8.5
امتیاز

نکات مثبت

 • محیط زیبا و جذاب
 • آب و هوای بی‌نظیر
 • امکانات رفاهی_گردشگری
 • وجود مغازه‌ها، رستوران و انواع سفره‌خانه
 • نمازخانه
 • سرویس بهداشتی

نکات منفی

 • مسیر کوه برای سالمندان و افراد ناتوان چندان مناسب نیست.

در نزدیکی کلان‌شهر پر‌هیاهوی تهران، مناطقی زیبا و خوش‌آب‌ و‌هوا وجود دارند که می‌توان ساعاتی را به‌دور از آلودگی و شلوغی در آن‌ها سپری کرد. دربند تهران به دلیل برخورداری از آب و هوایی پاک و روح‌افزا، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران است و همه روزه علاوه بر ساکنان تهران، مسافران و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. این ییلاق بی‌نظیر با انبوهی از امکانات رفاهی، رستوران‌ها و دسترسی آسان یکی از بهترین مناطق برای طبیعت‌گردی‌های کوتاه در تهران است. با سفرزون همراه باشید تا به اتفاق گشتی مفرح در این جاذبه دوست‌داشتنی پایتخت بزنیم. دربند تهران یکی از سی و‌سه پارچه آبادی شمیرانات است که از شمال به کوه های البرز، از جنوب به تجریش، از شرق به امام زاده قاسم و از غرب به بازوی کوه البرز می‌رسد. در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آغاز یکی از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. این محله در زمان‌های بسیار قدیم به نام‌های مغ محله ، کنارمحله، کلاغ‌پر و سربند در کنار هم وجود داشته که بعدها به نام امروزی نام گذاری شده‌اند.

saadatrent

تاریخچه محله دربند ؛ اصیل و زیبا

دربند یکی از آن محله‌های قدیمی و اصیل در پایتخت است که قدمت آن به ۲۰۰ سال گذشته باز می‌گردد.

دربند تهران که به عنوان یکی از جذاب‌ترین تفرجگاه‌های اهالی پایتخت و گردشگران آن به شمار می‌رود، داستان جالبی دارد. آنطور که روایت شده، اولین بار دو نفر از سمت طالقان به تهران آمدند و در محله دربند تشکیل خانواده دادند و پایه‌های دربند تهران را بنا کردند. شاید جالب باشد که بدانید محدوده و جغرافیای این منطقه ییلاقی زیبا، چندان تغییری نکرده و دربند امروزی، در حقیقت همان دربند چندین سال پیش است.

محله زیبای دربند، به دلیل آب و هوای پاک و دلپذیر و طبیعت جذاب و دلنشینش، از دیرباز مورد توجه شاهان و اشراف‌زادگان شهر بوده است. به طوری که بسیاری از شاهان و دیگر افراد ثروتمند شهر، از دربند به عنوان تفرجگاه تابستانه استفاده می‌کردند و به این ترتیب بناها و کاخ‌های زیبایی همچون کاخ سعدآباد در آنجا ساخته شد.

باید بدانید که یکی از دوران طلایی و پر رفت و آمد در محله دربند، دوره قاجار بوده که بسیاری از شاهزادگان این سلسله در آنجا اقامت داشتند. ناصرالدین شاه نیز یکی از پادشاهان معروف قاجاریه بود که در ماه مبارک رمضان از روستای پس قلعه و آبشار تماشایی آن دیدن کرد. در همین زمان بود که عمارت ناهارخوری دربند نیز به این منطقه خوش آب و هوا و تفریحی اضافه شد.

بناهای تاریخی فراوانی در این منطقه وجود دارد که خبر از قدمت دربند می‌دهد. این بناها شامل یک حمام، چند آب انبار قدیمی، قنات که امروزه نیز موجود است، یک تکیه بزرگ و دو مسجد ۲۰۰ ساله و دو قبرستان بسیار قدیمی است.

یکی از قدیمی‌ترین بناهایی که در گذشته و به دستور رضا شاه در دربند ساخته شد، مهمانخانه و چندین ویلا در کنار رودخانه بود که به عنوان اولین مهمانخانه لوکس تهران به شمار می‌رفت که برای اقامت شخصیت‌های مهم و میهمانان خارجی استفاده می‌شد. میهمانخانه دربند، بعدها به هتل دیپلمات تغییر نام داد و تا اواسط دوره محمدرضا شاه تنها هتل آبرومند و مناسب ایران شمرده می‌شد.

