با وجود اینکه پایتخت، مملوء از جاذبه‌های مختلف دیدنی است، اما گاهی ممکن است همه این جاذبه‌ها تکراری به نظر برسند. به همین دلیل است که دیگر نمی‌توان تنها به جاذبه‌های قدیمی و تکراری اکتفا کرد. اما آیا تفریح جدیدی نیز در تهران وجود دارد که از آن بی‌خبر هستیم؟ خب اگر حقیقت را بخواهید، دقیقا همینطور است! خوشبختانه مراکز مختلف تفریحی زیادی در تهران احداث شده‌اند که ما می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. به عنوان مثال، یکی از این مراکز تفریحی زیبا، در سال ۹۸ تاسیس شده و یک نمونه کاملا منحصر به فرد از تفریحات تهران به شمار می‌آید. این مرکز تفریحی جالب و عجیب، دریم لند یا همان رویا پارک نام دارد. پس اگر آماده ورود به دنیای خواب و رویا هستید، با سفرزون همراه شوید.

 

رویا پارک کجاست؟

رویا پارک
رویا پارک کجاست؟

رویا پارک یا دریم لند مدتی‌ست که در کشورهای دیگر اجرا می‌شود. حالا این تفریح جذاب و عجیب غریب، به تهران خودمان نیز رسیده است. جالب است بدانید که تا به امروز، حداقل ۶۰ موزه خطای دید یا همان دریم لند در سراسر جهان مشغول فعالیت هستند. برخی از آنها زنجیره‌ای بوده و در کشور‌های مختلف شعبه دارند. اما خوشبختانه این بار، ما نیز می‌توانیم از رویا پارک استفاده کنیم. رویا پارک در تهران و منطقه دارآباد واقع شده. تقریبا تمام کسانی که در ایران زندگی می‌کنند، به احتمال زیاد موزه طبیعت و حیات وحش ایران یعنی دارآباد را می‌شناسند. رویا پارک نیز در محوطه همین موزه واقع شده تا در آن، با یک تیر چند نشان را به صورت هم زمان بزنید.

کمتر از یک سال از افتتاح رویا پارک می‌گذرد، اما از همان ابتدای کار، طرفداران زیادی را جذب خود کرده. این موزه دیدنی، قدرت بینایی شما را حسابی به چالش می‌کشد. این چالش در برخی موارد آنقدر سخت می‌شود که نمی‌توانید مرز بین حقیقت و رویا را تشخیص دهید. اساس خلق این پارک را می‌توان خطای دید دانست. داخل این پارک حدود ۱۰۰ آیتم مختلف وجود دارد که حسابی شما را گیج و سردرگم می‌کند. مهم‌ترین بخش بازدید از این پارک، ثبت تمام این اتفاقات زیبا است.


برای دریافت راهنمای سفر به تهران کلیک کنید.


خطای دید، از یک علم تا تفریح

خطای دید، از یک علم تا تفریح

شاید در اخبار و مجلات، نام آقای خطای دید به چشم و گوش شما خورده باشد. مهندس صالح سخندان، یعنی آقای خطای دید، مدیریت ساخت این مجموعه خارق العاده را به عهده داشته و تمامی نقاشی‌های سه بعدی و آثار خطای دید، حاصل دست و مدیریت ایشان هستند. جالب است بدانید که در اولین روز‌های افتتاحیه، یعنی ایام نوروز سال ۹۸، به صورت میانگین، حدودا روزانه هزار نفر از این موزه زیبا بازدید به عمل آوردند. این موزه علاوه بر یک اثر هنری، یک اثر مهندسی زیبا نیز به شمار می‌آید.

بحث خطای دید در ابتدا به عنوان یک بحث علمی مطرح می‌شد. دانشمندان این موضوع را بررسی می‌کردند تا متوجه شوند چرا انسان چیزی که می‌بیند را نمی‌تواند به همان شکل در ذهن خود پردازش کند. در حقیقت این چشم ما نیست که دچار خطا می‌شود. بلکه ذهن ما قادر به تجزیه و تحلیل چیزی که می‌بیند، نخواهد بود. این مساله پس از مدتی تبدیل به یک تفریح شد. خیلی جالب است که ما انسان‌ها، از نقص حسی خودمان برای تفریح استفاده می‌کنیم.

