بندر انزلی بزرگ‌ترین بندر شمال ایران است و در استان گیلان، در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. دیدنی های بندر انزلی که شامل جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی متنوعی است هر سال گردشگران زیادی را از سراسر ایران به این شهر که به دلیل موقعیت بندرگاهی و پرباران بودن، اروپای کوچک نامیده می‌شود جلب می‌کند. بندر انزلی به دلیل نزدیک به کشورهای شمالی و نیز مسیرهای ارتباطی به اروپا از طریق رود ولگا و دریای سیاه از جنبه اقتصادی و استراتژیک هم برای ایران اهمیت زیادی دارد.

بندر انزلی در طول تاریخ و به‌خصوص صد سال گذشته، یکی از شهرهای تجاری مهم ایران بوده است و از اولین شهرهای ایران بوده که به دلیل ورود مهاجران ارمنی و اروپایی که از جنگ جهانی گریخته بودند با فرهنگ غربی آشنا شد. در این مقاله قصد داریم از دیدنی های بندر انزلی برایتان بگوییم. با مجله سفرزون همراه باشید.

دیدنی های بندر انزلی : اروپای کوچک شمال ایران

دیدنی های بندر انزلی
انزلی ، بهشت کوچک اروپایی در ایران

بندر انزلی زیبا انقدر دیدنی و رفتنی دارد که شاید یک بار سفر برای رفتن به تمام آن‌ها کم باشد، اما بعضی از دیدنی های بندر انزلی مشهورتر هستند و در بالای لیست تمام گردشگرهای این شهر قرار دارد مثل تالاب انزلی، اسکله غازیان، بلوار ساحلی و…در ادامه مطلب این دیدنی‌های خاص را به شما معرفی می‌کنیم.

تالاب انزلی ، از معروف‌ترین جاهای دیدنی بندر انزلی

مرداب انزلی
تالاب انزلی

تالاب انزلی آنقدر مشهور و شناخته شده است که تعداد زیادی از گردشگران فقط با هدف دیدن این تالاب راهی بندر انزلی می‌شوند. این تالاب که از مهم‌ترین دیدنی های بندر انزلی است، یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور است و در جنوب غربی شهر انزلی قرار دارد. این‌جا زیستگاه بیش از صد گونه از پرندگان بومی و مهاجر، ۵۰ گونه ماهی است و با وجود لاله‌‌ی مرداب و نیلوفر‌های آبی که در تمام تالاب وجود دارند و منظره‌ای بی‌نظیر به وجود آورده‌اند، مقصدی منحصربه‌فرد برای گردشگری طبیعت است. سفر با قایق روی تالاب یکی از لذت‌بخش‌ترین خاطرات سفرتان به بندر انزلی را رقم خواهد زد. می‌توانید پیش یا پس از گردش روی تالاب در هتل‌ها و کافه‌های کنار تالاب خودتان را به چای و قهوه یا وعده‌ای غذای شمالی مهمان کنید و از وقت‌گذرانی با چشم‌انداز مرداب لذت ببرید.

منطقه حفاظت‌شده سرخانکل

دیدنی های بندر انزلی
تماشای نیلوفرهای دریایی باشکوه در سرخانکل

برای دیدن نیلوفرهای آبی مشهور تالاب انزلی باید به بخش حفاظت‌شده‌ی سرخانکل بروید. منطقه‌ی سرخانکل در واقع بخشی از تالاب انزلی است. بسیاری از پرندگان مهاجر مانند انواع مرغابی‌ها، کاکایی، پرستوی دریایی، طاووسک و قو و…در بخش حفاظت‌شده سرخانکل زمستان‌گذرانی می‌کنند. گونه‌های گیاهی شاخص تالاب انزلی مانند آزولا، لاله تالابی و نی و نیلوفرآبی هم در منطقه حفاظت‌شده وجود دارند. نیلوفرهای آبی از جنبه زیستی هم اهمیت زیادی دارند چرا که منطقه‌ی رویش آنها محل اصلی تخم‌ریزی پرستوهای دریایی تالاب است.