دربند، از مناطق اصیل و زیبای پایتخت است که با قدمت ۲۰۰ ساله خود، همچنان به عنوان یک گزینه جذاب برای تفریح انتخاب می‌شود.

دربند
دربند

آدرس دربند تهران روی نقشه گوگل

تفریحات دربند تهران

دربندگردی ‌‌را از کجا شروع کنیم؟

برای عزیمت به سمت دربند باید از خیابانی به همین نام در شمال تهران حرکت خود را آغاز کنید. این خیابان با ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا، از میدان قدس آغاز شده و تا میدان سربند (تندیس کوهنورد) ادامه دارد. به دلیل شیب تند خیابان بهتر است این مسیر را سواره بپیمایید و انرژی خود را برای پیاده روی مفرح در ارتفاعات ذخیره کنید. از میدان سربند، با منطقه کوهستانی و کوه های سر به فلک کشیده ای مواجه خواهید شد که شما را به سمت بالادست هدایت می‌کنند. گذر رودخانه‌‌ی باصفای دربند از میان پیچ و خم دره، رستوران‌ها و دکه‌های کوچک و بزرگ تنها بخشی از جاذبه‌هایی‌ است که در ادامه انتظار شما را می‌کشند.

رودخانه های دربند
رودخانه های دربند

تندیس کوهنورد 

همان‌طور که گفتیم مسیر سربالایی خیابان به میدان سربند ختم می‌شود. همه این میدان را با مجسمه ای ۳ متری که در وسط ‌آن قرار گرفته می‌شناسند. این مجسمه امروزه به یکی از نمادهای دربند تهران بدل شده و تمام افرادی که به این منطقه سفر می کنند، عکسی را به یادگار در زیر این مجسمه به ثبت می رسانند. تندیس کوهنورد در سال ۱۳۴۱ توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته و سپس نصب شد. ایدهٔ ساخت آن هم در سال ۱۳۳۷ از سوی حسن وجدان‌خوش، از کوه‌نوردان با سابقه ایرانی پیشنهاد شد.

دربند
دربند

تله سیژ دربند تهران

اما در بدو ورود به میدان سربند باید تصمیمی اساسی بگیرید! می‌خواهید انرژی بگذارید و کل مسیر را تا بالا پیاده بپیمایید؛ یا اینکه با تله سیژ، تنها نظاره‌گر مناظر و چشم‌اندازهای زیبای آن باشید؟ البته که هرکدام جذابیت‌های منحصربه‌فرد خود را دارد!

ایستگاه تله سیژ دربند در کنار میدان سربند قرار دارد. این تله سیژ در حدود ۴۰ سال پیش بر روی ارتفاعات دربند احداث شده است. در ابتدا تنها کوهنوردان و ساکنین روستاهای واقع در ارتفاعات برای رفت و ‌آمد از آن بهره می بردند که با گذشت زمان این تله سیژ به یکی از تفریحات مردم عادی نیز بدل شد. هر صندلی تله سیژ ظرفیت ۲ نفر را دارد و برای سوار شدن و پیاده شدن از آن باید سرعت عمل داشته باشید.

قیمت تله سیژ دربند : رفت و برگشت ۲۵ هزار تومان

تله سیژ
تله سیژ

پیاده روی در مسیر بینظیر دربند تهران

چنانچه از تله سیژ استفاده نکنید، باید مسیر مارپیچ میان انبوه رستوران‌ها، سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها را طی کنید. مسیر در بعضی جاها شیب تندی دارد و از کنار رودخانه‌ای باصفا می‌گذرد. در نقاطی از مسیر هم آب از میان سنگ‌ها بیرون می‌زند و راهپیمایی در مسیر خیس را هیجان‌انگیزتر می‌کند. صبح‌ها بوی املت و چای، و ظهرها بوی کباب و دیزی همیشه در مسیر به مشام می‌رسد. بیشتر کافه‌ها و سفره‌خانه ها، تخت‌هایی هم در بستر کم عمق رودخانه دارند که آب زلال از زیرشان عبور می‌کند. اگر خسته یا گرسنه هستید، می‌توانید چند دقیقه‌ای را روی این تخت‌ها در آغوش کوه و رود و درخت بنشینید و بی‌خیال همه چیز شوید.