چند سالی می‌شود که در سراسر دنیا از فریب دادن چشم و مغز، برای سرگرم کردن مردم استفاده می‌شود. همانطور که اشاره کردیم، حدود ۶۰ موزه خطای دید در جهان وجود دارند. خوشبختانه ایران نیز از این مسئله دور نمانده و توانسته که این پارک زیبا را برای مردم عزیز پایتخت تاسیس کند.

رویا پارک ، موزه‌ای که حتما باید از آن بازدید کنید

رویا پارک، موزه‌ای که حداقل یک بار باید از آن بازدید کنید

پیش از هرچیز باید به این مسئله اشاره کرد که رویا پارک در محوطه موزه دارآباد تهران قرار گرفته است. به همین دلیل حتی اگر از مسیرهای دور و طولانی قصد بازدید از رویا پارک را دارید، می‌توانید با یک تیر چند نشان را بزنید. اما شاید از خودتان بپرسید که این موزه زیبا، برای چه گروه‌های سنی مناسب است؟ خوشبختانه مهندسان و طراحان این مجموعه تلاش کرده‌اند تا این پارک یک محیط کاملا خانوادگی باشد. به همین دلیل آیتم‌های مختلف پارک طوری طراحی شده که هر سلیقه‌ای را پوشش دهد. از این رو شما می‌توانید با تمام اعضای خانواده خود از این پارک عجیب دیدن کرده و همه از آن شاد و خرسند بازگردید.

از طرفی، برخلاف بسیاری از مکان‌های تفریحی، شما می‌توانید در اکثر بخش‌های رویا پارک عکاسی کنید. همچنین یک تیم مجرب عکاسی در این موزه حضور دارند تا لحظات شگفتی شما را ثبت و ضبط کنند. معمولا افرادی که به این موزه مراجعه می‌کنند، تصاویری بسیار به یاد ماندنی، خاص و منحصر به فرد را همراه خود یادگاری می‌برند. همچنین این پارک، اولین دریم لند ایران و تمام خاورمیانه محسوب می‌شود. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا بخواهید حداقل یک بار از آن بازدید کنید.

به علاوه اینکه تمامی دریم لند‌های جهانی، معمولا در سه حوزه کاملا متفاوت آموزشی، تفریحی و سه بعدی به صورت مجزا فعالیت می‌کنند. اما رویا پارک تهران، تقریبا تنها دریم لندی در جهان محسوب می‌شود که هر سه بخش تفریحی، آموزشی و سه بعدی را به صورت هم زمان در خود جای داده.

چرا باید از رویا پارک تهران دیدن کنیم؟

چرا باید حتما از رویا پارک دیدن کنیم؟

متاسفانه اکثر ما تصور می‌کنیم که همیشه نمونه‌های خارجی از نمونه‌های داخلی بهتر هستند. شاید در بسیاری از موارد چنین موضوعی صادق باشد، اما در برخی حوزه‌ها، مهندسان جوان ایرانی، در حد استانداردهای بین المللی عمل می‌کنند. رویا پارک نیز دقیقا جزء همین آثار برجسته، با استانداردهای جهانی محسوب می‌شود. باید بدانید که رویا پارک تهران، از نظر تنوع و کیفیت آثار، جزء ۵ موزه برتر جهان به شمار می‌آید.

همچنین شما می‌توانید به همراه خانواده از این موزه بازدید کنید. یعنی تمامی آثار بر اساس فرهنگ ایرانی و اسلامی و سلیقه مردم کشور عزیزمان طراحی شده‌اند. در ضمن برای تکمیل کردن تفریح خود، می‌توانید از پکیج کامل این موزه استفاده کنید. در این پکیج از تمامی بخش‌های جذاب موزه دیدن خواهید کرد. فقط توجه داشته باشید که تمامی آیتم‌ها، برای کودکان بالای ۳ سال طراحی شده‌اند.

