شمال ایران است و جنگل‌هایش. برای بسیاری از ما همین که به سمت شمال حرکت کنیم و در جاده زیبای شمال درخت‌های سبز و رودهای پرآب را ببینیم کافی است. اما شمال ایران و به خصوص مازندران جنگل‌های بی‌شماری دارد که هر کدام برای خود زیبایی خاص و ویژگی‌هایی دیدنی دارند. با سفرزون همراه باشید تا یکی دیگر از این جنگل‌ها را به شما معرفی کنیم و شما را مهمان جنگل سنگده کنیم:

 

در فاصله ۲۴۰ کیلومتری تهران در دامنه جنگلی قله خرونرو، از توابع سوادکوه ، روستایی بکر و دست‌نخورده به نام سنگده قرار دارد. این روستا در قلب جنگل‌های هیرکانی در کنار شروین کوه و شهریار کوه، مکانی وسوسه‌انگیز برای گشت و گذار است. زیبایی جنگل سنگده با درختان سر به فلک کشیده راش به خصوص در فصل برگ‌ر‌یزان چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند . بیایید با سفرزون در طبیعت این ناحیه قدم بزنیم و خستگی کار و فعالیت‌های روزمره را فراموش کنیم:

معرفی روستا و جنگل سنگده

معرفی روستای سنگده
معرفی روستای سنگده

در جنوب شرقی شهر ساری، روستای سنگده از توابع دودانگه قرار دارد که از ییلاقات استان مازندران است. از یک طرف جنگل و کوه‌های البرز و از سوی دیگر شالیزار ها، مزارع و باغ‌های میوه، جلوه خاصی به این روستا بخشیده است. این روستا در کنار منطقه حفاظت‌شده بولا قرار دارد که یکی از زیستگاه‌های پلنگ، گرگ، خرس قهوه‌ای، گوزن و پازن است. در گذشته سنگده را  سید محله یا سیدده می‌گفتند چرا که اکثر مردم این روستا سید بودند. این روستا در سال ۱۳۸۵ نزدیک ۱۵۲۸نفر جمعیت داشته است.

جنگل سنگده  بخشی از جنگل‌های هیرکانی با قدمتی بیش از ۳۰ میلیون سال است که از قدیمی‌ترین جنگل‌ها در دنیا به حساب می‌آید و عمر آن‌ به دوره ژوراسیک برمی‌گردد. نام قدیم این منطقه هیرکانیا، به معنای سرزمین گرگ‌ها بوده است. جنگل راش در ارتفاع ۹۰۰ متری سطح دریا، منطقه‌ای چند هکتاری در دل جنگل‌های اطراف روستای سنگده است که به زبان محلی مازندرانی “مرسی سی” گفته می‌شود. البته تنوع گونه گیاهان و درختان در جنگل روستای سنگده خیلی زیاد است. در ارتفاعات پایین‌تر این جنگل می‌توانید درخت گیلاس وحشی، ون یا زبان‌گنجشک و انواع مختلفی از افرا را ببنید و لذت ببرید. درخت راش به علت مقاوم بودن به سرما در ارتفاعات بالای هزار و ۵۰۰ متر تا دو هزار متر بیشترین فراوانی و رشد را دارد و هرچه به نوک  قله‌های نروخرو نزدیک می‌شویم به  تعدادشان افزوده می‌شود. قد درخت‌های راش اینجا به ۴۰ متر هم می‌رسد و به صورتی باورنکردنی منظم و مرتب در کنار یکدیگر رشد کرده‌اند، گویی ستون آسمان هستند. درختان زیبای راش در مناطق کم‌ارتفاع شمال کشور کمیاب هستند و به خاطر همین است که این جنگل ارزش طبیعی زیادی دارد.


آدرس جنگل سنگده درنقشه گوگل

 


برای دریافت راهنمای سفر به مازندران کلیک کنید.


لذت از طبیعت و تفریح در دل جنگل‌های چند میلیون ساله

لذت از طبیعت و تفریح در دل جنگل‌
لذت از طبیعت و تفریح در دل جنگل‌

پیاده‌روی در جنگل: در گوشه گوشه این جنگل زیبایی‌هایی وجود دارد که ما را مسحور می‌کند. در جاده جادویی‌اش قدم بزنید و برای لحظاتی، آرامش را تجربه کنید. با یک پیاده‌روی سبک و آرام نیم ساعته می‌شود به انتهای جنگل راش رسید. شیب ملایم و هوای خنک، پیاده‌روی در جنگل را دلپذیرتر می‌کند.