دربند تهران
دربند تهران

شبهای ناتمام دربند

شب‌های دربند تهران اما حال و هوای دیگری دارد! چراغ‌های روشن گذرگاه‌ها و رستوران‌ها و کافه‌ها، منظره زیبایی را  ایجاد کرده اند. شب‌ها که تاریکی، طبیعت زیبای ییلاق را در خود پنهان کرده، انگار چراغانی گذرگاه‌ها و دورهمی آدم‌ها، دل‌‌ها را بیشتر به هم نزدیک کرده است. بوی جگر و کباب همه جا را پرکرده و جای سوزن انداختن نیست؛ به خصوص اگر آخر هفته را برای رفتن انتخاب کرده باشید.

دربندی
دربند

 کوهنوردی در دربند تهران

همه روزه کوهنوردان زیادی با عبور از این منطقه زیبا، صعود خود را به سمت قله توچال و سایر قله‌های رشته کوه البرز آغاز می کنند. بعد از گذر از چند پل زیبای چوبی در مسیر پیاده روی، به دِه تاریخی پس قلعه می‌رسید. بعد از گذشتن از ده پلی فلزی می‌‌بینید که مسیر زیر پل شما را به منطقه بندیخچال هدایت می‌کند که محل بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به سنگ‌نوردی است. مسیر دیگری نیز شما را به دره زیبای اوسون، آبشار بلند سوتک، دره‌ پرآب ارس و همچنین قدیمی‌ترین مسیر صعود به قله توچال یعنی اسپید کمر دعوت می‌کند.

مسیر کوهنوردی | دربند تهران
مسیر کوهنوردی | دربند تهران

آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا

در دوراهی اوسون تابلویی مشاهده می‌شود که نام آبشار دوقلو بر روی آن نقش بسته است. ادامه این مسیر از سمت راست در کنار دره سرسبزی به آبشار دوقلو و نهایتا پناهگاه شیرپلا می‌رسد. با ورود به قسمت انتهایی مسیر و دره شیرپلا ارتفاع مسیر بسیار زیاد شده و دور شدن از مسیر خطرناک است، به همین دلیل این قسمت توسط میله و طناب‌هایی برای کمک به کوهنوردان مجهز شده است. این پناهگاه که در سال ۱۳۴۲ ساخته شده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری قرار دارد و یکی از بهترین محل‌های شروع صعود به قله توچال و سایر قله‌های شمال تهران است. پناهگاه شیرپلا بسیار مجهز بوده و امکان شب‌مانی نیز فراهم است. واحد هلال احمر جهت کمک‌های ضروری یا حوادث غیرقابل پیش‌بینی نیز در منطقه مستقر است.

آبشار دوقلو
آبشار دوقلو

از میدان سربند که نقطه شروع مسیر بود تا پناهگاه شیرپلا ۲ تا ۲٫۵ ساعت زمان لازم است. حالا شما به انتهای مسیر رسیده‌اید! خستگی بالارفتن از ارتفاعات را برای هم‌آغوشی با طبیعت به جان خریده اید. وحالا این ییلاق تماشایی به آلبوم خاطرات فراموش‌نشدنی‌تان پیوسته است. خیلی‌ از قدیمی‌ها با دربند تهران خاطره دارند. حالا هرچقدر هم که زمانه تغییر کرده باشد و سرگرمی‌های جدید آمده باشد، باز هم دربند عاشقان خودش را دارد.

شیرپلا
شیرپلا

دیدنی‌های دربند

در مجله دربند، دیدنی‌هایی وجود دارد که با رفتن به آنجا می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید و از زیبایی و جذابیت آن به حیرت بیفتید:

امام‌زاده ابراهیم دربند

یکی از پرطرفدارترین دیدنی‌های دربند تهران امام‌زاده ابراهیم (ع) دربند است که عبادتگاهی برای مردم این منطقه نیز به شمار می‌رود. امام‌زاده ابراهیم، در روستای پس قلعه دربند قرار دارد و محیطی مناسب برای عبادت، تفریح و گردش مسافران است.

