قشم از آن شهرهایی است که سفر به آن می‌تواند برای هر نوع سلیقه‌ای شگفت انگیز باشد. اصلا به دلیل همین جاذبه‌های حیرت انگیز است که آن را جزیره‌ی عجایب هفتگانه می‌نامند. در این مطلب سفرزون همراه شماست تا با یکی از این عجایب هفتگانه آشنا شوید. تنگه چاهکوه جاذبه‌ای در دل کوه است که انگار معماری با ظرافت و دقت، حفره‌ها و ستون‌های سنگی‌اش را طراحی و به بهترین شکل آن را پیاده کرده است.

رازهای نهفته در تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه ،رازهای نهفته در دل کوه

تنگه چاهکوه یکی از دیدنی‌های جزیره‌ی قشم است که در لیست بایدهای دیدنی هر گردشگری قرار می‌گیرد. این پدیده‌ به طور کاملا طبیعی و در دل کوه ایجاد شده است. در این تنگه حفره‌هایی وجود دارد که فضایی حیرت انگیز را ایجاد کرده است. در هنگام ورود به آن سکوتی سرشار از راز شما را فرا می‌گیرد. به دلیل وجود داشتن اشکال و حجم‌های موزون و ناموزون، هر صخره‌ را می‌توانید به نمادی تشبیه کنید و از بازی تصویر سازی‌ در این تنگه لذت ببرید.

چطور به وجود آمد؟

تنگه-چاهکوه-۲
صخره‌ای به شکل نیم‌رخ انسان

هزاران سال پیش در این منطقه جایی به شکل تنگه وجود نداشت. تنها کوه‌هایی در کنار هم را می‌شد در این بخش از جزیره دید. در همان زمان بر اثر زمین لرزه یکی از کوه‌های عظیم الجثه از مرکز به چهار بخش تقسیم شد. سال‌های بعد بر اثر باران و فرسایش سنگ‌ها، صخره‌های رسوبی تحلیل رفتند، دیواره‌ی صخره‌ها تغییر شکل داد و باعث به وجود آمدن ساختار امروزی تنگه چاهکوه شد.

مسیر دسترسی به هزارتوی حیرت انگیز قشم

چاهکوه
زیبایی بی نظیر چاهکوه

برای رسیدن به این منطقه ابتدا باید در جزیره‌ی قشم خود را به روستای چاهوی شرقی برسانید. در ابتدای جاده‌ی خاکی و پیش از ورود به حریم کوه‌ خودرو خود را پارک کنید. از اینجای مسیر باید حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در پیچ و خم راه خاکی کوه قدم بزنید. مسیر رسیدن به تنگه اصلا راه دشواری نیست. فقط کافی است کفش مناسب پیاده‌روی و البته آب آشامیدنی به همراه داشته باشید.

بهتر است در مرکز شهر با یکی از تاکسی‌های شهری همراه شوید و از او بخواهید در بازگشت از تنگه نیز همراه شما باشد. این یک رسم معمول در جزیره است که در صورت انجام آن، هم وسیله‌ی برگشت برایتان مهیا می‌شود و هم راهنمایی از شهر قشم همراهتان خواهد بود.

دره پیمایی در سکوت اسرارآمیز چاهکوه

تنگه-چاهکوه-۳
دالان های شگفت انگیز چاهکوه

در هنگام ورود به تنگه، با چهار حلقه چاه مواجه می‌شوید. یکی از علت‌هایی که این نام را برای چاهکوه انتخاب کردند این بود که آب باران در این حفره‌ها و چاه‌ها جمع می‌شد و در حقیقت منطقه‌ی مهمی برای جمع آوری و ذخیره‌ی آب شیرین روستا بود. به همین دلیل این منطقه محلی برای استراحت رهگذران و همچنین مرکزی برای سیراب کردن دام‌ها بود. ازآن‌جایی که آب همیشه برای ایرانیان مقدس و مهم شمرده می‌شد، تنگه چاهکوه از گذشته تا امروز یکی از محل‌های مقدس اهالی جزیره بوده است.

مسیرهای ابتدایی تنگه عریض و با دیواره‌هایی بلند هستند که باعث ایجاد سایه در دل کوه شده‌اند. اما با گذر از این بخش وسیع، رفته رفته وارد دالان‌هایی در دل کوه می‌شوید. هر چه در دل کوه پیش می‌روید مسیر کمی ناهموارتر و تاریک‌تر خواهد شد. در این قسمت‌ها لازم است که در عبور و مرور قدری احتیاط کنید.