معرفی بخش‌های مختلف رویا پارک تهران

به صورت کلی رویا پارک دارای پنج بخش مجزا است. جالب است بدانید که هر یک از این بخش‌ها، یکی از حواس پنج‌گانه شما را به چالش می‌کشند. این بخش‌ها، بخش آینه، بخش تاریک، بخش جاذبه، بخش پرسپکتیو و بخش ترفندها نام دارند. حال قصد داریم تا شما را به صورت مختصر با هر یک از این بخش‌ها آشنا کنیم.

بخش بی‌نهایت یا همان اتاق آینه‌ها

بخش بی نهایت یا همان آینه ها

یکی از سرگرمی‌های جالب و علمی دریم لند تهران، بازی با نور و آینه است. از همان ابتدای ورود، با نوشته‌هایی رو به رو خواهید شد که از سقف با نور بر روی زمین تابیده می‌شوند. این جمله‌ها انگیزشی و آرامش بخش هستند. بعد از عبور از یک راهرو، به بخش آینه‌ها خواهید رسید. در اینجا با شکست نور و آینه‌های متعدد، خطای دید منحصر به فردی را برای شما ایجاد می‌کنند. اتاق شش ضعلی و چهار ضلعی، اتاق‌های تمام آینه‌ای هستند که تصاویر بی‌نهایت ایجاد می‌کنند و حتما باید از آنها بازدید کنید.

بخش سه بعدی

بخش سه بعدی

بخش سه بعدی دریم لند تهران بسیار حساس است. آنقدر که برای ورود به آن، روی کفش‌های شما لایه‌ای محافظ از جنس لمینت می‌کشند. این بخش بسیار دیدنی و سرگرم کننده است. مخصوصا کودکان در این بخش بسیار لذت می‌برند. بخش سه بعدی به دو قسمت بین الملل و ایران تقسیم می‌شود.

بخش ترفند‌ها و جاذبه‌ها

بخش ترفند‌ها و جاذبه‌ها

بدون شک زیباترین و جذاب‌ترین بخش تمام رویا پارک، همین بخش ترفندها و جاذبه‌ها است. در این بخش دیگر لازم نیست لایه محافظ روی کفش‌های خود داشته باشید. از همان لحظه که وارد این بخش می‌شوید، حس می‌کنید که نمی‌توانید تعادل خود را حفظ کنید! بخش ترفندها و جاذبه‌ها کاملا منحصر به فرد است و می‌تواند با تمام حواس شما ارتباط برقرار کند.

این بخش از دو اتاق ۱۸۰ و ۲۰ درجه ساخته شده. طراحی یکی از این اتاق‌ها به شکل آشپزخانه‌ای وارونه است! قطعا حتی با تصور آن هم می‌توانید سرگیجه بگیرید! در بخش دیگر، که بخش ترفند‌ها نام دارد، طراحان تلاش کرده اند تا با دو نیم کره مغز شما کمی بازی کنند! به عنوان مثال روی کلیدی قرمز، با رنگ سبز عبارت «قرمز» نوشته شده. به همین دلیل ذهن شما درگیر این می‌شود که رنگ را تشخیص دهد یا اینکه نوشته روی آن را بخواند!

بخش پرسپکتیو

بخش پرسپکتیو

سومین بخش رویا پارک، پرسپکتیو نام دارد. در این بخش تصاویر ثابتی را می‌توانید مشاهده کنید که به دلیل خطای دید، حالت متحرکی به خود می‌گیرند. در بخش‌هایی از آن می‌توانید نمادهای ایرانی مثل نقشه ایران و طرح یوزپلنگ ایرانی را مشاهده کنید. اتاق امیز معروف نیز یکی از قسمت‌های جذاب و دیدنی بخش پرسپکتیو به حساب می‌آید. در این اتاق اگر کسی بایستد و از اتاق دیگر او را نگاه کنید، انگار که کوتاه‌تر از اندازه واقعی به نظر می‌رسد. بسیاری از افراد در این اتاق مدت‌ها سرگرم می‌شوند.

