می‌خواهیم در این مقاله از سفرزون شما را با آتشکده یزد آشنا کنیم، بعد از آشنایی مختصر به انواع آتش های آیینی اشاره ای خواهیم کرد و در مورد معماری آتشکده یزد با شما به گفتگو خواهیم نشست، با سفرزون همراه باشید.

مختصری در مورد آتشکده یزد

آتشکده یزد
نمای کلی آتشکده یزد

آتشکده ها گونه ای نیایشگاه های زرتشیان هستند. در این نوع بنا ها آتش جایگاه ویژه ای دارد. مهمترین نیایش های دینی از جمله خواندن اوستا و گات ها در این آتشکده انجامم شود. نکته ای که باید بدانید این است، زرتشیان پرستنده آتش نیستند، آنها آتش را در مراسم آیینی خود استفاده می کنند، همانند ما مسلمان ها که آب برایمان تطهیر کننده است و در غسل و وضو از آن استفاده می کنیم.

انواع آتش های آیینی در آتشکده بزد

حالا که صحبت از آتشکده یزد است، بد نیست با سه نوع آتش آیینی هم در اینجا آشنا شوید، اولین اتشی که به آن می پردازیم، آتش وهرام است.

آتش وهرام

آتش وهرام، والاترین نوع آتش در مراسم آیینی دین زرتشت است. بسیاری این آتش را ندیده اند چرا که فقط به موبدان با طهارات بالا اجازه داده می شود تا در این مراسم شرکت کنند. حمل آتش بهرام یا وهرام، متفاوت است، آتش بر روی تختی قرار دارد که چهار موبد اطراف آن را می گیرند، این نوع مراسم حدودا سه چهار ساعتی به طول می انجامد و ظرائف ریزی دارد. این آتش از منابع خاصی تهیه می شود و اهمیت آن در در مراسم طولانی و منبع آتش خاص آن است.

آتش دادگاه

آتش دادگاه ساده ترین نوع آتش است که منبع اش عموما خانگی است، این آتش از هیزم و بوی خوش برپا می شود و موبدان با دعای خاص آن را تطهیر می کنند.

اتش ادوران

دیگر نوعی آتش است که در مراسم های آیینی برپا می شود، این نوع آتش از منابع خاصی تهیه نمی شود و ساده تر از آتش بهرام است ولی ارزش بالایی دارد. آتش های آیینی تنها این سه نوع آتش نیستند دسته دیگری از آتش ها وحود دارند که به نام آتش مینویی شناخته می شوند که فقط فره می تواند به آنها دست بیابد.

چه کسی آتشکده یزد را ساخت؟

آتشکده یزد
عکس از مصطفی دادرس

رضا خان را موسس این آتشکده می دانند در حالی که او فقط اجازه ساخت را صادر کرده است، زمین این آتشکده توسط برادران امانت داده شده است، ارباب جشمید امانت سرپرستی و نظارت آن را انجام داده است. او در تامین مالی این مکان بسیار نقش داشته است.

معماری آتشکده یزد

با گذر از در ورودی آتشکده اولین چیزی که نظرتان را جلب می کند، حوضی است که درست رو به روی ساختمان اصلی قرار دارد. وجود حوض در معماری ایرانی مرسوم است ولی حوضی که روبه روی آتشکده یزد قرار دارد یکی از الزمات زرتشتیان است، آنها اعتقاد به همنشینی آب و آتش دارند. ساختمان های آتشکده ها بسیار ساده و بدون زرق و برق هستند آتشکده یزد هم از این قضیه مسثتثنی نیست.


در سفرزون بخوانید: جاهای دیدنی یزد ، شهر دوچرخه‌های رنگارنگ


معماری ظاهری کمی به معماری هخامنشیان پهلو می زند، ساختمان در بهترین نقطه از نظر رسیدن نور قرار دارد. وقتی به داخل فضا می روید این آتش است که توجه شما را جلب می کند، آتش در فضای داخلی خود عنصری بسیار زیباست که جای نقش و نگار های اضافی را پر می کند. سنگ های داخلی همگی توسط هنرمندان اصفهانی تراش داده شده اند و آنجا نصب شده اند. قسمت های کمی از تصاویر زرتش و جمله هایی از کتاب مقدس اوستا در فضا می بینید و بیشتر سر گرم آتش خواهید بود.

قسمت بالای معماری نشان فروهر وجود دارد. این نشان نمادی برای زرتشیان است و آنها معتقد هستند که فروهر یکی از نیروهای مینویی است که به باور مزدیسنان بیش از پدید آمدن موجودات و پس از به وجود آمدن موجودات، ماندگار بوده است. این نیرو نیروی حیات است که فنا ناپذیر است و هرگز به زوال نمی رسد. ظرافت این سردر چشم نواز است.

خرید بلیط هواپیما تهران یزد
رزرو هتل در یزد

آتشکده یزد در ساعت هشت تا دوازده و از طرف دیگر، از ساعت چهار تاهفت برای عموم افراد قابل بازدید است، آداب خاصی برای حضور در این مکان وجود ندارد فقط لطفا توجه کنید کجا افرادکفش های خود را در می آورند تا با کفش به مکان مقدس زرتشیان عزیز وارد نشوید.

نکته جذاب آتشکده یزد

آتشکده یزد
آتس مقدس آتشکده یزد

وقتی وارد آتشکده یزد می شوید، مکانی وجود دارد که در آن اتش مقدس قرار دارد، این آتش در یک ظرف بزرگی قرار دارد و در محفظه شیشه ای نگهداری می شود، این آتش تقریبا خاموش نمی شود و در چند نوبت با چوب بادام و زردآلو جان می گیرد. سوختن این چوب ها بوی خوبی می دهد که قابل حس کردن است.

جاهای نزدیک به آتشکده یزد

بازدید از آتشکده یزد، بیشتر از یک ساعت طول نخواهد کشید بعد و یا قبل از بازدید از این مکان شما می توانید از موزه فرهنگی زرتشتیان که در نزدیکی آتشکده است بازدید کنید، مجموعه امیرچخماق نیز در نزدیکی ازن فضا قرار دارد، موزه آب یزد، مسجد جامع کبیر و موزه آینه از جاهای دیدنی دیگر هستند که شما می توانید با طی مسافت کوتاهی از آنها بازدید کنید.

چرا باید از آتشکده یزد دیدن کرد ؟

واقعیت اش این است که نمی توانیم جواب محکمی در این باره به شما بدهیم، یزد جاهای دیدنی بسیاری دارد و آتشکده یزد هم یکی از آنهاست اما اینکه با ندیدن این آتشکده چیز خاصی را از دست می دهید باید صراحتا به شما بگوییم نه! اگر بقیه جاهای دیدنی یزد را دیده اید و وقتی برای دیدن کردن برایتان باقی مانده است دیدن آتشکده یزد می تواند گزینه خوبی باشد.

سخن پایانی در مورد آتشکده یزد

آتشکده یزد مورد احترام بسیاری از زرتشتیان یزدی است و مراسم آیینی بسیاری در آن انجام می شود، دیدن آن ساده است ولی دیدن مراسم آیینی زرتشتیان تقریبا ناممکن است.

نمای ۳۶۰ درجه آتشکده یزد روی نقشه گوگل

خوشحال می‌شویم تجربه تان از دیدن این بنا را با ما در میان بگذارید.

 

5/5 ( 1 نظر )