تفریح در یکی از عجایب ایران

حالا که این مسیر را برای دیدن این جاذبه طی کرده‌اید، به سادگی از آن عبور نکنید. جادوی زیبایی طبیعت به قدری است که ساعت‌ها می‌تواند شما را در این منطقه نگه دارد. اما علاوه‌بر تماشای زیبایی‌ها فعالیت‌های دیگری نیز می‌توانید انجام دهید تا با خاطره‌ای سراسر هیجان این منطقه را ترک کنید.

عکاسی ، ثبت ظرافت‌های طبیعی

بی‌شک پس از آن‌که چشمانتان از این شگفتی سیراب شد، به دنبال ثبت آن زیبایی برای حفظ خاطره و همچنین اشتراک گذاری آن با دیگران هستید. پس حتما دوربین عکاسی با خود به همراه داشته باشید. اگر عکاس حرفه‌ای هستید، تنگه چاهکوه سوژه‌ی حیرت انگیز دوربین شماست. هر طرف از این صخره‌های ماسه‌ای با شکل خاص و زیبایی منحصر به فرد خود می‌تواند بخش شگفت انگیز آلبوم شما را بسازد. اگر دوربین حرفه‌ای ندارید از دوربین تلفن همراه خود غافل نشوید.

تماشای طبیعت اطراف چاهکوه

تنگه-چاهکوه-۴
درخت‌های پراکنده استپی

موقعیت بکر تنگه باعث شده است تا با وجود بالا بودن دما، طبیعت زیبایی در اطراف آن شکل بگیرد. در مسیر خاکی رسیدن به تنگه درختچه‌های استپی پراکنده و لایه‌های رنگی ایجاد شده در کوه، نمایی زیبا به منطقه بخشیده است.

همانطور که گفته شد در بخش‌های میانی تنگه، حفره‌های آب شیرین وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از حیوانات کوهستان برای رفع تشنگی به این منطقه می‌آیند. غزال کوهی یکی از این گونه‌های جانوری است. همچنین در اطراف این چاه تعداد زیادی زنبور وجود دارد. اما می‌توانید آسوده به مسیر خود ادامه دهید؛ زیرا این حشرات تنها برای رفع تشنگی به تنگه چاهکوه می‌آیند و خطری برای گردشگران ندارند.

تجربه‌ی هیجان در سکوت کوهستان

تنگه-چاهکوه-۵
ناهمواری‌های صخره‌ای برای صخره نوردی مناسب هستند.

چاهکوه بهشت سنگ نوردان است. به دلیل شکل خاص دیواره‌های کوه، سنگ نوردان می‌توانند در این تنگه تمرین دلچسبی داشته باشند. اگر از این دسته ورزشکاران هستید حتما در کوله پشتی خود لوازم سنگ نوردی خود را به همراه داشته باشید تا ساعات دلچسبی را برای خود رقم بزنید.

چه زمانی به تنگه چاهکوه سفر کنیم؟

تنگه چاهکوه
شب چاهکوه ، استراحت زیر نور ستارگان

اگر می‌خواهید بهترین تجربه از دیدن چاهکوه در خاطرات شما ثبت شود بهتر است فصل‌های خنک‌تر را برای دیدن آن انتخاب کنید. در تابستان به دلیل تابش مستقیم و رطوبت موجود در هوا ممکن است کمی کلافه شوید. اما اگر برنامه سفر خود را از اوایل پاییز تا اواخر فروردین بچینید به راحتی می‌توانید از این تنگه و جاذبه‌های دیگر قشم دیدن کنید.

بایدها و نبایدها در بازدید از تنگه حیرت انگیز قشم

چاهکوه-۷
محلی‌های روستای چاهو

سعی کنید برای سفر به این تنگه کوله پشتی خود را سبک ببندید. هرچه لوازم همراه شما کمتر باشد، مسیر را راحت‌تر سپری می‌کنید. همچنین همراه داشتن عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و آب معدنی از واجبات گشت و گذار در منطقه است.

برای اینکه با فرهنگ مردم منطقه بیشتر آشنا شوید و البته در تنگه بیشتر لذت ببرید با مردم محلی که در آن هستند همراه شوید. با این کار به شما بیشتر خوش خواهد گذشت.

این تنگه، زیبایی منحصر به فردی در دنیا دارد. بزرگ‌ترین قدردانی گردشگران از طبیعت و زیبایی آن، آسیب نزدن به آن است. در عبور از مسیر تنگه به این طبیعت بکر احترام بگذارید.

اگر به این تنگه‌ی اسرار آمیز و زیبا سفر کرده‌اید ما را در خاطرات و تجربیات زیبای گردش خود شریک کنید.