شیراز گهواره‌ای‌ست که شعر و ادب پارسی را در خود پرورانده و شکوه و جلوه‌ی تاریخ ایران را به نمایش گذاشته است، اما این تنها حسن این شهر نیست! شیراز خوردنی های جورواجوری دارد که سوغات‌های خوبی از سفر به شیراز محسوب می‌شوند. برای این‌که سوغات و خوردنی‌های معروف شیراز را بشناسید و بدانید از کجا باید آن‌ها را بخرید، حتماً این مطلب را بخوانید . ما همهی سوغات شیراز را برای‌تان یک‌جا جمع کرده‌ایم.

عرقیات از سوغات شیراز

به‌خاطر آب‌وهوای معتدل و ویژه‌ی شیراز، باغ‌های بسیاری در آن وجود دارد. باغ‌هایی پر از گل و گیاه‌های سنتی و تزئینی که هم قشنگی این شهر را دوچندان کرده و هم باعث شده عرقیات سنتی شیراز حسابی معروف شود. عرق «بهارنارنج»، عرق «نسترن»، عرق «بیدمشک» و «گلاب» از عرقیات معروف این شهر‌ند. هرکدام از این عرقیات با توجه به طبع و خاصیتی که دارند، برای درمان بیماری‌های مختلف به‌کار می‌روند. اگر برای خرید عرقیات به شیراز می‌روید، باید بدانید یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین بازارهای فروش عرقیات سنتی شیراز، «بازار وکیل» دیدنی‌ست که هم جایی برای گشت‌وگذار است و هم جایی برای خرید سوغاتی. همین‌طور می‌توانید از پشت ارگ کریم‌خانی یا همان «پشت زندان» شیرازی‌ها، عرقیات خوب با کیفیتی تهیه کنید.

آب‌لیمو و آب‌غوره از سوغات شیراز

«جهرم» و «قیروکارزین» مهم‌ترین شهرهای تولید کننده‌ی لیموترش شیراز و ایرانند. وجود باغ‌های پربار و سرسبز لیموترش در شیراز، این شهر را به یکی از قطب‌های لیمو و آب‌لیموی ایران تبدیل کرده است. بهترین جا برای تهیه‌ی آب‌لیمو، تولیدی عرقیات و آب‌لیموی «ژاله» است که در خیابان باغ ارم شیراز قرار گرفته ور در آن علاوه بر خریدی مناسب و با کیفیت، می‌توانید از دیدن مراحل تولید آبلیمو هم لذت ببرید.

فالوده‌، از خوردنی های معروف شیراز

فالوده‌‌ی شیرازی| فالوده انواع مختلفی دارد که نوع شیرازی آن از همه معروف‌تر است
فالوده‌‌ی شیرازی| فالوده انواع مختلفی دارد که نوع شیرازی آن از همه معروف‌تر است

فالوده‌ی مخصوص شیراز که یکی از دسرهای خنک و لذیذ این شهر است، در سفره‌خانه‌ها، کافه‌‌ها، بازارها و جاهای دیدنی و تاریخی‌اش عرضه می‌شود؛ یک خوردنی شیرین و تگری که کمک‌تان می‌کند با انرژی بیش‌تری جاهای دیدنی شیراز را بگردید. اگر می‌خواهید، این طعم دلپذیر را برای دوستان و آشنایان‌تان به سوغات ببرید، بهتر است، رشته‌های خشک فالوده را از شیرینی‌فروشی‌ها بخرید. اگر هم می‌خواهید خودتان فالوده‌ی درجه‌ یک نوش جان کنید، کافی‌ست سری به خیابان «ناصر خسرو» (ضلع شمالی ارگ کریمخانی) بزنید.

مسقطی شیرازی

لذیذترین شیرینی سوغاتی شیراز، «مسقطی» است که به آن «حلوای شیرازی» هم می‌گویند. در بازارهای شیراز انواع و اقسام مختلف مسقطی، از جمله مسقطی پسته، گل محمدی، زعفرانی و… وجود دارد که محبوب‌ترینش «مسقطی لارستان» است. اگر به دنبال مسقطی خوب و با کیفیت هستید، می‌توانید از «بازار وکیل» این شیرینی خوش‌طعم را تهیه کنید.