محوطه امام‌زاده آنقدر زیبا و پرامکانات است که برای تفریح و یا اقامت چند ساعته و حتی چند روزه زائران مناسب است. درختان سرسبز قدیمی، سقاخانه کوچک امام‌زاده ابراهیم، چشم‌انداز فوق‌العاده و هوای بی‌نظیر آن باعث شده تا عده زیادی از آنجا دیدن کنند. حرم این امام‌زاده کوچک است و ساختمان آن به دوره قاجار باز می‌گردد که بسیار تماشایی است. گنبد کوتاه سبزرنگ و ضریح چوبی سبز امام‌زاده چشمتان را خیره می‌کند و حال معنوی خوبی را به شما می‌بخشد.

روستای پس قلعه نیز، به تنهایی تماشایی و جذاب است و امکانات اقامتی برای گردشگران دارد. اکر به این محله رفتید، حتما از امام‌زاده ابراهیم نیز دیدن کنید.

امام‌زاده ابراهیم دربند
امام‌زاده ابراهیم دربند

کوه دربند

یکی دیگر از دیدنی‌های دربند، کوه دربند است که پس از کمی پیاده‌روی از میدان دربند، به ابتدای آن می‌رسید. کوه دربند مسیری دراز و طویل و پر از پستی و بلندی دارد که در طول مسیر آن پر از باغچه‌ و رستوران‌های سنتی، مغازه‌های محصولات محلی، سفره‌ خانه و قهوه خانه است. بسیاری از افراد و اهالی پایتخت و یا گردشگران، صبح زود برای ورزش به کوه دربند می‌روند و پس از آن، در یکی از قهوه خانه‌ها یک صبحانه عالی نوش جان می‌کنند. کوه دربند محل مناسبی برای تفریح، ورزش، استفاده از هوای فوق‌العاده و نوش جان کردن صبحانه، ناهار و یا یک شام به یادماندنی است.

جاذبه‌های اطراف دربند

اگر به گوشه کنار و اطراف دربند تهران نگاه کنید، مکان‌های تفریحی_گردشی بسیاری را می‌بینید که پس از گشت‌وگذار در دربند، می‌توانید به راحتی، از دیگر مکان‌های نزدیک به آن نیز دیدن کنید.

سورتمه دربند تهران، یکی از دیدنی‌های هیجان‌انگیز و جذاب نزدیک به دربند است که افراد را در هر سنی مشتاق خود می‌کند.

مجموعه فرهنگی، تاریخی و گردشگری سعدآباد نیز از دیگر دیدنی‌های اطراف این منطقه به شمار می‌رود‌.

میدان و بازار تجریش و امام‌زاده صالح (ع) هم از جذابیت‌های اطراف دربند است که از رفتن به آنجا پشیمان نخواهید شد.

اقامتگاه دربند

اگر دوست دارید پس از رفتن به دربند، شب را در آنجا بمانید و یک خاطره جذاب را برای خودتان رقم بزنید، باید بدانید که این امکان برای شما وجود دارد.

اقامتگاه دربند، هتلی است که در دل کوه های این منطقه بنا شده و هتل اوسون نام دارد. تجربه ماندن در یک اقامتگاه بر بالای کوه‌های دربند، تجربه جذاب و بی‌نظیری است که اقامتگاه دربند به شما هدیه می‌کند.

دربند تهران
دربند تهران

امکانات دربند تهران

دربند تهران را می‌توان یک مجموعه تفریحی و گردشگری کامل به شمار آورد که انواع امکانات رفاهی را برای گردشگران این منطقه، در دل خود دارد.

از جمله امکانات دربند تهران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رستوران
 • قهوه خانه و سفره خانه
 • مغازه‌ها و غرفه‌های محصولات محلی
 • نمازخانه
 • سرویس بهداشتی
 • مرکز درمانی

شکم گردی در دربند ؛ همه خوشمزه‌جات در یک مکان

بسیاری از گردشگران برای نوش جان کردن خوراکی‌های خوشمزه و شکم گردی به دربند تهران می‌روند. شکم گردی در دربند آنقدر تنوع و جذابیت دارد که اگر یک بار آن را امتحان کنید، برای همیشه مشتری ثابت آنجا می‌شوید. لذت خوردن غذاهای خوشمزه، متنوع و اصیل ایرانی، همراه با هوای بی‌نظیر و چشم‌انداز زیبای دربند، دقیقا همان چیزی است که می‌تواند یک خاطره ماندگار را برایتان رقم بزند.