رانندگی: رانندگی در بخش‌هایی از این جنگل هم به نوعی دیگر لذتبخش است. برای رانندگی در جنگل نیاز به ماشین‌های آنچنانی و شاسی‌بلند نیست حتی با پراید هم می‌توانید تا مسیرهایی در جنگل سنگده پیش بروید و لذت ببرید.

کمپینگ: اگر خسته شده‌اید می توانید همراه با دوستان بساط کمپینگ و پیک نیک را برپا کنید و در این محیط دل‌انگیز از گذر زمان لذت ببرید. البته حواستان باشد که با ریختن زباله و یا روشن کردن آتش در محل نامناسب به این زیبایی‌ها آسیب نزنید.

دوچرخه‌سواری: دوچرخه‌سواری در مسیرهای رویایی جنگل سنگده نیز تجربه‌ای متفاوت و منحصر به فرد است. پس دوچرخه خود را بردارید، به این مکان دل‌انگیز بروید و کلی خاطره بسازید.

عکاسی: درختان زیبا و بلند، خروش رودخانه و ریزش آبشار سوژه‌هایی بکر و تماشایی برای عکاسی هستند. پس دوربین عکاسی‌تان را جا نگذارید.

قدم زدن در کنار رودخانه هفت لول، لمس واقعی طراوت

رودخانه هفت لول
رودخانه هفت لول

همان طور که در جنگل پیش می‌رویم صدای حرکت آب، شور و شوقی وصف‌ناشدنی در دل ایجاد می‌کند. از میان جنگل راش رودخانه‌ای خروشان به نام رودخانه کسلیان می‌گذرد که زیبایی و طراوت منطقه را چندین برابر و خستگی راه را بی‌معنا می‌کند. محلیان به این رودخانه هفت لول می‌گویند. علاوه بر هفت لول این جنگل دارای چشمه‌ها و رودخانه‌های بسیاری است. یکی از این چشمه‌ها، چشمه‌ای است که در کنار آن یک آلاچیق بزرگ با معماری خاص به نام تلار سربند قرار گرفته است. گفتنی است که آب روستای سنگده را همین چشمه تامین می‌کند.

یکی از زیباترین آبشارهای خزه‌ای ایران در انتظارتان است

آبشار زیبای اوبن
آبشار زیبای اوبن

پس از چند ساعت پیاده‌روی در جاده‌ی روستایی و سپس مسیری جنگلی به یکی دیگر از جاذبه‌ها که در دل جنگل خودنمایی می‌کند می‌رسیم. صدای سحرانگیز ریزش آب آبشار زیبای اوبن لطف و آرامش خاصی برایمان به ارمغان می‌آورد. آبشار اوبن ، مرز بین سمنان و مازندران است و ارتفاعش از سطح آب‌های آزاد به حدود هزار و ۸۰۰ متر می‌رسد. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای خزه‌ای شمال ایران به حساب می‌آید. سرچشمه این آبشار چشمه‌های طبیعی بالادست است که پس از سرازیر شدن در میان جنگل به رود تجن می‌ریزد.

بهترین زمان سفر به این جنگل

بهترین زمان سفر به این جنگل
بهترین زمان سفر به این جنگل

از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای دی ماه، بهترین زمان سفر به جنگل سنگده زیباست، هرچند که هر فصل این جنگل، زیبایی خاص خودش را دارد. برگ‌های تازه روی شاخه‌ها در بهار، نسیم خنک تابستان،  هزار رنگ برگ‌های پاییزی ریخته شده در جاده‌های جنگلی و لباس سفید برف بر تن درختان در زمستان هر کدام به زیبایی منحصر به خود را داراست. در زمستان به ویژه در دی و بهمن جاده‌های این منطقه به دلیل برفگیر بودن، بسته می‌شود. همچنین روزهای بارانی نیز ممکن است بارش، موجب لغزنده شدن مسیر و حتی ریزش سنگ و سنگریزه شود.  همین طور مسیرهای کوهستانی جنگلی گاهی گرفتار مه غلیظ می‌شود. حتما نکات ایمنی را به هنگام سفر در این منطقه در این فصول رعایت کنید.

