی تبریر

مسجد کبود تبریز

آدرس مسجد کبود روی نقشه گوگل

 

نمای ۳۶۰ درجه مسجد کبود تبریز

 

 1.  موزه‌ی آذربایجان، شگفتی‌های تبریز در یک نگاه

موزه‌ی آذربایجان | از جاهای دیدنی تبریز
موزه‌ی آذربایجان | از جاهای دیدنی تبریز

موزه‌‌ آذربایجان پس از موزه‌ی «ملی تهران»، به‌عنوان دومین موزه‌ی باستان‌شناسی ایران و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی تبریز شناخته می‌شود. این موزه در کنار مسجد کبود قرار گرفته و بنابراین بهتر است اگر به دیدن مسجد کبود تبریز می‌روید، بازدید از این موزه را هم در برنامه‌‌تان بگنجانید. در ۳ طبقه‌ی آن بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ قطعه از آثار پیش از تاریخ، پیش از اسلام و پس از اسلام به نمایش درآمده است. مجسمه‌های غول‌پیکر، اسناد تاریخی دوران باستان و اشیای قبل از تاریخ از آثار ویژه‌ی این موزه هستند که شما را شگفت‌زده می‌کنند. همین‌طور در این موزه، مجموعه‌ای از آثار تجسمی تبریز نگهداری می‌شود که در نوع خود منحصربه‌فرد است.

آدرس موزه آذربایجان روی نقشه گوگل

نمای ۳۶۰ درجه موزه آذربایجان

 1. ارگ علیشاه، از جاهای دیدنی تبریز

«ارگ علیشاه» یا «ارگ تبریز» ابتدا در سده‌ی هشتم هجری و با هدف ساخت مسجد علیشاه بنا شد، ولی در این دوران به‌صورت ناتمام رها شد. در سال‌های بعد و تا پایان دوره‌ی «قاجاریه» با اضافه شدن قسمت‌های جدید به آن، از این بنا به‌عنوان «دژ نظامی» استفاده شد و نقطه‌ی تمرکز دفاع تبریز در جنگ‌های ایران و روسیه هم بود.

ارگ علیشاه | دروازه‌ی قدیمی شهر تبریز

متاسفانه بخش‌های زیادی از این بنا در حمله‌ی روس‌ها و بخش‌هایی دیگر در دوره‌ی «پهلوی اول» به بهانه‌ی ایجاد فضای سبز تخریب شد، ولی عظمت دیوارها و طاق‌های این بنای تاریخی همچنان می‌تواند هر بیننده‌ای را به حیرت وادارد. این مکان دیدنی تبریز در تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و خیابان فردوسی تبریز قرار گرفته است.

آدرس ارگ علیشاه تبریز روی نقشه گوگل

نمای ۳۶۰ درجه ارگ علیشاه تبریز

 1. خانه‌ی مشروطه، یادآور انقلاب و قانون

موزه خانه مشروطه
موزه خانه مشروطه
خانه‌ی مشروطه | خانه‌ای که سران مشروطه برای تصمیم‌گیری‌های مهم در آن جمع می‌شدند

اگر به تاریخ و به‌خصوص دوران «مشروطه» علاقه دارید، حتماً از دیدن موزه‌ و خانه‌ تاریخی مشروطه لذت خواهید برد. خانه‌ی مشروطه که زمانی منزل «حاج مهدی کوزه‌کنانی» بوده، یکی از معروف‌ترین و پرافتخارترین خانه‌های قدیمی تبریز است. این خانه محل هم‌فکری و اتخاذ تصمیم‌های مهم سران مشروطه مانند «ستارخان» و «باقرخان» بوده و حالا تبدیل به موزه‌ی مشروطه شده است و آثار مربوط به این دوران مانند تندیس سران مشروطه، سندها و مکاتبات تاریخی‌ای مثل فرمان مشروطیت را در خود جای داده است.

خانه‌ی مشروطه | خانه‌ی شهریار(موزه‌ی استاد شهریار) | جاهای دیدنی تبریز

آدرس خانه‌ی مشروطه روی نقشه گوگل


نمای ۳۶۰ درجه خانه‌ی مشروطه تبریز

 1. مقبره‌ الشعرا، سرای حال و روز خوش شعر

مقبره الشعرای تبریز ، تجلی تلفیق هنر معماری و گنجینه‌ی ادبی

«مقبره‌ الشعرا» یکی از جاذبه‌های گردشگری تبریز با معماری مدرن است. این مکان در محله‌ی «سرخاب» تبریز قرار گرفته و از آن با عنوان «گورستان‌های تاریخی» تبریز هم یاد می‌شود. بر طبق اسناد، این قبرستان از حدود قرن هشتم هجری استفاده می‌شده و در گذشته با نام‌هایی مانند «قبرستان سرخاب» و «حظیره‌ الشعرا» هم شناخته می‌شده است. این قبرستان پس از زلزله‌های قرن ۱۲ هجری قمری متروک شد، ولی در دوران معاصر با توجه به اهمیت بالا و شاعران و عرفای بسیاری که در آن به خاک سپرده شده‌اند، مورد توجه قرار گرفت.