بخش تاریک رویا پارک تهران

بخش تاریک

آخرین بخشی که باید از آن بازدید کنید، بخش تاریک است. در اینجا از تکنولوژی بلک لایت استفاده شده. نوری که تنها تصاویر خاصی را به ما نشان می‌دهد که در نور مرئی و معمولی قابل تشخیص نیستند. به صورت خلاقانه‌ای، تصاویری از پیدایش کهکشان راه شیری و زمین را بر روی دیواره‌های این بخش به تصویر کشیده‌اند که با نور بلک لایت قابل دیدن هستند. حین تماشای این تصاویر زیبا و دیدنی، موسیقی خارق العاده‌ای نیز به گوش می‌رسد که این موسیقی‌ توسط ناسا ضبط شده ‌است. شما با دیدن این تصاویر و شنیدن موسیقی زمینه، حس می‌کنید که در فضا شناور هستید! واقعا بخش آخر، یک بخش منحصر به فرد و بسیار عجیب خواهد بود که خاطره بازدید شما از رویا پارک را تثبیت می‌کند.

نکاتی که باید در مورد رویا پارک در نظر داشته باشید

نکات

همانطور که اشاره کردیم، عکاسی در اکثر بخش‌های رویا پارک آزاد است. پس می‌توانید حتی دوربین عکاسی همراه خود داشته باشید. اما در عین حال اگر تنهایی اقدام به بازدید کردید یا ترجیح می‌دهید چند عکس حرفه‌ای داشته باشید، می‌توانید از تیم عکاسی حاضر در مجموعه بخواهید که از شما تصویر برداری کنند. البته در ازای تصویربرداری حرفه‌ای، باید هزینه ای جداگانه پرداخت کنید. خوشبختانه محدودیت قدی و وزنی برای بازدید وجود ندارد. اما در عین حال اجازه ورود به کودکان زیر سه سال داده نمی‌شود.

اطلاعات بازدید از رویا پارک

اطلاعات بازدید

آدرس رویا پارک: نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه، موزه‌ی دارآباد، رویا پارک

شماره تماس: ۰۲۱۲۴۵۵۷

هزینه بازدید: ۵۰ هزار تومان

ساعت بازدید: از شنبه تا چهارشنبه ۱۱ صبح تا ۹ شب و ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

توجه: در ایام تعطیل این موزه بسیار شلوغ خواهد بود.

امکانات موجود در رویا پارک

  • دسترسی ساده و سریع به وسایل نقلیه عمومی
  • وجود کافی شاپ و رستوران در محیط موزه
  • وجود گیفت شاپ برای خرید یادگاری
  • امکان پارک راحت خودرو
  • دارای سالن انتظار
  • امکان استفاده از موزه حیات وحش دارآباد
  • امکان عکاسی حرفه‌ای و چاپ عکس‌ها بر روی تیشرت، لیوان یا شاسی

دسترسی به رویا پارک

آدرس رویا پارک روی نقشه گوگل

شما می‌توانید به سادگی از طریق متروی نوبنیاد خودتان را به موزه برسانید. از هرجای تهران که سوار مترو شوید، می‌توانید خودتان را به خط یک برسانید که معروف‌ترین خط متروی تهران است. از آنجا هم به سمت تجریش رفته و در ایستگاه شهید بهشتی، خط خود را عوض کنید. از ایستگاه شهید بهشتی می‌توانید وارد خط سه شده و خودتان را به متروی نوبنیاد برسانید. به محض خروج از مترو، با کمی پرس و جو می‌توانید خطوط تاکسی ها‌یی را پیدا کنید که مستقیم شما را به کوچه موزه دارآباد می‌رسانند.

اگر هم با وسیله نقلیه شخصی قصد بازدید از رویا پارک را دارید، باید به هر طریقی خودتان را به اتوبان امام علی (ع) شمال برسانید. مسیر را تا انتها ادامه دهید تا با تابلوی ارتش غرب مواجه شوید. از آنجا مسیر را پیش بروید تا به میدان آجودانیه برسید. از میدان باید مسیر را مستقیم ادامه داده و وارد بلوار آجودانیه شوید. آجودانیه را به سمت شمال بروید تا به موزه برسید.

خب سفرزونی عزیز، به نظر شما دریم لند یا همان رویا پارک ایران، با نمونه‌های خارجی برابری می‌کند؟ اگر تا به حال از این پارک دیدن کرده اید، نظر خود را در مورد بخش‌های مختلف آن به ما بگویید و نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذراید!


برای آشنایی بیشتر با دیدنی های تهران کلیک کنید.