دیدنی‌های نزدیک جنگل سنگده

معرفی روستا و جنگل سنگده

ا- دشت سرسبز بندبن: در دامنه قله نروخرو دشتی سرسبز قرار دارد. با گذشتن از جنگل راش و پوشش گیاهی درختچه‌های ازگیل وحشی و زرشک، دشت زیبای بندین خودنمایی می‌کند.

۲- قله‌های نروخرو با ارتفاعی نزدیک به سه هزار و ۶۲۰ متر هم یکی از زیباترین قله‌های جنوب شهرستان ساری و سوادکوه است که کوهنوردان زیادی در فصل تابستان به این جاذبه طبیعی سفر می‌کنند.

اقامت و کمپ در جنگل سنگده

اقامت و کمپ در جنگل سنگده
اقامت و کمپ در جنگل سنگده

اگر اهل شب ماندن در جنگل و برپایی چادرهستید امکان کمپینگ  در کنار درختان سر به فلک کشیده راش وجود دارد. ولی اگر نمی‌خواهید شب را در جنگل سپری کنید، نزدیک‌ترین روستا به جنگل، روستای سنگده است. امکان اجاره ویلا و سوئیت و اقامتگاه بومگردی در روستای سنگده وجود دارد. همچنین پل‌سفید و سواد‌کوه هم دارای اقامتگاه‌های بومگردی‌ هستند، ضمن اینکه شهمیرزاد و ساری هم زیاد از جنگل سنگده دور نیست.

توصیه‌هایی برای هرچه بیشتر لذت بردن از طبیعت:

  • از ریختن زباله به ویژه پلاستیک در جنگل خودداری کنید.
  • برای کمک به رونق اقتصاد جامعۀ محلی از روستائیان خرید کنید.
  • در صورت روشن کردن آتش در جنگل حتما هنگام پایان کمپینگ آتش را خاموش کنید.
  • وسایلی از جمله آب معدنی، غذای سبک و آماده، کلاه برای حفاظت پوست از آفتاب، چراغ قوه، جعبۀ کمک‌های اولیه با خود همراه داشته باشید.
  • کفش سبک و راحت برای پیاده روی همراه داشته باشید.

اطلاعات بازدید از جنگل سنگده

جنگل سنگده
اطلاعات بازدید از جنگل سنگده

هزینه ورود : ورود به جنگل سنگده برای همه افراد آزاد و رایگان است.

آدرس جنگل سنگده : تهران- فیروزکوه- پل سفید- دودانگه- روستای سنگده

مسیر دسترسی به جنگل سنگده :

۱- از تهران: پس از عبور از دماوند، از جاده فیروزکوه به سمت پل‌سفید حرکت می‌کنیم. در ابتدای شهر پل سفید مسیر انحرافی که  ۲۵ کیلومتر جاده جنگلی خیلی زیبایی‌ست برای روستای سنگده وجود دارد. این مسیر سه و نیم ساعت طول می‌کشد.

۲- از غرب استان مازندران مثل بابل و قائمشهر: از قائمشهر وارد جاده فیروزکوه شده و از انتهای پل‌سفید وارد مسیر روستای سنگده می‌شویم.

۳- از ساری: از ساری به سمت کیاسر حرکت کنیم و به سمت سد شهید رجایی و شهر فریم می‌رویم. در ادامه پس از عبور از روستاهای مجی، کلیج کلا، دادکلا و سودکلا به روستای سنگده می‌رسیم. طول سفر حدود ۲ ساعت است. البته مسیر جاده فیروزکوه و پل سفید هم مسیر مناسبی برای اهالی شهر ساری است.

۴- از سمنان: جاده کیاسر و شهر فریم بهترین مسیر است.

۵- از شهمیرزاد: راه نزدیک جاشم است که جاده‌ زیبایی هم دارد .

با هم به یکی دیگر از جنگل‌های زیبا و بکر شمال سفر کردیم. جنگل سنگده و به طور کلی جنگل‌های هیرکانی میراثی پرارزش و در عین حال بسیار چشم‌نواز است که باید با تمام وجود از آن مراقبت کنیم. آیا این جاذبه طبیعی زیبا را در لیست سفرهای خود قرار می‌دهید؟ لطفا نظرات، تجربیات و خاطرات خود را درباره این جنگل زیبا با مخاطبان سفرزون در میان بگذارید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های مازندران کلیک کنید.