رستوران‌های دربند

اولین موارد شکم‌گردی در دربند رستوران‌های فراوان و جذاب دربند هستند که با تنوعی فوق‌العاده در این منطقه وجود دارند. غذاهای خوشمزه و باکیفیت در رستوران‌های دربند، همراه با منوهای همه‌پسند و غذاهای سنتی ایرانی می‌تواند انتخاب برتر شما باشد. لذت نوش جان کردن طعم لذیذ ایرانی بر روی تخت‌های سنتی و با منظره زیبای طبیعت، تجربه‌ای منحصربه‌فرد برای شما خواهد بود. رستوران رست، رستوران کوهپایه& رستوران پای کوه و رستوران هزار و یک شب از جمله بهترین رستوران های دربند هستند.

سفره خانه های دربند

یکی دیگر از موارد شکم‌گردی در دربند، سفره خانه است که خصوصا در میان جوانان طرفداران زیادی هم دارد. سفره خانه‌ها مکانی مناسب برای گذراندن یک عصر دلپذیر و نوش جان کردن چای داغ و یک دورهمی جذاب و دل‌نشین در دربند تهران هستند. کافه رستوران میری و سفره خانه آبشار از بهترین سفره خانه های آنجا هستند.

کافه های دربند

اگر چه تعداد رستوران‌ها و سفره‌ خانه‌های دربند قابل توجه است، اما کافه‌ها نیز در کنار آن‌ها فعالیت می‌کنند و مشتریان خاص خودشان را دارند. تنوع غذاهای متنوع امروزی و طعم و مزه‌های جدید در کافه‌های دربند، می‌تواند به راحتی شما را به خودش جذب کند.

فینگر فودها و غذاهای خیابانی دربند

بسیاری از اوقات در دربند تهران می‌توانید ماشین‌ها و فولکس واگن‌های جذاب و خوش آب و رنگی را ببینید که انواع فینگر فودها، غذاهای خانگی و چای و قهوه‌ها را می‌فروشند. خرید کردن از ماشین‌های غذافروشی نیز یک تجربه جدید و عالی و ماندگار است.

دربند
دربند

رستوران‌های دربند تهران

خوب است که رستوران‌های مشهور و دربند تهران را بشناسید تا به محض رفتن به آنجا بتوانید راحت‌تر انتخاب کنید:

رستوران رست

رستوران رست یکی از رستوران‌های محبوب دربند است که با منوی متنوع ایرانی خود همراه با سالادهای خوشمزه، جای خود را در دل تهرانی‌ها باز کرده است.

این رستوران با داشتن منوی رستوران و کافه، همه سلیق‌ها را به خودش جذب کرده است. فضای شیک و زیبا، کیفیت بالای غذاها، طعم لذیذ آن‌ها و برخورد محترمانه پرسنل، رمز محبوبیت رستوران رست است.

ساعات سرویس‌دهی: ۸:۳۰ صبح الی ۱۶ عصر، ۱۹ عصر الی ۲۴ شب

محدوده قیمتی: رو به بالا

آدرس رستوران رست : تهران، تجریش، خیابان فناخسرو، میدان دربند، میدان سربند.

رستوران رست
رستوران رست

رستوران کوهپایه

یکی دیگر از بهترین رستوران‌ها در دربند تهران رستوران کوهپایه است. در این رستوران می‌توانید انواع غذاها، از کباب، مرغ و ماهی گرفته تا استیک و سیب‌زمینی و … نوش جان کنید. باید بدانید که محیط رستوران با انواع گل‌ها و گلکاری‌های زیبا، بسیار دوست داشتنی است و طعم غذاهای آن حرف ندارد.

ساعات سرویس‌دهی: ۱۱ ظهر الی ۲۴ شب.

محدوده قیمتی: رو به بالا

آدرس رستوران کوهپایه : تهران، شمیران، دربند، بالاتر از میدان سربند، میدان کوهپایه.

کافه رستوران میری

کافه رستوران میری که به قهوه خانه میری نیز شهرت دارد، یکی دیگر از رستوران‌های دربند است که طرفداران زیادی دارد.