بلوار ساحلی بندر انزلی

بلوار انزلی
بلوار زیبا و خاص انزلی یک طراحی منحصربه‌فرد دارد

اغراق نیست اگر بگوییم بلوار ساحلی در کنار تالاب در بالای لیست دیدنی‌‌های بندر انزلی قرار دارند. اصلا شاید علت اینکه بندر انزلی را اروپای کوچک می‌نامند وجود همین بلوار زیبا باشد که یک طرفش چشم‌انداز بندر و کشتی‌هاست و طرف دیگر درختانی سرسبز و زیبا که در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارند. قدم زدن در این بلوار که چراغ‌های زیبا هم به جاذبه‌اش افزوده‌اند را فراموش نکنید.

موج‌شکن انزلی ، تصویر یک رویا

موج شکن انزلی شبیه به یک رویای زیباست

مگر می‌شود به انزلی سفر کرد و از موج‌شکن‌ دیدن نکرد؟ تقریبا هرکس که به بندر انزلی سفر کرده یک عکس کنار موج‌شکن دارد. موج‌شکن ۵۰۰ متری انزلی در اصل برای جلوگیری از آسیب‌ دیدن کشتی‌ها در اثر موج‌های دریا ساخته شد و کارش ساختش سال ۱۲۹۳ یعنی۱۰۴ سال پیش به پایان رسید.

موج شکن انزلی
جاهای دیدنی بندر انزلی

از بلوار ساحلی چشم‌انداز زیبایی از موج‌شکن انزلی دیده می‌شود و از این بلوار می‌توانید پیاده تا موج‌شکن بروید. موج شکن رو بخش غربی و شرقی دارد و از هر کس که بپرسید به راحتی آدرسش را پیدا می‌کنید.

کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

تجربه‌ی یک شب به یاد ماندنی در کشتی تفریحی میرزا کوچک خان
تجربه‌ی یک شب به یاد ماندنی در کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

سفر با کشتی تفریحی تجربه‌ی لذت‌بخش بی‌نظیری است که در دریای خزر هم با کشتی تفریحی میرزاکوچک خان جنگلی امکان آن وجود دارد. کشتی پنج طبقه‌ی میرزا کوچک خان دهه هشتاد میلادی در ژاپن ساخته شده و می‌تواند تا ۲۵۰ مسافر را بین شهرهای داخلی و خارجی دریای خزر جابه‌جاکند. گردشگرانی که دوست داشته باشند شبی به یادماندنی را روی دریای خزر سفر کنند می‌توانند در مرکز اقامتی کشتی که امکاناتی در حد یک هتل چهار ستاره دارد، اقامت کنند.

حافظیه‌ی انزلی ، پناهگاه عاشقان موسیقی

موزیک جیگای بندر انزلی
موزیک جیگا یا حافظیه از گذشته محل برگزاری کنسرت‌های موسیقی بوده است

موزیک جیگا یا محل موزیک انزلی که به دلیل شباهت با حافظیه‌ی شیراز، حافظیه‌ی انزلی نامیده می‌شود، بنای سفید رنگی است که در بلوار ساحلی قرار دارد. موزیک جیگا حدود بیش از هشتاد سال پیش یعنی سال ۱۳۱۱ ساخته شده و از همان زمان محل برگزاری کنسرت‌ها و مراسم عمومی در شهر انزلی است.

دهکده ساحلی انزلی ، مدرن و زیبا

دیدنی های بندر انزلی - سفرزون
دهکده ساحلی بندر انزلی | یک محل اقامت مدرن و زیبا

دهکده ساحلی انزلی بزرگ‌ترین باغ‌شهر ایران است که در سال ۱۳۴۸ ساخته شده است. دهکده ساحلی در منطقه غازیان انزلی قرار دارد و  با وجود رستوران‌ها، کافه‌ها، ویلاها، پلاژها و و مراکز خرید و زمین‌های ورزشی محل بسیار جذابی برای خوش‌گذرانی و تفریح و شکم‌گردی است.

کاخ میان پشته یا کاخ موزه بندر انزلی

بندر انزلی - سفرزون
کاخ میان پشته محل اقامت رضاخان بوده است

بندر‌انزلی به دلیل نزدیکی به روسیه تزاری و نیز مهاجران ارمنی، از معماری همسایه شمالی تأثیر زیادی پذیرفته که این در ساختمان‌های مختلف شهر و اصولا معماری شهر مشهود است. یکی دیگر از دیدنی‌های بندرانزلی کاخ میان پشته یا کاخ موره بندر انزلی است که در سال ۱۳۱۲ ساخته شده و نمای بسیار زیبایی دارد. این کاخ اکنون به موزه نظامی تبدیل شده و انواع سلاح‌ها از دوره صفویه در آن نگهداری می‌شود.

