اسمش که داد می زند جای عجیب و فوق العاده ای است؛ از آن جاهایی که تا نبینیم باور نمی کنیم! تا قبل از رسیدن مان به دره ستارگان احتمالن شایعات عجیب و غریبی در موردش خواهیم شنید که خیالبافی های مان را نسبت به آنجا چند برابر می کند. دیگر دل توی دلمان نیست. باید خودمان را به نزدیکی سواحل جنوبی بزرگترین جزیره ایران رسانده و با راهنمایی سنگچین ها مسیری خاکی را تا رسیدن به پدیده ای خارق العاده طی کنیم. دره ستارگان درست همین جاست! سفرزون راهنمای شما در بازدید از این جاذبه اعجاب‌انگیز خواهد بود.

از عجایب هفتگانه جزیره قشم

 دره ستارگان از جمله عجایب هفتگانه‌ی جزیره دیدنی قشم است که در شمال روستای برکه خلف در فاصله ۵ کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره واقع شده. خود اهالی روستا به این منطقه استالَه کَفته می گویند؛ به معنی ستاره افتاده. دلیل این نامگذاری یک اعتقاد قدیمیِ بومیان آنجاست که گمان می کنند افتادن یک ستاره، علت بروز این پدیده نادر زمین شناسی بوده است.

دره ستارگان | از عجایب هفتگانه جزیره قشم
دره ستارگان | از عجایب هفتگانه جزیره قشم

به محض ورود به دره با ستون های سنگی عجیبی رو‌به رو می‌شویم که هر کدام شکل‌های مختلفی به خود گرفته و به صورت کوتاه و بلند چیده شده اند. به گمان اهالی منطقه میلیون ها سال پیش که ستارگان با زمین برخورد کرده اند، خاک منطقه بالا آمده و پس از شکل گرفتن، خشک شده و به صورت فعلی درآمده است. به خاطر چینش و همچنین شکل خاص این ستون‌ها، وزش باد در لا به لای آن‌ها ایجاد سر و صدایی ترسناک می‌کند که این مورد نیز باور بومی دیگری دیگری را شکل داده. اهالی منطقه معتقدند که این صداهای ترسناک متعلق به جن‌ها و ارواح سرگردانی است که همیشه در منطقه حضور داشته و در حال زمزمه هستند. همین باور باعث شده که بومیان به هنگام شب و تاریکی هوا از حضور در دره‌ی ستارگان پرهیز کنند.

پدیده ای نادر در زمین شناسی

اما از نظر علمی این دره بر اثر فرسایش ناشی از آب‌های سطحی، بارش‌های رگباری فصلی و طوفان‌ها در گذر زمان بوجود آمده و باعث شده که این شکل‌های جالب در کوه‌ها و سنگ‌های منطقه شکل بگیرد. جنس اغلب صخره‌ها در دره ستارگان قشم از ماسه سنگ و سیمان آهکی است؛ و همین سست بودن جنس لایه‌ها باعث شده تا پس از هر بارندگی شدید (که البته به ندرت اتفاق می‌افتد) تغییرات محسوسی در ریخت شناسی دره اتفاق بیفتد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، دره ستارگان متعلق به دوره‌ی زمین‌شناسی سنوزوئیک است و این بدان معنی است که عارضه‌ای که ما امروزه مشاهده می‌کنیم محصول تغییرات طبیعت در طی دو میلیون سال بوده است.

دره ستارگان
دره ستارگان

دره‌ی ستارگان در واقع تنها مورد موجود از این دست عارضه‌ی زمین‌شناسی است که در آسیا وجود دارد و در تنها ژئوپارک خاورمیانه یعنی جزیره قشم، در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. پس بی جهت نیست که آن را در میان عجایب هفتگانه جزیره زیبای قشم معرفی می کنند.

جالب است بدانید که یک فیلم ایرانی به نام اژدها وارد می‌شود در این دره ساخته شده و تا حدودی باعث معرفی آن به تعداد بیشتری از مردم ایران گردیده است.


در سفرزون بخوانیدجزایر ناز قشم ، جادویی در خلیج نیلی فارس


دره ای واقعن پرستاره!

اما از خرافات و شایعات که بگذریم، دره ستاره ها واقعن پر از ستاره است. اگر شب را در دره‌ بمانید و بخت یاری‌تان کند و هوا ابری و غبارآلود نباشد آسمان پر از دنباله دارها و ستاره های ریز و درشتی می شود که می‌توانید آن ها را با دست بچینید. البته برای اقامت شبانه در دره ستارگان نیاز به مجوز ژئوپارک دارید.

تماشای آسمان پرستاره |دره ستارگان قشم
تماشای آسمان پرستاره |دره ستارگان قشم

مسیر دسترسی به دره ستارگان

 از جاده اصلی قشم، ۲۰ کیلومتر که به سمت سواحل جنوبی برانید، به روستای برکه خلفه و تابلوی دره ستارگان می رسید. از روستا تا ورودی دره ستارگان ۵۰۰ متر مسیر خاکی است که می توان پیاده یا با اتومبیل آن را طی کرد. پس از رسیدن به گیشه بلیط فروشی ماشین خود را در محوطه پارکینگ مانندی پارک کرده و بلافاصله محلی هایی را می بینید که باشترهایشان ایستادند تا با گرفتن مبلغی (۱۰۰۰۰ تومان) به شما سواری بدهند. مسیر بازدید از دره‌ستاره‌ها با سنگ‌چین مشخص شده. با ادامه دادن مسیر سنگ‌چین به دو صخره بزرگ می رسید که برای ورودی دره حالت دروازه مانندی درست کرده اند. حالا می توانید گشت و گذار خود را در دره زیبای ستارگان آغاز کنید.

موقعیت دره ستارگان قشم روی نقشه گوگل


در سفرزون بخوانیدبهترین جاهای دیدنی قشم ؛ از ناز تا هنگام


اقامت در دره ستارگان

در حد فاصل خاکی بین روستا و دره، یک اقامتگاه بوم گردی به نام اقامتگاه ستاره وجود دارد که می توانید شب را در آنجا بمانید. خود روستای برکه خلفه هم اهالی مهمان نواز و خونگرمی دارد. این روستا از جمله روستاهای تر‌و‌تمیز ایران است و به سختی می توانید در کوچه هایش زباله پیدا کنید. چرا که از قدیم زنان روستا عادت دارند هفته ای یک دوبار کل روستا را تمیز کنند.

عکاسی رو فراموش نکنید!

می توانید از همان ابتدای ورودتان به دره عکاسی را آغاز کنید. اما بخش بالایی دره، نمای بیشتری از عکاسی همه جانبه از منطقه را در اختیارتان می گذارد. برای رفتن به بالای دره مسیر سنگ‌چین و تابلو‌های راهنما را دنبال کنید. به راه پلکان مانندی خواهد رسید که شما را به بالای صخره ها می برد. به خاطر سست بودن صخره ها مراقب لیز خوردنتان باشید! با رسیدن به بالای دره احتمالن عکاس های حرفه ای را می بینید که کوادکوپترهایشان را هوا کرده اند و تمامی نماهای شگفت انگیز منطقه را شکار می کنند. یا توریست های داخلی و خارجی که مدام از هم دیگر عکاسی می کنند. شما هم از قافله عقب نمانید و بهترین سلفی های عمرتان را در دره همیشه زیبای ستارگان بگیرید.

5/5 ( 1 نظر )