غذاهای اردبیل همان مزه‌ی فراموش نشدنی است که می‌تواند شما را به سمت اردبیل ببرد. بعضی از سوغات اردبیل نیز خوراکی‌های خوشمزه‌ای هستند. برای اینکه بیشتر با این طعم‌ها آشنا شویم و مزه‌ی آن‌ها را مرور کنیم با ما در سفرزون همراه شوید.

saadatrent

آش میوه ، یک کاسه‌ی خوش رنگ و بو

غذاهای اردبیل
در سفر به اردبیل آش میوه را فراموش نکنید

با شنیدن اسم آش میوه در میان غذاهای اردبیل همه‌ی رنگ‌های هیجان انگیز را می‌توانیم تصور کنیم. آش میوه اردبیل ترکیبی از نخود، لوبیا، آلو، آلوچه، زردآلو، آلبالو، زغال اخته، هویج، کلم‌برگ، پیاز، رشته‌ی آشی، رب، گوجه‌فرنگی، تره و جعفری است که سطح آن را گوشت قلقلی و گردو می‌پوشاند. در سفر به اردبیل حتما خود را به یک کاسه‌ی بزرگ از آش میوه دعوت کنید.

تاس کباب اردبیل ، یک ظرف پر از نوستالژی

غذاهای اردبیل
تاس کباب ، بوی خوش خاطرات

تاس کباب با عطر هویج و دارچین بیش از همه چیز را ما را پرت می‌‌کند توی خاطرات کودکی و طعم گرم دست پخت‌های مادرانه. تاس کباب اردبیل از آن غذاهای اردبیل است که می‌تواند این خاطره را با مزه‌ی فراموش نشدنی برایتان زنده ‌کند.

یرکوکی خورشی (خورشت هویج) ، ترش و شیرین اردبیلی

غذاهای اردبیل
خورشت هویج ، خوشمزه‌ی نارنحی

خورشت هویج که در زبان محلی یرکوکی خورشی خوانده می‌شود، مزه‌ی ملس غذاهای اردبیل است. این خورشت که مواد اصلی‌اش را هویج تشکیل می‌دهد، با همنشینی آلو، گوشت و ادویه‌های مخصوص، طعم خوشی می‌سازد که سرشار از سلامتی است.

شیر پلو (سوتی‌پلو) ، بوی آرامش‌بخش شیر و گلاب

غذاهای اردبیل
چهارشنبه سوری با طعم سوتی پلو

شب‌های چهارشنبه سوری که پر از صدا و نور است در خانه‌ی اردبیلی ها بوی خوش شیر پلو(سوتی پلو) همه جا را پر کرده. شیرپلو یکی از مناسبتی‌ترین غذاهای اردبیل است که از ترکیب برنج، شیر، هل وگلاب تهیه می‌شود.

کشمش ‌پلو ، طعم گرمی بخش اردبیلی

غذاهای اردبیل
کشمش پلو ، عطر خوش گلاب و کره

یکی دیگر از غذاهای اردبیل که با شیر پخته می‌شود کشمش پلو است. این غذا را با برنج، شیر، کشمش و کره می‌پزند و می‌توانید با گوشت‌های قلقلی، مرغ ریش ریش شده و یا خلال بادوم و هویج، آن را تزئین و نوش جان کنید.

آش یارما (آش بلغور) ، مقوی‌ترین کاسه‌ از غذاهای اردبیل

غذاهای اردبیل
آش یارما ، مقوی خوشمزه

این آش یکی از مقوی‌ترین غذاهای اردبیل است که در وعده‌ی صبحانه نیز می‌توانید میل کنید. آش یارما (آش بلغور) از سیب زمینی، بلغور، لوبیا و آبگوشت تشکیل شده و یک غذای کامل محسوب می‌شود.