سایدا سفر

غذا در هر شهر بخشی از هویت و فرهنگ آن را تشکیل می‌دهد. می‌توانیم با عطر و طعم هر غذا به خطه‌ای از ایران سفر کنیم و لذت حضور در آن شهر را درک کنیم. تهران پایتخت زیبا و محبوب ایران است که شاید در نگاه اول تصور کنیم غذای اصیلی ندارد. اما از دل کوچه پس کوچه‌های تهران قدیم، عطر غذاهای بی نظیر و قدیمی پایتخت را می‌توانید استشمام کنید. سفرزون در این مطلب قدیمی‌ترین غذاهای تهران را به شما معرفی می‌کند.

اصیل‌ترین طعم‌های غذاهای تهران

غذاهای تهران می‌تواند شما را به دهه‌های گذشته پرتاب کند. به سفره‌های مادربزرگ‌های تهرانی با غذاهای خوش طعم و عطر و دلپذیر . اگر اهل تهران هستید نام این غذاها در خاطرات خوب کودکی‌تان حک شده است. اما اگر با آن‌ها آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم این غذاهای ساده و خوش طعم را امتحان کنید.

سر گنجشکی ، غذای فوری و خوشمزه

سرگنجشکیعطر سرگنجشکی می‌تواند بهترین طعم‌ها را در ذهن شما زنده کند. غذایی ساده و خوشمزه که مانند بسیاری از غذاهای خوشمزه‌ی ایرانی برای تهیه‌ی آن از مقدار زیادی پیاز داغ و گوشت استفاده می‌شود. شکل نهایی سرگنجشکی گلوله‌های کوچک گوشت به همراه سیب زمینی نگینی است. این غذا با رنگ زیبا و وسوسه انگیزش یکی از مهم‌ترین غذاهای تهران به شمار می‌آید.

اشکنه اسفناج ، غذای روزگاران قدیم تهران

غذاهای تهران
اشکنه اسفناج ، یکی از اصیل‌ترین غذاهای تهران

اسفناج یکی از محبوب‌ترین سبزی‌هایی است که هم خام و هم پخته‌ی آن ، طرفداران زیادی دارد. تهرانی‌های قدیم طعم خوش این سبزی خوش رنگ و بو را در غذاهای خود استفاده کرده‌اند. اشکنه اسفناج، غذایی تهرانی است که اگر آن را بچشید به یکی از غذاهای محبوب شما تبدیل می‌شود. این غذا ترکیبی از پیاز ، تخم مرغ ، سیب زمینی‌خرد شده، اسفناج و آب است و مانند آبگوشت سرو می‌شود. طعم غالب اسفناج در این غذا می‌تواند لذیذترین لحظات شما را بسازد.

دمپختک ، قدیمی پرطرفدار

دمپختکاگر اهل تهران هم نباشید حتما آوازه‌ی این غذای زرد خوشمزه را شنیده‌اید. غذایی که در ذهن اهالی تهران تصویر سفره‌ی ناهار جمعه را تداعی می‌کند. دمپختک یکی از قدیمی‌ترین غذاهای تهران است که لپه باقالی زرد ، برنج ، زعفران و زردچوبه مواد آن را تشکیل می‌دهند. اگر می‌خواهید طعم بهشتی این غذا را کامل کنید، خوردن ترشی را به همراه آن فراموش نکنید.

والک پلو ، غذای اصیل بهاری

والک پلوسبزی‌های کوهی می‌‌توانند عطر وسوسه انگیزی را به غذای شما اضافه کنند. والک یکی از این سبزی‌های معطر است که در فصل بهار و در دامنه‌های کوه‌های اطراف تهران می‌توانید آن را ببینید. در گذشته از این گیاه برای معطر کردن غذا و به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان بودن آن استفاده می‌کردند و این سبک از طبخ غذا کم کم به یکی از  محبوب‌ترین غذاهای تهران تبدیل شد. والک پلو ترکیب برنج و سبزی والک است و آن را با بیشتر با خورشت مرغ یا خوراک گوشت سرو می‌کنند. والک پلو یکی از غذاهای مرسوم در کرمانشاه نیز به حساب می‌آید.

ته چین فیروزکوهی ، غذای خوش رنگ و لعاب تهران

غذاهای تهران
تجربه‌ای خوش رنگ در میان غذاهای تهران

ته چین به طور کلی یکی از مهم‌ترین و پر طرفدارترین غذاهای ایرانی است. اما این غذای خوش طعم را با رنگ و لعاب و تکه‌های قرمز و خوش رنگ لبو تصور کنید. این غذا می‌تواند نشان دهنده‌ی سلیقه و ذائقه‌ی بی نظیر تهرانی‌ها باشد. گوشت و لبو از اصلی‌ترین مواد ته چین فیروزکوهی هستند و نوع سرو این غذا به شکل ته چین‌های معمول است. در بعضی بخش‌ها بر حسب سلیقه و ذائقه قیسی نیز به آن اضافه می‌کنند.

دمی بلغور جو ، غذای حاضری و اصیل

دمی بلغور جو مخلوطی از حبوبات خوشمزه و سبزی‌های معطر است. غذایی ساده و سریع که یکی از اصلی‌ترین غذاهای تهران است. لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، عدس ،نخود و سبزی مخصوص لواسانی به نام تبله از مهم‌ترین ترکیبات این برنج خوش عطر و طعم هستند.

 

اگر غذای قدیمی دیگری را در پایتخت می‌شناسید تجربه‌ی بی نظیر این طعم و رنگ را با ما به اشتراک بگذارید.