تا چند سال گذشته کسی تصور نمی‌کرد که برای تفریح و گشت و گذار، کوه و جنگل و دریا را کنار بگذارد و کویر را از میان مقصدها انتخاب کند. اما مدتی است که ماجراجویی در کویر در میان گردشگران محبوب شده است. البته که ایران منطقه‌ی محبوبی برای کویرگردی است. یکی از این مناطق پر طرفدار کویر مرنجاب است. با سفرزون همراه شوید تا هرچه برای گردشگری در کویر لازم است را در این مطلب بخوانید.

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب
کویر مرنجاب، پهنه‌ی زیبای آران و بیدگل

کویر مرنجاب در استان اصفهان و در شمال شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته و فاصله‌ی آن تا شهر کاشان حدود ۶۰ کیلومتر است. این منطقه در زمان صفویان، در مسیر جاده‌ی ابریشم قرار گرفته بود و یکی از محل‌های محبوب شاه عباس صفوی بود. تا جایی که اسناد تاریخی می‌گویند نام مرنجاب را پادشاه محبوب صفوی انتخاب کرده است. شکل اصلی نام این منطقه «مرد رنج آب» بوده که نشان از سختی تامین آب شیرین در منطقه داشته است. گذر زمان و تغییر در واژگان از این نام مرنجاب را ساخته است.

کدام راه مناسب‌تر است؟

بهترین مسیر برای دسترسی به این کویر این است که از آران و بیدگل به طرف پادگان شهر حرکت کنید. حدود ۴۰ کیلومتر از مسیر دسترسی به مرنجاب، جاده‌ای خاکی است. پس از طی کردن این جاده‌ی خاکی با کویر بی‌کران مرنجاب روبه رو هستید.

نمای ۳۶۰ درجه کویر مرنجاب

چه زمانی به مرنجاب سفر کنیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که تحمل گرما و نور مستقیم خورشید برایتان دشوار است، باید بگوییم تقریبا در تمام طول سال در کویر با این شرایط رو به رو خواهید شد. اما بهترین زمان برای گردش در این پهنه‌ی نارنجی رنگ، از اول آبان تا اواخر فروردین است. اگرچه در این زمان هم ساعت‌های گرمی از روز را تجربه می‌کنید، اما به طور کلی می‌توان گفت درجه‌ی حرارت این منطقه در پاییز ، زمستان و اول بهار قابل تحمل‌تر است.

پوشش گیاهی کویر مرنجاب
پوشش گیاهی کویر مرنجاب|گیاهان بر فراز رمل‌های ماسه‌ای

اگرچه مرنجاب منطقه‌ای کویری و بسیار گرم است، اما به دلیل آب و غذای کافی که در این منطقه وجود دارد می‌توان به جز رمل‌های طلایی ماسه ، گیاهان مختلفی را در آن دید. این منطقه همچنین محل زندگی شغال، روباه، آفتاب پرست، انواع مار و مارمولک نیز هست. در ساعت‌های خنک، می‌توان پرندگانی مانند عقاب و شاهین را بر فراز این تپه‌های کویری دید.

جانوران کویر مرنجاب
رژه‌ی مارمولک‌ها در کویر مرنجاب

 

رزرو هتل داخلی

جاذبه‌های نهفته در دل مرنجاب

این منطقه به تنهایی یکی از گردشگری‌ترین کویرهای ایران است. اما در دل خود جاذبه‌هایی نیز دارد.

جزیره‌ سرگردان اصفهان

این جزیره در مجاورت منطقه و در دل دریاچه نمک قرار گرفته. در گذشته معتقد بودند که جزیره‌ی سرگردان شناور است و حرکت می‌کند. البته امروزه مشخص شده است که این باور درست نیست و خطای دید باعث می‌شد که تصور کنیم جزیره در حال حرکت است. اگر قصد دیدن این بخش از کویر را دارید، بهتر است به همراه گروه و راهنمای خود به آن سفر کنید.


نمای ۳۶۰ درجه جزیره سرگردان روی نقشه گوگل 

تماشای تاریخ در میان ماسه‌ها

در قسمت شرق کویر، چاه تاریخی دستکن قرار گرفته که هنوز هم می‌توان از آن آب برداشت کرد. دیگر جاذبه‌های منطقه، قلعه‌ی مرنجاب و قنات آن است که در گذشته در مسیر راه ابریشم قرار داشتند.

 

لحظه‌های شگفت انگیز، یادگاری‌های اقامت در کویر

با ورق زدن عکس‌های کویر، این حس به بیننده دست می‌دهد که سراسر سکوت است و یکنواختی. اما به شما قول می‌دهیم در سفر به کویر مرنجاب برای تفریح وقت کم بیاورید.

گردشگری در کویر بدون حصار کفش

پیاده روی در کویر مرنجاب
پیاده‌روی روی ماسه های طلایی مرنجاب

در ساعت‌هایی که هوا رو به خنکی می‌رود، می‌توانید در مسیر رمل‌ها پیاده‌روی کنید. اگر لمس نزدیک طبیعت برایتان احساس خوشایندی را زنده می‌کند، به شما پیشنهاد می‌کنیم در مسیرهایی که ماسه‌ها عمق کمتری دارند، بدون کفش راه بروید. برای صعود از تپه‌های شنی بهتر است با کفش مسیر را طی کنید.

لذت شناور شدن روی ماسه‌ها

اسکی روی شن در کویر مرنجاب
اسکی روی شن در کویر

وقتی از یک نمای کلی به کویر نگاه کنیم، متوجه شیب تپه‌های ماسه‌ای آن می‌شویم. سند بوردینگ یا اسکی روی شن یکی از تفریحات مرسوم دنیا در مناطق کویری است. از مزایای اسکی روی شن این است که آلاینده‌ای ندارد و آسیبی به طبیعت کویر وارد نمی‌کند. در عین حال می‌توانید نهایت هیجان را با آن تجربه کنید.