خرید بلیط هواپیما تهران شیراز
رزرو هتل در شیراز

یوخه

یوخه| یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغات شیراز
یوخه| یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغات شیراز

«یوخه» نوعی شیرینی است که با خمیری نازک، شکر و دارچین تهیه می‌شود و مانند «کاک» کرمانشاهی پیچیده می‌شود و برش‌های باریکی می‌خورد. نان یوخه‌های شیراز را می‌توانید، از فروشگاه نان یوخه‌ی «کشاورز» در بلوار «سفیر جنوبی» تهیه کنید.

بهارنارنج

بهار نارنج| برای دیدن بهار نارنج‌ها اردیبهشت‌ماه به شیراز بروید
بهار نارنج| برای دیدن بهار نارنج‌ها اردیبهشت‌ماه به شیراز بروید

شیراز به «شهر بهارنارنج» مشهور است. اردیبهشت‌ماه، بوی شکوفه‌های بهارنارنج در کوچه‌پس‌کوچه‌های شیراز، رهگذران را سرمست می‌کند. بهارنارنج بهترین سوغاتی شیراز به‌شمار می‌آید که هم به‌صورت شربت و هم به‌صورت شکوفه‌های خشک در دسترس است. این شکوفه‌های خوش‌بو برای درمان بی‌خوابی، کاهش هیجان‌ و افزایش اشتها مفیدند. بهترین بازار برای خرید بهارنارنج، بازار پشت ارگ کریم‌خانی است.

کلوچه‌ی شیرازی

کلوچه‌ی شیرازی| به نان برنجی شیرازی هم معروف است
کلوچه‌ی شیرازی| به نان برنجی شیرازی هم معروف است

«کلوچه‌ی شیرازی»، یک نوع شیرینی شبیه شیرینی نان برنجی است که در کنار مسقطی سرو می‌شود. بازار وکیل، محل فروش این شیرینی‌های خوشمزه و لطیف است.


در سفرزون بخوانید : جاهای دیدنی شیراز ، سفر به اقلیم شاعرانه‌ی ایران


بادام سوخته

بادام سوخته| این خوردنی طرفداران خاصی در شیراز دارد
بادام سوخته| این خوردنی طرفداران خاصی در شیراز دارد

«بادام سوخته» یک شیرینی خوشمزه با ماندگاری بالاست که از بادام برشته در غشایی از شکر ذوب شده تهیه می‌شود. «قنادی رضا» در خیابان «باغ‌شاه» یکی از بهترین قنادی‌ها برای تهیه‌ی این شیرینی خوشمزه است.

رنگینک

«رنگینک»، خوراکی خوشمزه‌ای‌ست که طبخ آن به حلوا شباهت دارد و یکی از شیرینی‌های مقوی و پرطرفدار شهرهای جنوب، شیراز و کرمان است. رنگینک وعده‌ای مغذی، به‌خصوص در روزهای ماه رمضان به‌شمار می‌رود.

حلوای کاسه‌ای

حلوای کاسه‌ای| خوردنی که در مراسم‌های مذهبی سرو می‌شود
حلوای کاسه‌ای| خوردنی که در مراسم‌های مذهبی سرو می‌شود

در مراسم‌های سنتی، این حلوا که یکی از حلواهای خوشمزه و قدیمی شیراز است، با آرد برنج، شکر، گلاب و… تهیه می‌شود. علت نام‌گذاری این حلوا، طریقه‌ی سِرو آن است. در بیش‌تر رستوران‌های شیراز، می‌توانید حلوای کاسه‌ای سفارش دهید و به‌عنوان دِسِر، نوش جان کنید.

دمنوش‌های شیرازی

دمنوش‌های شیرازی| از سوغات شیراز
دمنوش‌های شیرازی| از سوغات شیراز

یکی از دلیل‌های شهرت و محبوبیت دمنوش‌های گیاهی شیراز، گل و گیاهان خوش‌عطری‌ست که به‌واسطه آب و هوای معتدل، در این شهر فراوانند. نوشیدن دمنوش‌هایی چون «بهارنارنج» که خاصیت‌های فراوانی، از جمله کاهش استرس و مشکلات عصبی دارد، برای‌تان لذت‌بخش خواهد بود.

امیدواریم در سفر به شیراز حسابی به‌تان خوش بگذرد و جای ما سفرزونی‌ها را هم خالی کنید.