معماران و هنرمندان ایرانی همیشه بیشترین ذوق و هنر را در ساخت مساجد به کار برده‌اند. این اتفاق به ویژه در زمان ساسانیان بسیار مرسوم بود و به همین دلیل بخش زیادی از عبادتگاه‌های زیبای ایرانی در همین دوره‌ ساخته شد. مسجد جامع یزد را می‌توان در لیست متفاوت‌ترین مساجد دنیا قرار داد. این تفاوت تنها به دلیل معماری داخلی و کاشی‌کاری‌های متنوعش نیست؛ بلکه بلندترین مناره‌های دنیا را به آن نسبت داده‌اند. با سفرزون گشتی در این عبادتگاه پر نقش و نگ ار بزنید.

تاریخ در پی‌های مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد

مسجد جامع که امروزه به نمادی از شهر یزد تبدیل شده ، بیشتر از ۹۰۰ سال قدمت دارد. کافی است قدم به درون این مسجد بگذارید تا همنشینی هنرهای ایرانی در زمان‌های متفاوت تاریخ ایران ببینید. اسناد تاریخی روایت می‌کنند که مسجد جامع در حقیقت پیش از اسلام ساخته شده است.

سرگذشت مسجد جامع یزد

ساسانیان در اوایل حکومت خود بنایی شبیه عبادتگاه ساختند و در کتاب‌های تاریخی یزد هم آمده : “مسجد را بر جای آتشگاه ساسانی ساخته‌اند و سنگ بنای آن توسط علاء الدوله گرشاسب نهاده شده است.”

پس از آن ایلخانیان اولین تغییرات اصلی را در این عبادتگاه ایجاد کردند و آن را به مسجدی برای عبادت مسلمانان تبدیل کردند. این پایان سرنوشت مسجد نبود. مسجد جامع یزد دوبار ویران شد و مسجد امروزی با تغییراتی در بازه‌ی زمانی صد سال از نو بنا شد.

نمای ۳۶۰ درجه مسجد جامع یزد


در سفرزون بخوانید: مراکز تفریحی یزد ، معرفی ۱۰ مرکز مهم تفریحی یزد


شگفتی‌های معماری ایرانی در مهم‌ترین مسجد یزد

همان‌طور که گفتیم، مسجد جامع تنها یادگار یک دوره از تاریخ ایران نیست. بنابراین در نگاه اول نمی‌توان به راحتی سبک معماری آن را به دوره‌ی خاصی نسبت داد. اما مهم‌ترین وجه تمایز این مسجد با عبادتگاه‌های اسلامی دیگر مناره‌های بلند آن است. ایلخانیان در دوره‌ی حکومت خود به ساخت بناهایی با ارتفاع زیاد، برج و باروها و ساختمان‌هایی با با قاب‌های باریک و بلند روی آوردند. از نظر معماران آن دوره، این شیوه از معماری نشان دهنده‌ی قدرت و اقتدار حکومت وقت بود. همچنین استفاده از قطعات آجری لعاب‌دار در این دوره به بخشی از تزئینات مساجد تبدیل شد.

زیبایی این مسجد تنها حاصل کار ایلخانیان نیست. در دوره‌ی بعدی ، یعنی در دوران حکومت تیموریان رنگ و نقش به معماری اضافه شد. معماری در زمان حکومت تیموریان را دوره‌ی کمال کاربری رنگ در تزئینات می‌دانند.

خرید بلیط هواپیما تهران یزد
رزرو هتل داخلی

قدم زدن در مسیر رستگاری

مسجد جامع یزد واقع در خیابان امام خمینی
مسجد جامع یزد واقع در خیابان امام خمینی

برای رسیدن به مسجد جامع یزد کافی است خود را به معروف‌ترین خیابان شهر، یعنی خیابان امام خمینی برسانید. این مسجد در ضلع غربی خیابان امام و در انتهای خیابان مسجد جامع پیش روی شما نمایان می‌شود. پس از عبور از ایوان مرتفع و معروف یزد، به شبستان اول وارد می‌شوید. دو گرم‌خانه در ضلع شرقی و غربی شبستان‌ها قرار گرفته و سایر فضاهای مسجد شامل گنبدخانه و شبستان دوم و یک صحن مستطیل شکل بزرگ است.


در سفرزون بخوانید: سوغات یزد ، مسافرانی از شهر مهربانی سباط‌ها


ویژگی‌های مسجد بزرگ یزد

مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد

مناره‌ها را می‌توان شناسنامه‌ی مسجد جامع یزد دانست. مناره‌هایی که ارتفاع آن‌ها ۵۲ متر و قطرشان ۸ متر است. البته این بخش از مسجد هم بدون آسیب نبوده و در سال ۱۳۱۳ پس از یک دوره تخریب، مرمت شده است.

بازی نور و رنگ

مسجد جامع یزد را یکی از روحانی‌ترین مساجد ایران می‌دانند. یکی از دلایل این تصور، بازی روشنایی و نور در صحن است. بازتاب نور خورشید از گچ‌های سفید دیوارها و گنبد تصویری پر از نور را در ذهن بیننده رقم می‌زند.

آدرس مسجد جامع یزد روی نقشه گوگل

مسجد جامع، موزه‌ی کتیبه‌ها

مسجد زیبای یزد شاهد چند دوره‌ی تاریخی متفاوت بوده است. کتیبه‌های تاریخی که در آن قرار دارد یادگارهایی از دوره‌های مختلف است که از نظر تاریخی و فرهنگی اهمیت بسیاری دارند. قدیمی‌ترین کتیبه در هشتی ورودی بنا قرار گرفته و به سال ۷۵۶ هجری برمی‌گردد.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی یزد ، شهر دوچرخه‌های رنگارنگ


کاشی‌کاری‌ها را می‌توان از زیباترین بخش‌های مسجد دانست. مهم‌ترین این کاشی‌کاری‌ها زیر ایوان اصلی است که ۱۱۰ نام الهی با خط کوفی در آن حک شده است. در بخش‌های دیگر مسجد هم می‌توان نام امامان شیعه را در کاشی‌کاری‌ها مشاهده کرد.

گنبد مسجد جامع یزد
گنبد مسجد جامع یزد

گنبد مسجد با معماری منحصر به فرد و تزئینات ویژه از بخش‌های خاص سازه به حساب می‌آید. این گنبد از دو پوسته تشکیل شده ودورتادور آن با ساقه‌ی الملک الله تزئین شده است. گچ‌بری‌ها و کاشی‌های به آجرهای لعاب‌دار به کار رفته در این گنبد یکی از معروف‌ترین آجرکاری‌ها در معماری مساجد است.

تصویر مسجد جامع یزد
تصویر مسجد جامع یزد روی اسکناس دویست ریالی

اینجا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی ایران است که دیدنش را به شما توصیه می‌کنیم. اگر تجربه‌ی حضور در این بنای باشکوه و زیبا را داشته‌اید برایمان از زیبایی‌های آن بگویید.

5/5 ( 1 نظر )