قافله شترها، میزبانان نجیب برای سواری مسافران

زیباترین صدایی که سکوت کویر را درهم می‌شکند، صدای زنگوله‌های شترها است. سواری شترها اگرچه هیجان ندارد، اما می‌تواند انتخاب مناسبی برای لحظه‌های آرام کویری باشد. پس از تجربه‌ی این بخش ساده نگذرید.

کویر پیمایی با چهارچرخ‌های هیجان انگیز

موتور چهارچرخ در کویر مرنجاب
تجربه هیجان در کویر مرنجاب

موتورهای چهارچرخ یکی از امکاناتی هستند که چند سالی است در کویر رونق گرفته است. با کرایه‌ی این موتورها، می‌توانید در میان ماسه‌ها بچرخید و هیجان کویر را در این بخش تجربه کنید. قیمت هر ۱۰ دقیقه سواری با موتور چهارچرخ ۱۰ هزار تومان است.

تفریح همسو با طبیعت کویر

در گذشته این منطقه محل محبوب آفرودبازها بود. ماشین‌های آفرود یکی از تفریحات پرطرفدار و لوکس منطقه به حساب می‌آمدند. اما به دلیل تاثیر مخربی که این ماشین‌ها بر طبیعت کویر داشتند، حضور ماشین‌های آفرود دو دیفرانسیل محدود شد. اگر قصد آفرود سواری دارید از کارشناسان منطقه اطلاعات دقیق این محدودیت را جویا شوید.

پهنه‌ی بی‌کران آسمان در دستان شما

شب در کویر مرنجاب
آسمان مرنجاب در کنار شماست

تورهای کویر معمولا یک روزه هستند. اما پیشنهاد ما به شما این است که بدون دیدن آسمان کویر در شب آن را ترک نکنید. نمایش آسمان کویر بعد از غروب کم کم آغاز می‌شود. هرچه به انتهای شب نزدیک‌تر می‌شوید، بیشتر می‌توانید صحنه‌ی نمایش کهکشان راه شیری را ببینید. به حقیقت می‌توان گفت می‌توانید در نیمه‌های شب رنگ کهربایی را در آسمان دید. اگر دوربین عکاسی حرفه‌ای دارید این نمایش معرکه را ثبت کنید.

بهترین مکان‌ها برای اقامت در کویر مرنجاب

بسیاری از مسافران کویر، کمپ زدن در پهنه‌ی ماسه‌ها را به خوابیدن در چهار دیواری ترجیح می‌دهند. اما اگر به هر دلیلی تمایل به چادر زدن در شب ندارید به این اقامت‌گاه‌ها سر بزنید.

کاروانسرای مرنجاب ، بازمانده‌ی جاده ابریشم

همان قلعه‌ی مرنجاب است که به دستور شاه عباس صفوی برای استراحت مسافران راه ابریشم ساخته شد. امروز هم این کاروانسرا همان رونق گذشته را دارد و محل اقامت گردشگران کویری است. این کاروانسرا تجهیزات رصد ستاره‌ها را روی پشت بام بنا قرار داده و شما می‌توانید به راحتی در آسمان پر ستاره‌ی کویر غرق شوید.

نمای ۳۶۰ درجه کاروانسرای مرنجاب 

لذت راحتی در کاروانسرای کویری

بیشتر از ده سال است که کاروانسرای مرنجاب مرمت شده و میزبان مردم است. اتاق‌های این مجموعه کوچک اما راحت هستند و شب آرامی را برای شما فراهم می‌کنند. به دلیل اینکه برای دور کردن حشرات خطرناک در محیط داخلی کاروانسرا سمپاشی صورت می‌گیرد، بهتر است در فضاهایی مانند پشت بام نخوابید. همچنین بهتر است بدانید تا حدود سه کیلومتر در اطراف کاروانسرا تلفن همراه شما آنتن دارد. قبل از گذر از این محدوده همراهان خود را مطلع کنید.

دورتر از قلب کویر

در فاصله‌ی حدود ۳۰ کیلومتری از کاروانسرا مجتمع گردشگری ستاره شب‌های کویر و اکو کمپ احمد میزبان‌های کویری دیگری هستند که می‌توانید برای اقامت به آن‌ها مراجعه کنید. این اقامت‌گاه‌ها دارای تفریحات کویری نیز هستند.

چیزهایی که نباید فراموش کنیم

کویر مرنجاب -
یک سفر رویایی در کویر

اگر تا به حال به سفر کویری نرفته‌اید، بهتر است مواردی را رعایت کنید. پیاده‌روی در کویر به انرژی زیادی احتیاج دارد. پس بهتر است کوله پشتی خود را سبک ببندید. اما همراه داشتن جی پی اس، عینک آفتابی، کلاه آفتاب‌گیر، کرم ضد آفتاب و کفش مناسب از واجبات سفر شما خواهد بود. بطری آب تنها وسیله‌ای است که در به همراه داشتن آن نباید تردید کرد. به خاطر داشته باشید گرما باعث می‌شود بدن شما نیاز آبی بیشتری از روزهای معمول داشته باشد.

برای پیمایش کویر با افرادی که راه بلد هستند همراه شوید. امنیت این منطقه بالا است؛ اما برای راحتی بیشتر بهتر است کودکان را در این سفر با خود همراه نکنید.

اگر تجربه‌ی جالبی از سفر به کویر مرنجاب دارید ، سفرزون مشتاق شنیدن تجربه‌های شماست.

5/5 ( 1 نظر )