گل محمدی را می‌توان در دسته‌ی یکی از خاص‌ترین گونه‌های رز دانست. گلی خوشبو که با رنگ صورتی ملایمش خودنمایی می‌کند. عطر گل محمدی یکی از ویژگی‌های خاص این رز است. بویی که خیال را تازه می‌کند و بسیار آرامبخش است. یکی از محصولات ویژه‌ای که از این گل تولید می‌شود گلاب است. روند گلاب گیری در ایران یکی از جذابیت‌های کشور ما محسوب می‌شود. برای اینکه درباره‌ی گلاب گیری کاشان بیشتر بدانید با سفرزون همراه شوید.

saadatrent

گلاب گیری کاشان ، فصل عطر و لبخند

گل محمدی در اقتصاد بسیاری از شهرهای ایران اهمیت بسیاری دارد. یکی از شهرهایی که به‌طور خاص این فعالیت را پیگیری می‌کند کاشان است. تصور این‌که در شهری کویری، گلستان‌هایی آکنده از عطر خوش گل محمدی حیات دارند، بسیار لذت‌بخش است. گلاب گیری کاشان یکی از جاذبه‌های مهم فرهنگی این شهر است. در کنار تمام زیبایی‌های تاریخی کاشان و آثار با ارزش آن، همین مراسم گلای گیری هر سال حدود ۲ میلیون گردشگر را به این شهر دعوت می‌کند.

مسافران در این بازه‌ی زمانی در بخش‌های مختلف شهر ساکن می‌شوند. در طی این سکونت در مراسم‌های مختلفی که در ارتباط با گلاب گیری است شرکت می‌کنند.

ریشه تاریخی گلاب گیری

ایرانیان را می‌توان در فهرست نخستین جوامعی دانست که به علم گلاب گیری به این شیوه‌ی کنونی دست پیدا کرده‌اند. سیستم تقطیری که امروزه به جا مانده حاصل تلاش و تجربه‌های مختلفی است.  آن‌چه در این فرآیند تولید می‌شود عصاره‌ی این گل ارزشمند و مفید است. البته از این روش برای عرق‌گیری سایر گیاهان نیز استفاده می‌شود.

آئین گلاب گیری

گلاب گیری کاشان یکی آئین‌های مهم در بخش‌های مختلف شهر است. این مراسم‌های ویژه در قمصر، نیاسر، برزک و جوشقان با حضور گردشگران برگزار می‌شود. جشن گلاب گیری در گذشته بسیار باشکوه‌تر از امروز بوده است. اما همچنان زیبایی‌هایی در این فستیوال وجود دارد که طرفداران خودش را گرد هم می‌آورد.

در روزگار پیش از این محصول باغ‌ها را پس از جمع آوری با ساز و آواز‌های محلی راهی کارگاه می‌کردند. این رسم همچنان حفظ شده است اما در برخی نقاط از میزان آن کاسته شده. البته اگر راهی قمصر باشید شاهد مراسمی پر نشاط هستید. در این منطقه گل‌های چیده شده را با شتر با شتر بار می‌زنند و راهی گلاب گیری می‌شوند. این آئین از ۱۴۰ سال پیش به یادگار مانده است. همچنین دیگ‌ها و کل ظروفی که برای مراسم لازم را از قبل آماده کرده‌اند و طی مراسمی آن‌ها را به کنار رودخانه می‌برند تا دعاهایی بخوانند.

بوی گل را از چه جوییم؟ از گلاب!

پس از جمع آوری گل‌های محمدی، آن‌ها را به محل گلاب گیری منتقل می‌کنند. دیگ‌های مخصوص روی آتش قرار می‌گیرند و گل‌ها را با آب قاطی می‌کنند. سپس سرپوشی روی آن قرار می‌دهند که هیچ درزی نداشته باشد. روند گلاب گیری پس از روشن کردن شعله چیزی حدود ۴ سال طول می‌کشد. زمانی که مواد به جوش بیاید بخار آن توسط لوله‌ها به درون ظرفی دیگر هدایت می‌شوند. پس از سرد شدن بخار، حالا یک گلاب درجه یک تولید شده است.

پارچ‌ها بسته به ظرفیت‌شان، مقداری حدود ۳۰ الی ۴۰ کیلو گلاب می‌دهند. برای عطر گل نیز باید لایه‌ روغنی بسیار نازکی که روی گلاب ایجاد می‌شود، با سرنگ جدا می‌کنند.

زمان گلاب گیری کاشان

برداشت گل‌های محمدی و گلاب گیری هرسال از ۱۵ اریبهشت آغاز می‌شود و تا روزهای ابتدایی خرداد ادامه دارد. اگر دیرتر ان زمان به کاشان سفر کنید تنها چند غنچه‌ی کوچک بر سر شاخه‌ها می‌بینید. همچنین یکی از مراسم‌های دیگری که شاید برایتان جالب باشد مراسم عطر افشانی امامزاده «سلطان علی محمد» است که در روز ۱۸ اردیبهشت برگزار می‌شود.

مراسم گل غلتان ، به لطافت کودکی

یکی دیگر از آئین‌های بسیار جذابی که در همین ایام در شهر کاشاان اجرا می‌شود گل غلتان است. این مراسم برای کودکانی است که اولین بهار زندگی خود را تجربه می‌کنند. محلی‌ها معتقدند با غلتاندن کودک در گل محمدی حساسیت بیماری بهاری از او دور می‌شود. در این جشن کودکان را حمام می‌دهند و سپس در پارچه‌ای سفید می‌‎خوابانند و همراهان روی کودک برگ گل می‌ریزند. از اشعاری که طی این مراسم خوانده می‌شود این است: (همه کوه و کمر بوی توداره/کدوم گل قامت روی تو داره یا محمد-همون ماهی که از کوه میزنه سر نشان طاق ابروی تو داره یا محمد/ مشامم تازه از بوی محمد/ به قربان گل روی محمد).

در طی مراسم فعالیت‌هایی همچون موسیقی محلی ، موسیقی شاد، اجرای نمایش گروه هنری کاشانه، برگزاری مسابقه و سرگرمی برای کودکان انجام می‌شود.

گلاب گیری و خاطراتش

سفر به کاشان و شرکت در مراسم گلاب گیری تجربه‌ای متفاوت است. تجربه‌ای که به شما فرصت همنشینی با محلی‌ها، گشت و گذار در باغ‌های گل و لمس نزدیک طبیعت را می‌دهد. پس حتما این سفر را در برنامه‌ی امسال خود قرار دهید. شهر زیبای کاشان منتظر گردشگران است تا لیوانی شربت خنک از محصولاتش خستگی راه را از تن‌تان بیرون بکشد.

اگر در این مراسم حضور داشته‌اید و تجربه‌ی خاصی در خصوص آن دارید، ما در سفرزون منتظر شما هستیم.