آرامگاه-شهریار
آرامگاه-شهریار

آدرس مقبره‌ الشعرا روی نقشه گوگل

 

نمای ۳۶۰درجه مقبره الشعرا تبریز

در دهه‌ی ۵۰ با برگزاری مسابقه‌ای، طرح بنای امروزی آن انتخاب شد. در این بنا بیش از۴۰۰ تن از شاعران، عرفا و بزرگان اهل ایران و برخی از کشورهای همسایه‌ی ایران دفن شده‌اند. مقبره الشعرای تبریز در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است.

 1. موزه‌ی استاد شهریار، از او سراغ بگیرید

خانه‌ی شهریار (موزه‌ی استاد شهریار) | جاهای دیدنی تبریز
خانه‌ی شهریار (موزه‌ی استاد شهریار) | جاهای دیدنی تبریز

وقتی بحث از بزرگان و شاعران آذربایجان به میان می‌آید، استاد «شهریار» اولین نامی‌ست که به ذهن می‌آید. موزه‌ی استاد شهریار قبلاً محل زندگی «محمدحسین شهریار» بوده است که در محله‌ی «مقصودیه‌ی» تبریز قرار دارد. این خانه پس از فوت استاد به موزه‌ای برای بزرگداشتش تبدیل شده و شیفتگان شعر و ادب را به سوی خود می‌خواند. در این موزه می‌توانید از آثار و لوازم شخصی استاد شهریار مانند کتاب‌ها، دست‌خط‌ها و یادبودهای مختلفش دیدن کنید، همین‌طور می‌توانید با خیال راحت بنشینید و در دفتر یادبود استاد هرچه دل تنگ‌تان می‌خواهد، بنویسید.

آدرس موزه استاد شهریار روی نقشه گوگل


نمای ۳۶۰ درجه موزه استاد شهریار

 1. تله‌کابین و تفرجگاه عون‌بن‌علی

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، تفرجگاه و تله‌کابین عون‌بن‌علی تبریز را فراموش نکنید. عون‌بن‌علی که با نام‌های «عینالی» و «عینال-زینال» هم شناخته می‌شود، نام کوه و آرامگاهی در شمال تبریز است. طی سال‌های گذشته با ساخت تله‌کابین، آبشار مصنوعی، رستوران و کافه و درخت‌کاری، تفرجگاه عون‌بن‌علی به محلی مناسب برای گردش، تفریح و ورزش تبدیل شده است. با سوار شدن بر تله‌کابین و رفتن به قله‌ی کوه به‌خوبی بر شهر تبریز و اطراف آن احاطه خواهید داشت و می‌توانید علاوه بر دیدن منظره‌های دیدنی دورنمای شهر تبریز، از خدمات رستوران‌ها و کافه‌های بالای کوه هم لذت ببرید.

 

 1. تفرجگاه عون بن علی محلی مناسب برای لذت بردن از کمی هیجان، ورزش و پیاده‌روی است
  تفرجگاه عون بن علی محلی مناسب برای لذت بردن از کمی هیجان، ورزش و پیاده‌روی است

  روستای کندوان، کاوش در دل سنگستان

روستای کندوان
کندوان تجربه‌ی یک شب ناب و به‌یادماندنی
کندوان تجربه‌ی یک شب ناب و به‌یادماندنی

شاید روستای کندوان کم‌تر از بقیه‌ی جاذبه‌های گردشگری تبریز نیاز به معرفی داشته باشد. روستای صخره‌ای کندوان از جاهای دیدنی تبریز است که در فاصله‌ی ۶۰ کیلومتری این شهر خفته. کندوان معماری منحصربه‌فردی دارد و گردشگران بسیاری را از کشورهای مختلف جهان سمت خود می‌کشد. خانه‌های سنتی این روستا درون صخره‌های «کله‌قندی» مثل کندوی زنبور عسل در کنار یکدیگر چیده شده‌اند.

روستای کندوان از شناخته‌شده ترین جاذبه‌های گردشگری تبریز است
روستای کندوان از شناخته‌شده ترین جاهای دیدنی تبریز است
بهترین فصل سفر به کندوان
بهترین فصل سفر به کندوان

علاوه بر جاذبه‌ی بصری، مغازه‌هایی هم در روستا هست که سوغاتی‌های جورواجور و محصولات محلی کندوان مانند عسل، انواع لبنیات، ادویه‌ و صنایع دستی را به گردشگران ارایه می‌کند.

آدرس روستای کندوان روی نقشه گوگل

نمای ۳۶۰ درجه روستای کندوان تبریز


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تبریز کلیک کنید.


طبیعت گردی

طبیعت گردی

برای مشاهده‌ی تورهای طبیعت گردی سفرزون کلیک کنید.

null

تور تبریز

برای مشاهده‌ی تور تبریز سفرزون کلیک کنید.

null

تور یک روزه

برای مشاهده‌ی تورهای یک روزه سفرزون کلیک کنید.

null

تور چند روزه

برای مشاهده‌ی تورهای چند روزه سفرزون کلیک کنید.

4/5 ( 1 نظر )