برج ساعت یا مناره انزلی

بندر انزلی - سفرزون
برج ساعت | قدیمی ترین بنای انزلی

برج ساعت یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های شهر انزلی و در زمان ناصرالدین‌شاه و به دستور حاکم وقت انزلی ساخته شده است. طبق نوشته‌های مورخین، حاکم گیلان آن را درسال ۱۲۳۰ هجری قمری یا ۱۱۹۴ شمسی از آجر ساخته است. هدف از ایجاد این بنا، دیده بانی از دریا بوده است و از آن به عنوان فانوس دریایی هم استفاده می‌شده است تا دریانوردان شب هنگام، ساحل را با مشاهده روشنایی در بالای منار، خود را به داخل کانال برسانند. ساعت این برج زیبا که در حوالی خیابان سپه انزلی قرار دارد هنوز زمان را درست نمایش می‌دهد.

هتل بهشت تالاب ، یک جای زیبا برای اقامت

هتل بهشت تالاب | یک محل اقامت خاص
هتل بهشت تالاب | یک محل اقامت خاص

این هتل یکی از دیدنی های بندر انزلی است که معماری خاصی دارد و ساختمان هتل به شکل ویلاهای مجزا است. اگر قصد اقامت در هتل را ندارید می‌توانید ساعاتی را در رستوران شناور هتل که روی تالاب است بگذرانید و از هوا و منظره‌ی خوش لذت ببرید.

روستای اشپلا ، جنس متفاوت تفریح

آخرین دیدنی بندر انزلی یک محل خاص است که به جز محلی‌ها کمتر گردشگری با آن آشنا است. البته این مکان کمی از بندر انزلی فاصله دارد و بعد از این روستا یک پارک جنگلی قرار دارد که در دل پارک برکه‌ای زیبا وجود دارد که می‌توانید ساعاتی در کنار آن از سکوت باشکوه جنگل لذت ببرید.

بازارهای انزلی : گردشگاه‌هایی منحصربه‌فرد

بندر انزلی
از بازارهای سنتی تا مدرن در بندر انزلی

حتی اگر به خرید و بازار علاقه ندارید، ما پیشنهاد می‌کنیم به بازارهای انزلی سر بزنید. این بازارهای که معمولا قدمت تاریخی دارند انقدر جذاب و خاص هستند که حسابی سرگرم‌تان می‌کنند.

بندر انزلی هم مانند تمام شهرهای شمال کشور یک بازار محلی دارد که از دیدنی‌های دلپذیر شهر محسوب می‌شود. شنبه بازار انزلی از سال ۱۳۰۷ برپا است و روستائیان محصولات کشاورزی و لبنیات و دست‌ساخته‌های خود را در این بازار عرضه می‌کنند.

بازار سپه ، قدیمی و خاطره‌انگیز

خیابان سپه بندرانزلی
خیابان سپه بندرانزلی

دیدنی های بندر انزلی که در خیابان سنگفرش و زیبای سپه قرار دارد. در مغازه‌های این بازار انواع پوشاک و کفش به فروش می‌رسد. اما مهم تر از مغازه‌ها حال و هوای خاص و نوستالژیک بازار با کوچه‌های کم‌عرض سنگفرش و ساختمان‌های قدیمی است.

بازار آسیای میانه ، قدم زدن و خرید کردن

بازار آسیای میانه | بندر انزلی
بازار آسیای میانه | بندر انزلی

در کنار ساحل زیبای انزلی قرار دارد و از ساختمان با نمایی زیبا دارد که از دیدنی های بندر انزلی است. می‌توانید پس از قدم زدن در ساحل ماسه‌ای و دلپذیر انزلی سری هم به این بازار پررفت‌وآمد و متنوع بزنید.

بازار آسیای میانه | بندر انزلی
بازار آسیای میانه | بندر انزلی

بازار گیلار ، وقت خوب خرید

بازار بزرگ گیلار | بندرانزلی
بازار بزرگ گیلار | جاهای دیدنی بندر انزلی

یکی از دیگر از بازهای انزلی است که در منطقه غازیان قرار دارد و اجناس ترک و روس در آن به فروش می‌رسند.

انزلی شهر خوب آرامش است. شبیه به رویاهاست. شما هم تجربه خودتان را با ما شریک شوید و از جاهای دیدنی بندر انزلی بگویید.


برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی انزلی کلیک کنید.