اگر صبح زود خودتان را به دربند برسانید، می‌توانید صبحانه‌های خوشمزه میری را در ظروف استیل نوش جان کنید. غذاهای خانگی رستوران میری حرف ندارد و از خوردن آن خوشحال و راضی می‌شوید.

محدوده قیمتی: مناسب

آدرس کافه رستوران میری: تهران، میدان تجریش، خیابان دربند، نبش کوچه سرهنگ امینی، روبه‌روی شورای حل اختلاف، پلاک ۱۴۹ و ۱۵۳.

کافه و رستوران صفایی یخچالی

کافه و رستوران صفایی یخچالی نیز از رستوران‌های محبوب دربند به حساب می‌رود که مشتریان فراوانی دارد. این رستوران برای کسانی که اهل کوهنوردی‌اند مناسب است و در نزدیکی دره شیرپلا قرار دارد. غذاهای رستوران صفایی بسیار خوشمزه و خوش رنگ‌ و لعاب است و روحتان را به پرواز در می‌آورد.

اطلاعات کافه و رستوران صفایی یخچالی

محدوده قیمتی: مناسب

آدرس کافه و رستوران صفایی یخچالی: تهران، دربند، پایین ازابشار دوقلو، مسیر بند یخچال توچال.

بهترین فصل بازدید از دربند تهران

دربند تهران از آن مناطقی است که در همه فصول زیبایی منحصر به فرد خودش را دارد. بهترین فصل بازدید از دربند، در حقیقت فصلی است که شما بیشتر دوستش دارید.

فصل بهار: در فصل بهار، طبیعت دربند پر از زیبایی می‌شود و خصوصا دو ماه اردیبهشت و خرداد، بهترین زمان برای رفتن به آنجاست.

فصل تابستان: تابستان، بهترین فصل رفتن به دربند است. چرا که از گرمای تهران به سمت ییلاقات دربند حرکت کرده و خودتان را به یک نسیم خنک دعوت می‌کنید.

فصل پاییز: در پاییز زیبایی‌هایی دربند دو چندان می‌شود و تمام رنگ‌ها در کنار یکدیگر خودنمایی می‌کنند. این جلوه‌گری همراه با باران پاییزی، حس و حال خاص و دلنشینی دارد.

فصل زمستان: زمستان نیز به سبب نشستن برف بر روی زمین در این منطقه، طرفداران زیادی دارد که می‌تواند تجربه‌ای جذاب از برف‌بازی، گردش و دورهمی باشد.

دربند
دربند

اطلاعات بازدید از دربند تهران

ساعات بازدید: همه روزه، ۲۴ ساعته

قیمت ورودی: رایگان

آدرس دربند تهران: تهران، تجریش، دربند، میدان سربند‌.

مسیرهای دسترسی دربند تهران

برای رفتن به دربند تهران می‌توانید چند انتخاب راحت داشته باشید.

 • مترو: اگر دوست دارید با مترو خودتان را به دربند برسانید، باید با استفاده از خط ۱ متروی تهران (تجریش_کهریزک)، به میدان تجریش بروید. سپس با تاکسی‌های دربند_تجریش به خیابان دربند بروید و در میدان سربند پیاده شوید.
 • اتوبوس: برای رفتن با اتوبوس، بهترین کار، استفادا از اتوبوس‌های بی آر تی خط راه آهن_ تجریش است. با رسیدن به تجریش، با استفاده از تاکسی‌های دربند_تجریش به خیابان دربند بروید و در میدان سربند پیاده شوید.
 • خودروی شخصی: چنانچه دوست دارید با خودروی شخصی از دربند تهران دیدن کنید، ابتدا به میدان تجریش رفته و سپس از خیابان فناخسرو، به خیابان دربند برسید. پس از رسیدن به میدان اصلی، خودرویتان را پارک کنید و از آنجا تا قسمت رستوران‌ها و کوه را پیاده طی کنید.

شما برای ما بنویسید

سفرزونی‌ها عزیز، بهترین خاطره‌ای که دربند داشته‌اید چیست؟ شما چه راهی را برای رسیدن به دربند انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید و در بهبود مطلب ما را یاری کنید.


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.